Kültür-Sanat

Çemberlitaş – Gezilecek, Keşfedilecek Yerler

İstanbul Fatih'de bulunan Çemberlitaş tarihi, Çemberlitaş Sütunu hakkında tarihi ve güncel bilgiler, gezilecek, keşfedilecek yerler arasında iletişim bilgileri

İstanbul Fatih’de bulunan tarihi, gezilecek, keşfedilecek yerler arasında Çemberlitaş Sütunu hakkında tarihi ve güncel bilgiler, iletişim bilgileri

Çemberlitaş

M.S. 330 yıllarında İmparator I. Konstantin’in Roma’daki Apollon Tapınağı’ndan söktürerek  getirdiği ve eskiden Forum Kostantin adı verilen şimdi ise yeni şehrin yedi tepesinden biri olan günümüzdeki yerine diktirmiş olduğu sütundur.

Uzunluğu 57 m olan bu sütun, her biri 3 ton ağırlığında ve 3 m  çapında olan bileziklerle birbirine bağlanmış toplam 8 adet sütun ve bir kaidenin üst üste konulmasıyla oluşturulmuştur.

Çemberlitaş Sütunu Hakkında Bilgi

İlk yapıldığında üzerinde doğan güneşi selamlayan bir Apollon heykeli var iken, Konstantinopolis’e dikildiğinde Roma İmparatoru Konstantin bunun yerine kendi heykelini sütunun üstüne koydurmuştur.

Daha sonra da yine Doğu Roma imparatoru olan Julianus ve Theodosius’un heykelleri koyulmuştur.

Sütun, 1081 yılında yıldırım isabet etmesi nedeniyle yanmış ve üzerindeki heykel devrilmiştir. Bundan sonra I. Aleksios Komnenos sütunu onarmış ve üzerine kaidesi olan bir başlık ile büyük bir haç koydurmuştur.

Şehrin 1453 yılındaki fethinden sonra, üzerindeki haç indirilmiş ve Çemberlitaş ilk kez 1470’li yıllardan sonra Yavuz Sultan Selim döneminde yenilenmiştir.

Daha sonra Osmanlı döneminde büyük bir yangın geçirip, mermerleri zedelenen Apollon Sütunu, Sultan II. Mustafa (1695-1704) tarafından altına duvarla takviye edilmiş, demir çemberlerle sardırarak sağlamlaştırmıştır. Bu nedenle o günden sonra adı Çemberlitaş olarak anılmıştır.

Çemberlitaş’ın altında ne var?

Sütun’un alt kısmında, İsa Peygamber’in Kudüs’te olduğu varsayılan mezarından alınarak buraya getirilip gömülen bazı eşyaların olduğu rivayeti yapının gizemini arttırmaktadır.

Çemberlitaş Sütunu Nerede?

İstanbul Fatih semtinde bulunan Çemberli Taş tarihi mekana nasıl gidilir?

 Adres: Mollafenari, Yeniçeriler Cd., 34120 Fatih/İstanbul

 İletişim Bilgileri:

 Açılış & Kapanış Saatleri: 24 Saat Açık

Kurum: T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı

Harita

“]

Kültür Sanat Kategorisi içerisinde Çemberlitaş ve Sütunu nedir? Nerede bulunur? Geçmişten günümüze tarihi hakkında genel bilgiler

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün