Hadis

Ahiret Hazırlığı (Medine’de ilk Cuma Hutbesi)

Peygamber efendimizin Medine’de kıldırdığı ilk Cuma namazı, îrâd buyurduğu ilk hutbesinde ahiret hazırlığı ile ilgili cemaate seslenmiştir.

Peygamber efendimizin Medine’de kıldırdığı ilk Cuma namazı, îrâd buyurduğu ilk hutbesinde ahiret hazırlığı ile ilgili cemaate seslenmiştir.

Ahiret Hazırlığı

Peygamber efendimiz konuşmasına başlarken, lâyık olduğu şekilde Hz. Allah’a hamd-ü senâda bulunduktan sonra şöyle buyurdu:

Resül-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) bir cuma namazında insanlara şöyle seslendi;

“Ey insanlar! Ölmeden önce kendiniz için ahiret azığı hazırlayın.

Allah’a yemin olsun ki her biriniz öleceği ve sürüsünü çobansız bırakacağını elbette biliyorsunuz. Sonra da Rabbi ona aralarında ne bir tercüman ne de perdedar olmaksızın şöyle diyecek:

Benim elçim sana gelip hakikatı tebliğ etmedi mi? Ben sana mülk verdim, ihsanda bulundum, peki sen kendin için önceden bir şey hazırladın mı?

O kimse sağa sola bakınacak, orada cehennemi görecek.

Öyleyse yarım hurma ile dahi olsa kendisini cehennemden korumaya muktedir olan kimse hemen korunsun. O yarım hurmayı dahi bulamayacak durumda olan kimse ise bari kelime-i şehadete devam etsin. Zira bu şekilde yapılan bir tek güzel işe de on katından yediyüz katına kadar sevap verilir.”

(İbn Hişam, es-Sire, 2/147; İbnü’l Esir, El-Kamil, 2/107)

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün