Gündemİslam

2022 Almanya’da Açık Cami Günü 3 Ekim’de!

Almanya genelinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı derneklerde her yıl düzenlenen "Açık Cami Günü" Etkinliği bu yıl 3 Ekim'de yapılacak.

Almanya Açık Cami Günü Etkinliği nedir, ne zaman yapılıyor? 2022 Yılı Açık Cami Günü etkinlik programı ve teması açıklandı mı?

2022 yılı 3 Ekim’de düzenlenecek olan 26. Açık Cami Günü teması “Kıt kaynaklar – büyük sorumluluk” olarak belirlendi. Her şeyden önce, medyanın “İslam ve Müslümanlar” imajına yeni bir ışık tutan, ev sahipleri ve cami ziyaretçileri arasındaki sayısız kişisel sohbetlere aracılık eden etkinlik detayları…

3 Ekim Açık Cami Günü

Almanya genelinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı derneklerde her yıl düzenlenen “Açık Cami Günü” Etkinliği 2022 yılında 3 Ekim tarihinde yapılacak. Bu günün bir parçası olarak, çok sayıda Almanya’da bir çok cami ve dernekler, rehberli turlar, konferanslar, sergiler, kitap masaları, folklor, bilgi materyalleri gibi fırsatlar sunuyor.

Bu yıl 26. defa düzenlenecek etkinlikler 03 Ekim 2022 tarihinde Köln’de, tüm katılımcılar için ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Bu yılki etkinliklere Almanya genlinde 740 cami katılıyor. Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi (KRM), Almanya’da yasayan herkesi camilere davet ediyor.

‘Açık Kapı Günü’ etkinliğine ülke genelindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve İslam Toplumu Milli Görüş’e (IGMG) bağlı camiler de katılacak.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Eylül ayının ilk haftasında ‘Yaşanabilir Doğa İçin’ adlı bir kampanya başlatmış ve Almanya genelinde camilerde Cuma hutbesinde de ‘Enerji Krizi ve Çevre Sorumluluğu’ konusu işlenmişti.

Köln’deki DİTİB Merkez Camisi’nde düzenlenecek ‘Açık Cami Günü’ etkinliği kapsamında Karl Gramann’ın ‘Look up’ adlı sergisi de açılacak. Berlin’de Osmanlı mimarisiyle inşa edilen Şehitlik Camisi de her yıl olduğu gibi bu yıl da 3 Ekim’de ‘Açık Cami Günü’ etkinliğine katılıyor.

Berlin’deki etkinlik kapsamında Prof. Dr. Karl Josef Kuschel’in sunumuyla ‘Goethe ve Kur’an’ adlı bir sunum gerçekleştirilecek. Sanatçı Shahid Alam ise hat sanatıyla ilgili performans sergileyecek. Etkinlikler saat 11.30’da başlayacak.

Açık Cami Günü teması 2022

Almanya genelinde 700’den fazla cami cemaati bu yıl kapılarını yeniden açıyor. Bu yılki etkinliklerin teması ise “Kıt kaynaklar – büyük sorumluluk” olarak belirlendi.

Bu sene 26.’si gerçekleştirilen etkinlik, aynı zamanda ülkedeki Müslümanların topluma yönelttiği bir buluşma çağrısı niteliğinde olacak ve etkinliğe Almanya genelinde 700’den fazla cami katılacak.

Yaratılışı korumak ve onunla sorumlu bir şekilde ilgilenmek, Müslümanların en önemli dini kolektif ve aynı zamanda bireysel görevleri arasındadır. Sorumluluk duygusu, farkındalık, sürdürülebilirlik ve iklim açısından nötr ibadet yerlerinin geliştirilmesi, cami topluluklarında uzun süredir gündem olmuştur. “Yeşil cami”nin gelecekteki imajı, çevre bilinci, sürdürülebilirlik ve iklim koruması ile karakterizedir.

Modern insanın yaşam tarzı ve tüketim davranışının çevre üzerinde muazzam bir etkisi vardır. Bu nedenle, çevrenin sorumlu bir şekilde işlenmesi, dünyanın gelecek nesiller için yaşanabilir kalması için merkezi öneme sahiptir. Bu yılki Açık Cami Günü’nün (TOM) bu nedenle şu slogan seçilmiştir: “Kıt kaynaklar – büyük sorumluluk”

Her yıl düzenlenen etkinliğin amacı, Müslümanların ve toplulukların birbirlerini tanımaları, önyargı ve yanlış algıların aşılması olarak özetleniyor. 1997’den beri 1000’den fazla cami, Müslüman olsun ve ya olmasın tüm ilgili kişileri camilere davet ederek cami turları, konferanslar, sergiler, insanlarla tanışma fırsatları ve bilgi stantları sunuyor.

Açık Cami Günü Nedir?

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), 1986 yılından beri her yıl 3 Ekim

tarihinde bağlı dernekleriyle beraber “Açık Cami Günü”Almanca; Tag der Offenen Moschee (TOM) – kutlamakta olup, DİTİB ve binden fazla bağlı derneklerimizle beraber Almanya’daki bütün dini sivil toplum örgütleri ve camileri kapılarını yerli ve yabancı ziyaretçilere açıyor.

Camileri ziyaret etmeye gelenlere DİTİB ve bağlı derneklerince yapılmakta olan faaliyetler ile cami ve İslam hakkında bilgiler veriliyor, seminerler düzenleniyor.

Almanya’da 1997 yılından bu yana düzenleniyor

Açık Kapı Günü, ilk kez 1997 yılında Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi tarafından hayata geçirildi. Müslümanlarla Almanlar arasındaki birlikteliğe ve ilişkiye dikkat çekmek isteyen Konsey, camilerin Açık Kapı Günü etkinliği için Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinin kutlandığı 3 Ekim tarihini seçti.

Açık Kapı Günü, 2007 yılından beri de Almanya’daki Müslümanlara ait büyük örgütleri çatısı altında toplayan Müslümanlar Koordinasyon Merkezi tarafından düzenlenmektedir.

Daha fazla bilgi için: www.tagderoffenenmoschee.de

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün