Gündem

Camiler ve Din Görevlileri Haftası Ne Zaman?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, 2021 yılı 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası “Cami, Din Görevlileri ve Vefa” temasıyla başlıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, 2021 yılı 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası “Cami, Din Görevlileri ve Vefa” temasıyla başlıyor. İşte 2021 Camiler Haftası Teması ve etkinlikleri, Diyanet tarafından açıklanan Camiler haftası programı ve detaylı bilgiler

Camiler ve Din Görevlileri haftası nedir, ne zaman kutlanır? 2021 Camiler Haftası hangi güne denk geliyor? Din görevlisi kime, kimlere denir? Camiler Haftası etkinlikleri ve yeni teması belli oldu mu?

Camiler ve Din Görevlileri Haftası

Camiler ve din görevlilerinin önem ve değerini tüm halka anlatmak ve farkındalık yaratmak için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl Ekim ayının ilk haftası Camiler Haftası olarak kutlanır. Hafta münasebetiyle her yıl farklı bir tema kapsamında Camilerde, konferans, panel, sempozyum, forum ve diğer etkinliklerde bu hafta kutlanır.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, camilerin ve din görevlilerinin değerini ve önemini anlatmak için, 1986 yılından itibaren 1-7 Ekim tarihleri arasını içeren Ekim ayının ilk haftası “Camiler Haftası” olarak kutlanmakta iken 2003 yılında “Camiler Haftası’na “Din Görevlileri” de ilave edilerek bu hafta, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

2011 yılından itibaren her yıl farklı bir tema belirlenerek çeşitli etkinliklerle bu haftanın kutlanmasına devam edilmektedir. Bu yılki (2021) teması ise Diyanet İşleri Başkanlığınca “Cami, Din Görevlileri ve Vefa” olarak belirlendi.

2021 Camiler Haftası Teması

Her yıl 1 Ekim7 Ekim tarihleri arası kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası, “Cami, Din Görevlileri ve Vefa” temasıyla başlıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ açılış programı bu yıl Edirne Selimiye Camii’nde gerçekleşecek. Programın açılışını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş yapacak.

  • Camiye gösterir vefa… 365 gün, günde 5 defa
  • Topluma gösterir vefa… Çocuğa, gence, yaşlıya, aileye, her defa
  • Topluma gösterir vefa… Her afette, her zorlukta, her defa

Camiler Haftası Programı 2021

Açılış etkinlikleri kapsamında Cuma namazı öncesi Selimiye Camii’nde vefat eden din görevlileri, cami yapımına destek olan hayır sahipleri ve cami cemaatinin ruhlarına ithafen “Vefa Mevlidi” okunacak.

2021 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası, 1-2 Ekim tarihlerinde Edirne’de gerçekleştirilecek “Edirne Camileri ve Selimiye Sempozyumu” ile başlayacak.

1 Ekim 2021 Cuma günü saat 16.00’da ise Edirne Camileri ve Selimiye Sempozyumu’nun açılış konferansı gerçekleştirilecek. Edirne Trakya Üniversitesi Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek konferansı Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ağırman verecek. Dört oturumdan oluşan sempozyumda 20 konuşmacı 16 tebliğ sunacak.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası boyunca Türkiye geneli il ve ilçe müftülükleri, konferanslar, televizyon programları, dijital mecralardan (sosyal medya) yayınlar ile mevlit ve Kur’an-ı Kerim tilavetlerinden oluşan programlar düzenleyecek. Emekli din görevlileri ziyaret edilecek.

Diyanet 2021 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası materyalleri için tıklayınız ->>

Camiler Haftası nedir?

Cami kelimesi Arapça “cem” kökünden türemiştir ve “toplayan, bir araya getiren” anlamına gelmektedir. Cami ifadesi başlangıçta sadece Cuma namazı kılınan büyük mescitler için kullanılmış olan “el-mescid’ül cami” (cemaati toplayan mescit) tamlamasından kısaltılarak alınmıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 1986 yılından itibaren camilerin ve din görevlilerinin (imam ve müezzinlerin) değerini ve önemini anlatmak üzere 1-7 Ekim tarihleri arasını içeren Ekim ayının ilk haftası “Camiler Haftası” olarak kutlanmasını kararlaştırmıştır.

Müslümanlıkta Camiler, zengin-fakir, amir-memur, köylü-şehirli, patron-işçi, resmi-sivil, yaşlı-genç, siyah-beyaz, yerli-yabancı herkesi bünyesinde toplayan ibadet mekanlarıdır. Camiler, Müslümanların Allah’a ibadet ettikleri yerlerdir. Her gün 5 vakit namazın cemaat ile birlikte kılındığı yeryüzünün en şerefli yerleri olan camilere “Allah’ın evi” denilmektedir.

İslam medeniyeti cami merkezli bir medeniyettir. İslâm cemaati kardeşlik, yardımlaşma, eşitlik ve karşılıklı fedakârlık üzerine kurulmuştur. Cemaat içerisinde sınıflaşma, ırk ve bölge ayırımı yoktur. Cami ve Cemaat içerisinde birlik ve beraberliğin temel dayanağı ise Kur’an ve Kuran’ı açıklayan sünnettir.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) cami yaptırmanın fazileti hakkında müminlere şu müjdeyi vermektedir:

“Kim Allah rızası için mescit yaparsa, Allah, benzerini onun için cennette inşa eder.” (İbn Mace, el-Mesacid ve’l-Cemaat, 1.)

Peygamber Efendimiz’den rivayet edilen diğer bir hadiste ise

“Beldelerde (şehirlerde) Allah’ın en çok sevdiği yerler mescidlerdir.” (Müslim, Mesâcid, 288) buyurmuştur.

Peygamberimiz (s.a.v), “Cemaatle kılınan namazın, tek başına kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletli” olduğunu da bildirmiştir.

Allah’a secde edilen camiler, sevgi ve samimiyet duygularının, birlik ve beraberlik bağlarının kuvvetlendiği mekânlardır. Camilerimizi şenlendiren, anlam katanlar ise din görevlilerimizdir.

Camiler Haftası Etkinlikleri

Diyanet İşleri Başkanlığı her sene Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlamaları çerçevesinde çeşitli etkinlikler yapmaktadır.

Bu hafta kapsamında Türkiye geneli bir çok camimizde Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuması, Hafızlık, Ezanı Güzel Okuma gibi dini duygularımızı ön plana çıkartan yarışmalar yapılmaktadır.

  • Bu haftaya özel Türkiye geneli bazı camilerde ikramlar yapılır.
  • Bu haftaya özel televizyon programları ve bilgilendirici yayınlar yapılır.
  • Hatim ve Mevlit programları düzenlenir.
  • Hastane, huzur evi, sevgi evleri gibi özel ziyaretler gerçekleştirilir.
  • Camiler ve Din Görevlileri haftasına özel konferanslar, sempozyumlar düzenlenir.

Din görevlilerinin hizmet ve faaliyetleri cami içinde olduğu gibi cami dışında da toplumun bütün kesimlerine yöneliktir. İmam, müezzin ve müftü gibi din görevlileri İslam Dininin itikat, ibadet ve ahlak konularında toplumun tüm kesimlerini aydınlatıcı faaliyetler gerçekleştirmektedirler.

Günün beş vakti namazda camide bulunan, hatta zamanlarının çoğunu camide geçiren din görevlilerimiz, cami ve cemaat ile iç içe olmuşlardır. Günümüz Türkiye’sinde cami cemaati olsun veya olmasın pek çok kişi çeşitli sebeplerden dolayı din görevlilerine başvurmaktadırlar.

Din görevlileri Camilerin inşa, bakım onarım ve temizlik gibi hizmetlerine katkı sağlayarak çalışmalar yürütmektedirler.

Caminin sembolik değerinin, toplum üzerinde merkezi bir önemi bulunmaktadır. Aynı şekilde, imam-hatip ve müezzin-kayyımların da cemaat üzerinde, yürüttükleri görevden kaynaklanan saygınlık ve güvenilirliğinin bulunduğu bir gerçektir.

2021 Camiler Haftası Ne Zaman? Hangi Gün?

Her yıl Ekim ayının ilk haftası kutlanan ve bu yıl 1 Ekim 2021 Cuma günü itibariyle başlayacak olan Camiler Haftası 1-7 Ekim Tarihleri arasında sürecek.

Diyanet Camiler Haftası Resmi internet sitesi için tıklayın

İlgili Diğer Konular 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu