Gündem

Camiler ve Din Görevlileri Haftası

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2020 yılı 1-7 Ekim tarihleri Camiler ve Din Görevlileri Haftasına ilişkin bilgiler ve etkinlikler

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, 2020 yılı 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası bilgileri, 2020 Camiler Haftası Teması ve etkinlikleri

Camiler ve din görevlilerinin önem ve değerini tüm halka anlatmak ve farkındalık yaratmak için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl Ekim ayının ilk haftası Camiler Haftası olarak kutlanır. Hafta münasebetiyle her yıl farklı bir tema kapsamında Camilerde, konferans, panel, sempozyum, forum ve diğer etkinliklerde bu hafta kutlanır.

2020 Camiler ve Din Görevlileri Haftası

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, camilerin ve din görevlilerinin değerini ve önemini anlatmak için, 1986 yılından itibaren 1-7 Ekim tarihleri arasını içeren Ekim ayının ilk haftası “Camiler Haftası” olarak kutlanmakta iken 2003 yılında “Camiler Haftası’na “Din Görevlileri” de ilave edilerek bu hafta, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

2011 yılından itibaren her yıl farklı bir tema belirlenerek çeşitli etkinliklerle bu haftanın kutlanmasına devam edilmektedir.

Camiler Haftası nedir?

Cami kelimesi Arapça “cem” kökünden türemiştir ve “toplayan, bir araya getiren” anlamına gelmektedir. Cami ifadesi başlangıçta sadece Cuma namazı kılınan büyük mescitler için kullanılmış olan “el-mescid’ül cami” (cemaati toplayan mescit) tamlamasından kısaltılarak alınmıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 1986 yılından itibaren camilerin ve din görevlilerinin (imam ve müezzinlerin) değerini ve önemini anlatmak üzere 1-7 Ekim tarihleri arasını içeren Ekim ayının ilk haftası “Camiler Haftası” olarak kutlanmasını kararlaştırmıştır.

Müslümanlıkta Camiler, zengin-fakir, amir-memur, köylü-şehirli, patron-işçi, resmi-sivil, yaşlı-genç, siyah-beyaz, yerli-yabancı herkesi bünyesinde toplayan ibadet yerleridir.

Camiler, Müslümanların Allah’a ibadet ettikleri yerlerdir. Her gün 5 vakit namazın cemaat ile birlikte kılındığı yeryüzünün en şerefli yerleri olan camilere “Allah’ın evi” denilmektedir.

İslam medeniyeti cami merkezli bir medeniyettir. İslâm cemaati kardeşlik, yardımlaşma, eşitlik ve karşılıklı fedakârlık üzerine kurulmuştur. Cemaat içerisinde sınıflaşma, ırk ve bölge ayırımı yoktur. Cami ve Cemaat içerisinde birlik ve beraberliğin temel dayanağı ise Kur’an ve Kuran’ı açıklayan sünnettir.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) cami yaptırmanın fazileti hakkında müminlere şu müjdeyi vermektedir:

“Kim Allah rızası için mescit yaparsa, Allah, benzerini onun için cennette inşa eder.” (İbn Mace, el-Mesacid ve’l-Cemaat, 1.)

Peygamber Efendimiz’den rivayet edilen diğer bir hadiste ise

“Beldelerde (şehirlerde) Allah’ın en çok sevdiği yerler mescidlerdir.” (Müslim, Mesâcid, 288) buyurmuştur.

Peygamberimiz (s.a.v), “Cemaatle kılınan namazın, tek başına kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletli” olduğunu da bildirmiştir.

Allah’a secde edilen camiler, sevgi ve samimiyet duygularının, birlik ve beraberlik bağlarının kuvvetlendiği mekânlardır. Camilerimizi şenlendiren, anlam katanlar ise din görevlilerimizdir.

Camiler Haftası Etkinlikleri

Diyanet İşleri Başkanlığı her sene Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlamaları çerçevesinde çeşitli etkinlikler yapmaktadır.

Bu hafta kapsamında Türkiye geneli bir çok camimizde Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuması, Hafızlık, Ezanı Güzel Okuma gibi dini duygularımızı ön plana çıkartan yarışmalar yapılmaktadır.

  • Bu haftaya özel Türkiye geneli bazı camilerde ikramlar yapılır.
  • Bu haftaya özel televizyon programları ve bilgilendirici yayınlar yapılır.
  • Hatim ve Mevlit programları düzenlenir.
  • Hastane, huzur evi, sevgi evleri gibi özel ziyaretler gerçekleştirilir.
  • Camiler ve Din Görevlileri haftasına özel konferanslar, sempozyumlar düzenlenir.

Din görevlilerinin hizmet ve faaliyetleri cami içinde olduğu gibi cami dışında da toplumun bütün kesimlerine yöneliktir. İmam, müezzin ve müftü gibi din görevlileri İslam Dininin itikat, ibadet ve ahlak konularında toplumun tüm kesimlerini aydınlatıcı faaliyetler gerçekleştirmektedirler.

Günün beş vakti namazda camide bulunan, hatta zamanlarının çoğunu camide geçiren din görevlilerimiz, cami ve cemaat ile iç içe olmuşlardır. Günümüz Türkiye’sinde cami cemaati olsun veya olmasın pek çok kişi çeşitli sebeplerden dolayı din görevlilerine başvurmaktadırlar.

Din görevlileri Camilerin inşa, bakım onarım ve temizlik gibi hizmetlerine katkı sağlayarak çalışmalar yürütmektedirler.

Caminin sembolik değerinin, toplum üzerinde merkezi bir önemi bulunmaktadır. Aynı şekilde, imam-hatip ve müezzin-kayyımların da cemaat üzerinde, yürüttükleri görevden kaynaklanan saygınlık ve güvenilirliğinin bulunduğu bir gerçektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Camiler Ve Din Görevlileri Haftası Programında Konuştu

6 Ekim 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda konuşma yaptı. Türkiye’de uzun süredir yaşanmakta olan ekonomik krize ilişkin üstü kapalı mesajlar veren Erdoğan, “Müminin görevi varlıkta şımarmamak, yoklukta sabretmektir. Gerçek mümin acıyı bal eyleyendir” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başlarını sıralarsak şu şekilde:

– Diyanet camiamız milli bünyemize sapkın saldırılarla ilgili mücadelede çok önemli görevler üstleniyor.

– Gerek 15 Temmuz’un savuşturulmasında gerek FETÖ’ye karşı, Diyanet İşleri Başkanlığımız hep en ön saflarda yer almıştır.

-Diyanet camiamız milli bünyemize sapkın saldırılarla ilgili mücadelede çok önemli görevler üstleniyor.

– Diyanet camiamızdan toplumumuzun bilinçlendirilmesinde oynadığı rolü aynı kararlılıkta devam ettirmesi diliyorum.

‘GERÇEK MÜMİN ACIYI BAL EYLEYENDİR’

– Dünya tarlasına iyilik eken ahiret haşatına iyilik toplamaya devam eder. Bu hayatın albenisine kendisini kaptıran insan, dünyasını da ahiretini de kaybeder. Müminin görevi varlıkta şımarmamak, yoklukta sabretmektir. Gerçek mümin acıyı bal eyleyendir.

– Koronavirüs salgını ile mücadele ettiğimiz sıkıntılı dönemde Rabbimizin birçok müjdesine mazhar olduk. Karadeniz’de tarihimizin en büyük doğalgaz rezervini keşfettik. Salgın günlerinde milletimize umut vermenin yanı sıra daha büyük keşifler için umudumuzu arttırdı.

Diyanet Kitap Kampanyası

“Camiler ve Din Görevlileri Haftası”

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” nedeniyle tüm yayınlarda yüzde 50 indirim kampanyası başlattı. 1-9 Ekim tarihleri arasında geçerli olacak kampanya kapsamında, internet üzerinden kitap alımlarında kargo da ücretsiz olacak.

Kitapları incelemek ve %50 indirimle satın almak için tıklayın ->

Din Görevlileri Kimlerdir?

Diyanet İşleri Başkanlığı Görev ve Çalışma Yönetmeliğine göre Din görevlileri; Başvaiz, uzman vaiz, vaiz, murakıp, Kur’an kursu başöğreticisi, Kur’an kursu uzman öğreticisi, Kur’an kursu öğreticisi ve cami görevlilerini ifade etmektedir.

2020 Camiler Haftası Teması

Her yıl 1 Ekim7 Ekim tarihleri arası kutlanan “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” münasebetiyle her yıl farklı bir tema ön plana çıkaran Diyanet İşleri Başkanlığı bu yılki temayı ise “Cami ve İlim” olarak belirlenmiştir.

Camilerimizi din görevlilerimizden ayrı düşünmek mümkün olmadığı gibi bu hususta fedakâr hocalarımız, camileri inşa ve ihya eden aziz milletimiz bu hafta münasebeti ile yâd edilecek, tekrar önemi ve değeri anlatılacak.

Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur.” (Tevbe, 9/18)

2020 Camiler Haftası Ne Zaman? Hangi Gün?

2020 yılında Camiler Haftası: Ekim Ayının İlk Haftası (1-7 Ekim tarihleri)

İlgili Diğer Konular 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu