Gündemİslam

Almanya’da Açık Cami Günü Etkinliği “Özel zamanlarda İman”

Almanya genelinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı derneklerde her yıl düzenlenen "Açık Cami Günü" Etkinliği bu yıl 3 Ekim'de yapılacak.

Almanya genelinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı derneklerde her yıl düzenlenen “Açık Cami Günü” Etkinliği bu yıl 3 Ekim‘de yapılacak.

Almanya’da yüzlerce camide yapılacak olan geleneksel Açık Kapı Günü etkinlikleri, dünya genelinde etkisi devam eden koronavirüs (Kovid-19) salgını gölgesinde gerçekleşecek. Bu yıl 24. Açık Cami Günü yapılıyor.

Açık Cami Günü’nün bu yılki teması Müslümanlar Koordinasyon Kurulu (KRM) tarafından “Özel zamanlarda İman” (Almanca; Glaube in außergewöhnlichen Zeiten) olarak belirlendi. Almanya genelinde yaklaşık yaklaşık 900 camide Açık Kapı Günü etkinliğinin düzenlenmesi bekleniyor.

Pandemi nedeniyle mart ayından itibaren din hizmetleri ve din eğitimi alanlarında yaşanılan süreci değerlendiren Moschee-Forum Direktörü Murat Şahinarslan, özellikle mart ayından itibaren bu salgının ibadet hayatını etkilediğini ve camilerin bu sebeple bir süre ibadete kapatıldığını hatırlattı.

Eski Doğu ve Batı Almanya’nın birleşme günü olan 3 Ekim’deki etkinliğin bu yılki temasının “Özel zamanlarda İman” olduğunu belirten Şahinarslan, 2007 yılından bu yana KRM bünyesinde İslami dini cemaatler tarafından ortaklaşa “Açık Cami Günü” etkinlikleri düzenlendiğini söyledi.

Açık Cami Günü

Açık Cami Günü’nde farklı dinlerden kişilerin, cami ve İslam dini hakkında doğru bilgi edinmelerini sağlamak amacıyla Köln DİTİB Merkez Camisi’ne davet ettiklerini ifade eden Şahinarslan, “Alman dostlarımıza ve komşularımıza etkinlik vesilesiyle İslam inancının pandemi sürecinde insanlığa kattığı ahlaki değerler ve toplumda birlikte yaşama kültürüne etkilerinin anlatılması ve topluma tanıtılması hedefliyoruz.” dedi.

Bu yılki etkinliklerin, Kovid-19 önlemleri kapsamında hijyen ve sosyal mesafe kuralları gözetilerek gerçekleştirileceğini belirten Şahinarslan, şunları kaydetti:

“Köln DİTİB Merkez Camisi’ne gelen ziyaretçilere cami rehberlikleri refakat edecek. Ziyaretçiler, cami ve İslam dini konusunda merak ettikleri sorulara da cevap bulabilecek. Caminin mimari fotoğraf sergisi ile birlikte sosyal, kültürel, dini ve akademik çalışmaların yansıtılacağı tanıtım standları yer alacak. Almanya geneli cami derneklerinde de bir takım sosyal etkinlikler gerçekleştirilecek. Etkinlik çerçevesinde ziyaretçilere DİTİB, İslam ve cami olmak üzere ücretsiz broşürler dağıtılacak. Sosyal medya hesaplarından seçilen ayet ve hadisler paylaşılacak.”

Açık Cami Günü Nedir?

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), 1986 yılından beri her yıl 3 Ekim tarihinde bağlı dernekleriyle beraber “Açık Cami Günü”Almanca; Tag der Offenen Moschee (TOM) – kutlamakta olup, DİTİB ve binden fazla bağlı derneklerimizle beraber Almanya’daki bütün dini sivil toplum örgütleri ve camileri kapılarını yerli ve yabancı ziyaretçilere açıyor.

Camileri ziyaret etmeye gelenlere DİTİB ve bağlı derneklerince yapılmakta olan faaliyetler ile cami ve İslam hakkında bilgiler veriliyor, seminerler düzenleniyor.

Bu yıl etkinlikler, Corona kısıtlamalarına uygun olarak özel bir hijyen konsepti ile hayata geçirilecek.

Almanya’da 1997 yılından bu yana düzenleniyor

Açık Kapı Günü, ilk kez 1997 yılında Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi tarafından hayata geçirildi. Müslümanlarla Almanlar arasındaki birlikteliğe ve ilişkiye dikkat çekmek isteyen Konsey, camilerin Açık Kapı Günü etkinliği için Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinin kutlandığı 3 Ekim tarihini seçti.

Açık Kapı Günü, 2007 yılından beri de Almanya’daki Müslümanlara ait büyük örgütleri çatısı altında toplayan Müslümanlar Koordinasyon Merkezi tarafından düzenlenmektedir.

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu