GündemTarihte Bugün

2023 Kasım Ayı Önemli Günler ve Haftalar

Kasım Ayı Önemli Günler ve Haftalar takvimi, Uluslararası Tarihler. Kasım ayında kutlanan Belirli Gün ve Haftalar nelerdir?

2023 Kasım Ayı Önemli Günler ve Haftalar takvimi, Uluslararası özel tarihler. Kasım ayında kutlanan Belirli Gün ve Haftalar nelerdir, hangileridir? Dünya günleri nelerdir? Bu ayda özel günler ne zaman kutlanır? Kasım’da hangi özel günler var? Kasım ayındaki önemli olaylar neler? Kasım ayı neden 30 gündür? 30 gün olan tek ay Kasım mı? Peki Kasım isminin anlamı nedir? Kasım ne demek? 2023 Kasım ayı içerisinde resmi ve dini tatil günleri listesi

Dünyada ve Türkiye’de Kasım ayında kutlanan uluslararası özel günler nedir, nasıl ortaya çıktı? Kasım kaçıncı ay ve özellikleri nedir, hangi burç oluyor? 1 Kasım 2023 ne zaman başlıyor? Kasım ayında doğan ünlüler kimler? Kasım ayında ölen ünlüler kimler?

İşte 2023 Kasım ayındaki resmi ve dini tatiller, Tarihte bugün, Kasım ayı takvimi ve tüm detaylar…

Kasım Ayı Nedir?

Kasım ayı, günümüzde kullandığımız Gregoryen Takvimi’ne göre yılın 11. ayı olup 30 gün çeker. Kasım aynı zamanda erkek adı olarak kullanılır.

Kasım sözcüğü Türkçeye Arapçadan geçmiş olduğu tahmin edilmektedir. Arapçada ḳāsim sözcüğü “bölen, taksim eden” anlamına gelir. Asırlar önce Anadolu’da halk yılı kasım, kasım günleri ve hızır, hızır günleri olarak ikiye ayırırdı.

Kasım adının İngilizce karşılığı olan “November”, Latince 9 anlamına gelen “novem” kelimesinden gelmektedir.

Kasım ayı, sonbahar mevsiminin son ayıdır. Kasım ayından sonra Aralık ayıyla birlikte kış mevsimi başlar. Sonbahar mevsiminin ayları: Eylül, Ekim, Kasım.

Kasım ayı kaç gün çekiyor?

2023 Kasım ayı ne zaman başlıyor? 1 Kasım 2023 hangi güne denk geliyor? 

Yılın on birinci ayı olan Kasım, 30 gün çekiyor. 2023 yılı itibariyle 1 Kasım Çarşamba günü başlayacak ve 30 Kasım Perşembe günü sonra erecek.

Kasım Ayı Hangi Burç?

Astrolojik olarak Kasım ayında doğan kişiler de 2 farklı burca sahip olabilirler. Buna göre 1 Kasım ve 22 Kasım tarihleri arasında doğanlar Akrep burcudur. 23 Kasım – 30 Kasım arası doğanlar ise Yay burcudur.

  • Akrep burcu tarihi : 23 Ekim – 22 Kasım
  • Yay burcu tarihi : 23 Kasım – 21 Aralık

Kasım Ayı Önemli Günler ve Haftalar

Sonbahar mevsiminin ikinci ve yılın 11’ncu ayı olan Kasım içerisinde de diğer aylarda olduğu gibi kutlanan önemli, özel günler ve belirli özel haftalar vardır.

Sonbaharı mevsimini yaşadığımız bu yıl ki Kasım ayı içerisindeki özel günler, ulusal ve uluslararası öneme sahip günler ve tarihler birçok genel kültür sınavlarında, sık ​​sık sorulmuştur. Bu yazımız, zaman zaman gündemde konu olan 2023 yılı Kasım ayındaki önemli günler ve tarihler hakkında size bir fikir verecektir.

Kasım ayı en çok Atatürk’ün vefatı ve Atatürk Haftası, UNESCO’nun kuruluşu, Öğretmenler Günü gibi günlerle bilinir.

Kasım ayı içerisindeki özel günler, ulusal ve uluslararası öneme sahip günler ve tarihler birçok genel kültür sınavlarında, sık ​​sık sorulmuştur. Bu yazımız, zaman zaman gündemde konu olan 2023 yılı Kasım ayındaki önemli günler ve tarihler, size bir fikir verecektir.

Kasım Ayı Önemli Günler ve Belirli Haftalar takvimi, Kasım ayı içindeki dünyada ve ülkemizde kutlanan anma günleri, yıl dönümleri, önemli olaylar, şenlik ve etkinlik detaylı tarihleri

Türk Harf İnkılabı Haftası

1-7 Kasım

Yeni Türk alfabesine ilişkin “Türk Harfleri” adıyla 1353 sayılı kanun 1 Kasım 1928’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Bu nedenle ülkemizde 1-7 Kasım arası ‘‘Türk Harf Devrimi Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Organ Nakli Haftası

3-9 Kasım

Türkiye’de, ilk kez 1969 yılında Ankara ve İstanbul’da iki kalp nakli yapılmış ancak başarılı sonuçlanmamıştır. İlk başarılı organ nakli ise 3 Kasım 1975 yılında Dr. Haberal ve ekibince Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde bir anneden oğluna yapılan canlıdan canlıya böbrek nakli olmuştur.

1978 yılında Türkiye’de ‘Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakline İlişkin 2238 sayılı kanun’ çıkarılmıştır. Organ bağışı ve naklinin yaygınlaştırılması ve bu bilincin yeterince gelişmesini sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl 3-9 Kasım tarihleri arsında ‘Organ Nakli Haftası’ olarak kutlanmaktadır.

Dünya Şehircilik Günü

8 KASIM

Her yıl dünya genelinde 8 Kasım tarihinde ‘Dünya Şehir Planlama Günü’ veya daha çok bilinen adıyla ‘Dünya Şehircilik Günü’ dört kıtada 30’dan fazla ülkede kutlanan bir gündür.

Uluslararası bir organizasyon olan Dünya Şehircilik Günü, Paris’te Güney Amerikalı Profesör Carlos Maria della Paolera tarafından şehir planlamasına kamu ve profesyonel ilgiyi artırmak amacıyla 1949 yılında kurulmuştur.

Dünya Çocuk Kitapları Haftası

Kasım’ın 2. Haftası

1919’da kurulan Çocuk Kitapları Haftası, dünyadaki en uzun süredir devam eden ulusal okuryazarlık girişimidir. Her yıl ülke çapında okullarda, kütüphanelerde, kitapçılarda, evlerde – genç okuyuculara yönelik etkinlikler düzenlenmektedir. Çocuklara kitap okumanın önemi kavratılmaya çalışılır.

Küçük yaşlarda kitap okuma alışkanlığı edindirmek, çocuklara okumayı sevdirmek amacıyla her yıl Kasım ayının 2. Pazartesi günüyle başlayan hafta Dünya Çocuk Kitapları Haftası olarak kutlanır.

Atatürk Haftası

10-16 Kasım

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, Dolmabahçe Sarayı’nda, saat 9’u 5 geçe, 57 yaşında hayatını kaybetti. Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına her yıl 10 Kasım günü çeşitli etkinlikler düzenlenerek ulu önder sevgi, saygı ve özlemle anılır. Ayrıca Büyük önder Atatürk’ün vefat ettiği 10 Kasım’ı içine alan, her yıl 10-16 Kasım tarihleri arası Atatürk Haftası olarak kutlanır.

Afet Eğitimi Hazırlık Günü

12 Kasım

Afet öncesi dönemde afet yönetimi, genel olarak afet zararlarını ve kayıpları en aza indirebilmek, doğal afetlerin etkisini azaltmak ve toplumu bu konularda eğitmek ve bilgilendirmek amacıyla her yıl 12 Kasım’da “Afet Eğitimi Hazırlık Günü” kutlanır.

Dünya İyilik Günü

13 Kasım

Her yıl 13 Kasım’da Dünya İyilik Günü kutlanıyor. İyiliği ve nezaketi her gün teşvik etmek, paylaşmak ve iyiliği herkesin günlük yaşamının daha büyük bir parçası haline getirmek amacıyla, 2010 yılında girişimci David Jamilly tarafından “iyiliği kutlamak ve desteklemek” amacıyla kuruldu. Günümüzde 28’den fazla ülke, Dünya İyilik Hareketi grubunun bir parçası olarak, bu gün küçük iyilikleri teşvik ediyor ve insanları bir araya getiriyor.

Dünya Diyabet Günü

14 Kasım

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile Dünya Diyabet Federasyonu’nun (IDF) tarafından, diabet hastalığının tedavisini mümkün kılan Fredrick Bantig‘in doğum günü olan 14 Kasım tarihi Dünya Diyabet Günü olarak belirlenmiştir. 2007 yılından itibaren tüm dünyada 14 Kasım Günü resmi olarak “Dünya Diyabet Günü” olarak kutlanmaktadır.

KKTC Cumhuriyet Bayramı

15 Kasım

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanı dolayısıyla her yıl 15 Kasım günü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kutlanan ulusal bayramdır. 15 Kasım 1983’te kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bu yıl 40. yıldönümünü kutluyor.

UNESCO’nun Kuruluş Günü

16 Kasım

16 Kasım 1945 tarihinde uluslararası eğitim ve kültür kurumu kurulması için Birleşmiş Milletler Konferansı düzenlenmiş, Konferansın sonunda 37 ülke Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu kurulmuş UNESCO Kuruluş Sözleşmesi imzalanmıştır. Bu nedenle 16 Kasım tarihi UNESCO’nun kuruluş günü olarak kutlanmaktadır.

Uluslararası Hoşgörü Günü

16 Kasım

1966’daki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 51/95 sayılı kararla BM Üye Devletleri’ni 16 Kasım Uluslararası Hoşgörü Günü’nü kutlamaya davet etmiştir.

Kültürler ve halklar arasında karşılıklı anlayışı teşvik ederek hoşgörüyü güçlendirme konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 16 Kasım Uluslararası Hoşgörü Günü kutlanıyor.

Dünya Erkekler Günü

19 Kasım

Erkeklerin küresel ölçekte karşılaştığı sorunları vurgulamak ve dikkat çekmek amacıyla 19 Kasım Dünya Erkekler Günü kutlanıyor.

Dünya Tuvalet Günü

19 Kasım

Küresel sanitasyon krizi sorunuyla mücadele konusunda insanlara ilham vermek ve 2030 yılına kadar herkes için temizlik vaat eden Sürdürülebilir Kalkınma Hedefini gerçekleştirmek için her yıl 19 Kasım Dünya Tuvalet Günü kutlanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF’e göre, yaklaşık 4,5 milyar insan olan küresel nüfusun yaklaşık %60’ının ya evde tuvaleti yok ya da hijyenik ve güvenli olmayan bir tuvaleti var.

Dünya Çocuk Hakları Günü

20 Kasım

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edildi. Çocuk hakları, çocuk haklarının yasalarca tanınması ve bu haklara ulaşamayan çocuklar hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla 20 Kasım tarihi Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaya başlandı. Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, Türkiye Cumhuriyeti tarafından 14 Eylül 1990 tarihinde kabul edildi.

Dünya Televizyon Günü

21 Kasım

21 Kasım ve 22 Kasım 1996’da Birleşmiş Milletler ilk Dünya Televizyon Forumu’nu düzenledi. Bu nedenle, 17 Aralık 1996 tarihinde 51/205 sayılı kararla BM Genel Kurulu, 21 Kasım’ı Dünya Televizyon Forumu’nun düzenlendiği tarihi anmak için Dünya Televizyon Günü olarak belirledi.

Diş Hekimleri Günü ve Ağız ve Diş Sağlığı Haftası

22 Kasım ve 22 Kasım’ı içine alan hafta

1996 yılında Türk Dişhekimleri Birliği’nin başvurusu ve Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve ve İç İşleri Bakanlığı’nın oluru ile 22 Kasım, ‘Diş Hekimliği Günü’ olarak kabul edilmiştir. 22 Kasım’ı içine alan hafta, 1996 yılından itibaren “Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası” olarak tüm Türkiye’de kutlanılmaya başlanmıştır.

Öğretmenler Günü

24 Kasım

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gün Türkiye’de her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanır.

Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun “başöğretmen” oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verilmiştir.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

25 Kasım

BM Genel Kurulu tarafından 1993 yılında kurulan Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, kadına yönelik şiddeti, tehdit de dahil olmak üzere kadına fiziksel, cinsel veya psikolojik zarar veya acı çekmeye neden olan cinsiyete dayalı şiddet eylemi olarak tanımlamaktadır.

Kasım Ayı Özel Günler ve Haftalar Tablosu

Kasım ayı özel günler nelerdir? Dünyada Kutlanan Özel ve Eğlenceli Günler Takvimi, Kasım 2023’teki önemli günler ve belirli haftalar tablosu

Kasım Ayıda hangi önemli günleri ve belirli haftaları kutluyoruz? Kasım ayı içindeki dünyada ve ülkemizde kutlanan anma günleri, yıl dönümleri, önemli olaylar, özel günler, şenlik ve etkinlik detaylı tarihleri. İşte Kasım 2023’ün tarih tarih önemli günlerinin listesi…

Benzer Konular

Nukteler.com Facebook’ta

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün