Gündem

Diyanet’ten 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü Mesajı 2023

Diyanet'ten 10 Kasım Mesajı. Diyanet İşleri Başkanlığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı

Diyanet’ten 10 Kasım Mesajı. Diyanet İşleri Başkanlığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85. yıldönümü ve 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Kuruluşunun 100. yıldönümüne eriştiğimiz cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 85. yılında saygı ve minnetle yad ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Diyanet’ten 10 Kasım Mesajı 2023

Diyanet’in sosyal medya ve resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan mesajın devamında şunlar kaydedildi:

Kuruluşunun 100. yıldönümüne eriştiğimiz cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 85. yılında saygı ve minnetle yad ediyoruz.

Büyük fedakârlıklarla bizlere emanet edilen cennet vatanımızı ve değerlerimizi güçlendirerek geleceğe taşımayı, kahraman ecdadımıza ve şanlı tarihimize karşı vefa borcu olarak görüyoruz. Onurlu bir mazinin evlatları olarak bugün bizlere düşen, medeniyet değerlerimizi ihya etmek; devletimizin bekası ve milletimizin refahı için var gücümüzle çalışarak ecdadımızın tertemiz mirasını yarınlara taşımaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü Nedir?

Türk milletinin matem günü olan 10 Kasım Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu gündür. 10 Kasım 1938 günü saat 9’u 5 geçe yaşamını yitiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefat ettiği 10 Kasım günü her yıl Türkiye ve KKTC’de çeşitli etkinliklerle anılır.

Bize Cumhuriyet’i armağan eden ve miras bırakan Büyük Önder’e duyulan saygı ve özlemi anmak ve anlatmak, Mustafa Kemal’in yurtseverliğini, inkılap ve ilkelerini, onun hatırasını yaşatmak için 1939 yılından itibaren günümüze kadar 10 Kasım Atatürk’ü anma günü olarak kutlanır.

10-16 Kasım haftası;

Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük önder Atatürk’ün vefat ettiği 10 Kasım’ı içine alan 10-16 Kasım tarihleri arası Atatürk Haftası olarak kutlanır. Bu hafta, hayatı boyunca varlığını Türk varlığına armağan eden, Türk milletini ve Türk topraklarını işgalcilerden kurtulmasında önemli rol üstlenen, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve kurtarıcısı ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrıldığı hafta olarak bilinir.

Diyanet ne zaman, kim tarafından kuruldu?

Diyanet ya da uzun adıyla Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), 3 Mart 1924 tarihinde Şeriyye ve Evkaf Vekaleti’nin yerine kurulan, İslâm dininin inançları, ibadet ve ahlâk esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmekle görevli kurumdur.

3 Mart 1924 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle 429 sayılı kanunla Osmanlı Hilafeti’nin kaldırılmasından önce daha önce Şeyhülislam tarafından idare edilen bazı idari görevleri yerine getirmek amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına bağlı bir teşkilat olarak kurulmuştur. 9 Temmuz 2018’de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına bağlanmıştır.

Anayasanın 136. maddesinde, “Genel idare içinde yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı, laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasî görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak ve milletçe dayanışmayı ve bütünleşmeyi amaç edinerek, özel kanununda gösterilen görevleri yerine getirir.” hükmü yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün