Gündem

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 98. Yıl dönümü

Cumhuriyet'in ilanının 98. Yıldönümünü kutladığımız bu günlerde Türkiye'nin her köşesinde coşku ile kutlanan bu özel gün için son hazırlıklar tamamlandı. Cumhuriyet Nedir ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedir?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun. Cumhuriyet’in ilanının 98. Yıl dönümünü  kutladığımız Cumhuriyet ne demek ve Cumhuriyet Bayramı nedir? Cumhuriyet Bayramı ne zaman ilan edildi? Bu sene 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hangi güne denk geliyor, 28 Ekim yarım gün tatil mi? 29 Ekim resmi tatil kaç gün? 29 Ekim 2021 Cumhuriyet Bayramı kaç gün resmi tatil olacak?

Cumhuriyet’in ilanının 98. Yıldönümünü kutladığımız bu günlerde Türkiye’nin her köşesinde coşku ile kutlanan bu özel gün için son hazırlıklar tamamlandı. Cumhuriyet Nedir, ne zaman kutlanır? Bu yıl Cumhuriyet’in ilanının kaçıncı yılı kutlanacak? 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedir? 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı neden kutlanır? Cumhuriyet Bayramı’nda neler yapılır?

Cumhuriyet Ne Demek?

Cumhuriyet kelimesi, dilimize Arapça “Cumhur” kelimesinden geçmiştir. Cumhur; halk, ahali, büyük kalabalık demektir ve toplu bir halde bulunan kavim yahut milleti ifade etmek için kullanılmaktadır.

Cumhuriyet, halka dayanan, gücünü halktan alan bir devlet şeklini ifade eder. Bu anlamda cumhuriyet, iktidarın millete ait olduğu bir sistemdir. Bu sebeple cumhuriyette egemenlik bir kişiyi veya zümreye değil, toplumun bütün kesimlerine aittir.

Cumhuriyet, milletin egemenliğinin kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimidir. Atatürk bu kavramı “Egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur.” sözü ile dile getirir. 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Cumhuriyeti ilan etmesi ile bugün ülkemizde Resmi olarak Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan bir millî bayramdır.

Cumhuriyet Bayramı’nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.

1925 yılında çıkarılan bir kanunla Cumhuriyet’in ilanı günü yeni Türk Devletinin bayramı ilan edilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku‘nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

29 Ekim

Cumhuriyet Bayramı kaç gün tatil?

Her yıl resmi tatil olarak kutlanan milli bayramımızın bu sene 98. yıl dönümü Cuma gününe denk geliyor. Bu kapsamda resmi tatil 28 Ekim günü saat 13.00’ten itibaren başlayacak. Vatandaşlar dilerlerse Perşembe günü yıllık izinlerinden kullanarak hafta sonu ile birleştirerek toplamda 4 gün tatil yapabilecek…

29 Ekim’de okullar tatil olacak mı?

2021 Cumhuriyet Bayramı Cuma gününe denk geldiğinden Cumhuriyet Bayramı tatili 28 Ekim 2021 Perşembe 13.00’de başlayıp 29 Ekim Cuma akşamı sona erecek. Dolayısıyla 29 Ekim Bayram tatili tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî olduğundan okullar da tatil olacak. Hafta sonu ile birleştiğinde ise 3,5 gün tatil imkanı olacak.

29 Ekim resmi tatil mi?

Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan bir millî bayramdır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkındaki Kanun’un 1. maddesinde şu ifade bulunmaktadır.

“1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye’nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00’ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.”

Cumhuriyetin ilanı ve Önemi

Cumhuriyet Bayramı ne zaman ilan edildi?

Osmanlı Devleti, 1876 yılına kadar mutlak monarşi, 1876-1878 ve 1908-1918 arasında meşruti monarşi ile yönetilmişti. I. Dünya Savaşı’nda yenilgiye uğramasının ardından işgale uğrayan Anadolu’da halkın işgalcilere karşı Mustafa Kemal Paşa önderliğinde verdiği Milli Mücadele, 1923 yılında milli güçlerin zaferi ile sonuçlandı.

Bu süreçte, “Büyük Millet Meclisi” adıyla 23 Nisan 1920’de Ankara’da toplanan halkın temsilcileri, 20 Ocak 1921’de Teşkilat-ı Esasiye Kanunu adlı yasayı kabul ederek egemenliğin Türk ulusuna ait olduğunu ilan etmiş ve 1 Kasım 1922’de aldığı kararla saltanatı kaldırmıştı. Ülke, meclis hükûmeti tarafından yönetilmekteydi.

27 Ekim 1923’te İcra Vekilleri Heyeti’nin istifası ve yerine meclisin güvenini kazanacak yeni bir kabinenin kurulamaması üzerine Mustafa Kemal Paşa, yönetim biçiminin Cumhuriyet olması için İsmet Paşa ile birlikte bir kanun değişikliği tasarısı hazırlayarak 29 Ekim 1923’te Meclis’e sundu.

Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nda yapılan değişikliklerin kabulü ile Cumhuriyet, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ilan edilmiş oldu.

Cumhuriyetin ilanı, Ankara’da 101 pare top atışı ile duyuruldu ve 29 Ekim gecesi ile 30 Ekim 1923 tarihinde başta Ankara olmak üzere tüm ülkede bir bayram havasında kutlandı.

Bayram Kabul Edilmesi

Cumhuriyet ilan edildiği sırada henüz 29 Ekim günü bayram ilan edilmemiş, kutlamalar konusunda bir düzenleme yapılmamıştı; 29 Ekim gecesi ve 30 Ekim günündeki şenlikleri halk kendiliğinden organize etti. Ertesi yıl, 26 Ekim 1924 tarihli 986 numaralı kararname ile Cumhuriyet’in ilanının 101 pare top atılarak ve planlanacak özel bir programla kutlanmasına karar verildi. 1924 yılında yapılan kutlamalar, daha sonra yapılacak olan Cumhuriyet’in ilanı kutlamalarının başlangıcı oldu.

2 Şubat 1925’te, Hariciye Vekaletince (Dışişleri Bakanlığı) düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim’in bayram olması önerilmiştir.

Bu teklif Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelendi ve 18 Nisan’da karara bağlandı; 19 Nisan’da ise teklif TBMM tarafından kabul edildi.

628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, Cumhuriyet’in milli bir bayram olarak kutlanması resmi bir hüküm şekline geldi. Cumhuriyetin ilan edildiği gün, 1925’ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde resmî bir bayram olarak kutlanmaya başladı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim “Ulusal Bayram” 

Hükümet 27 Mayıs 1935’te milli bayramlar hakkında yeni bir düzenleme yaparak ülkede kutlanan bayramları ve içeriklerini yeniden belirledi. Daha evvel Meşrutiyet’in ilan günü olan Hürriyet Bayramı ile Saltanatın kaldırılış günü olan Hâkimiyet Bayramı milli bayramlar arasından kaldırılarak kutlanmasına son verildi. Cumhuriyet’in ilan edildiği gün 29 Ekim “Ulusal Bayram” olarak ilan edildi ve devlet adına yalnız o gün tören yapılması karara bağlandı.

2021 Yılı Cumhuriyet Bayramı Ne Zaman?

Bu yıl 98. yıl dönümünü kutlayacağımız Milli bayramlarımızdan olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 29 Ekim 2021 Cuma günü kutlanacak.

Nukteler.com Facebook’ta

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu