Yaşam

Müzede Selfie Günü 2024

Müzede Selfie Günü nedir? 2024 Müzede Selfie Günü ne zaman, hangi gün? Uluslararası Müzede Selfie Günü neden 17 Ocak’ta kutlanıyor? Müzede Selfie Gününü neden kutlarız? Müzede Selfie Günü’nün kurucusu kimdir? Peki 18 Ocak’ta ne kutlanır?

Müzede Selfie Günü nedir? 2024 Müzede Selfie Günü ne zaman, hangi gün? Uluslararası Müzede Selfie Günü neden 17 Ocak’ta kutlanıyor? Müzede Selfie Gününü neden kutlarız? Müzede Selfie Günü’nün kurucusu kimdir? Peki 17 Ocak’ta ne kutlanır? Müze Selfie Günü ilk olarak ne zaman kutlandı? Müzede Selfie Günü nasıl kutlanır? İşte Müzede Selfie Günü’nün önemi ve Tarihçesi

Müzede Selfie Günü

Her yıl Ocak ayının üçüncü Çarşamba günü (bu yıl 17 Ocak), müzelerde sergilenen büyük eser koleksiyonlarının farkındalığını artırmak, halkı bir müzeye gitmeye ve bir selfie çekmeye davet etmek amacıyla Uluslararası Müzede Selfie Günü olarak belirlenmiştir.

Bugün (17 Ocak) Uluslararası Müzede Selfie Günü! Müze ve örenyerlerine olan ilgiyi artırmak, kültürel mirası daha geniş kitlelere yaymak amacı ile dünyanın birçok yerinde aynı gün kutlanan “Müzede Selfie Günü” (Museum Selfie Day), bu yıl Türkiye’de 17 Ocak 2024 Çarşamba günü T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’den fazla müze ve örenyerinde kutlanıyor.

Londralı blog yazarı Mar Dixon tarafından başlatılan Museum Selfie Day trendi tüm dünyaya yayıldı ve o zamandan beri sosyal medyada çok sayıda yaratıcı gönderi paylaşıldı. Doğası gereği arkaik olan müzeler, yeni kuralları benimsemek için her zaman yavaş hareket etmiştir. “Fotoğraf çekmek yasak” işaretleri, korunan eserlerin kalitesini düşüren flaşlı resimleri caydırmak için uygulandı. Birçok müze kameralara izin vermez. Ancak bir gün istisna yaparlar.

Ancak günümüzün yüksek hassasiyetli akıllı telefon kameraları dünyasında, çok daha fazla müze, halkla daha fazla etkileşimi teşvik etmek amacıyla fotoğrafçılıkla ilgili kurallarını gevşetiyor. Bu yıl kutlanacak olan 17 Ocak’taki Müze Selfie Günü, insanların yaratıcı olmaları için mükemmel bir fırsat sunuyor.

Müzede Selfie Gününde, katılımcı müzeler, ziyaretçileri en sevdikleri sanat eserinin yanında bir selfie çekmeye teşvik eder. Müzeye selfie çekmek için gitmenin yanı sıra, müze gezmek için elbette başka sebepler de var.

İşte bu nedenlerden bazıları:

 • İnsanların eşya yerine deneyimlere para harcadıklarında daha mutlu oldukları ve müzeye gitmenin harika bir deneyim sunduğu kanıtlanmıştır.
 • Müzelerin birincil rollerinden biri toplumu meşgul etmek ve eğitmektir, bu nedenle düzenli olarak müzelere gitmek sizi daha akıllı ve zeki yapar.
 • Müzeler, arkadaşlarla ve komşularla tanışmak veya mesleki gelişim kursuna, kitap imzalamaya veya farklı festivaline katılmak için harika yerlerdir.
 • Kar amacı gütmeyen kuruluşlar olduklarından, müzelerin topluluğunuzun üyelerini eğitmeye ve ilham vermeye devam etmek için destekçilere ve bağışçılara ihtiyacı vardır.
 • Dünyadaki 55.000 müze ile, yaşadığınız yerde bir tane bulma şansınız çok yüksektir.

Selfie’lerin ve müzelerin ortak noktası, mükemmel aydınlatma arayışıdır! Fotoğraf çekmek veya bir gün batımının ‘altın ışığını’ beklemek için reflektörler, flaşlar ve halka ışıklar kullanabilirsiniz.

Özetle müzelerde aydınlatma başlı başına bir sanattır. Belki bir dahaki sefere bir müzeyi gezdiğinizde, sadece müze parçalarına değil, aydınlatmalarına da dikkat edeceksiniz. Ve bugün bir selfie çekerseniz, müzeye bağışlayabilirsiniz. Eğer ön planda siz değilseniz, arkanızdaki serginin mükemmel bir şekilde aydınlatılmış olduğunu fark edeceksiniz.

Müze Selfie Günü nasıl kutlanır?

Bu günü gözlemlemenin en iyi yolu, bulunduğunuz bölgede yerel bir müzeyi ziyaret etmek, en sevdiğiniz sanat eserini bulmak ve özçekiminizi yapmaktır. İşte katılmanın diğer bazı yolları:

 • Müze tarihi hakkında bilgi edinin
 • Louvre, Metropolitan Sanat Müzesi, British Museum ve Smithsonian Enstitüsü dahil olmak üzere en Dünyanın en meşhur ve ünlü müzelerden bazıları hakkında bilgi edinin.
 • Müzelerin toplumlarımız ve tarihimiz için neden bu kadar önemli olduğunu başkalarıyla tartışın
 • House of Wax, Manhattan, Russian Ark ve Night at the Museum gibi bir müzede geçen bir film izleyebilirsiniz
 • Müzede selfie çektikten sonra #MuseumSelfieDay ile sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

Müzede Selfie Günü Tarihçesi

Bu kampanya, 2015 yılında proje koordinatörü ve Londra’da müzeler, sanat ve kültür hakkında bir web sitesi işleten bir anne olan Mar Dixon tarafından oluşturuldu. Bir CNN makalesine göre kızıyla birlikte birkaç müzeyi ziyaret ettikten sonra bu fikri buldu ve fikri müzelerdeki insanları ve ona bağlı anıları sergilemenin bir yolu olarak düşündü. Dixon, amacının müzelerde bulunan büyük koleksiyonlar hakkında farkındalığı artıracak bir günlük kitle kaynaklı bir fenomene sahip olmak olduğunu belirtmişti.

İlk Müze Selfie Günü Ocak 2015’te düzenlendi. Kuruluşundan bu yana dünyanın dört bir yanındaki müzeler çevrimiçi kampanyaya katılmak için bu eğlenceye katıldı. Dünyanın her yerinden binlerce insan müze özçekimlerini sosyal medyaya gönderdi.

2024 Müzede Selfie Günü Ne Zaman?

Her yıl Ocak ayının üçüncü Çarşamba günü dünya genelinde kutlanan Müzede Selfie Günü, müze ve sanat eğitimi almamış olmasına rağmen insanların selfie çekme becerileriyle eğlenceli ve yaratıcı olmalarını sağlayan yinelenen kampanyalardan biridir. 2024 yılı için Müzede Selfie Günü, 17 Ocak Çarşamba gününe denk geliyor.

Yıllara göre Müzede Selfie Günü Tarihleri

 • 18 Ocak 2023 – Çarşamba
 • 17 Ocak 2024 – Çarşamba
 • 15 Ocak 2025 – Çarşamba
 • 21 Ocak 2026 – Çarşamba
 • 20 Ocak 2027 – Çarşamba
 • 19 Ocak 2028 – Çarşamba
 • 17 Ocak 2029 – Çarşamba
 • 16 Ocak 2030 – Çarşamba

Dünya genelinde müzelere ilgiyi artırmak, yediden yetmişe tüm vatandaşların müze bilincini geliştirmek için düzenlenen bu günde siz de özel olarak müzeleri ziyaret edin, ücretsiz veya indirimli müze, ören yeri gibi etkinlikleri takip ederek, çektiğiniz selfieleri sosyal medyada #MuseumSelfieDay etiketi ile paylaşmayı unutmayın..

Bu yazılarda ilginizi çekebilir; 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün