Esmaül Hüsna

El Ganiyy Esması Anlamı, Zikri ve Fazileti

El Ganiyy Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan Ya Ganiyy ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü

El Ganiyy Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan Ya Ganiyy ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü

Esmaül Hüsna, Allah’ın en güzel isimlerinden El-Ganiyy; Zatı ile zengin olan, zenginliği baki ve ezeli olan, hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, gerçek manada zengin olan

El Ganiyy

Zatı, sıfatı ve fiillerinde hiçbir  şeye muhtaç olmayıp her şeyin ve herkesin her zaman kendisine muhtaç olan… Gerçek zenginlik sahibi olan ve hiçbir şeye muhtaç olmayan.

El-Ganiyy esmasının ebced değeri, zikir sayısı:

Ebced değeri ve zikir sayısı ; 1060
Zikir günü ; Pazar
Zikir saati ; Güneş (Sabah güneş doğarken ve ikindi namazı sonrası.)

El-Ganîyy : الغني 

Ebced değeri ve zikir saati: EL-ĞANİYY  isminin zikri (1060) adettir. Zikir  saati Güneş, günü Pazardır.

Özellikleri ve Fazileti

 • EL-ĞANİYY isminin zikri, özellikle dünyalık elde etmek ve zengin olan yüce Allah’tan zenginlik istemek için okunabilir.
 • Bu ismin zikrine devam eden kimsenin dünyalık olarak bütün istekleri yerine gelir.
 • Yâ Ganiyy ism-i şerifini usülüne uygun olarak zikreden kişi iki cihanda da zengin olur.
 • Hastalık ve musibet anında Yâ Ganiyy ism-i şerifi (1060) kere okunursa, hastalık ve musibet ortadan kalkar, yerine sağlık ve afiyet alır.
 • Ara vermeden 40 cuma günü, cuma namazından sonra 70 kere “Allâhümme ya Ğaniyy, ya Hamid, Ya Mübdi, Ya Muîd, ya Fa’âlün limâ türîdü, ya Rahîm, ya Vedûd. Ekfinî bihelâlike anharâmike ve bitâatike an ma’siyetike ve bi-fadlike ammen sivâke.” duasını okuyan servet sahibi olur, hasta ise şifa bulup iyileşir, bekarsa evlenir, çocuğu yoksa çocuğu olur. Her muradı hasıl olur.
 • 5 vakit namazdan sonra 1060 kere “Ya Ğaniyy celle celâlühû” zikrine devam eden herkes tarafından sevilir ve kötü huylarından kurtulur.
 • Yâ Ganiyy ism-i şerifinin zikrine devam eden kimsenin dünyalık olarak bütün istekleri yerine gelir.
 • Zenginlik isteyen için dua Zenginlik isteyen 10 hafta boyunca Cuma günleri 10 defa “Ya Ganiyy Ya Muğni” esmalarını okumalıdır
 • Yâ Ganiyy ism-i şerifini kendisine vird edinen kimse Malı, mülkü, para ve serveti çoğalır. Kısmeti ve şansı açılır.
 • Rahatsızlıkların tedavisi ve yaşam enerjisinin artması için de okunur.
 • Hastalık ve musibet anında 1060 kez okunsa, hastalık ve musibet ortadan kalkar, yerine sağlık ve afiyet alır.
 • Ganiyy esmasını bir Arabi ayın ilk Cuma günü salâ vaktinde yazıp üzerinde taşıyan ve her gün sabah namazlarından sonra 1060 kez hiç konuşmadan zikreden kimseye Allah hiç ümit etmediği yerlerden rızk ve servet verir. Kapalı kapıları açar. Kısa zamanda hayatında büyük bir değişiklik zuhura gelir.
 • Yâ Ganiyy esmasına devam eden kimseye herkesin kalbi sevgi ile meyil eder. Mülkü artar. Para ve serveti çoğalır. Her yerde sözü geçer. Fena ahlakları varsa onlardan kurtulur.
 • Hasta ise şifa bulur. Bekarsa evlenir. Çocuğu yoksa Allah bu kuluna hayırlı evlat ihsan eder.

El Ganiyy ismi Geçen Kuran Ayetleri

Kuran-ı Kerim’de geçen El Gani ismi ile ilgili ayetler

“Ey insanlar! Allah’a muhtaç olan sizsiniz. Zengin ve övülmeye lâyık olan ancak O’dur.” (Fatır, 15)

“O’nun ihtiyacı yoktur. Göklerde ve yerde ne varsa O’nundur.” (Yunus, 68)

“Biliniz ki Allah zengindir.” (Bakara, 267)

“Eğer inkar ederseniz bilin ki Allah size muhtaç değildir.” (Zümer, 7)

“Şüphesiz Allah, âlemlerden hiçbirine kesinlikle muhtaç değildir. ” (Ankebut, 6)

“Göklerde ve yerde ne varsa O’nundur. Hakikaten Allah, yalnız O zengindir, övgüye değerdir.” (Hac, 64)

” Kim inkâr ederse bilmelidir ki, Allah alemlere muhtaç değildir.” (Al-i İmran, 97)

Gerek zat ve sıfatlarında, gerek işlerinde hiçbir zaman, hiçbir surette, hiçbir şeye muhtaç olmayan, bunun yanında herşeyin kendisine muhtaç olduğu tek zengin O’dur. Allah’ın başkasının kendisine ibadet etmesine de ihtiyacı yoktur. O’na inanıp ibadet etmeleri, kendisine bir yararı olmadığı gibi, inanmamaları ve emirlerine itaat etmemelerinin de kendisine bir zararı yoktur. (Esmâ-ül Hüsna, Karınca Yayınları)

Din ve ibadet Allah’ın ihtiyacı değil, insanların ihtiyacıdır. Hem yarattıkları içinde Allah’a ihtiyacı en çok olan fakirler sadece insanlardır. İnsan zayıf olarak yaratılmış olmakla, hangi mertebede olursa olsun hiçbir zaman Allah’a ihtiyaçtan kurtulamayacağı gibi, emaneti taşıyan insan ruhunun duyduğu ihtiyaç o kadar çoktur ki, onun yanında diğer yaratıklara fakir bile denmez. İnsanın bu ihtiyacını tatmin etmek için de Allah’tan başka mabud bulunmaz. Başkaları bir kıtmire bile malik değil Allah ise ganiydir. Hiçbir ihtiyacı olmayan ve her şeyden müstağni, tam mânâsı ile zengin, ganiy O, yalnız O’dur. O sizin ibadetinize muhtaç olmadığı gibi, bütün ihtiyaçlarınızı tatmin edebilecek güce de sahiptir. (Elmalı Tefsir, Fatır)

 

 

 

 

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün