GündemTarihte Bugün

2024 Ocak Ayı Belirli Gün ve Haftalar

Ocak Ayı Önemli Günler ve Haftalar takvimi, Uluslararası özel günler ve tarihler Ocak ayında kutlanan Belirli Gün ve Haftalar nelerdir?

2024 Ocak Ayı Önemli Günler ve Haftalar takvimi, Uluslararası özel tarihler. Ocak ayında kutlanan Belirli Gün ve Haftalar nelerdir, hangileridir? Ne zaman kutlanır? Dünyada ve Türkiye’de kutlanan özel günler, Uluslararası özel tarihler. Ocak Ayı Hangi Burç Oluyor? 1 Ocak 2024 ne zaman? Ocak ayı içerisinde resmi tatil günleri…

Dünyada ve Türkiye’de Ocak ayında kutlanan uluslararası özel günler nedir, nasıl ortaya çıktı? Ocak kaçıncı ay ve özellikleri nedir, hangi burç oluyor? 1 Ocak 2024 ne zaman başlıyor? Ocak ayında doğan ünlüler kimler? Ocak ayında ölen ünlüler kimler?

İşte 2024 Ocak ayındaki resmi ve dini tatiller, Tarihte bugün, Ocak ayı takvimi ve tüm detaylar…

Ocak Ayı Nedir?

Ocak ayı, Gregoryen ve Jülyen Takvimi’ne göre yılın ilk ayı olup 31 gün çeker. Ocak ayı, eski Türkçede Arapça kökenli Kânun sözcüğünden gelir. Aynı isimle anılan Aralık ayı ile karıştırılmaması için Kanunisani veya İkinci Kanun olarak adlandırılmıştır. Aralık ise Kânunuevvel veya Birinci Kanun olarak adlandırılırdı. Eski Türkçedeki bu ifade 1945 yılına kadar kullanılmıştır.

Ocak adının İngilizce anlamı olan ‘January’, Latince batı dillerinde Ianuarius olarak kullanılır. İngilizcede Ocak ayının ismi bir yüzü sağa bir yüzü geçen senenin bitişini simgelerken, sola bakan diğer yüzü yeni bir senenin başlangıcını temsil eden Roma Tanrısı Janus’dan gelmektedir.

Ocak ayı, Kış mevsiminin ikinci ayıdır. Aralık ile birlikte başlayan Kış Mevsimi başlar. Kış mevsimi ayları Aralık, Ocak, Şubat’tır.

Ocak ayı, günümüzde kullandığımız Gregoryen Takvimi’ne göre yılın 1. ayı olup 31 gün çeker. Ocak ayı için burçlar, 23 Aralık – 20 Ocak tarihi aralığında doğan kişiler Oğlak burcu, 21 Ocak – 19 Şubat tarihleri aralığında doğan kişiler ise Kova burcudur.

Ocak ayı kaç gün çekiyor?

2024 yılının ilk ayı olan Ocak ne zaman başlıyor? 1 Ocak 2024 hangi güne denk geliyor?

Yılın ilk ayı olan Ocak, 31 gün çeker. 2024 yılı itibariyle 1 Ocak Pazartesi günü başlayacak ve 31 Ocak Çarşamba günü sonra erecek.

Ocak Ayı Önemli Günler ve Haftalar

Ocak, yılın ilk ayı ve kış mevsiminin ikinci ayıdır. Her ay olduğu gibi Ocak ayında da kutlanan birkaç önemli gün ve belirli özel hafta daha var.

Ocak ayı içerisindeki özel günler, ulusal ve uluslararası öneme sahip günler ve tarihler birçok genel kültür sınavlarında, sık ​​sık sorulmuştur. Bu yazımız, zaman zaman gündemde konu olan 2024 yılı Ocak ayındaki önemli günler ve tarihler, size bir fikir verecektir.

2024 Yılı Ocak Ayı Önemli Günler ve Belirli Haftalar takvimi, Ocak ayı içindeki dünyada ve ülkemizde kutlanan anma günleri, yıl dönümleri, önemli olaylar, özel günler, şenlik ve etkinlik detaylı tarihleri. İşte Ocak 2024’ün tarih tarih önemli günlerinin listesi…

1 Ocak Yılbaşı / Yeni Yıl

Yılbaşı veya yeni yıl yeni bir takvim yılının başladığı ve takvimdeki yıl sayısının bir arttığı zaman olarak tanımlanır. Günümüzde kullandığımız Miladi takvim (Gregoryen takvimini) kullanan ülkelerde 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan geceye verilen addır.

  • 3 Ocak Dünya’nın Güneş’e en yakın olduğu gün (Günberi)

Günberi (perihelion), Dünya’nın Güneş’e en yakın bulunduğu nokta anlamına gelir. Bu da Ocak ayının ilk günlerinde 2-3 Ocak tarihinde Dünya’nın Güneş’e en yakın olduğu tarihtir. Bu tarihte Dünya, Güneş’in 147.099.761 kilometre yakınından geçmektedir.

Verem Savaş Eğitimi Haftası

03-09 Ocak Haftası

Halk arasında ince hastalık olarak bilinen Verem hastalığı, 50 yıldır tedavi edilebilen bir hastalık olmasına rağmen, hâlâ dünyada en yaygın ve ölümcül bulaşıcı hastalıklardan biri olmaya devam etmektedir. Verem hastalığına dikkat çekmek ve toplumu bilinçlendirmek amacıyla TC Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizde her yıl Ocak ayının ilk haftası Veremle Savaş Eğitimi Haftası olarak ilan  edilmiştir. 2021 yılında 03 -09 Ocak tarihleri Veremle Savaş Eğitimi Haftası olarak kutlanıyor.

Dünya Braille Günü

4 Ocak

Dünya Braille Günü ya da Dünya Kabartma Yazı Günü, her yıl 4 Ocak’ta dünya çapında okuma ve yazma için kullanılan körler alfabesinin sistemini icat eden Louis Braille’nin doğum günü anısına kutlanır.

Louis Braille’in kör ve görme engelli insanlara okumaya ve yazmasına yardım etmedeki katkılarını anmak için oluşturulmuştur.

4 Ocak 1809 tarihinde doğan ve kendisi de görme engelli olan Louis Braille, 1’den 6’ya kadar belli bir düzen içinde sıralanmış kabartmalı noktaları parmaklarla üstünden geçerek okunan Braille alfabesini icat eden kişidir. 1821 yılında geliştirilen alfabe, özel karakterler içeren Asya dilleri dışında hemen hemen her dile uyarlanmıştır.

Beyaz Baston Körler Haftası

7-14 Ocak Haftası

Beyaz Baston, 1921 yılında Londra’da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden ve evinin etrafındaki trafik yoğunluğundan rahatsız olan Bristollu fotoğrafçı James Biggs, dış dünyanın kendisini fark etmesi için bastonunu beyaza boyamasıyla oluşmuş ve başarılı olması nedeniyle Fransa’da Körler Örgütü tarafından 1931 yılında simge haline gelmiş engelli hareketidir.

Dünyada her yıl Ocak ayının ikinci haftası olan 7-14 Ocak tarihleri ‘Beyaz Baston Körler Haftası’ olarak kabul edilerek kutlanmaktadır.

Türkiye Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak

Türkiye’de, basın emekçilerinin sosyal ve ekonomik haklarını güvence altına alan 212 Sayılı Basın Yasası’nın 1961’de yürürlüğe girdiği gün olan 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanıyor. Türkiye’ye özgü bir kutlama gündür.

İlk olarak 1961 yılında oluşturulan ve kutlanan Çalışan Gazeteciler Günü, 1961-1971 arasında “Çalışan gazeteciler bayramı” adıyla kutlandı ve 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü olarak değiştirildi.

Enerji Tasarrufu Haftası

Ocak Ayının 2. Haftası

Enerji kaynaklarının akılcı, israf edilmeden, gerektiği kadar ve verimli kullanılması için ve bu bilincin yaygınlaşması amacıyla her yıl Ocak ayının 2. haftası “Enerji Tasarrufu Haftası” olarak kutlanıyor. 2024 yılında ise 9- 16 Ocak haftası “Enerji Tasarrufu Haftası” olarak kutlanacak.

Kirli Hava ile Savaş Haftası

15 – 21 Ocak Arası

İnsan sağlığını ve çevresel dengeleri bozacak şekilde, atmosfere zarar veren ve havanın bileşiminin değişmesine ya da havada bulunmaması gereken maddelerin havaya karışmasına “hava kirliliği” denir. Hava kirliliği, canlı yaşamını, insan sağlığını olumsuz etkileyen, fiziksel zararlara yol açan ve ekonomik kayıplara neden olan önemli bir çevre sağlığı sorunudur.

Bu nedenle, dünyada ve ülkemizde hava kirliliğinin azaltılması ve hava kalitenin artırılması amacına yönelik yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde tüm ilgili ve yetkili kurum ve kuruluşları halk ve insan sağlığını tehdit eden hava kirliliği ve küresel ısınmaya karşı mücadeleye dikkat çekmek için 15 – 21 Ocak tarihleri arası “Kirli Hava ile Savaş Haftası” olarak belirlendi.

Türkiye’de Kirli Hava ile Savaş Haftası etkinlikleri ilk kez, Türkiye Hava Kirlenmesiyle Savaş Derneği tarafından 1972 Kasım ayında düzenlenmiştir.

Müzede Selfie Günü

(Museum Selfie Day)

Ocak ayının üçüncü çarşambası – (17 Ocak 2024)

Osmanlı Haftası

21 – 27 Ocak Arası

Osmanlı İmparatorluğu bağımsız bir devlet olarak tarih sahnesine çıkması yaygın kabule göre 27.01.1299 tarihinde olmuştur. Kuruluşunun 700. yıl dönümü, 27.01.1999’da, ülke çapında çeşitli etkinliklerle kutlanmıştı. Bu tarihten itibaren de her yıl 21-27 Ocak tarihleri arası Osmanlı Haftası olarak kabul edildi ve kutlanmaya başlandı.

Osmanlı Devleti, Osman Gazi tarafından kurulan Osmanoğulları Beyliği, oğlu Orhan Gazi döneminde bir devlet halini almıştır. 1453 yılında İstanbul’un fethiyle birlikte uzun bir süre süper güç olarak 3 kıtaya hükmetmiş olan Osmanlı, topraklarını genişletirken din, dil ve ırk ayırımı yapamadan pek çok milleti hakimiyeti altında tutabilmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu; adaletin, barışın ve hoşgörünün simgesi haline gelmiş ve 600 yıldan fazla bir süre dünyaya hükmetmiş büyük bir cihan devleti olmuştur.

Dünya Gümrük Günü

26 Ocak

Uluslararası Gümrük Günü (ICD), gümrük görevlilerinin ve kurumlarının sınır güvenliğinin sağlanmasındaki rolünü tanıtmak için Gümrük Örgütü tarafından her yıl 26 Ocak’ta kutlanmaktadır. Aynı zamanda gümrük memurlarının işlerinde karşılaştıkları çalışma koşullarına ve zorluklara da dikkat çekilir.

Veri Koruma Günü

28 Ocak

Veri Gizliliği Günü yada Veri Koruma Günü, her yıl 28 Ocak’ta kutlanan uluslararası bir etkinliktir. Başlangıçta işletmeler ve kullanıcılar arasında, özellikle sosyal ağ bağlamında kişisel bilgilerinin çevrimiçi gizliliğini korumanın önemi konusunda farkındalığı artırırken gizlilik ve veri koruma uygulamalarını teşvik etmek amaçlanmaktadır.

Ülkemizde 2016 tarihinden itibaren 28 Ocak tarihi Veri Gizliliği Günü olarak kutlanmaktadır. Türkiye’de 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) 7.04.2016 Tarihli 29677 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmış ve 7 Ekim 2016’da yürürlüğe girmiştir. Bu tarihten itibaren tüm kişisel verilerin kullanıcıların onayı olmadan toplanamayacağı, işlenemeyeceği ve paylaşılamayacağı kanunen garanti altına alınmıştır.

Ocak Ayı Önemli Gün ve Haftalar Tablosu

2024 Ocak ayı özel günler nelerdir? Türkiye’de ve Dünyada Kutlanan Özel ve Eğlenceli Günler Takvimi, Ocak 2024’deki önemli günler ve belirli haftalar tablosu

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün