Gündem

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü 2022

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedir, neden kutlanır? 1 Mayıs'ta sokağa çıkma kısıtlaması mı uygulanacak? 1 Mayıs işçi bayramı hakkında detaylar...

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedir, neden kutlanır? 1 Mayıs nasıl ortaya çıktı?1 Mayıs resmi tatil ne zaman yürürlüğe girdi? İşçi ve Emekçiler Bayramı tarihçesi ve 1 Mayıs işçi bayramı hakkında detaylar ve En Son 1 Mayıs Haberleri ve gelişmeleri… 1 Mayıs İşçi Bayramı mesajları ve sözleri 2022

Son dakika 1 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Sokağa çıkma yasağı ne zaman başlayacak?

Nisan ayının son günlerini yaşadığımız bu günlerde vatandaşlar tarafından merak edilen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü hakkında detayları yazımızda derledik. 1 Mayıs İşçi Bayramı nedir? 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü hangi güne denk geliyor? 1 Mayıs işçi bayramını kim ilan etti? 1 Mayıs’ta sokağa çıkma kısıtlaması mı uygulanacak?

1 Mayıs’ın tarihteki yeri ve 1 Mayıs İşçi Bayramı günü tatil mi sorularının cevaplarını yazımızdan okuyabilirsiniz.

Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de ilk kez 1923’te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan’ında, “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edilmiştir.

1 Mayıs ne zaman resmi tatil oldu?

Türkiye’de 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir. 1 Mayıs’ta kutlanan İşçi ve Emekçi Bayramı dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmi tatil olarak kabul edilmektedir.

1 Mayıs Tarihi

İlk kez 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs‘ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı.

Osmanlı’da 1 Mayıs ilk kez 1911’de Selanik’teki tütün, pamuk ve liman işçileri tarafından kutlandı. İstanbul’daki ilk kutlama ise 1912 yılında yapıldı.

Osmanlı’nın ardından 1922’de Sovyetler Birliği ile dostluk ilişkisi çerçevesinde 1 Mayıs Ankara’da İşçi Bayramı olarak kutlandı. Resmi olarak kutlanması ise ilk kez 1 Mayıs 1923’te oldu.

Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de almaktadır.

1 Mayısı kim yasakladı?

1924`te hükûmet, kitlesel 1 Mayıs kutlamalarını yasakladı. 1925`te çıkan Takrir-i Sükun Yasası, İşçi bayramını kutlamayı yasakladı ve uzun yıllar bu yasak geçerliliğini korudu.

1 Mayıs Kutlama Mesajları ve Sözleri

Emek ve Dayanışma Günü’nün toplum için önemine dikkat çekilmesi için sosyal medyada paylaşılacak anlamlı, manidar, kısa, yeni ve resimli 1 Mayıs İşçi Bayramı mesajları ile sözleri

– Emek, sermayeye öncüldür ve ondan bağımsızdır. Sermaye ancak emeğin meyvesidir ve emek olmadan sermaye olmazdı. Emek sermayeden üstündür ve daha büyük önem arz eder.

– Özelde emekçilerimizin, genelde dünya emekçilerinin birlik mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs işçi bayramını kutlu olsun.

– “Seveceğin bir iş seçersen, yaşamında bir gün bile çalışmış olmazsın.” (Confucius) Herkesin sevdiği işi yapması dileğiyle…

– “İnsanlar bana sorduğunda,” Neden otuzlu yaşlardaki gibi emekçileri örgütleyemezsiniz? ” Cevabı basit: o zaman yaptığımız her şey şimdi yasadışı.” Thomas Geoghegan

– “Biri size alın teriyle zengin olduğunu söylerse onlara şu soruyu sorun; kimin alın teriyle?” – Don Marous

– Yaşasın emek mücadelemiz! Yaşasın 1 Mayıs!

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

– Herkesin adil bir şekilde çalıştığı, hiçbir işçinin hakkının yenilmediği, umut dolu yarınlara. Emek hayattır gün gelir hatıra olur.

– Haksızlıkların, eşitsizliklerin, adaletsizliklerin ve ezilmenin olmadığı, emeğin sömürülmediği, aydınlık, eşit ve güzel bir dünyayı göreceğimiz günlerin geleceği umuduyla, tüm emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun.

– Ekmek parası ile korona virüs arasına sıkışmış bütün çalışanların 1 Mayıs işçi ve emekçi bayramı kutlu olsun

– Dayanışmanın, iyiliğin, birliğin ve güzelliğin birleştiği 1 Mayıs’ta tüm emekçi çalışanların bayramı kutlu olsun.

– Emeğin, emektarın, alın terinin, dayanışma ve yardımlaşmanın günü olan 1 Mayıs kutlu olsun.

“Ne yaparsanız yapın onun sanatçısı olun, sokak süpürgecisi de olsanız, onun Picasso’su olun.” (Martin Luther King)

– En kutsal kazanç alın teri ile kazanılan helal kazançtır. 1 Mayıs’ta bu helal kazanç üzerine kurulmuş en önemli bayramdır.

– Emeğin, emektarın, alın terinin, dayanışma ve yardımlaşmanın günü olan 1 Mayıs’ımız kutlu olsun.

– Emek olmadan hiçbir şey yetişmez. (Sophocles)

– Bilime emek veren kadınların ve tüm emekçilerin İşçi Bayramı kutlu olsun!

– “1 Mayıs, ancak özgürlüğün olduğu yerde kutlanır. Özgürlüğün olmadığı ülkelerde, kapalı rejimlerde 1 Mayıs kutlanmaz.”

– “Demokrasinin olmadığı ülkede 1 Mayıs’ın anlamı yoktur.”

– En hayırlı ve tatlı kazanç insanın el emeği göz nuru alın teri ile kazandığı rızıktır. (Hadis-i şerif)

1 Mayıs Ne Zaman? Kaç Gün Tatil?  

Türkiye’de ilk kez 1923’te resmî olarak kutlanan 1 Mayıs, 2008 Nisan’ında, “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edilmiştir. Resmi tatil statüsünde olan 1 Mayıs günü 2022 yılı itibariyle

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu