GündemTarihte Bugün

2023 Mayıs Ayı Önemli Günler ve Haftalar Takvimi

Mayıs Ayı Önemli Günler ve Haftalar takvimi, Uluslararası Tarihler. Mayıs ayında kutlanan Belirli Gün ve Haftalar nelerdir?

2023 Mayıs Ayı Önemli Günler ve Haftalar takvimi, Uluslararası özel tarihler. Mayıs ayında kutlanan Belirli Gün ve Haftalar nelerdir, hangileridir? Ne zaman kutlanır? Dünyada ve Türkiye’de kutlanan özel günler, Uluslararası özel tarihler nedir, nasıl ortaya çıktı? Mayıs ayı hangi ay ve burç oluyor? 1 Mayıs 2023 ne zaman başlıyor? Mayıs ayı içerisinde resmi tatil günleri ve tarihte bugün, Mayıs ayı takvimi

Mayıs Ayı Önemli Günler ve Haftalar

Mayıs, bahar mevsiminin üçüncü ve yılın 5. ayıdır. Her ay olduğu gibi Mayıs ayında da kutlanan birkaç önemli gün ve belirli özel hafta daha var.

Yaz ayının ve bin bir renkte açan çiçeklerin müjdecisi Mayıs ayı içerisindeki özel günler, ulusal ve uluslararası öneme sahip günler ve tarihler birçok genel kültür sınavlarında, sık ​​sık sorulmuştur. Bu yazımız, zaman zaman gündemde konu olan 2023 yılı Mayıs ayındaki önemli günler ve tarihler hakkında size bir fikir verecektir.

2023 Yılı Mayıs Ayı Önemli Günler ve Belirli Haftalar takvimi, Mayıs ayı içindeki dünyada ve ülkemizde kutlanan anma günleri, yıl dönümleri, önemli olaylar, özel günler, şenlik ve etkinlik detaylı tarihleri. İşte Mayıs 2023’nin tarih tarih önemli günlerinin listesi…

Mayıs Ayı Nedir?

Mayıs ayı, günümüzde kullandığımız Gregoryen Takvimi’ne göre yılın 5. ayı olup 31 gün çeker. Mayıs adı, Roma bereket Tanrıçası Bona Dea ile birlikte tanımlanan, Yunan Tanrıçası “Maia’nın ayı” anlamında Latince maius mensis’ten gelmektedir.

Mayıs, Kuzey Yarımküre’de ilkbahar ve Güney Yarımküre’de sonbahar ayıdır. Mart ile başlayan bahar mevsimi, Nisan ve Mayıs şeklinde devam eder. Bahar mevsimi ayları Mart, Nisan ve Mayıs’tır. Mayıs ayından sonra yaz mevsimi Haziran ayı ile başlar.

Mayıs Ayı Hangi Burç?

2023 yılı itibariyle Mayıs ayı için burçlar, 21 Nisan – 20 Mayıs tarihleri aralığında doğan kişiler boğa burcu, 21 Mayıs – 21 Haziran tarihleri aralığında doğan kişiler ise ikizler burcudur.

Mayıs ayı kaç gün çekiyor?

Mayıs ayı ne zaman başlıyor? 1 Mayıs 2023 hangi güne denk geliyor? 

Yılın beşinci ayı olan Mayıs, 31 gün çeker. 202 yılı içib 1 Mayıs Pazartesi günü başlayacak ve 31 Mayıs Çarşamba günü sonra erecek.

Mayıs Ayının Başlamasıyla

  • Yılın ikinci gök olayı olan ay tutulması 2023 yılının ikinci tutulması 20 Nisan’daki tam güneş tutulmasından iki hafta sonra 5-6 Mayıs 2023’te Yarı Gölgeli Ay Tutulması (Penumbral) gerçekleşecek.
  • 2023 Türkiye genel seçimleri, Cumhurbaşkanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin 28. döneminin 600 yeni üyesinin belirleneceği seçimler 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak.
  • 19 Mayıs 1919, Atatürk’ün 18 silah arkadaşı ile birlikte Samsun’a ayak basmasından Kurtuluş Savaşı’nın başlaması tarihidir. 2023 yılı itibariyle Bu yıl 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nın 104. yıl dönümü kutlanacak.

Mayıs Ayı Önemli Gün ve Haftalar Tablosu

2023 Mayıs ayı özel günler nelerdir? Dünyada Kutlanan Özel ve Eğlenceli Günler Takvimi, Mayıs 2023’teki önemli günler ve belirli haftalar tablosu

Benzer Konular

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu