Kültür-SanatYaşam

Dünya Sanat Günü Nedir? Tarihçesi ve Sanat Günü mesajları

Dünya Sanat Günü nedir? Neden ve ne zaman kutlanıyor? Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan Dünya Sanat Günü mesajları ve sözleri

Dünya Sanat Günü nedir? Neden ve ne zaman kutlanıyor? Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan Dünya Sanat Günü mesajları ve Kültür Sanat sözleri

Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan tarihi, Dünya Sanat Günü olarak yaşama katkı sunan tüm dünyadaki sanatçılar ve sanatseverler için en özel gün olarak kutlanıyor. Bu özel günde bireyler, Sanat Günü’ne dair sorgulamalarını gerçekleştiriyor. Peki 2021 Dünya Sanat Günü ne zaman, hangi gün?

Her yıl Nisan ayının 15. günü kutlanan Uluslararası Sanat Günü, 2021 yılında da çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bu özel günde bireyler araştırmalarını sürdürürken, ‘Dünya Sanat Günü nedir, ne zamandan beri ve neden kutlanmaktadır?’ sorularına da cevap arıyor. Yazımızın detaylarından 15 Nisan Dünya genelinde kutlanan 2021 Sanat Gününün hikayesi, tarihçesi ile beraber merak edilen bilgilere ulaşabilirsiniz.

15 Nisan Dünya Sanat Günü

Bugün 15 Nisan 2021 Perşembe Dünya Sanat Günü.

2012 yılı itibarıyla kutlanmaya başlanan Dünya Sanat Günü, her yıl Nisan ayının 15. günü kutlanan, sanat etkinlikleri düzenlenip cadde ve sokakların sanat eserleri ile süslenildiği bir gün olarak kabul edilir.

Meksika’nın en önemli kültür merkezlerinden biri ve Jalisco eyaletinin başkenti Guadalajara’da düzenlenen Uluslararası Sanat Derneği 17. Genel Kurulu’nda, 15 Nisan’ı Dünya Sanat Günü olarak ilan etmek üzere 2012 yılında yapılan ilk kutlama önerisi Genel Kurul tarafından oybirliğiyle kabul edildi.

“Sanat, dünyadaki tüm insanlar için yaratıcılığı, yeniliği ve kültürel çeşitliliği besler ve bilgi paylaşımında ve merak ve diyaloğu teşvik etmede önemli bir rol oynar. Bunlar, sanatın her zaman sahip olduğu ve sanatçıların ve sanatsal özgürlüğün teşvik edildiği ve korunduğu ortamları desteklemeye devam edersek her zaman sahip olacağı niteliklerdir. Bu şekilde, sanatın gelişimini ilerletmek, özgür ve barışçıl bir dünyaya ulaşma araçlarımızı da geliştirecektir.” – UNESCO

Her yıl, 15 Nisan’da Sanat Günü kutlamaları, sanatsal yaratımlar ve toplum arasındaki bağları güçlendirmeye yardımcı oluyor, sanatsal ifadelerin çeşitliliği konusunda daha fazla farkındalığı teşvik ediyor ve sanatçıların sürdürülebilir kalkınmaya katkılarını vurguluyor. Kültür, kapsayıcı ve eşitlikçi eğitimin önünü açabileceğinden, aynı zamanda okullarda sanat eğitimine ışık tutmak için bir fırsattır.

Tarihçesi

Türk sanatçı ve Ulusal Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) Başkanı Bedri Baykam, International Associations of Art (IAA), (Uluslararası Sanat Derneği)’ın 2011 yılında Meksika’da yapılan genel kuruluna Türkiye temsilcisi olarak katılmıştır. Baykam, toplantıda Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan’ın Dünya Sanat Günü olarak kutlanmasını önermiş ve bu öneri çoğunluk oyu alarak kabul edilmiş ve her yıl 15 Nisan tarihinde World Art Day (WAD) olarak kutlanılması kararı alınmıştır.

Bu teklifin sponsorluğunu Türkiye’den Bedri Baykam üstlenmiştir. Teklifte katkı sunan Meksika’dan Rosa Maria Burillo Velasco, Fransa’dan Anne Pourny, Çin’den Liu Dawei, Kıbrıs’tan Christos Symeonides, İsveç’ten Anders Liden, Japonya’dan Kan Irie, Slovakya’dan Pavel Kral ve Mauritius’tan Dev Chooramun ve Norveç’ten Hilde Rognskog tarafından da imzalanmıştır.

15 Nisan 2012’deki ilk Dünya Sanat Günü, tüm IAA ulusal komiteleri ve aralarında Fransa, İsveç, Slovakya, Güney Afrika, Kıbrıs ve Venezuela’nın da bulunduğu 150 sanatçı tarafından evrensel kutlamaya yönelik amaçla desteklendi.

Etkinlikler, özel müze saatlerinden konferanslara ve daha fazlasına kadar çeşitlilik gösteriyordu. Örneğin Venezuela, Da Vinci onuruna tablolar, heykeller, baskılar, videolar ve daha fazlasını içeren açık hava sanat sergilerinin yanı sıra Floransalı bir yemek pişirme gösterisi düzenledi.

 

Dünya Sanat Günü artık bir “UNESCO GÜNÜ”

2018’in Ağustos ayında IAA Başkanı Bedri Baykam, UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay’e müracaat ederek, World Art Day’in uluslararası takvimde Uluslararası UNESCO Günleri’nden biri olarak resmileşmesini talep etti.

Sanatın gelişmesini, yayılmasını ve beğenilmesini teşvik etmek için bir kutlama olan Dünya Sanat Günü, 2019’da UNESCO’nun Genel Konferansı’nın 40. oturumunda ilan edildi. Böylece Türkiyeli sanatçılarının 2011’de başlattıkları girişim, 8 yılın ardından dünyaya mal oldu ve 2020 tarihinden itibaren sürekli kutlanacak “Uluslararası UNESCO Günleri” arasındaki yerini aldı.

Sanatçılar ve sanatseverler için özel olan bu gün, özellikle Google Art Project tarafından çevrimiçi olarak da destekleniyor.

Türkiye’deki Kutlamalar

Türkiye’de ilk Sanat Günü 15 Nisan 2012 tarihinde yapıldı. Bu kutlamalar İstanbul’da bulunan Abdi İpekçi caddesinde kurulan sahnede gerçekleşti. Ayrıca Maçka Demokrasi Parkı’nda bulunan UPSD Sanat Galerisi’nde gerçekleşen Sanat Sergisi’nin ardından Bring your own Bottle (Kendi Şişeni Getir) partisi düzenlendi.

Her yıl Türkiye’nin çeşitli illerinde ise bazı sanatsal etkinliklerle kutlanmış, İzmir’de Sokak tiyatrosu, dans – müzik, Resim – Fotoğraf – Heykel – Seramik, Sinema, Müzik, Bildiri, Söyleşi, Edebiyat ve Tiyatro sanat dallarında kutlamalar ve gösteriler yapılmıştır.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Koronavirüs salgını nedeniyle toplu etkinlikler ve buluşmalarla kutlanamayan bu özel günü kültür-sanat aktivitelerinden mahrum kalmadan evde birçok çevrim içi platforma ulaşarak doyasıya yaşayabilirsiniz.

Dünya Sanat Günü mesajları ve sözleri

Sanat tutkunları birbirlerine en güzel mesajları ve sözleri SMS, Whatsapp yoluyla göndererek yalnız olmadıklarını hissediyor. Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan’da kutlanan Sanat Günü mesajları ve sözleri, ünlülerden alıntılar

“Çocukken herkes bir sanatkârdır, zor olan yetişkinken sanatkâr kalabilmektir.” – Pablo Picasso

“Tüm sanatlar, sanatların en büyüğü olan yaşam sanatına katkıda bulunur.” – Bertolt Brecht

“Yaratıcılık cesaret ister” – Henri Matisse

Perşembe günkü Dünya Sanat Günü’nde, sanatın kriz ve zor zamanlarda rahatlık sağlama gücünü kutluyoruz…

“Yüksek uygarlığın merdiveni sanattır.” – Mustafa Kemal Atatürk

Sanata ve sanatçıya değer veren toplumlar, insana da, doğaya da değer verir.

Bir sanatçıya emeği için değil vizyonu için ödeme yapılır. – James Whistler

Tüm sanatçılarımızın ve sanatseverlerin 15 Nisan Dünya Sanat Günü kutlu olsun…

Sanatın tükendiği coğrafyada savaş filizlenir..

Sanata saygı duy, çünkü sanat, tüm olumsuzlukların üstesinden gelme gücüdür…

Dünya mükemmel bir yer olmadığı için sanat vardır. – Andrei Tarkovsky

Sanatın amacı, ruhumuzu, gündelik hayatın tozlarından temizlemektir. – Pablo Picasso

Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” – Mustafa Kemal ATATÜRK

Normal günlerimizden daha fazla İhtiyacımız var sanata, Sanatçıya ve sanatın iyileştirici gücüne..

Söz ola kese savaşı, Söz ola kestire başı

İnsan her gün hoş bir şarkı dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir resme bakmalı ve mümkünse aklı başında birkaç söz söylemelidir ki, dünyevi kaygılar Tanrı’nın insan ruhuna aşıladığı güzel duygusunu silip yok etmesin. – GOETHE

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu