Sözler

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Mesajları, Sözleri

5 Aralık 2023 Dünya Kadın Hakları Günü mesajları, Sözleri, alıntılar ve güçlü kadın sloganları, Atatürk'ün Kadın Hakları Sözleri!

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü mesajları, Sözleri, alıntılar ve güçlü kadın sloganları, kutlama sözleri ve mesajları… Dünya Kadın Hakları hangi gün? 5 Aralık Kadın Hakları Günü mü? Kadinlar Günü Resmi Tatil mi? Türkiye’de kadın hakları ne zaman?

5 Aralık 1934 Dünya Kadın Hakları Günü ile Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde birçok Avrupa ülkesinden önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 89. yıldönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Başarılı ve azimli kadınlarımızın sayısının her geçen gün hızla artıyor olması ve elde ettikleri başarılar; geleceği parlak, gelişmiş ve kalkınmış bir ülke olma yolunda hızla ilerleyen ülkemizdeki değişimin ve dönüşümün en somut örneğini oluşturuyor.

5 Aralık Kadın Hakları Günü Mesajları

Bugün, Atatürk Devrimleri’nin en önemlilerinden birisinin, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 89. yıl dönümü.

“Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.” Mustafa Kemal Atatürk

“Dünyada her şey kadının eseridir. Kadınlarımız eğer milletin gerçek anası olmak istiyorlarsa, erkeklerimizden çok daha aydın ve faziletli olmaya çalışmalıdırlar.” Mustafa Kemal Atatürk

“Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!” Mustafa Kemal Atatürk

“Daha emin ve daha doğru olarak yürüyeceğimiz bir yol vardır: Büyük Türk kadınını çalışmamıza ortak kılmaktır.” M. Kemal Atatürk

Fransa ve İtalya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, İsviçre’den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasını sağlayan Mustafa Kemal Atatürk’e saygı ve minnetle, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü kutlu olsun.

Kadın hakları insan haklarıdır. Kadınlar gökyüzünün yarısını tutar. Birleşen kadınlar, bölünmüş bir ülkeden daha güçlüdür. Erdem ancak eşitler arasında gelişebilir.

Kadınların güçlendirilmesi, ailelerin, toplulukların ve ülkelerin sağlık ve sosyal gelişimi için esastır. Kadınlar güvenli, dolu ve üretken hayatlar yaşarken tam potansiyellerine ulaşabilirler. Becerilerini işgücüne katarak daha mutlu ve sağlıklı çocuklar yetiştirebilir.

Daha barışçıl ve müreffeh bir dünyaya ulaşmanın anahtarı olan temel bir insan hakkı olan kadının güçlendirilmesiyle yakından uyumludur.

Kadınların güçlendirilmesi ve kadın haklarının desteklenmesi büyük bir küresel hareketin parçası olarak ortaya çıkmıştır ve son yıllarda çığır açmaya devam etmektedir.

Ancak büyük ilerleme kaydedilmesine rağmen, kadınlar ve kız çocukları dünyanın her yerinde ayrımcılık ve şiddetle karşılaşmaya devam ediyor.

Sesimi yükseltiyorum, bağırayım diye değil, sesi olmayanlar duyulsun diye… Yarımız geri çekilince hepimiz başaramayız. – Malala Yousafzai

Seçim konusunda bana güvenemiyorsan, bir çocuk konusunda bana nasıl güvenebilirsin?

Doğumdan ölüme kadar her hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımızın bu özel gününü yürekten kutlarım.

Güçlü bir kadın, yolculuk için yeterli güce sahip olduğunu bilir, ancak güçlü bir kadın, güçleneceği yerin yolculuk olduğunu bilir.

“Bir erkeği eğitirseniz, bir adamı eğitirsiniz.Bir kadını eğitirseniz,bir kuşağı eğitirsiniz.„ – Brigham Young.

Emek veren, acı çeken, özlem duyan, hakkını savunan tüm kadınların 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Kutlu Olsun!

Cinsiyet eşitliği temel bir insan hakkıdır ve aynı zamanda barışçıl, müreffeh bir dünyaya sahip olmanın da temelidir.

Kadınların güçlendirilmesi, ailelerin, toplulukların ve ülkelerin sağlık ve sosyal gelişimi için esastır. Aynı zamanda kız çocuklarının güçlendirilmesi, ekonomik büyümenin, siyasi istikrarın ve toplumsal dönüşümün anahtarıdır.

“Bir erkek fikrini söylediğinde, o bir erkektir. Bir kadın fikrini söylediğinde, o bir kaltaktır.” – Bette Davis

Her erkek ve her kadının istekli ve yetenekli olduğu her yerde, bireyin kendi iyiliği ve toplumun hizmetinde kendi yeteneklerinin gelişmesi evlilik ve aile içinde, istihdamda, kamusal ve siyasi yaşamda mümkün olmalıdır.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün