Yaşam

23 Nisan Dünya Kitap Günü ve Kütüphaneler Haftası

Türkiye'de 23 Nisan, 'Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı' olmasının yanında 1995'ten bu yana 'Dünya Kitap Günü' olarak kutlanmaktadır.

23 Nisan Dünya Kitap Günü nedir? Dünya Kitap ve Telif Hakkı Günü neden kutlanıyor, amacı nedir, günün kurucusu kimdir? Her yıl aynı mı tarihte mi kutlanır? 2021 Dünya Kitap Günü teması nedir? 2021 Dünya Kitap Gününü nasıl kutlayabilirim? Dünya Kitap Günü ve Kütüphaneler Haftası Mesajları, sözleri ve alıntıları

23 Nisan Dünya Kitap Günü

Türkiye’de 23 Nisan, ‘Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ olmasının yanında 1995’ten bu yana ‘Dünya Kitap Günü’ olarak kutlanmaktadır. Dünya Kitap ve Telif Hakkı Günü, kitaplardan ve okumadan keyif almayı teşvik eden bir kutlamadır. Ülkemizde her yıl 23 Nisan tarihinde Dünya Kitap Günü ve Milli Eğitim Bakanlığı’nca 23 Nisan gününü içine alan hafta “Dünya Kitap Günü ve Kütüphaneler Haftası” olarak belirlenmiştir.

Dünya Kitap Günü ilk olarak 23 Nisan 1995’te kutlanmaya başlandı ve o günden beri uluslararası düzeyde kullanılmaya devam ediyor.

Dünya Kitap ve Telif Hakkı Günü, her yıl 23 Nisan’da, 100’den fazla ülkede dünya edebiyatına katkı sağlayan yazarlara, kitap okumaya, yayına, yayın hakkına, düşünce ve ifade özgürlüğüne saygıyı teşvik etmek amacıyla 26 senedir kutlanıyor.

Dünya genelinde yaşanan pandemi nedeniyle Dünya Kitap Günü, bu yıl biraz daha farklı bir şekilde kutlanacak, çünkü Türkiye genelinde çocuklar hala evde uzaktan eğitim görüyor, öğrencilerin çoğu o gün okulda olmayacak.

Tarihçesi

1995’te Barselona’da toplanan Uluslararası Yayıncılar Birliği Kongresi 23 Nisan gününün her yıl “Dünya Kitap Günü” olarak da bilinen Dünya Kitap ve Telif Hakkı Günü (World Book and Copyright Day) kutlanmasını kararlaştırmıştır. Aynı yıl Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından da okumayı, yayıncılık ve telif haklarını teşvik etmek amacıyla “23 Nisan Dünya Kitap Günü” olarak kabul edilmiştir.

Birinci Dünya Kitap Günü, 23 Nisan 1995’te kutlandı ve o günden bu güne kutlanmaya devam ediyor. Birleşik Krallık ve İrlanda’da ise Mart ayında kutlanmaktadır.

23 Nisan, dünya edebiyatı için sembolik bir tarihtir. 1616’da bu tarihte Cervantes, Shakespeare ve Inca Garcilaso de la Vega öldü. Dolayısıyla bu kararın alınmasında ve tarihin 23 Nisan seçilmesinde Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Inca Garcilaso de la Vega ve Vladimir Nabokov gibi birçok ünlü yazarın doğum ya da ölüm günü olması da etkili olmuştur.

Dünya Kitap Gününün Amacı

1995’te Paris’te düzenlenen UNESCO Genel Konferansında bu günün oluşturulmasının ve kutlanmasının amacı, kitaplara ve yazarlara dünya çapında bir saygı duruşunda bulunmak, herkesi ve özellikle de gençleri, okuma zevkini keşfetmeye ve yenilenmiş bir başarı elde etmeye teşvik etmekti.

Kitabın ve okuma alışkanlığının önemini dünya çapında vurgulamak, okumayı özendirmek; yayına, yayın hakkına, düşünce ve ifade özgürlüğüne saygıyı teşvik etmek; kitabın, uluslar arasında kültür alışverişini sağlayan, karşılıklı anlayış ve hoşgörüyü geliştiren niteliğiyle de dünya barışına hizmet etmek hedeflenmiştir.

2021 Dünya Kitap Başkenti

2001’den bu yana her yıl UNESCO ve kitap endüstrisinin üç ana sektörünü temsil eden uluslararası kuruluşlar – yayıncılar, kitapçılar ve kütüphaneler, her 23 Nisan’da geçerli olmak üzere bir yıllık bir dönem için Dünya Kitap Başkenti’ni seçerler.

UNESCO, 2021 Dünya Kitap Başkenti olarak Tiflis’i seçti. Bu unvanı alan 21’inci kent olan Tiflis’teki etkinlikler, Dünya Kitap ve Telif Hakkı Günü olan 23 Nisan 2021’de başlayacak ve yıl boyunca devam edecek.

Türkiye’de Kitap Günü Etkinlikleri

Dünya genelinde 100’den fazla ülkede kutlanan Dünya Kitap Günü, Türkiye Yayıncılar Birliği’nin de üyesi olduğu, Uluslararası Yayıncılar Birliği – International Publishers Association (IPA), Kütüphane Birlikleri ve Kurumları Uluslararası Federasyonu – International Federation of Library Associations and Institutions (IFLA) gibi uluslararası kuruluşların da desteğiyle düzenlenen çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri ile kutlanmaktadır.

23 Nisan öncesindeki haftaya yayılan kutlamalar öncelikle okullarda ve kütüphanelerde yapılan etkinliklerle başlıyor. Öğrencilere kitap okuma sevgisini aşılayan, onların kitaplarla, yazarlarla, kitabevleri ve kütüphanelerle tanışmasını sağlayan etkinlikler yapılıyor. Kitap okumayı teşvik amaçlı posterler, kitap ayraçları dağıtılıyor. Özellikle öğrenciler ve çocuklar için hazırlanan kitaplar okullarda ve kütüphanelerde dağıtılıyor. Yazarlarla tanışma toplantıları ve okuma günleri düzenleniyor. Gazete ve dergiler kitap ekleri veriyor. Okuma sevgisi ile ilgili yarışmalar düzenleniyor.

2021 Dünya Kitap Günü teması

Bu yılın Dünya Kitap Günü ‘bir hikaye paylaşmak’ temasıyla gerçekleşiyor. Bu günde, kitap sevgisi ve ortak okuma yoluyla, evde aile bireyleriyle sesli kitap okuyarak ve bir hikaye paylaşarak geçirebilirsiniz.

Bu yılın teması, koronavirüs salgınına yanıt olarak çocukları birlikte yaşadıkları kişilerle bir hikaye paylaşmaya teşvik ediyor.

Dünya Kitap Günü ve Kütüphaneler Haftası İlham Verici Sözleri

Kitap okumak yaşadıklarımızı anlamlandırır, ufkumuzu açar, dünyamızı renklendirir, özgüven sağlar, tabularımızı sorgulatır, özgür düşünceyi teşvik eder, öfkemizi dindirir, empatiyi artırır….

Bir kitaba baktığınızda başka birinin sesini duyarsınız, belki 1000 yıldır ölü biri. Okumak, zamanda yolculuk etmektir. – Carl sagan

Ne kadar çok okursanız, o kadar çok şey öğrenirsiniz. Ne kadar çok öğrenirseniz, o kadar çok yere gideceksiniz. –Dr. Seuss

Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür. Kültür, okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden anlam çıkarmak, ders almak, düşünmek, zekayı eğitmektir. – Atatürk

Kitapsız büyüyen çocuk, susuz yetişen fidana benzer. – Çin atasözü

Kitap, içimizdeki donmuş denizin buzlarını kırmaya yarayan bir araçtır. – Franz Kafka

“Okurken yemek yemekten daha lüks bir şey yoktur – yemek yerken kitap okumadıkça …” – E. Nesbit, The Magic World

“Kitapsız bir oda, ruhsuz bir beden gibidir.” – Marcus Tullius Cicero

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu