Gündem

Diyanet’ten 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü Mesajı

Diyanet'ten 10 Kasım Mesajı. Diyanet İşleri Başkanlığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 83. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı

Diyanet’ten 10 Kasım Mesajı. Diyanet İşleri Başkanlığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 83. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 83. yıldönümü ve 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 83. yılında saygıyla anıyor; geçmişten günümüze vatan ve mukaddesat uğrunda canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi şükranla ve rahmetle yâd ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Diyanet’ten 10 Kasım Mesajı

Diyanet’in sosyal medya ve resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan mesajın devamında şunlar kaydedildi:

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 83. yılında saygıyla anıyor; geçmişten günümüze vatan ve mukaddesat uğrunda canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi şükranla ve rahmetle yâd ediyoruz.

Kahraman ecdadımızın büyük fedakârlıklarla bizlere emanet ettiği vatanımızı ve medeniyet değerlerimizi her daim güçlendirerek geleceğe taşımak, şanlı tarihimize ve aziz milletimize vefa borcumuzdur. Hürriyetine meftun bir milletin mensupları olarak bugün bizlere düşen, bu mukaddes vatanı ilim, irfan ve hikmetle yüceltmek; devletimizin bekası ve milletimizin huzuru için var gücümüzle çalışmaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü Nedir?

Türk milletinin matem günü olan 10 Kasım Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu gündür. 10 Kasım 1938 günü saat 9’u 5 geçe yaşamını yitiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefat ettiği 10 Kasım günü her yıl Türkiye ve KKTC’de çeşitli etkinliklerle anılır.

Bize Cumhuriyet’i armağan eden ve miras bırakan Büyük Önder’e duyulan saygı ve özlemi anmak ve anlatmak, Mustafa Kemal’in yurtseverliğini, inkılap ve ilkelerini, onun hatırasını yaşatmak için 1939 yılından itibaren günümüze kadar 10 Kasım Atatürk’ü anma günü olarak kutlanır.

10-16 Kasım haftası;

Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük önder Atatürk’ün vefat ettiği 10 Kasım’ı içine alan 10-16 Kasım tarihleri arası Atatürk Haftası olarak kutlanır. Bu hafta, hayatı boyunca varlığını Türk varlığına armağan eden, Türk milletini ve Türk topraklarını işgalcilerden kurtulmasında önemli rol üstlenen, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve kurtarıcısı ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrıldığı hafta olarak bilinir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu