GündemRamazan

2022 Kadir Gecesi Ne Zaman? Diyanet Dini Günler Takvimi

Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün idrak edilecek? Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından dini günler takvimine göre kandil günleri ve geceleri

2022 Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün idrak edilecek? Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan diyanet takvimine göre Kadir Gecesi 27 Nisan 2022 Çarşamba gecesi

11 ayın sultanı, 3 ayların sonuncusu Ramazan ayının içerisinde yer alan Kadir Gecesi ile ilgili paylaşımlar ardından ‘2022 Kadir Gecesi ne zaman? Bugün Kadir Gecesi mi?’ sorusuna yanıt arayan vatandaşlar, Diyanet İşleri Başkanlığının takvimini inceliyor. İşte 2022 Kadir Gecesi tarihi.. Peki, bin aydan daha hayırlı olduğuna inanılan Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Günler Takvimi ve 2022 Kadir Gecesi tarihi…

Diyanet İşleri Başkanlığı, resmi internet sitesi üzerinden 2022 dini günler takvimi yayınladı. Ramazan ayının 27. gecesi idrak edilecek Kadir gecesi ve detayları hakkında merak edilen bilgileri bu yazımızdan okuyabilirsiniz.

2022 Kadir Gecesi Ne zaman?

Hangi Gün idrak Edilecek?

İslam dininde bin aydan daha hayırlı olan ve 11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayına veda edeceğimiz ve Kadir Gecesini idrak edeceğimiz tarih ise 27 Nisan 2022 Çarşamba gününe denk geliyor.

İlk vahiy, ramazan aynının on yedinci günü, pazartesi gününde gelmiştir. Bu gece günümüzde Kadir Gecesi olarak bilinmektedir. Kur’an’ın indirilmeye başlandığı gecedir.

“Kadir Gecesi’ni Ramazan’ın son on günü içinde arayınız.” – (Buhârî, Leyletü’l-kadr 3)

İlk vahyin geldiği mübarek gece, İslâm dininde “leyletü’l-Kadr” şeklinde Kur’ân-ı Kerîm’in indirildiği gecenin adı olarak kullanılmaktadır. Aynı adı taşıyan 97. sûre olan Kadir Suresi bu gecenin fazileti hakkında nâzil olmuştur.

Ramazan ayının 26. günü Hicri aylarda günler bir sonraki günün gecesi olarak bilinmektedir.

Kadir Suresi Arapça Okunuşu

Bismillâhirrahmânirrâhîm.

İnnâ enzelnâhü fî leyletilkadr.
Ve mâ edrâke mâ leyletülkadr.
Leyletülkadri hayrün min elfişehr.
Tenezzelülmelâiketü verrûhu
fîhâ bi-izni Rabb’ihim, min külli emr.
Selâmün, hiye hattâ matle’il fecr.

Kadir Suresi Türkçe Alamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

Şüphesiz Biz, (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.Melekler ve Ruh (Cebrail), Rabb’i’nin izni ile her iş için (semâ’dan yere) o gece inerler. O gece tan yeri ağarana kadar esenliktir.

Kadir Suresi Arapça

“Kadir gecesinde üç defa lâilâhe illallah diyenin, birincisinde bütün günahları affolur. İkincisinde Cehennemden kurtulur. Üçüncüsünde Cennete girer.” buyuruldu.

KADİR GECESİNİN FAZİLETİ

Kadir Gecesinde Yapılacak Dualar, İbadetler

Kadir gecesini, namaz kılarak, Kur’ân-ı Kerim okuyarak, tevbe, istiğfâr ederek ve dua yaparak değerlendirmeli.

Üzerinde namaz borcu olanların nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.

Süfyan-i Sevrî: “Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur’ân okuyup sonra dua etmek daha güzeldir.” (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313) demiştir.

Hz. Aişe demiştir ki; Hz. Muhammed (s.a.v) ‘e:

“Ey Allah’ın Rasûlü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?” diye sordum.

Rasûlüllah (s.a.s):

“Allahümme inneke afüvvün tühibbü’l-afve fa’fu annî: Allah’ım sen çok affedicisin, affı seversin, beni affet.” diye dua et, buyurdu (Tecrîd-i Sarih Tercemesi, VI, 314).

2022 Kandil günleri ve geceleri

Yılı içerisinde idrak edeceğimiz diğer kandiller

  • Kadir Gecesi – 27 Nisan 2022 Çarşamba
  • Mevlid Kandili – 7 Ekim 2022 Cuma

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com Facebook’ta

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu