GündemYaşam

2021 Dünya Tasarruf Günü Ne Zaman?

31 Ekim Dünya Tasarruf Günü nedir? 2021 Dünya Tasarruf Günü Teması ne oldu? Tasarruf neden önemlidir? Tasarruf Günü Tarihçesi, etkinlik ve kutlamaları. 

31 Ekim Dünya Tasarruf Günü nedir? 2021 Dünya Tasarruf Günü Teması ne oldu? Tasarruf neden önemlidir? Tasarruf Günü neden 31 Ekim’de kutlanır? Tasarruf Günü Tarihçesi, etkinlik ve kutlamaları. Dünya Tasarruf Günü ile ilgili Güzel ve Anlamlı Sözler

31 Ekim Dünya Tasarruf Günü

Dünya Tasarruf Günü neredeyse bir asır önce yüksek bir yaşam standardı elde etmek ve ekonomiyi güvence altına almak için tasarrufu teşvik etmek amacıyla kuruldu. Tasarruf Günü, insanların birikimlerini yastık altından çıkartıp bir bankada değerlendirme fikriyle tanıştırmak amacıyla ortaya çıkmıştır.

Dünya Tasarruf Günü, 31 Ekim 1924 tarihinde İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen 1. Uluslararası Tasarruf Bankası Kongresi (Dünya Tasarruf Bankaları Derneği) toplantısında kuruldu. İtalyan Profesör Filippo Ravizza, kongrenin son gününde bu günü “Uluslararası Tasarruf Günü” olarak ilan etti.

Tasarruf Kongresi kararlarında, Dünya Tasarruf Günü’nün tüm dünyada tasarrufların teşvikine ve toplumların hayatına yerleştirilmesine ayrılan bir gün olması gerektiğine karar verildi. Dünya genelindeki Tasarruf bankaları ve 1935 yılında ise bazı Türk bankaları, tasarrufları teşvik etme çabalarında okulların, din adamlarının yanı sıra kültür, spor, meslek ve kadın derneklerinin de desteğiyle çalışmalar başlattı.

Tarihçesi

Muhtemelen daha önce hiç duymamış olsanız bile 1924 yılından itibaren her yıl 31 Ekim günü, Dünya Tasarruf Günü olarak kutlanmaktadır. 29 ülkenin katılımıyla tasarruf düşüncesini dünya kamuoyuna ve bunun ekonomi ve bireyle olan ilişkisini akla getirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla ortaya çıkmıştır.

Tasarrufun ülke ekonomileri ve insanlar için ne kadar önemli olduğunu vurgulamak ve toplumlar tasarrufa teşvik etmek amacıyla 1924 yılında Milano’daki Birinci Uluslararası Tasarruf Kongresi vesilesiyle World Savings Banks Institute (WSBI-Dünya Tasarruf Bankaları Enstitüsü) adlı bir enstitü kurulmuştur. İkinci Dünya Savaşı’na kadar Uluslararası Tasarruf Bankaları Enstitüsü’nün merkezi Milano’da bulunuyordu.

Bu kurum 1988’de Avrupa Tasarruf Bankaları Grubu olarak yeniden adlandırıldı.

Tarih boyunca sıklıkla kullanılan tasarruf ifadesi, daha yüksek bir yaşam standardı elde etmek ve ekonomiyi güvence altına almak için para biriktirmektir. Örnekler arasında, 1921’de ilk ulusal tasarruf gününün kutlandığı İspanya’da gösterilebilir. Almanya gibi diğer ülkelerde, 1923’teki çalkantılı Alman para reformundan bu yana toplumun tasarruflara olan güveni yeniden tesis edilmek zorunda kalmıştı.

Dünya genelinde Tasarruf Günü genellikle 31 Ekim’de düzenleniyor, bu günün resmi tatil olduğu ülkeler dışında, amaç bankaların açık olması, böylece insanların birikimlerini hesabına aktarabilmeleri.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Dünya Tasarruf Günü gelişmeye devam etti. Bugün dünyanın her yerindeki ülkeler bu günü kutlamaya devam ediyor.

 • Bugün birçok insan Dünya Tasarruf Günü’nü önemsemiyor veya unutuyor, çünkü ABD ve Batı ülkelerinde kutlanan Cadılar Bayramı ile çakışıyor.
 • Almanya’da Dünya Tasarruf Günü, bazı eyaletlerde resmi tatil olduğu için (Reform Günü) 30 Ekim’den önceki son iş gününde düzenlenmektedir.

Dünya Tasarruf Günü 2020 Teması

Geçen yıl kutlanan Tasarruf Günü teması “Biraz tasarruf ettiğinizde büyük şeyler gelir.” (When you save a bit, big things follow) olarak belirlenmişti. Bu yıl ki tema açıklandığında bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Tasarruf nedir ve neden önemlidir?

WSBI’ın açıklamasında tasarruf, “ulusun ve toplumun, sonuçta tüm insanlığın medeni gelişimi için her bir bireyin edinmesi gereken bir erdem ve alışkanlık” olarak tanımlanmıştır.

Okullar, geleceğin tüketicilerinin bilinçlendirilmesi konusunda en güvenilir alanlardan biridir. Tasarruf eğitimi, parayı akıllıca harcamak ve geleceğe yönelik belirsizlik ve olumsuzluklara karşı hazırlıklı olmaktan ibaret değil, tasarruf eğitimi aynı zamanda “paranın tasarruf edilmesinin önündeki tüm engel ve kötü alışkanlıklara karşı çıkmanın ve bunlarla mücadelenin” de anlatılmasıdır.

Başlangıçta çok basit gibi görünse de, bir tasarruf hesabına küçük miktarlarda para yatırarak para biriktirmenin iktisadi kalkınma ve kişisel refah üzerinde çok büyük etkisi vardır. Tasarruf, bireyleri hastalık, işsizlik ve buna benzer ekonomik zorluk dönemlerine karşı hazırlıklı tutar. Ekonominin bütünü için ise bankaların kredi vermelerini kolaylaştıran bir unsurdur.

Finansal krizi de hesaba kattığımızda tasarruf, bugünün ihtiyaçlarını karşılarken gelecek nesillerin de sosyal ve ekonomik durumlarının güvence altına alınmasını sağlayan sürdürülebilir bir çözüm sunar.

Dünyanın birçok ülkesinde işsizlik ve yoksulluk oranlarının yüksek olması nedeniyle, yoksul insanların birikimlerinin önünde pek çok engel bulunuyor. Bu nedenle, insanları işsizlik, hastalık, sakatlık veya yaşlılık sırasında ihtiyaç duyulduğu şekilde para biriktirmeleri için eğitmek ve teşvik etmek gerekir.

Tasarrufun Önemi

 • Ani gelir kaybı, tıbbi harcamalar, büyük ev onarımları vb.
 • Her yıl eğitim ücretleri artıyor, bu nedenle eğitiminiz için para biriktirmek önemlidir.
 • Bir gün işten emekli olacaksınız ve bu nedenle artık işinizden alamayacağınız geliri değiştirmek için birikime ihtiyacınız olacak.
 • Lüks arabalar alıp tatile gitmek istiyorsanız, tasarruf etmek önemlidir.
 • Daha büyük bir peşinat için tasarruf etmek, hayalinizdeki evi satın almayı kolaylaştıracaktır.

Tasarruf örnekleri nelerdir?

Tasarruf, harcanmayan gelir veya ertelenmiş tüketimdir. Tasarruf yöntemleri, örneğin bir mevduat hesabına, bir emeklilik hesabına, bir yatırım fonuna veya nakit olarak kenara para yatırmayı içerir. Tasarruf aynı zamanda yinelenen maliyetler gibi harcamaların azaltılmasını da içerir.

Tasarruf, Ekonomide daha geniş anlamda, acil tüketim için kullanılmayan herhangi bir geliri ifade eder. Tasarruf otomatik olarak faizi kapsamaz.

Para Biriktirmek Neden Zor?

 • Artan Konut, Eğitim, Sağlık ve Çocuk Bakımı Maliyetleri
 • Borç yükünün fazla olması
 • Yeterli Gelir Elde Etmemek
 • Harcamalarınızı Takip Etmemek
 • Ceplerinize Zarar Veren Sosyal Aktivite
 • Tasarrufa Öncelik Vermeme
 • Mali Cehalet
 • Yaşam Tarzı Enflasyonu
 • Öğrenmek veya tasarruf etmek istememek

Dünya Tasarruf Günü ile ilgili Güzel ve Anlamlı Sözler

Damlaya damlaya göl olur.

Sakla samanı, gelir zamanı.

Ayağını yorganına göre uzat.

Ak akçe kara gün içindir.

Lüzumsuzsa söndür.

İşten artmaz, dişten artar

En iyi tasarruf zamanı iyi kullanmaktır

Enerji savurganlığı bütçemizi eritir.

En ucuz enerji, tasarruf edilen enerjidir.

Üretimde süreklilik, enerjide tutumla olur.

Yaya gidilecek yere otomobille gitmeyelim.

Enerji daha güçlü atılımlar için birikimdir.

Damlaya (bilgi yelpazesi.net) damlaya göl olur.

Gereksiz harcanan enerji, kaybedilen emektir.

2021 Dünya Tasarruf Günü Ne Zaman? Hangi Gün?

Bu yıl Dünya Tasarruf Günü 31 Ekim 2021 Pazar günü

Link: World Savings Day web sitesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu