GündemYaşam

5-6 Mayıs 2023 Yarı Gölgeli Ay Tutulması Canlı Yayın

2023 Ay Tutulması ne zaman, saat kaçta gerçekleşecek? Türkiye’den izlenecek mi? Ay tutulması sırasında ne olur? Bir yılda kaç defa ay tutulması olur?

2023 Yarı Gölgeli Ay Tutulması ne zaman, saat kaçta gerçekleşecek? Türkiye’den izlenecek mi? Ay tutulması sırasında ne olur? Ay Neden Kırmızıya Dönüyor? Bir yılda kaç defa ay tutulması olur? 2023 Penumbral ay tutulması Türkiye’de ne zaman olacak?

Penumbral ay tutulması nedir, nasıl olur ve saat kaçta? Mayıs ayındaki ay tutulması hakkında özel olan ne?

En yakın tutulma ne zaman 2023? 5 Mayıs Yarı Gölgeli ay tutulması nedir, ne kadar sürer? Ay tutulması hangi evrede gerçekleşir ve ne zaman, nasıl olur? Ay tutulmasını nasıl izlemeli, Türkiye’den görünebiliyor mu? Bu tutulma İstanbul’da görülebilir mi? İşte 5-6 Mayıs Yarı Gölgeli (Penumbral) Ay Tutulmasıyla ilgili bilmeniz gereken detaylı ve kapsamlı her şey…

5-6 Mayıs 2023 Yarı Gölgeli Ay Tutulması

2023 yılının ilk ay tutulması 5-6 Mayıs 2023’te Yarı Gölgeli Ay Tutulması (Penumbral) gerçekleşecek. (Güneş tutulması her zaman bir ay tutulmasından yaklaşık iki hafta önce veya sonra meydana gelir.)

5-6 Mayıs 2023 gecesi, Avrupa, Afrika, Asya ve Avustralya’nın çoğundaki insanlar derin bir gölgeli ay tutulması görme şansına sahip olacak ve çıplak gözle görülebilecek.

Penumbral ay tutulması ne anlama geliyor?

Penumbral ay tutulması sırasında, ay diskine yalnızca Dünya’nın dış gölgesi olan penumbra düşer. Ay tutulmasının gerçekleşmesi için Güneş, Dünya ve Ay’ın aynı hizada olması gerekir. Bununla birlikte, Ay’ın yörünge düzlemi Dünya’nın yörünge düzlemine eğimli olduğundan, bazen kusurlu bir şekilde hizalanırlar. Bu nedenle Dünya, güneş ışığının Ay’a ulaşmasını gölgesinin yalnızca dış ve en hafif kısmı olan penumbra (Latince pene – “neredeyse” ve umbra – “gölge”) ile engeller.

Mayıs 2023 ay tutulması ne zaman?

Türkiye’den izlenebilecek olan Penumbral Ay Tutulması 5 Mayıs 2023 Cuma günü saat 18:14’te başlayacak. Ancak tutulmanın başladığı saat ay ufkun altında kaldığı için Türkiye’den net görünemeyecek.

5 Mayıs 2023 Yarı gölgeli ay tutulması saat 20:22’de maksimum seviyesine ulaşacak. Gölgeli tutulma Türkiye saatiyle 5 Mayıs 2023 Cuma günü saat 22:31’de sona erecek.

 • Penumbral tutulma 5 Mayıs’ta Türkiye saatiyle 18:14’te (15:14 GMT, 11:14 am EDT) başlıyor;
 • Tutulma 5 Mayıs’ta Türkiye saatiyle 20:22’de (17:22 GMT, 1:22 pm EDT) maksimuma ulaşır;
 • Penumbral tutulma 5 Mayıs’ta 22:31’de (19:31 GMT, 15:31 EDT) sona erer;
 • Tutulma 4 saat 18 dakika sürer.

Penumbral Ay Tutulması Nedir?

Penumbra kelimesi Türkçe’de “yarı-gölge” anlamına gelir. Latince penumbra “yarı-gölge” sözcüğünden alıntıdır.

Penumbral ay tutulması, Ay, Dünya’nın gölgesinin soluk, dış kısmı olan penumbradan geçtiğinde gerçekleşir. Bu tür tutulma, diğer ay tutulması türleri kadar dramatik değildir ve genellikle normal bir Dolunay ile karıştırılır.

Ay, yüzeyi Güneş ışınlarını yansıttığı için parlar. Ay tutulması, Dünya, Güneş ile Ay arasına girdiğinde ve Güneş ışığının bir kısmının veya tamamının Ay’a ulaşmasını engellediğinde meydana gelir.

Bu ay tutulması nasıl görünecek?

Penumbral ay tutulması sırasında, Ay biraz daha sönük görünür. Özellikle gökyüzü bulutlu veya atmosfer kirliyse, fark çıplak gözle zar zor fark edilir. Tutulmanın orta noktasına yakın bir yerde, Ay’ın yüzeyi her zamanki inci beyazından daha koyu, kahverengimsi bir renge kavuşabilir.

Bu tür tutulmalar sırasında, ay diskinin sadece penumbral gölge içindeki kısmı kararır. 5 Mayıs 2023’te, ay diskinin çoğu kaplanacak – bu türden bir sonraki derin gölgeli ay tutulması Eylül 2042’de olacak.

Bu arada, gökbilimciler bir tutulma derinliğini ölçerken “tutulma büyüklüğü” terimini kullanırlar.

Mayıs 2023 ay tutulması nerede görülebilir?

Bu gölgeli ay tutulması Asya ve Avustralya üzerinden tamamen görülebilecek. Ayın doğuşunda veya batışında, Afrika ile Doğu ve Orta Avrupa üzerinde görünür olacak.

Tutulmanın bulunduğunuz yerden görünüp görünmeyeceğini öğrenmek için ücretsiz Sky Tonight uygulamasını kullanabilirsiniz. Ekranın alt kısmındaki takvim simgesine dokunarak Takvim penceresini açın, ayı (Mayıs) seçin ve tarihe (5.) dokunun. Takvimin altında Penumbral Ay Tutulması olayını göreceksiniz. Ona dokunun ve “Küresel Görünürlük” altında konumunuzdaki görünürlüğü göreceksiniz.

2023’te bir sonraki ay tutulması ne zaman?

Bu yılki bir sonraki ay tutulması 28 Ekim’de gerçekleşecek. Avrupa, Asya, Avustralya, Afrika, Kuzey Amerika, Güney Amerika’nın kuzeyi ve doğusundan görülebilen parçalı bir ay tutulması olacak. 28 Ekim 2023 Kısmi Ay Tutulması, Türkiye genelinde tamamı görülebilir.

Ay Tutulması Canlı Yayın

5 Mayıs 2023 Cuma Yarı Gölgeli Ay tutulmasını – (Penumbral Lunar Eclipses) CANLI (Live Stream) yayınlıyoruz, bizi takip etmeyi unutmayın!

Birkaç YouTube kanalı tutulmayı 5 Mayıs’ta canlı yayınlıyor. Görüntüler hem ay hem de güneş tutulmaları için en güvenilir canlı yayınlardan birisi olan ve Roswell, New Mexico’daki mobil gözlemevinden tüm olayın canlı görüntülerini paylaşan Timeanddate.com tarafından sağlanmaktadır.

5 Mayıs ay tutulmasından sonra 14 Mart 2025’e kadar başka bir tam ay tutulması yaşamayacağız. Ancak bu süre zarfında bizi meşgul edecek parçalı ve yarı gölgeli ay tutulmaları görmeye devam edeceğiz.

Neden Kanlı Ay denir?

Dünya’nın gölgesi Ay’ı kapladığında, genellikle kırmızı bir renk üretir, bu nedenle ay tutulmaları genellikle “kanlı ay” takma adını alır.

Ay tutulması sırasında Ay neden kırmızıya döner?

Tam ay tutulmasına bazen kanlı ay denir, çünkü Ay kırmızıya döner, ancak daha çok kırmızımsı-turuncu bir parıltıdır, kesinlikle kanlı kırmızı değildir.

Kanlı ay tutulması terimi, Dünya’nın uydusu Ay’ın tamamen Dünya’nın gölgesinde kalması ve renginin de kırmızıya yakın bir renk aldığını ifade eder. Kanlı Ay Tutulması yalnızca Ay’ın Dolunay evresinde ve Ay Tutulması sırasında yaşanır.

Öte yandan kırmızı ışık, atmosferde daha doğrudan hareket eder. Güneş tepemizdeyken gökyüzünde mavi ışık görürüz. Ancak Güneş batarken, güneş ışığı gözlerimize ulaşmadan önce daha fazla atmosferden geçmeli ve daha uzağa gitmelidir. Güneş’ten gelen mavi ışık saçılır ve daha uzun dalga boylu kırmızı, turuncu ve sarı ışık geçer.

Tutulmayı nerede ve ne zaman görebilirsiniz?

Ay tutulmalarının, gökyüzü açıksa Dünya’nın gece tarafındaki her yerden görülebileceğini söyledi. “Bazı yerlerden tutulmanın tamamı görülebilirken, diğer bölgelerde ay tutulma sırasında yükselecek veya batacak.”

Ay tutulmaları, Güneş, Dünya ve Ay’ın uzayda neredeyse düz bir çizgide hizalandığı bir Dolunay gecesinde meydana gelir. Tutulma sırasında Dünya’nın gece tarafında bulunan herkes gökyüzü açıksa bunu görebilir.

Bazı yerlerden tutulmanın tamamı görülebilirken, diğer bölgelerde coğrafi konumdan ve dünya üzerindeki konumundan dolayı kısmen veya kısa süreli görünebilir.

Özel gözlük gerekmez

Ay tutulmalarının eğlenceli yanı, güneş tutulmasının aksine onu izlemek için özel gözlüklere veya aygıtlara ihtiyacınız olmamasıdır. Bu nedenle doğrudan aya bakmakta özgürsünüz. Dürbün veya teleskop görünümü iyileştirecektir.

Tutulmalar hayatımızı nasıl etkiler?

Güneş veya Ay tutulmaları önemli olsa da, o kadar da nadir değildir. Her yıl, genellikle kümeler halinde meydana gelen üç ila yedi arasında tutulma olur.

Boğa burcundaki Güneş, Akrep burcundaki Ay ile karşıt açı oluşturduğunda Dolunay meydana gelir. Dolunay, Yeni Ay’da başlayan şeyin bir doruk noktası ve yerine getirilme vaadidir. Duygusal bir zamandır.

Boğa güvenilir bir toprak burcudur ve Akrep tutkulu bir su burcudur. Akrep cinsiyeti, ölümü ve dönüşümü yönettiği için, bu yılki tutulmalar bizden gelişmemizi istiyor. Bu, yeni bir insan olmaya çalışmanız gerektiği anlamına gelmez. Sen olduğun gibi mükemmelsin. Ancak bu eksen üzerindeki bu tutulmaların bizi hayallerimizi gerçekleştirmek için çalışmaya iteceği anlamına geliyor.

Bu aynı zamanda hangi ilişkilerin sadakatimize değer olduğunu ve hangilerinden vazgeçebileceğimizi fark etmeyi içerir (unutmayın, eğer sağlıksız bir ilişkiyi sonlandırmazsak, tutulmalar bunu bizim için yapma eğilimindedir). Ve elbette, bu sadece romantik ilişkiler için geçerli değildir. Yaptığınız işten zevk almayı ve zamanınız için yeterince karşılık almayı hak ediyorsunuz.

Sonların zor olduğunu, ancak her şeyin döngüsel olduğunu unutmayın: Bir doruk her zaman bir başlangıcın kenarında gerçekleşir.

Sonuç olarak, 2023 iş ve aşk hayatınızda büyük değişiklikler görebilir, ancak endişelenmeyin, bunlar en iyisi. Ve neyse ki, topraklanmış toprak burcu Boğa, bu değişiklikleri sakince yönlendirmenize yardımcı olacak sağlam bir temel sağlar. Ayrıca bol gezegen Venüs tarafından yönetilen Boğa,  şehvetli her şeyi sever. Bu nedenle, banyo yapmak, yüz maskesiyle kendinizi şımartmak ve  bol bol uyumak gibi ekstra kişisel bakım yaparak güneş ve sonrasındaki ay tutulmasıyla tetiklenen herhangi bir stresle mücadele ettiğinizden emin olun.

Bir sonraki tutulma ne zaman?

NASA’ya göre yaklaşan ay tutulmaları;

 • 2023 – 5 Mayıs Yarı Gölgeli Ay Tutulması; Afrika, Asya, Avustralya
 • 2023 – 28 Ekim Kısmi Ay Tutulması; E. Amerika, Avrupa, Afrika, Asya, Avustralya
 • 2024 – 25 Mart Yarı Gölgeli Ay Tutulması; Amerika
 • 2024 – 18 Eylül Kısmi Ay Tutulması; Amerika, Avrupa, Afrika
 • 2025 – 14 Mart Tam Ay Tutulması; Pasifik, Amerika, B. Avrupa, B. Afrika
 • 2025 – 7 Eylül Tam Ay Tutulması; Avrupa, Afrika, Asya, Avustralya
 • 2026 – 3 Mart Tam Ay Tutulması; E. Asya, Avustralya, Pasifik, Amerika
 • 2026 – 28 Ağustos Kısmi (Parçalı) Ay Tutulması; E. Pasifik, Amerika Kıtası Avrupa, Afrika

2023’teki tutulmalar

 • 20 Nisan 2023 – Tam Güneş Tutulması
 • 5-6 Mayıs 2023 — Yarı Gölgeli Ay Tutulması
 • 14 Ekim 2023 – Halkalı Güneş Tutulması
 • 28–29 Ekim 2023 — Kısmi Ay Tutulması

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu