GündemYaşam

Bekarlar Günü nedir, ne zaman kutlanır? 11.11 hikayesi

11.11.2023 Bekarlar Günü. Her yıl 11 Kasım'da kutlanan Bekarlar Günü Çin'de Sevgililer Gününün karşıtı olarak ortaya çıktığı biliniyor.

Dünya Bekarlar Günü anlamı nedir, ilk ne zaman ortaya çıktı? 2024 Bekarlar Günü ne zaman? 11 Kasım Ne kutlanır? Bekarlar Günü’nü kim icat etti, nasıl ortaya çıktı? 11.11 Alışveriş çılgınlığının hikayesi nedir? Bekarlar Günü var mı? 11 Kasım Bekarlar Günü nasıl kutlanır? 11 Kasım 2023 Cumartesi yalnızlar günü mü? 11.11 Çince ne anlama geliyor? 11 Kasım tarihinin özelliği nedir? Kasım ayı indirim günleri ne zaman başlıyor?

Bekarlar Gününü ilk defa duyuyorsanız ve henüz aşina değilseniz, “Double 11” olarak bilinen bu gün, sezonun en önemli alışveriş etkinliklerinden biridir.

İşte sizler için hazırladığımız dünyanın en büyük alışveriş günlerinden birine dönüşen Bekarlar Günü (World Singles Day) hakkında merak edilen bilgiler, Double Eleven (11/11) olarak bilinen gün hakkında bilmeniz gerekenler: kökeni, bugünkü istatistikleri ve potansiyel geleceği ve ilginç 11 Kasım alışveriş detayları

Bekarlar Günü Nedir?

Bugün 11.11.2023 Bekarlar Günü. Her yıl 11 Kasım’da kutlanan Bekarlar ya da Yalnızlar Günü, Çin’de 90’lı yıllarda Sevgililer Gününün karşıtı olarak bekarların kendi günlerini kutlayabilmesi için ortaya çıktığı biliniyor. Bekarlar Gününün 11/11 olarak belirlenmesinin nedeni ise tarihte dört yalnız 1 olması…

Tarihler 11.11’i gösterdiğinde yani her yıl 11 Kasım’da Bekarlar Günü kutlanır. Bugün, bekar insanların bekar olmaktan gurur duymalarına yardımcı olan bir Çin ticari bayramıdır.

Çin’deki Nanjing Üniversitesi’ndeki yalnız öğrencilerin (çünkü tarih 11/11 bir grup tek çubuğa benziyor) partnersiz oldukları için ağıt yakmak yerine 11 Kasım’ı seçtikleri, bekarlığa bir övgü olarak başladı. Hızla, Çin’deki bekar insanların kendilerine güzel akşam yemekleri ısmarladığı ve aksi halde kendileri için satın almayacakları malları savurduğu eğlenceli, resmi olmayan bir tatile dönüştü.

Bu mütevazi köklerden gelen Bekarlar Günü, 2017’de 25 milyar dolara ulaşan satışlarla, Amerika’daki Black Friday (Kara Cuma) ve Siber Pazartesi’nin toplamını kolayca geçerek dünyanın en kazançlı çevrimiçi alışveriş etkinliği haline geldi.

Ortaya çıktığı ilk zamandan itibaren internet aracılığıyla daha da popüler hale geldi ve şimdi Çin dışında da birçok ülkede gözlemleniyor. Günümüzde Türkiye de dahil olmak üzere Güneydoğu Asya ve Almanya, Belçika ve Birleşik Krallık ve bazı Avrupa ülkelerinde kutlanmaktadır.

Örneğin, Endonezya’da 11 Kasım “Harbolnas” (Ulusal Çevrimiçi Alışveriş Günü) olarak, Birleşik Krallık’ta Single Günü olarak da adlandırılan gün 11 Mart’ta kutlanıyor.

Bekarlar Gününün Tarihçesi

Her şey bundan 8 yıl önce 11/11/1993’te başladı. Nanjing Üniversitesi’ndeki bir grup yalnız ama pozitif öğrenci, önemli ve değerli bir eksiklikten yakınmak yerine, bekar olmayı kutlamaya karar verdiler. Yani bir tür Sevgililer Günü karşıtı olarak ortaya çıktı.

Başlangıçta “Lisans Günü” olarak adlandırılan Sevgililer Günü karşıtı bekarlık kutlaması, genellikle eğlenceli, zararsız olaylarla karakterize edilen bu faaliyetler üniversite ve nihayetinde diğer üniversitelere yayılarak hem erkeklere hem de kadınlara hitap etti.

Bir teoriye göre, her şey Nanjing Üniversitesi’nin Mingcaowuzhu yurdundaki dört bekar erkek öğrencinin, bir başka önemli kişiye sahip olmama monotonluğundan nasıl kurtulabileceklerini tartışmaları ve 11 Kasım’ın, bekarlık onuruna etkinlikler ve kutlamalar günü olacağına karar vermeleriyle başladı.

Örneğin bir öğrenci sinemadaki diğer tüm koltukları ayırdı ve uygun bir şekilde adlandırılmış romantik bir film olan Beijing Love Story’nin gösterimi sırasında çiftlerin yan yana oturmasını yasakladı. Bu farklı tatil kutlaması, 2009’da ilk Bekarlar Günü indirimini oluşturan ve tek günlük işlemlerde Siber Pazartesi’yi aşan bir trendi ateşleyen Alibaba CEO’su Daniel Zhang sayesinde çoğunlukla bir alışveriş efsanesine dönüştü.

Kısacası, perakende devi Alibaba, hem unutulmaz bir tarih olduğu hem de Ulusal Gün ile Çin Yeni Yılı arasındaki boşluğu doldurduğu için 11 Kasım 2009’da muazzam bir satış başarısına imza attı.

Bekarların kendilerine hediye alarak kutladığı festivalin ilk yılında Alibaba’dan 8 milyon dolarlık online alışveriş yapılmıştı. Günümüzde de Alibaba’nın satış rekorları kırdığı gün yine Bekarlar Günü’dür. İronik olarak Bekarlar Gününde düzenlenen partiler ve diğer sosyal toplantılarla; artık bekar insanların buluşması için bir fırsat olarak hizmet ediyor. Ayrıca 11/11 düğünler için de popüler bir tarih.

Bir resmi tatil olmamasına rağmen Çin’de resmi olarak tanınan bekarlara ve yalnızlara adanmış bu gün, 21. yüzyılın ilk on yılında dünyanın en büyük çevrimiçi alışveriş günü haline geldi.

İlişki durumunuz ne olursa olsun kim olduğunuzu, arkadaşlarınızı ve sevdiklerinizi kutlamak için Bekarlar Günü, ticari bir hal almış olsa da, kutlamalar ve tema hala kuruluşuna uygun şekilde devam etmektedir.

11.11 günleri nedir?

Her yıl olduğu gibi elbette bu yıl ve gelecek yıllarda da 11 Kasım Bekarlar Günü (World Singles Day) popülerliği yükselişte ve bunu inkar etmeye gerek yok. Her yıl daha fazla şirket, daha fazla ülke ve milyarlarca daha fazlasını kendi bünyesine katıyor. “Sevgililer Günü Karşıtı” ve bir bekarlık kutlaması olarak başlayan şey, yılın en büyük e-ticaret alışveriş gününe dönüştü.

Dünyanın en büyük alışveriş günü

Heyecanın çoğu Çin’de yaşanırken, dünyanın her yerinden insanlar 11/11’de herhangi bir yerel aracı olmadan toptan mal ithal etmenizi sağlayan bir e-ticaret platformu olan AliExpress’i takip ediyor. AliExpress şuanda Rusya’da en çok ziyaret edilen web sitesidir ve zaten düşük olan fiyatların gün içinde daha da düşük olması muhtemel gibi gözüküyor.

“Double 11”de indirim sunan tek şirket Alibaba değil. “Çifte 11” olarak da bilinen Bekarlar Günü, ABD’deki alışveriş tatilleri de Kara Cuma (Black Friday) ve Siber Monday satışlarını geride bırakarak dünyanın en büyük çevrimiçi satış etkinliğidir.

ABD’de 2017 yılında Black Friday, Siber Pazartesi gibi indirim günlerini gölgede bırakan 11/11 alışveriş indirimleri 25,8 milyar dolar ciro ile rekor kırmıştı. Bu rekor 2019’da 24 saatlik devasa alışveriş çılgınlığı toplam satışlarda 38,4 milyar dolarlık rekor kırmıştı

2020’de Alibaba, Bekarlar Günü’nde çevrimiçi platformlarında 74,1 milyar dolar değerinde satış kaydetti.

Bekarlar Günü ne anlama geliyor?

Kelime anlamına bakıldığında Bekarlar Günü (Singles Day), Guanggun Jie’nin İngilizce versiyonudur ve kelimenin tam anlamıyla “tek çubuklu gün veya tatil” anlamına gelir, 11/11 tarihinde göründüğü gibi bir kelime oyunu. Bekarlar Günü her zaman 11 Kasım’a denk gelir. Çünkü 11/11 tarihi dört kişiyi veya dört bekarı bir arada temsil eder.

“11/11” sayılarının telaffuzu, Çince deyimsel olarak “one life, one lifetime” yani “bir hayat, bir ömür” ifadesi veya başka bir deyişle “sonsuza kadar” anlamına gelir.

Kapitalist sistemin devleri bu durumu çok uzun zaman geçmeden bir fırsata dönüştürmeyi başarmış olacak ki 2009 yılında Asya kökenli sanal satış devi Alibaba 11/11 tarihini indirim günü olarak belirleyince olay dev bir alışveriş çılgınlığına dönüştü.

 “Çifte 11” Günü için İlginç İstatistikler

Bekarlar Günü 2022 satış hacmi, tüm platformlarda 128 ila 151 milyar dolar arasında gerçekleşti; bu, 2021’e göre %2,9 ila %13,7 arasında bir artış gösterdi. Alibaba’nın Tmall pazarı, Bekarlar Günü satışlarında 2021’e göre 3 milyon artışla 2022’de 17 milyonun üzerinde ürün sundu.

Alibaba’dan sonra ikinci sırada yer alan Jingdon (JD veya JD.com), 2021 Bekarlar Günü satışlarının %27,06’sını (54,6 milyar dolar) gerçekleştirdi ve işlem hacmini önceki yıla göre %28,6 artırdı.

Alibaba’nın 2009 ilk Bekarlar Günü satış etkinliği 27 markayı kapsıyordu ve 7,8 milyon ABD doları işlem hacmiyle rekor kırmıştı.

24 saatte 25 milyar dolar kazandı; Bekarlar Gününün kutlandığı 2017 yılında, 2016’ya göre %40’lık bir artışla 25 milyar doları aşan ciroyla dünya tarihinin en büyük alışveriş günü oldu.

Prime Day’i dakikalar içinde geçti; 2017’de Amazon Prime Day, 24 saat içinde yaklaşık 1 Milyar Dolarlık ürün sattı, Bekarlar Günü bunu 2 dakikada geçti.

2019’da Asya pazar yeri devi Alibaba tarafından 812 milyon paket sevk edildi; Bu devasa sayı, ilk siparişin satın alma tarihinden itibaren 12.18 dakika içinde teslim edilmesiyle akıllara durgunluk veren yeni bir rekor oldu.

2020 yılında 1,48 milyar çevrimiçi işlem kaydedildi; Alibaba’nın Alipay platformu, 24 saatlik dönemde 1,48 milyar çevrimiçi işlem kaydetti. %90’ı mobildeydi. 2009 ile 2020 yılları arasında aradan geçen 11 yılda Bekarlar gününün günlük hacmi %949.000 büyüdü.

2020 Bekarlar Gününde (yani 11 Kasım’da) dünya çapında dahil olmak üzere 250.000’den fazla marka katıldı. En yoğun aktivite sırasında, markalar saniyede 583.000 siparişi işliyordu. Satışlar toplamında dünya çapında yaklaşık 800 milyon müşteri alışveriş yaptı.

Bekarlar Günü 2021 satışları 900 milyon müşteriyi çekti. Dünya genelinde 2021’de 11.11 Single Day (Double Eleven) satışları 139 milyar ABD Dolarını aştı. 2021, Bekarlar Günü tarihinde bir ilk oldu. Alibaba, alışveriş çılgınlığı sırasında satışların tek haneli, %8,5 artarak şimdiye kadarki en düşük oran olduğunu açıkladı.

En çok satan ürünler; 11/11 alışveriş etkinliği sırasında insanların en çok satın aldığı ürünler kategorisinde; elektronik, kozmetik, sağlıklı yaşam, güzellik ürünleri, moda ve moda tasarım ürünleri, bebek bezi ve mama gibi bebek ürünleri yer alıyor.

Türkiye’de 11 Kasım Satış Rakamları

Gemius’un yayınladığı istatistiklere göre Türkiye’de alışveriş çılgınlığı yaşanan cuma indirimlerinin olduğu 2020 Kasım ayı boyunca, en çok trafik elde eden siteler;

 • Trendyol: 42,4 milyon,
 • Hepsiburada: 37,2 milyon,
 • N11: 29,8 milyon,
 • Letgo: 25 milyon,
 • Gittigidiyor: 24,5 milyon,
 • Çiçeksepeti: 21,4 milyon,
 • Yemeksepeti: 19,4 milyon,
 • AliExpress: 17,1 milyon,
 • Migros: 13,9 milyon,
 • Morhipo: 12,5 milyon.

Türkiye’nin 2020 yılında 11 Kasım (11/11) alışveriş festivali hacmi ise toplamda 30 milyar TL’nin üzerinde oldu.

2021 Gemius verilerine göre e-ticaret sitelerini Kasım ayında yaklaşık 57 milyon kullanıcı ziyaret etti. 11.11 kampanyalarına ağırlık verilen dönemde 30 milyonu aşkın kullanıcıya ulaşan online alışveriş siteleri, 22 Kasım haftasında ise ziyaretçi sayılarını 30 milyonun altına düşürmedi. 2021 yılı için e-ticaret işlem sayısı 2020 istatistiklerine göre %46 artarak 3,4 milyara ulaştı.

2023 Black Friday Ne Zaman?

Amerika’da Şükran Gününden sonraki ilk cuma gününü kapsayan Black Friday, her yıl Kasım ayında farklı tarihlerde kutlanır. 2023 yılında 24 Kasım’a denk geliyor.

Tüketicilerin satın alma eğilimleri özellikle Kara Cuma (Black Friday) döneminde artarken, alışveriş dönemi tüm Kasım ayına yayılıyor. Dünya genelinde Black Friday (Kara Cuma) Şükran Günü’nden sonraki Cuma yılın en büyük alışveriş günüdür ve ABD’deki Kara Cuma satışları genellikle beş gün sürer – Şükran Günü’nden Siber Pazartesi’ye kadar!

Daha fazla trafik, daha fazla web sitesi trafiği sorunu

11/11 alışveriş çılgınlığı satış rekorlarını alt üst ediyor ve her yıl daha fazla müşteri çekiyor. Daha fazla trafik, beraberinde daha fazla web sitesi yavaşlaması ve çökmesi getirir. Örneğin 2018’de, e-ticaret web sitesi Momo da 700 milyondan fazla işlemle trafiğin yeni bir zirveye ulaştığını gördü. Bir noktada, web sitesi aşırı trafik nedeniyle 20 dakikalığına çöktü.

Yılın en büyük e-ticaret alışveriş gününde, bir dakikalık web sitesi kesintisi bile şaşırtıcı satış kayıplarına neden olabiliyor. Minimum yavaşlama veya aksama süresinin bile marka itibarı üzerinde kalıcı bir etkisi olabilir.

2023 Dünya Bekarlar Günü Ne Zaman, Hangi Gün?

İlk olarak Çin’de ve şimdi dünyanın pek çok başka yerinde Bekarlar Günü 11 Kasım’da gerçekleşiyor. Bu yıl ise 11 Kasım Cumartesi

gününe denk geliyor. Sevgililer Günü’nden sonraki gün olan 15 Şubat’ta ise Bekarlar Farkındalık Günü olarak kutlanır.

Yıllara Göre Dünya Bekarlar Günü Tarihleri

 • 2023 – 11 Kasım Cumartesi
 • 2024 – 11 Kasım Pazartesi
 • 2025 – 11 Kasım Salı

11.11 için Bazı Önemli Noktalar

Büyük alışveriş çılgınlığı olan 11.11’de En iyi Bekarlar günü indirimleri, fırsatları ve teklifleri bulmak için bazı önemli püf noktaları

En büyük ve en yoğun alışveriş festivali olan 11 Kasım, size en sevdiğiniz ürünü büyük bir indirimle satın alma fırsatı sunacak. Tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak harika fırsatlar ve teklifler bulmanın zamanı geldi. Çok fazla beklemeyin – cazip fırsatlar hızla kaybolabilir!

Bu yüzden aradığınız şey için kendinizi hazırlayın ve indirim bitmeden hızlıca bulun. Fırsatlar açılır açılmaz en sevdiğiniz ürünü mümkün olan en iyi fiyata almanız gerekir. Genel olarak, hızlı satılan ürünlerin stokları çok daha hızlı tükenme eğilimindedir.

Birkaç büyük çevrimiçi sitedeki ürünlerin fiyatlarını karşılaştırın

Bu alışveriş sezonunda herhangi bir şey ararken, öncelikle farklı online perakendeci sitelerini ziyaret etmeli ve istediğiniz tüm ürünleri aramalısınız. Harika teklifleri ve fırsatları kaybetmek istemiyorsanız bunu yapın.

Her zaman istediğiniz en iyi teklifi almak için ürünlerin fiyatlarını karşılaştırmak da önemlidir. Akıllı olmak ve akıllı satın almak için bilgi ve becerilerinizi kullanma zamanı.

Kargo ve nakliye masraflarını kontrol edin

Satın almaya karar vermeden önce ilgili nakliye ve kargo masraflarını kontrol etmek önemlidir. Bazı perakendeciler, ürün fiyatlarını artırdıktan sonra ücretsiz gönderim sunuyor. Ancak bazı gerçek perakendeciler ürünleri makul fiyatlarla satarlar, ancak sorunsuz ve hızlı teslimatı sağlamak için nakliye masraflarını üstlenirler.

Nakliye ve kargo ücretleri geçerli bir maliyettir, çünkü özellikle ürün başka şehirden veya ülkeden gönderiliyorsa, şirketler ürünleri kapınıza ücret almadan teslim edemezler. Öyleyse devam edin ve mutlu olmak ve hayatın tadını çıkarmak için en sevdiğiniz ürünleri seçin.

Ürünle ilgili çevrimiçi kullanıcı yorumlarını okuyun

Satın almadan önce internette daima ürünün incelemesini arayın. Herhangi bir ürün satın almadan önce orijinal yorumları gözden geçirmek önemlidir. Bu, belirli bir ürünü kullanan kişilerden gerçek kalite ve geri bildirim hakkında bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır.

İnternetten satın alırken satıcının puanına dikkat edin

Satıcının çevrimiçi sitedeki puanını bilmek önemlidir. Satıcı, ürünlerini satın alan müşterilerden bu puanı alır. Derecelendirme iyiyse ürün ve hizmet iyi olmalıdır ve derecelendirme kötüyse bir ürün veya hizmet sorunu olabilir. Bu bekarlar gününde harika ürünler elde etmek için satıcıların puanlarına güvenebilirsiniz.

En Önemlisi – online sitenin URL’sinin https ile başladığından emin olun

İnternet üzerinden alışveriş yaparken her zaman güvenlik faktörü endişelenmemize sebep olabilir. Bunun için güvenilir, doğru ve bilindik sitelerden alışveriş yapmak önemlidir. İnternetten alışveriş yapmak istediğinizde veya bir ürün siparişi verdiğinizde, her zaman sitenin URL’sinde Https aramayı unutmayın. Çünkü ‘s’ sitenin güvenli olduğunu gösterir ve kart bilgilerinizi oradan verebilirsiniz.

İşlemlerinizle ilgili tüm onay e-postalarını saklayın

Bu indirimli alışveriş sezonunda online alışveriş yapacaksanız dikkatli olun. İstediğiniz ürünlerin tüm alışverişlerini ve satın alma işlemlerini tamamladıktan sonra, online perakendeci sitesinden ödemenizin onaylandığına dair bir e-posta alacaksınız.

Bu e-postayı her zaman çok güvenli bir şekilde saklamalısınız. Çünkü bu e-postalar o sitedeki ürün için ödeme yaptığınızın kanıtıdır. Ürün ödemeniz ile ilgili daha sonra herhangi bir sorun ortaya çıkarsa; bu mailler ile ürün için ödeme yaptığınıza dair kanıt gösterebilirsiniz.

Son olarak;

Bu yılki nihai 11.11 (11 Kasım) satışı, önceki rekorları kırabilir ve ayrıca daha geniş bir ürün yelpazesi ve çeşitliliği sunabilir. Bu, fırsat avcılarının en iyi fırsatları ve teklifleri bulmaları için gerçekten harika bir zaman gibi gözüküyor.

Ayrıca tüm gün boyunca yapılan etkinlikler, kampanyalar gereksinimlerinizi karşılayabilir ve indirimli ürünler satın aldığınızda çok tasarruf edebilirsiniz. Online satın aldığınızda ürünler kapınıza kadar teslim edilir; böylece zamandan ve enerjiden tasarruf edersiniz.

Stoklar tükenmeden daha fazla tasarruf etmek ve hayalinizdeki şeyleri elde etmek, satın almak için bu makalede sağlanan fikir ve ipuçlarını kullanın ve 2023’ün bu bekarlar gününü kutlayın.

Benzer Konular 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün