Kültür-SanatYaşam

15 Nisan Dünya Sanat Günü 2022

Dünya Sanat Günü nedir? Neden ve ne zaman kutlanıyor? Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan Dünya Sanat Günü mesajları ve sözleri

Dünya Sanat Günü nedir? Neden ve ne zaman kutlanıyor? Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan Dünya Sanat Günü mesajları ve Kültür Sanat haberleri

Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan tarihi, Dünya Sanat Günü olarak yaşama katkı sunan tüm dünyadaki sanatçılar ve sanatseverler için en özel gün olarak kutlanıyor. Bu özel günde bireyler, Sanat Günü’ne dair sorgulamalarını gerçekleştiriyor. Peki sanat neden önemlidir? Sanat türleri nelerdir? 2022 Dünya Sanat Günü ne zaman, hangi güne denk geliyor?

Her yıl Nisan ayının 15. günü kutlanan Uluslararası Sanat Günü, 2022 yılında da çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bu özel günde bireyler araştırmalarını sürdürürken, ‘Dünya Sanat Günü nedir, ne zamandan beri ve neden kutlanmaktadır?’ sorularına da cevap arıyor. Yazımızın detaylarından 15 Nisan Dünya genelinde kutlanan 2022 Sanat Gününün hikayesi, tarihçesi ile beraber merak edilen bilgilere ulaşabilirsiniz.

15 Nisan Dünya Sanat Günü

2012 yılı itibarıyla kutlanmaya başlanan Dünya Sanat Günü, her yıl Nisan ayının 15. günü kutlanan, sanat etkinlikleri düzenlenip cadde ve sokakların sanat eserleri ile süslenildiği bir gün olarak kabul edilir.

  • 2022 yılında 15 Nisan Cuma gününe denk gelmektedir.

Meksika’nın en önemli kültür merkezlerinden biri ve Jalisco eyaletinin başkenti Guadalajara’da düzenlenen Uluslararası Sanat Derneği 17. Genel Kurulu’nda, 15 Nisan’ı Dünya Sanat Günü olarak ilan etmek üzere 2012 yılında yapılan ilk kutlama önerisi Genel Kurul tarafından oybirliğiyle kabul edildi.

“Sanat, dünyadaki tüm insanlar için yaratıcılığı, yeniliği ve kültürel çeşitliliği besler ve bilgi paylaşımında ve merak ve diyaloğu teşvik etmede önemli bir rol oynar. Bunlar, sanatın her zaman sahip olduğu ve sanatçıların ve sanatsal özgürlüğün teşvik edildiği ve korunduğu ortamları desteklemeye devam edersek her zaman sahip olacağı niteliklerdir. Bu şekilde, sanatın gelişimini ilerletmek, özgür ve barışçıl bir dünyaya ulaşma araçlarımızı da geliştirecektir.” – UNESCO

Her yıl, 15 Nisan’da Sanat Günü kutlamaları, sanatsal yaratımlar ve toplum arasındaki bağları güçlendirmeye yardımcı oluyor, sanatsal ifadelerin çeşitliliği konusunda daha fazla farkındalığı teşvik ediyor ve sanatçıların sürdürülebilir kalkınmaya katkılarını vurguluyor. Kültür, kapsayıcı ve eşitlikçi eğitimin önünü açabileceğinden, aynı zamanda okullarda sanat eğitimine ışık tutmak için bir fırsattır.

Tarihçesi

Türk sanatçı ve Ulusal Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) Başkanı Bedri Baykam, International Associations of Art (IAA), (Uluslararası Sanat Derneği)’ın 2011 yılında Meksika’da yapılan genel kuruluna Türkiye temsilcisi olarak katılmıştır. Baykam, toplantıda Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan’ın Sanat Günü olarak kutlanmasını önermiş ve bu öneri çoğunluk oyu alarak kabul edilmiş ve her yıl 15 Nisan tarihinde World Art Day (WAD) olarak kutlanılması kararı alınmıştır.

Bu teklifin sponsorluğunu Türkiye’den Bedri Baykam üstlenmiştir. Teklifte katkı sunan Meksika’dan Rosa Maria Burillo Velasco, Fransa’dan Anne Pourny, Çin’den Liu Dawei, Kıbrıs’tan Christos Symeonides, İsveç’ten Anders Liden, Japonya’dan Kan Irie, Slovakya’dan Pavel Kral ve Mauritius’tan Dev Chooramun ve Norveç’ten Hilde Rognskog tarafından da imzalanmıştır.

15 Nisan 2012’deki ilk Dünya Sanat Günü, tüm IAA ulusal komiteleri ve aralarında Fransa, İsveç, Slovakya, Güney Afrika, Kıbrıs ve Venezuela’nın da bulunduğu 150 sanatçı tarafından evrensel kutlamaya yönelik amaçla desteklendi.

Etkinlikler, özel müze saatlerinden konferanslara ve daha fazlasına kadar çeşitlilik gösteriyordu. Örneğin Venezuela, Da Vinci onuruna tablolar, heykeller, baskılar, videolar ve daha fazlasını içeren açık hava sanat sergilerinin yanı sıra Floransalı bir yemek pişirme gösterisi düzenledi.

 

Sanat Günü artık bir “UNESCO GÜNÜ”

2018’in Ağustos ayında IAA Başkanı Bedri Baykam, UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay’e müracaat ederek, World Art Day’in uluslararası takvimde Uluslararası UNESCO Günleri’nden biri olarak resmileşmesini talep etti.

Sanatın gelişmesini, yayılmasını ve beğenilmesini teşvik etmek için bir kutlama olan Dünya Sanat Günü, 2019’da UNESCO’nun Genel Konferansı’nın 40. oturumunda ilan edildi. Böylece Türkiyeli sanatçılarının 2011’de başlattıkları girişim, 8 yılın ardından dünyaya mal oldu ve 2020 tarihinden itibaren sürekli kutlanacak “Uluslararası UNESCO Günleri” arasındaki yerini aldı.

Sanatçılar ve sanatseverler için özel olan bu gün, özellikle Google Art Project tarafından çevrimiçi olarak da destekleniyor.

Türkiye’deki Sanat Günü Etkinlikleri ve Kutlamaları

Türkiye’de ilk Sanat Günü 15 Nisan 2012 tarihinde yapıldı. Bu kutlamalar İstanbul’da bulunan Abdi İpekçi caddesinde kurulan sahnede gerçekleşti. Ayrıca Maçka Demokrasi Parkı’nda bulunan UPSD Sanat Galerisi’nde gerçekleşen Sanat Sergisi’nin ardından Bring your own Bottle (Kendi Şişeni Getir) partisi düzenlendi.

Her yıl Türkiye’nin çeşitli illerinde ise bazı sanatsal etkinliklerle kutlanmış, İzmir’de Sokak tiyatrosu, dans – müzik, Resim – Fotoğraf – Heykel – Seramik, Sinema, Müzik, Bildiri, Söyleşi, Edebiyat ve Tiyatro sanat dallarında kutlamalar ve gösteriler yapılmıştır.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Koronavirüs salgını nedeniyle toplu etkinlikler ve buluşmalarla kutlanamayan bu özel günü kültür-sanat aktivitelerinden mahrum kalmadan evde birçok çevrim içi platforma ulaşarak doyasıya yaşayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu