GündemYaşam

Ay Tutulması Ne Zaman? 19 Kasım parçalı tutulma

Yüzyılın en uzun parçalı Ay Tutulması yaklaşıyor. Peki be zaman zirve olacak ve nasıl İzlenir? 2021 Beaver Moon parçalı ay tutulması ne zaman gerçekleşecek?

Yüzyılın en uzun parçalı Ay Tutulması yaklaşıyor. Peki ne zaman zirve olacak ve nasıl izlenir? 2021 Beaver Moon parçalı ay tutulması ne zaman gerçekleşecek? 19 Kasım 2021 bu gece dolunay mı? 19 Kasım’da gerçekleşecek ay tutulması saat kaçta? 19 Kasım parçalı Ay tutulması nedir, ne kadar sürer? Ay tutulması hangi evrede gerçekleşir ve nasıl olur? Neden bu tutulmaya Beaver Moon (Kunduz Ay) diyorlar?

Son yüzyılın ve hatta 580 yılın en uzun Ay tutulmasının ne zaman meydana geleceği ve ay tutulmasının etkileri astrolojik olayları yakından takip eden vatandaşlar tarafından merak ediliyor ve sorgulanıyor. Peki; 19 Kasım ay tutulması saat kaçta? Türkiye’den izlenebilecek mi? 19 Kasım ay tutulması etkileri nelerdir?

Yüzyılın en uzun parçalı ay tutulması

Dünya, 19 Kasım Cuma gecesi gökyüzünde son 6 yüzyılın en uzun Parçalı Ay Tutulmasına tanıklık edecek. Bu muhteşem gökyüzü olayı 19 Kasım 2021’de gerçekleşecek ve son 580 yılın en uzun Parçalı Ay tutulması olacak.

19 Kasım’daki Beaver Moon parçalı ay tutulması, yüzyılın en uzunu ve 2021’in ikinci ay tutulması olacak ve bazı açılardan 26 Mayıs’taki son kanlı ay tutulmasına benzeyecek.

Ay’ın %97’sinin Dünya`nın gölgesinde kalacağı tutulmanın en karanlık geçişi yaklaşık 3 saat 28 dakika 23 saniye sürecek ve toplamda 6 saatten biraz fazla bir süre ile bu yüzyılın en uzun süreceği ay tutulması olacak.

Çıplak gözle, dürbünlerle ve küçük teleskoplarla izleyenler için ayın alt kenarı, muhtemelen ayın yüzünün geri kalanında koyu kırmızı veya koyu sarı renk tonundan çok daha parlak görünebilecek.

Ay tutulmaları genellikle aya kırmızımsı kahverengi bir renk verir. Bunun nedeni, bir miktar güneş ışığının önce Dünya atmosferinden geçtikten sonra aya çarpmasıdır. Bu da ışığı bükerek kırmızı görünmesine neden olur. Aynı atmosferik etki, bize turuncu gün doğumu ve gün batımını veren şeydir.

19 Kasım Ay Tutulması Nereden Görülecek?

Tutulma Kuzey Amerika’dan çıplak gözle izlenebilecek. Hawaii’deyseniz, tutulma gecenin derinliklerinde ve neredeyse başınızın üzerinde gerçekleşecek.

NASA`nın açıklamasına göre tutulma, 50 ABD eyaleti, Kanada ve Meksika`nın yanı sıra Güney Amerika, Polinezya, Avustralya ve Çin`in bazı bölgelerinden görülebilecek.

Yeni Zelanda, Avustralya, Japonya, Çin ve Güneydoğu Asya için tutulmanın izleneceği yerel tarih 19 Kasım akşamı olacak.

19 Kasım 2021 Ay tutulması, Türkiye’nin dünya üzerindeki coğrafi konumu nedeniyle Türkiye’den görülemeyecek.

19 Kasım 2021 Parçalı Ay Tutulması

19 Kasım Ay Tutulması Saat Kaçta?

Ay tutulmaları genellikle uzun süren gökyüzü olaylarıdır. Space.com’dan açıklanan bilgilere göre bu tutulma ise yaklaşık altı saat sürecek ve Avrupa saatilye sabah saat 04:02’de (09: 02 GMT) zirve yapacak. Yüzyılın en uzun tutulması Kuzey ve Güney Amerika, Avustralya ve Avrupa ve Asya’nın bazı bölgelerinden izlenebilecek.

NASA’ya göre tutulma dört ana aşamada gerçekleşecek. 01:02 EST’de (06:02 GMT) ay, yarı gölgeye veya ayın gölgesinin daha açık olan kısmına girecek. Ayın görünen yüzünün kararması çok hafif olduğundan, bu aşamanın özel ekipman olmadan fark edilmesi genellikle zordur.

Ay, yörüngesindeki Dünya’dan en uzak nokta olan apojeye 20 Kasım’da varacağından, aynı zamanda yörüngesindeki en düşük hızda hareket edecek. Bu nedenle, ilk gölge temasından en büyük tutulma zamanına ve tam tersi (en büyük güneş tutulmasından son gölge temasına) kadar 100 dakikadan fazla bir süre boyunca Dünya’nın gölgesinde neredeyse “hafif bir hızda” hareket ediyor gibi görünecektir.

Ay daha sonra tam gölgeye veya gölgenin daha karanlık kısmına saat 2:18 EST’de (07:18 GMT) varacak. Burada, saat 05:47’de (10: 47 GMT) kapanmadan çıkana kadar ay tutulmasında geçen yaklaşık 3.5 saatinin tadını çıkarabilirsiniz. Tutulma Türkiye saatiyle 12:03 GMT (6:03 EST)’de sona erecek.

Kısmi Ay Tutulması Nedir?

Parçalı ya da kısmi ay tutulması, Dünya’nın güneş ile ay arasından geçmesiyle Ay’ın üzerine gölge oluşması durumunda gerçekleşir. Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesinin arasındaki açı nedeniyle Ay’ın yalnızca bir kısmı Dünya’nın tam gölgesindeyse, bu parçalı bir ay tutulmasıdır.

NASA, açıklamasında, “Kısmi ay tutulmaları, Ay’ın tamamen Dünya’nın gölgesiyle kaplandığı tam ay tutulmaları kadar muhteşem olmayabilir, ancak daha sık meydana gelirler” ifadesini kullanmıştı.

Önümüzdeki on yıl için yaklaşan ay tutulmalarını listeleyen TimeAndDate’e göre, genellikle yılda iki ila üç ay tutulması olur ve bunlar toplamda farklılık gösterir.

Ancak, ilginç ve muhteşem gök olayları Dünya’nın her yerinden görülemez ve sadece tutulma sırasında açık bir gökyüzünde ayın gölgede kalmayan kısmının göründüğü belirli yerlerde görülebilir.

Kuzey Amerika, bu hafta sonu gerçekleşecek olan ay tutulmasının tamamını gözlemlemek için iyi bir konumda olacak.

Bir sonraki tutulma Mayıs 2022`ye kadar gerçekleşmeyecek.

Tutulmanın adı neden Kunduz Ay?

Kunduz Ay, Kasım ayındaki dolunaya verilen isimdir. Teknik olarak bu dolunay, NASA’ya göre, 19 Kasım 2021 Cuma sabahı erken saatlerde, 03:58’de gerçekleşecek, ancak yine de Çarşamba’dan Cumartesi’ye kadar yaklaşık üç gün boyunca dolunay görünebilecek.

Dolunay, Dünya’nın ay ile güneş arasında bulunduğu zamandır, bu nedenle ayın yere bakan yüzünün tam bir daire olarak bütünüyle aydınlandığını görürüz.

Beaver Moon ismi, Amerika ve Avrupa’da halk arasında kışa hazırlanmak ve Kunduzların kışa hazırlanmak için yuvalarına sığınmalarını ifade etmektedir.

Bir yılda kaç kez dolunay olur?

Çoğu yıl, her ay bir tane olmak üzere 12 Dolunay olur. Ancak takvimimiz astronomik olaylarla mükemmel bir şekilde senkronize değil. Bu nedenle, arada bir yılda 13 Dolunay olayı gerçekleşir ve bu olduğunda, bu Dolunaylardan en az birine Mavi Ay denir.

29 Kasım 2021 Ay Tutulması Canlı Yayın

Türkiye saatiyle Cuma sabah saat 9:00’da başlayacak olan ve Ay’ın %97’si Dünya’nın gölgesinde olacak, parçalı, neredeyse tam tutulma gerçekleşecek. 580 yılın en uzun ay tutulmasını merak edenler ve canlı yayınla izlemek isteyenler buradan izleyebilir… (Lunar Eclipse 2021 LIVE)

Baştan sona tüm tutulma, Kuzey ve Güney Amerika, Avustralya ve Avrupa ve Asya’nın bazı bölgelerinden görülebilir. Toplam süresi 6 saat 2 dakika olan Tutulmanın en azından bazı bölümleri Avrupa ve Asya’nın büyük bir bölümünden, Avustralya’dan, Kuzey/Batı Afrika’dan, Kuzey ve Güney Amerika’dan ve Kuzey Kutbu’ndan görülebilecek.

Bir Sonraki Ay Tutulması Ne Zaman?

Önümüzdeki 10 yıl için tutulmaları listeleyen TimeandDate.com’a göre, bir sonraki ay tutulması 15-16 Mayıs 2022 tarihleri ​​arasında gerçekleşecek. Tam bir ay tutulması yaşanacak ve Ay’ın kırmızı ve kızıl renkte görünmesiyle kanlı ay tutulma olarak da bilinir. Mayıs 2022 ay tutulması Güney Amerika’dan izlenebilecek

Bu yazılar da ilginizi çekebilir; 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün