Yaşam

31 Ekim Cadılar Bayramı (Halloween) 2023

Halloween neden Cadılar Bayramı? Halloween neyi temsil eder, kimlerin bayramı? Cadılar Bayramı dini bir bayram mı, dinen uygun mu? Tarihçesi nedir?

Halloween neden Cadılar Bayramı? Halloween neyi temsil eder, kimlerin bayramı? Cadılar Bayramı ne zaman kutlanıyor, dini bir bayram mı, dinen uygun mu? Tarihçesi nedir?

Cadılar Bayramı (Halloween)

Tanım olarak, Cadılar Bayramı veya Hallowe’en kelimesi 16. yüzyıldan öncesine dayanır ve erken Hıristiyan geçmişinden gelir. Eski İskoç dilinde Hallowe’en, Katolik Kilisesi’nin tüm göksel azizlerinin onurlandırıldığı ciddi bir olay olan Tüm Hallows Günü’nden önceki gün olan “All Hallows’ Evening” yani “Akşamınız Kutlu Olsun” anlamına gelir. 18. yüzyıla gelindiğinde ise Halloween Bayramı bugün bildiğimiz yazılışı ile karşımıza çıkıyor.

Zamanda geriye gidersek, Cadılar Bayramı büyüleyicidir çünkü pagan kökenlerine kadar uzanan birçok uygulamaya sahiptir. Örneğin, Cadılar Bayramı’nda elma almak için sallanma geleneği bize Roma’nın İngiltere’yi işgalini hatırlatır.

Roma paganizminin bir parçası olarak Bolluk Tanrıçası Pomona’yı simgeleyen bir elma ağacı getirdiler. Her yıl düzenlenen bir festival sırasında, evlilik düşünen genç insanlar suda yüzen elmaları ısırır. İnanışa göre elmayı ısıran kişi evlenecekmiş.

Ancak Avrupa’da ve Amerika’da kutlanan Halloween gelenekleri daha çok Keltler’den gelir. Onlar günümüz İrlanda, kuzey Fransa ve Birleşik Krallık’ta yaşayan eski insanlardı. Halloween’ın pagan kökleri binlerce yıl öncesine, hasat mevsiminin sonunu ve 1 Kasım’da yeni yılın başlangıcını kutlayan Samhain Kelt Ateş Festivali’ne kadar uzanıyor.

Bu festival sırasında paganlar kötü ruhları uzak tutmak için kostümler giydiler ve ateş yaktılar; Drakula dişlerinizi takarken bunu aklınızda bulundurun! Keltler, kışın ölümü temsil eden karanlık gecelerle birlikte, 31 Ekim’de ölülerin yaşayanlar arasında yürümeye döndüğüne inanıyordu. Kulağa biraz zombi benzeri geliyor…

31 Ekim 2023’deki Halloween, şüphesiz en ürkütücü, en hayalet tatil kutlamalarından birisidir. Çocuklar Batman, Joker, Wonder Woman veya başka bir favori karakter gibi giyinirler; Şeker mi şaka mı yapmaya giderken partilere katılırlar ya da şekerlerle dolu fenerlerle mahallelerinde yürürler. Ürkütücü dekorasyonlar pencereleri ve sundurmaları doldurur ve halk birlikte en sevdiği korku filmlerini izlerken ülkenin her yerindeki oturma odalarından çığlıklar duyulabilir.

Cadılar Bayramı’nın kökeni, eski Britanya ve İrlanda’daki Keltler arasındaki Samhain festivaline dayanıyordu. Halloweenı Kutlaması esas olarak dini değildir. Ertesi gün 1 Kasım’ın yeni bir takvim yılı olduğuna inanılıyor. Bu tarih kış döneminin başlangıcı olarak kabul edildi.

Bu günde insanlar kötü kötülüklerin yakıldığını göstermek için tepede kamp ateşi yakarlar ve insanlar hayaletlerin onları gördükten sonra yerlerinden geri döneceklerini göstermek için farklı türde maskeler takarlar.

Samhain festivali gününde ölen insanlar ruhlarının evlerine döndüğüne inanıyorlardı. O yıl ölen insanlar başka bir dünyaya gideceklerine inanıyorlardı. Bunlar Halloween ile ilgili bazı önemli noktalardır.

Cadılar Bayramı Günü 2023 Önemi

Birçok batılı ülkede ve Amerika kıtasında 2023 Halloween Günü kutlanıyor ve zamansız ölen bireyleri mutlu edeceğine inanılıyor. Bu günde ölenlerin kendi bedenleri olduğuna inanarak iskeletlerini topluyorlar, ruhlarını mutlu etmek için törenler yapıyorlar.

Bu günde çocuklar maske takarak evlerine şeker isteyerek gidiyorlar. Reddedilirse sanki her yıl geleneksel prosedür uygulanıyormuş gibi lanet okuyacağımızı iddia ediyorlar. Bu bir tür gelenektir ve hayaletlerin kaçacağına inanılır.

Google 2023 Halloween Doodle

Halloween Günü için insanlar dekoratif elbiselere çok para harcıyordu. Onlara kötülüğün bir işaretini göstermek için cadı, hayalet vb. gibi giyiniyorlar. 2005’ten itibaren elbise harcamaları büyük ölçüde arttı.

UNICEF, Cadılar Bayramı Günü Kutlamalarını kullanarak projeleri için fon toplamaktadır. UNICEF, 2023 Halloweenı Günü Kutlaması için birçok oyun düzenliyor. Elma gibi oyunlar içi su dolu büyük bir kaba konulacak ve bireyler ellerini kullanmadan elmayı almalıdır. Ağızlarını kullanmaları gerekiyor ve kutlamayı daha özel kılmak için daha pek çok oyun yapılıyor.

Cadılar Bayramı Günü nereden çıktı?

Halloween veya diğer adıyla Cadılar Bayramı Günü İrlanda, Birleşik Krallık ve Batı Fransa’da ortaya çıktı.

Amerika’da Cadılar Bayramı

Cadılar Bayramı, 19. yüzyılda Amerika’da popüler hale geldi ve o dönemde gelen İrlandalı ve İskoç göçmenlerin tatil coşkusunu da beraberinde getirmesiyle başladı. Cadılar Bayramı’nın en eski kökenlerinden en büyük değişiklik, onun dinsel olmaktan çok laik hale gelmesidir. 1920’li ve 30’lu yıllarda Halloween geçit törenleri ve partileri şenliklerin önemli bir parçası haline geldi ve tatil, ırk veya dini kökene bakılmaksızın her bölgede kutlandı.

Modern Cadılar Bayramı

1950’li yıllara gelindiğinde Cadılar Bayramı öncelikle çocuklara yönelik bir tatil haline geldi. Çocuklar kostümlerle mahallelerinde dolaşıp şeker toplarken şeker mi şaka mı sıradan bir şeydi. Cadılar Bayramı popüler kültüre giderek daha fazla dahil olmaya başladı ve korku filmleri genellikle tatille aynı zamana denk gelecek şekilde gösterime giriyordu. “Elm Sokağı Kabusu”, “Cadılar Bayramı” ve “13’üncü Cuma” gibi filmlerin tümü Halloween ile ilişkilendirilen klasikler haline geldi.

Halloween artık Amerika’nın ikinci büyük ticari tatili ve her yıl 6 milyar dolar harcanıyor. Şeker mi şaka mı, kostüm partileri ve korku filmi izleme gibi çok sayıda geleneğin tümü, ülke çapında kutlanan büyük bir etkinliğe katkıda bulunuyor.

Dünya Çapında Cadılar Bayramı

Meksika; Ölülerin Günü olarak her yıl 2 Kasım tarihinde kutlar. Aileler, yiyecek, içecek ve kutlamayı içeren bir yeniden buluşma için akrabalarının ruhlarını yeniden karşılar.

Romanya; Drakula Günü olarak her yıl 26 Mayıs’ta kutlamalar yapılır. Hepsinin en büyük vampirini onurlandırmak ve kutlamak için bir gün.

Çin; Aç Hayalet Festivali olarak Çin takviminin yedinci ayının 15. gecesi, genellikle Ağustos ayının ortasıdır. Doğu Asya’da bu dönemde ruhların huzursuzlanıp dünyayı dolaşmaya başladığına inanılır. Festival bu ruhları hem yiyecek hem de öbür dünya için ihtiyaç duydukları parayı besliyor.

Nijerya; Awuru Odo Festivali olarak yılda iki kez Nisan ayında kutlar. Festival, Nijerya’nın Igbo köyünde ölülerin hâlâ yaşayanlara dönüşünü anıyor. Festival, ruhlar dünyasından dönenleri karşılamak için üç aşamalı şenliklerden oluşuyor.

Rakamlarla Cadılar Bayramı

 • 172 milyon kişi; Amerikalılar her yıl Cadılar Bayramı’nı kutluyor
 • %69 – şeker dağıtmayı planlayanların oranı
 • 8,8 milyar dolar – 2019’da toplam Halloween harcaması
 • 86,27 dolar – ortalama tüketicinin dekorasyon, şekerleme ve kostüm için harcadığı miktar
 • %48 – insanların kostüm giydiği Cadılar Bayramı
 • %46 – insanların %16’sı balkabağı kesiyor
 • İnsanların %16’sı evcil hayvanlarını giydiriyor
 • 36 milyon – her yıl hile mi şeker mi diye dolaşıyor.

Halloween Cadılar Bayramı Ne Zaman?

 • 2023 – 31 Ekim Salı
 • 2024 – 31 Ekim Perşembe
 • 2025 – 31 Ekim Cuma
 • 2026 – 31 Ekim Cumartesi
 • 2027 – 31 Ekim Pazar

Günümüzde her yıl 31 Ekim tarihinde ABD, Avrupa ülkeleri, Avustralya, Arjantin, İzlanda, Pakistan, Japonya, Tayvan ve Yeni Zellanda ülkelerinde kutlanmaktadır.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün