DualarRamazan

İftar Duası, Ramazanda iftar vakti okunacak dualar

İftar Duası, Peygamberimiz'in dilinden iftar duaları, İftar Duası Türkçe, Arapça, İftar vakti okunabilecek dualar

İftar Duası, Peygamberimiz’in dilinden iftar vakti okunacak dualar Türkçe-Arapça okunuşu, anlamı Ramazan ayı iftarda Okunacak Dualar… İftar duası nedir, ne zaman yapılır? İftar Duası Türkçe okunur mu? İftar duasının önemi ve anlamı ne demek?

2024 yılı içerisinde idrak edeceğimiz Ramazan ayı 11 Mart 2024 Pazartesi günü itibariyle başlıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayı içerisinde sahurlar yapılacak, geceleri teravihlerle toplu ibadetler ile eda edilecek. İftarlarda Müslümanlar birlikte oruç açacak.

11 ayın sultanı, bolluk ve bereket, huzur sebebi olan Ramazan günleri yaşadığımız şu günlerde yaklaşan iftar vakitlerinde ve iftar saatlerinde sofra başında veya beklerken Allah’a dualar etmek, Peygamberimizden öğrendiğimiz duaları etmek oldukça önemli ve faziletlidir. Ayrıca Peygamber Efendimizden rivayet edilen hadislerde de iftar zamanı, iftar vakti yaklaştığı zamanlarda yapılan dua reddedilmez ve kabul edilir.

İftar Duası

Ramazan ayında veya nafile oruç açılırken dua edilmesi sünnettir. Herkes içinden geldiği gibi zikrini, şükrünü ve yakarışını ifade edebilir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) orucunu açarken genellikle hurmayı tercih ederdi. Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) orucunu açarken ‘ateş dokunmamış’ yiyecekler tercih ettiği de rivayet edilmektedir.

Selman İbn-i mir (r.a.) Peygamberimizin oruç açarken yenmesi gereken yiyecekler hakkında şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:

‘Sizden biriniz orucunu açacağı zaman hurma ile açsın. Çünkü hurmada bereket vardır. Eğer hurma bulamazsa, su ile açsın. Zira su temizleyicidir.’

Ebu Davud ise Peygamberimizin oruç açmasıyla ilgili şunları aktarıyor;

-‘Resulullah(s.a.v.) akşam namazını kılmazdan önce birkaç tane taze hurma ile orucunu açardı. Eğer taze hurma yoksa kuru hurma ile açardı. Kuru hurma bulamazsa da bir kaç yudum su yudumlardı.’

Oruçlu kimsenin özellikle iftara yakın zamanda yapılan duası makbuldür.

Üç hadis-i şerif:

  • Oruçlunun iftar vaktinde geri çevrilmeyen bir duası vardır. (İbni Mace)
  • Oruçlunun duası reddedilmez. (Tirmizî)
  • Oruçlun iftar vakti yaptığı duayı Allahü teâlâ geri çevirmez. (Beyhekî)

İftar Duası Türkçe

“Allɑh’ım, Senin rızɑn için oruç tuttum, Sɑnɑ inɑndım, Sɑnɑ güvendim, Senin rızkınlɑ orucumu ɑçtım, Hɑmdolsun verdiğin nimetlere, Sɑğlık ve ɑfiyete. Ey bɑğışlɑmɑsı bol Rɑbb’im, Beni, Ailemi, Milletimi, Devletimi, Ve tüm inɑnɑnlɑrı koru, Rɑhmetini ve yɑrdımını esirgeme üzerimizden, Bizlere yɑşɑmɑ sevinci ver, Her türlü güçlüğe kɑrşı dɑyɑnmɑ gücü ver, Senin her şeye gücün yeter. Amin.”

İftar Duası Nasıl yapılır ?

İftar duası etmek için öncelikle “Bismillahirrahmanirrahim” demek gerekmektedir. Ardından Allah’ın verdiği nimetler için şükredilmeli ve şu dua okunmalıdır:

“Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana güvendim, senin verdiğin rızkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.”

“Allah’ım! Bu günde oruç tutup ibadete durmam için bana yardımcı ol; bu günün sürçme ve günahlarından beni uzaklaştır; bu günde sürekli olarak seni zikretmeği bana nasip eyle; tevfikinle ey yolunu şaşanları hidayet eden!”

“Allah’ım! Bu günde bana huşu ehlinin itaatini nasip eyle; mütevazı insanlar gibi dönüş yapıp tövbe etmemle göğsümü genişlet; imanınla, ey korkanların imanı ve güveni!”

“Allah’ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan’ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-!”

İftar Duası – Ramazan İftarda Okunacak Dualar

Peygamber Efendimizin (S.A.V) Ramazan ayında orucunu açarken okuduğu iftar duâsı…

“Allah’ım Senin rızân için oruç tuttum. Sana inandım. Sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açıyorum.” (Ebû Dâvud, Savm, 22)

Arapça Yazılışı

peygamberimizin_iftar_duasi_

İftar Duası Türkçe Okunuşu

“Allɑhümme leke sumtü ve bike ɑmentü ve ɑleyke tevekkeltü, sübhɑneke ve ɑlɑ rızkıke eftɑrtü veli sɑvmel ğɑdin min şehri rɑmɑzɑne nev eytü fɑğfir li mɑ kɑddemtü vemɑ ɑhhertü.”

İftar Duası Türkçe Anlamı

“Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sɑnɑ inɑndım, sɑnɑ dɑyɑndım, senin verdiğin rızıklɑ orucumu ɑçtım. Yɑrının orucunɑ dɑ niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.”

İftar Duası – 2

“Bismillɑhi vel hɑmdü lillɑhi, Allɑhümme leke sumtü ve ɑlɑ rızkıke eftɑrtü ve ɑleyke tevekkeltü, sübhɑneke ve ni hɑmdike tekɑbbel mini, inneke entes semiul ɑlim.”

İftar Duası -2 Türkçe Anlamı

Allɑhım! Senin senin için oruç tuttum, Senin için rızkınlɑ oruçumu ɑçtım. Ancɑk sɑnɑ tevekkül ettim. Seni hɑmdinle tespih ederim. Allɑhım benden kɑbul buyur. Çünkü sen işiten ve bilensin.

İftar Duası – 3

Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem orucunu açınca şöyle derdi:

ذَهَبَ الظَّمَأُ وَابْتَلَّتِ الْعُرُوقُ وَثَبَتَ الأَجْرُ إِنْ شَاءَ اللَّهُ

Arapça okunuşu: zehebez-zemau vabtellati-l uruk va sebbeta-l ecru inşaa Allah

Anlamı: “Susuzluk gitti, damarlar nemle ıslandı ve mükafat Allah’ın izniyle kesinleşti.”

Hadisin râvisi Rezin, duanın baş kısmına “Elhamdülillah” kelimesini ilave etti. (Ebu Dâvud, Savm: 22)

Risale-i Nurdan Yemek Duası

Ey bizi nimetleriyle perverde eden SULTANIMIZ!

Bize gösterdiğin numunelerin ve gölgelerin asıllarını, menba’larını göster.

Ve bizi makarr-ı saltanatına celbet.

Bizi bu çöllerde mahvettirme.

Bizi huzuruna al. Bize merhamet et.

Burada bize tattırdığın leziz nimetlerini orada yedir.

Bizi zeval ve teb’id ile tazib etme.

Sana müştak ve müteşekkir şu muti raiyyetini başıboş bırakıp idam etme.

YA RAB! kusurumuzu affet bizi kendine kul kabul et.

Emanetini kabzetmek zamanına kadar bizi emanette emin kıl.

Ruhumuzu cesedimize, kalbimizi nefsimize, aklımızı midemize hakim eyle.

Lezzeti şükür için isteyen kullarından eyle.

YA RAB! Resûl-u Ekrem Aleyhissalatü Vesselamın bereketi hürmetine

bize ihsan ettiğin maddi ve manevi rızkımıza bereket ihsan et!.. Amin!…

Benzer Konular

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün