GündemSözler

19 Mayıs Sözleri | En güzel 19 Mayıs Kutlama mesajları ve şiirleri

19 Mayıs Atatürk sözleri ve kutlama mesajları! En güzel 19 Mayıs mesajı, resimli sözler, alıntılar ve şiirler 2022... Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs ile ilgili sözleri

19 Mayıs Atatürk sözleri ve kutlama mesajları! En güzel 19 Mayıs mesajı, resimli sözler, alıntılar ve şiirler 2023… Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs ile ilgili sözleri

Bugün 19 Mayıs zaferinin 104. yılını kutluyoruz.! Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs’ta Samsun’a ayak basarak, Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı gün. Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’a ayak bastı ve 4 yıl kadar sürecek olan Kurtuluş Savaşı’nın fitilini ateşledi.

Bu yıl 19 Mayıs 2023 Cuma günü, Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nın 104. yıl dönümü kutlanacak. İşte bu önemli günün tarihi ilgili yazı ve sözler, en anlamlı, güzel, kısa ve uzun 19 Mayıs sözleri, şiirler ve alıntılar ve ayrıca Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs ile ilgili sözleri, Atatürk’ün gençliğe sözleri ve unutulmaz sözleri…

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

Bu yıl 104. yıldönümünü kutlayacağımız 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Perşembe gününe denk geliyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere armağan ettiği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı tarihindeki dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs tarihi aynı zamanda “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

Ülkemizde ve KKTC’de her yıl milli bayram olarak kutlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı resmi tatil olarak coşkuyla ve gururla kutlanıyor. 19 Mayıs tarihi, Türk milli mücadelesinin başlangıcı ve tarihimizde önemli bir yere sahip Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı gündür ve gençlik bayramı olarak ülkemizin dört bir yanında coşkuyla kutlanmaya devam etmektedir.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm ülkemize ve vatandaşlarımıza kutlu olsun. Bu özel gün Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da 18 silah arkadaşı ile birlikte Samsun’a ayak basmasından Kurtuluş Savaşı’nın başlamasına, Bandırma Vapurundan bu bayramın gençliğe armağan edilişine kadar birçok anlam ifade etmektedir.

19 Mayıs Sözleri

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

Tam 104 yıldır aynı gemideyiz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı bir kez daha kutluyorum.

Ey güzel ülkemin güzel ve çalışkan gençleri. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım.

Gençliğinde dik duranın ihtiyarlığında beli bükülmez.

Milli Mücadele’nin önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün aynı zamanda doğum günü olarak kabul edilen “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı” kutlu olsun.

Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

Bağımsızlık fikri bu şehirde filizlendi, kurtuluş yolculuğu buradan başladı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarına sonsuz saygı ve minnetle anıyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyorum.

19 Mayıs, diriliştir, can suyudur. 19 Mayıs, Türk milletinin hiçbir şart altında esarete boyun eğmeyeceğini cihana bir kez daha haykırışıdır. 19 Mayıs’ı Türkiye’ye armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm şehitlerimizi minnetle anıyorum.

Gençlerimizin ve aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı en samimi duygularımla kutluyorum. Başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

Bugün, “Türk Ulusunun Gençlerine”, Büyük Önder Atatürk tarafından bayram olarak armağan edilmesi onlara verdiği değerin ayrı bir göstergesidir. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

1919’un 19 Mayıs’ında bir devrimci önder halkın bağımsızlığı için Samsun’a ayak bastığı gün… Yarın güneş Samsun’dan doğacak… “Ne Mutlu Türküm Diyene”

Vatanımız için canlarını feda eden aziz şehitleri rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

19 Mayıs’ta milletimizin geleceği olan gençlerimize nice başarılar diler vatanın ve milletin yükselişinde öncülük etmelerini temenni ederim.

Gençler, Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz… benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.

Türk çocuğu, çok zekisin, bu belli; fakat, zekanı unut, daima çalışkan ol.

19 Mayıs Atatürk Sözleri

Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz. (Mustafa Kemal Atatürk)

“Her şey unutulur. Fakat biz her şeyi gençliğe bırakacağız. O gençlik ki, hiçbir şeyi unutmayacaktır; geleceğin ümidi, ışık saçan çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.” (Mustafa Kemal Atatürk)

”Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti’ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir..” (Mustafa Kemal Atatürk)

“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” (Mustafa Kemal Atatürk)

“Rica ile merhamet dilenmekle bir millet ve devletin şeref ve istiklâli kurtarılmaz. Türk milleti, gelecek nesiller için bunu unutmamalıdır.”

Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum” (Mustafa Kemal Atatürk)

“Milletin bağrından temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri (Türkiye Cumhuriyetini) ona bırakacağım ve gözüm arkamda kalmayacak.”

Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum” (Mustafa Kemal Atatürk)

Sizin gibi gençlere malik bulundukça, bu vatan ve milletin, şimdiye kadar elde etmeği başardığı zaferlerin üstüne çok daha büyük zaferler koyabileceğine şüphe etmiyorum.

“Ben Samsun’u ve Samsun Halkını gördüğüm zaman, memlekete ve millete ait bütün düşünce ve kararlarımın yerine getirilebileceğine dair bir defa daha kuvvetle inanmıştım. Samsunluların hal ve durumlarında gördüğüm gözlerinden okuduğum vatanseverlik ve fedakarlık ; ümit ve tasavvurlarımı olumlu bir inanca götürmeye yetmişti…”

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Şiirleri

Yıl 1919 Mayıs’ın ondokuzu
İşgal altında ülkem dağıtılmış ordusu.
Anadolu perişan şimdi gözler yollarda,
Bandırma vapuruyla Atam azgın sularda.

Karadeniz hırçın kız Karadeniz dalgalı
Bir yürek çırpınıyor vatanına sevdalı.
O yürekle değişti milletimin kaderi.
Kölelik olamazdı yaşamanın bedeli.

Bir güneş doğuyor bak Samsun ufuklarından!
Bir ışık yükseliyor o kapkara sulardan.
Öyle muhteşem bir nur ki ulaşıyor semaya,
Yeniden hayat verdi o nur Anadolu’ya.

Tarihe Ün

Bugün Türk e bir şeref, tarihlere bir ündür
Tutsaklıktan Türklüğün kurtulduğu ilk gündür
Bugün ezdi köz yurda ecel olan başları
Bugün çıktı ağzından Ata`mın son kararı

Neydi ah…o karanlık, o günlerdeki acı
Sarmıştı dört yanını yurdun yüz bin umacı
Padişah saltanatı kurtarmak davasında
Memleket tek başına kalmış kendi yasına

Gökler Türk ün derdinden yas tutmuş kara bağlar
Ateşten bir çemberin içinde Türklük ağlar
Gül kurumuş saksıda bülbül atmış sazını
Mevsimler değiştirmiş baharını yazını…

19 Mayıs Gençlik Marşı

Bir şerefli milletin şanlı çocuklarıyız.
Kalplerimiz, nabzımız, vatan diyerek atar.
Ayrılmadan yürürüz, aynı yolda erkek, kız.
Ruhumuzda ateş var, göğsümüzde iman var…

Vücudumuz yay gibi, bacaklarımız çevik,
Kalplerde cumhuriyet, başımızdadır bayrak,
Bir emanet taşırız, Ata’mıza söz verdik.
Kuvvetimizi, gücümüzü, kanımızdadır kaynak…

Bilgi ile sporu, yürütürüz atbaşı,
Çalışkanlık, çeviklik atalardan mirastır.
Türk olmanın amacı kazanmaktır savaşı…
Bize ülkü yaraşır, bize hamle yaraşır.

19 Mayıs bizim en kutsal bayramımız.
Tarihlerde var mıdır, böyle bir günün eşi?
Bu pınardan içiyor, alıyoruz kuvvet, hız,
Bu ocaktan yakıyor bütün gençlik ateşi…

Samsun

Samsun’da o gün doğdu
Türk’ün eşsiz güneşi,
Arasalar bulunmaz
Dünyada onun eşi.
Bütün yurt inliyordu,
Vatan gidiyor diye.
O sanki Türk yurduna
Gökten geldi hediye.

Samsun, Sivas demedi
Bütün yurdu dolaştı,
Türk’ün bu öz evlâdı
Vatanla kucaklaştı.
Bin dokuz yüz on dokuz
Türk’ün temel taşıdır.

Ardından gelen savaş
İstiklâl Savaşı’dır.
Temiz Türk gençliğine
Armağan olsun diye
Bu büyük ve şanlı gün
Bırakıldı hediye.

19 Mayıs

19 Mayıs günü,
Yaşıyor kalbimizde,
Atatürk güneş gibi,
Her zaman içimizde.
Tembellik yasak bize,
Parolamız ileri,
Dünyaya örnek olsun,
Çalışkan Türk gençleri.
Ülkü verir, hız verir.
Bize 19 Mayıs.

Yurdumuzu kurtaran,
Ata’yı unutmayız.
Tembellik yasak bize,
Parolamız ileri,
Dünyaya örnek olsun,
Çalışkan TÜRK GENÇLERİ

Benzer Konular 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün