Gündem

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedir, neden kutlanır? 1 Mayıs işçi bayramı hakkında detaylar...

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedir, neden kutlanır? İşçi ve Emekçiler Bayramı tarihçesi ve 1 Mayıs işçi bayramı hakkında detaylar…

Son dakika 1 Mayıs haber ve gelişmeleri. 1 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Sokağa çıkma yasağı ne zaman başlayacak?

En Son 1 Mayıs Haberleri

27 Nisan 2020 tarihinde yapılan kritik Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sonrası 1 Mayıs sokağa çıkma yasağı ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, “Haftasonu devam eden sokağa çıkma sınırlamasını bayram sonuna kadar devam ettirmeyi düşünüyoruz. 1 Mayıs gece 00:00’dan başlayarak 1, 2, 3 Mayıs’ta sokağa çıkma sınırlamasını uygulayacağız” dedi.

Türkiye geneli Koronavirüsü önlemleri kapsamında bu hafta sonu da 31 ilde (30 büyükşehir ve Zongukdak) 3 gün süreyle sokağa çıkma sınırlandırması uygulanacak. 1 Mayıs gece yarısından itibaren 3 Mayıs Pazar gecesi 24.00’e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

1 Mayıs İşçi Bayramı Ne Zaman?

Nisan ayının son günlerini yaşadığımız bu günlerde vatandaşlar tarafından merak edilen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü hakkında detayları yazımızda derledik. 1 Mayıs İşçi Bayramı nedir? 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü önemi nedir ve neden kutlanır?

1 Mayıs’ın tarihteki yeri ve 1 Mayıs İşçi Bayramı günü tatil mi sorularının cevaplarını yazımızdan okuyabilirsiniz.

Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de ilk kez 1923’te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan’ında, “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

1 Mayıs Tarihi

İlk kez 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs‘ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı.

Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de almaktadır.

1 Mayıs Ne Zaman? Kaç Gün Tatil?  

1 Mayıs 2020 Cuma (1 Gün Resmi Tatil)

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu