Gündemİslam

2021 Almanya’da Açık Cami Günü 3 Ekim’de!

Almanya genelinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı derneklerde her yıl düzenlenen "Açık Cami Günü" Etkinliği bu yıl 3 Ekim'de yapılacak.

Almanya Açık Cami Günü Etkinliği nedir, ne zaman yapılıyor? 2021 Yılı Açık Cami Günü etkinlik programı ve teması açıklandı mı?

2021 yılı 3 Ekim’de düzenlenecek olan 25. Açık Cami Günü teması “Dün ve Bugün Camiler” olarak belirlendi. Her şeyden önce, medyanın “İslam ve Müslümanlar” imajına yeni bir ışık tutan, ev sahipleri ve cami ziyaretçileri arasındaki sayısız kişisel sohbetlere aracılık eden etkinlik detayları…

3 Ekim Açık Cami Günü

Almanya genelinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı derneklerde her yıl düzenlenen “Açık Cami Günü” Etkinliği 2021 yılında 3 Ekim tarihinde yapılacak. Bu günün bir parçası olarak, çok sayıda Almanya’da bir çok cami ve dernekler, rehberli turlar, konferanslar, sergiler, kitap masaları, folklor, bilgi materyalleri gibi fırsatlar sunuyor.

Bu yıl 25. defa düzenlenecek etkinlikler 03 Ekim 2021 tarihinde Köln’de, tüm katılımcılar için ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Başlangıç ​​etkinliği 3 Ekim’de saat 10:00’da DİTİB Merkez Camii, Venloer Straße 160, 50823 Köln’de gerçekleşecek. Müslümanlar Koordinasyon Konseyi’nde birleşen İslami dini cemaatlerin temsilcilerinin yanı sıra siyaset, medya ve toplumdan çok sayıda davetli yer alacak. Özellikle Köln belediye başkanı Bayan Henriette Reker de etkinliğe katılım sağlayacak.

Açık Cami Günü teması 2021

Almanya genelinde 1000’den fazla cami cemaati bu yıl kapılarını yeniden açıyor. Bu yılki etkinliklerin teması ise “Dün ve Bugün Camiler” olarak belirlendi.

Bu sene 25.’si gerçekleştirilen etkinlik, aynı zamanda ülkedeki Müslümanların topluma yönelttiği bir buluşma çağrısı niteliğinde olacak ve etkinliğe Almanya genelinde 1000’den fazla cami katılacak.

Her yıl düzenlenen etkinliğin amacı, Müslümanların ve toplulukların birbirlerini tanımaları, önyargı ve yanlış algıların aşılması olarak özetleniyor. 1997’den beri 1000’den fazla cami, Müslüman olsun ve ya olmasın tüm ilgili kişileri camilere davet ederek cami turları, konferanslar, sergiler, insanlarla tanışma fırsatları ve bilgi stantları sunuyor.

Açık Cami Günü Nedir?

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), 1986 yılından beri her yıl 3 Ekim tarihinde bağlı dernekleriyle beraber “Açık Cami Günü”Almanca; Tag der Offenen Moschee (TOM) – kutlamakta olup, DİTİB ve binden fazla bağlı derneklerimizle beraber Almanya’daki bütün dini sivil toplum örgütleri ve camileri kapılarını yerli ve yabancı ziyaretçilere açıyor.

Camileri ziyaret etmeye gelenlere DİTİB ve bağlı derneklerince yapılmakta olan faaliyetler ile cami ve İslam hakkında bilgiler veriliyor, seminerler düzenleniyor.

Almanya’da 1997 yılından bu yana düzenleniyor

Açık Kapı Günü, ilk kez 1997 yılında Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi tarafından hayata geçirildi. Müslümanlarla Almanlar arasındaki birlikteliğe ve ilişkiye dikkat çekmek isteyen Konsey, camilerin Açık Kapı Günü etkinliği için Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinin kutlandığı 3 Ekim tarihini seçti.

Açık Kapı Günü, 2007 yılından beri de Almanya’daki Müslümanlara ait büyük örgütleri çatısı altında toplayan Müslümanlar Koordinasyon Merkezi tarafından düzenlenmektedir.

Daha fazla bilgi için: www.tagderoffenenmoschee.de

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu