GündemYaşam

26 Mayıs Kanlı Ay Tutulması Nedir, Ne Zaman olacak?

Dünya yarın "Süper Çiçek Kanlı Ay" tutulmasına tanıklık edecek. 2021 Süper Çiçek Kanlı Ay tutulması nerede, ne zaman ve nasıl görülür?

Dünya yarın “Süper Çiçek Kanlı Ay” tutulmasına tanıklık edecek. Ay tutulması kaç yılda bir olur? Ay tutulması sırasında ne olur? Ay Neden Kırmızıya Dönüyor? 2021 Süper Çiçek Kanlı Ay tutulması nerede, ne zaman ve nasıl görülür?

Hiçbir meraklı gökyüzü gözlemcisi, ayın tam tutulmasını asla kaçırmaz. Bu göksel gösteri, çoğu zaman düşünüldüğünden daha güzel ve ilgi çekicidir. Bu yıl, 2019’dan bu yana ilk tam ay tutulması, bazı şanslı gökyüzü gözlemcileri için heyecan verici bir gösteri sunmayı vaat ediyor.

2021 Kanlı Ay Tutulması

Dünya Çarşamba gecesi gökyüzünde “Süper Ay” ile tam Ay tutulmasına aynı anda tanık olacak. Mayısta ortaya çıktığı için “çiçek” olarak anılan “Süper Ay” görünümü ile tutulma sırasında Ay’ın büründüğü kızıl renkten ötürü “Kanlı Ay” olarak adlandıran görünüm aynı anda ortaya çıkacak.

“Süper Çiçek Kanlı Ay” adı verilen gök olayı, bu yılın tek tam ay tutulması olacak. 26 Mayıs 2021 Çarşamba günü ve gecesi ortaya çıkacak olan Kanlı Ay tutulması ile ay yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak görünebilecek.

Gökbilimciler, Ay tutulmasının Kuzey Amerika’nın batı kesimleri, Meksika, Orta Amerika ülkeleri, Peru’nun batısı, Şili ve Arjantin’in güneyi ile Avustralya’nın doğusu, Yeni Zelanda ve Pasifik Okyanusu’nun doğusundaki adalarda izlenebileceğini söylüyor.

25-27 Mayıs gecesi, Okyanusya, Hawaii, Doğu Asya ve Antarktika’daki gözlemciler, Ay’ın Dünya’ya en yakın yaklaşımı ile çakışan bir ay tutulması görecek – bu da onu, ayı kırmızımsı hale yani bir “süper ay” tutulması haline getirecek. (Bu tutulmanın tarihleri ​​iki güne yayılıyor çünkü görülebileceği alan uluslararası tarih çizgisini kapsıyor.)

Kanlı Ay Nedir?

Tam Ay tutulması Dünya’nın Güneş ile Ay arasında girerek Ay’ın tamamıyla Dünya’nın gölgesi altında kaldığı yörünge konumunda ortaya çıkıyor. Tam Ay tutulması sırasında, Ay ve Güneş, Dünya’nın tam ters yönlerinde hizalanıyor. Bu evrede Ay bütünüyle Dünya’nın gölgesinde kalıyor olsa da, bir miktar Güneş ışığı Ay’a ulaşır.

Bu konumda Güneş ışınlarının Ay’a ulaşması engellendiğinden Ay yalnızca Dünya’nın atmosferinden mavi bir filtreyle yansıyan ışıkla aydınlanıyor ve bu yüzden ay kırmızı veya kızıl bir şekilde görünüyor. Bu nedenle gökbilimciler Ay’ın bu durumuna “Kanlı Ay Tutulması” adını veriyor.

Halk arasında “kanlı ay” olarak bilinen bu doğa olayı, bazı antik kültürlere göre uğursuz bir olay olarak görülüyordu. Bugün, bu göksel şölen heyecan ve şaşkınlık yaratıyor. Görmek için seyahat gerektirebilecek bir güneş tutulmasının aksine, tam ay tutulmaları çoğu kez Dünya’nın birçok yerinde tüm gece yarısı boyunca gözlemlenebiliyor.

Süper Ay Nedir?

Diğer yandan Ay’ın Dünya çevresindeki eliptik yörüngesinde Yerküre’ye en yakın olduğu “yerberi” konumundaki görünümüne “Süper Ay” deniliyor.

Ay’ın Dünya etrafında yörüngesi tamamen dairesel değildir. Bu Ay’ın Dünya’dan uzaklığının gezegenin etrafında dolanırken değiştiği anlamına gelir. Yörüngedeki en yakın nokta olan perigee (yerberi), Dünya’ya yörüngenin en uzak noktasından yaklaşık 28.000 mil (45.000 kilometre) daha yakındır. Perigee yakınında meydana gelen bu dolunaya “Süper Ay” denir.

Çiçek Ay Nedir?

Ay tutulması olarak “Çiçek Ay” ifadesi ise Kuzey Yarım Küre’de çiçeklerin açtığı bahar mevsiminde, Mayıs ayında ortaya çıkan dolunayları tanımlamak için kullanılmaktadır. 26 Mayıs 2021 gece saatlerinde gerçekleşecek ay tutulması, ayın tüm bu niteliklerini aynı anda görünür kılacak.

Dünyanın farklı yerlerindeki insanlar yarın gökyüzünde “Süper Çiçek Ay”ı seyrederken, Amerika’nın batısından Pasifik’in doğusuna kadarki bölgede yaşayanlar Ay’ın bu konumda tutulduğunu ve “Kanlı Ay” görünümüne büründüğünü gözlemleyebilecek.

NASA’ya göre, ayın kırmızı tonu, Dünya atmosferinde kırılan kırmızı-turuncu ışıktan kaynaklanıyor ve Dünya atmosferinde daha fazla bulut veya toz varsa daha da kırmızı görünebilir.

Son 10 yılda, toplamda sadece dokuz ay tutulması oldu. Süperaylar daha yaygındır – tipik olarak yılda birkaç kez meydana gelirler.

Süper Çiçek Kanlı Ay tutulması ne zaman?

Greenwich’teki Kraliyet Gözlemevi’nde gökbilimci olan Patricia Skelton’a göre, süper ayı görmek için en iyi zaman 26 Mayıs sabahın erken saatlerinde veya aynı gün akşamın ilerleyen saatlerinde – gün batımından sonra olacak.

Hava izin verdiği sürece, Los Angeles’taki Griffith Gözlemevi 26 Mayıs Çarşamba günü saat 04:45 (0845 GMT) EDT’den (ay tutulmasının penumbral evresinin başlamasından sadece iki dakika önce) başlayarak Süper Çiçek Kanlı Ay’ın canlı görüntülerini yayınlamayı planlıyor.

Griffith Gözlemevi’nin web yayınını gözlemevinin izniyle canlı olarak buradan YouTube üzerinden izleyebilirsiniz.

Toplam ay tutulmasının yaklaşık 15 dakika sürmesi bekleniyor, bu yüzden hızlı olacak. Her iki (Süper Çiçek Kanlı Ay) tutulmanın bir araya geldiği tüm gösteri yaklaşık beş saat sürecek, çünkü Dünya’nın gölgesi yavaşça ayın üzerinden süzülüyor ve sonra alçalmaya başlıyor.

Kanlı Ay Tutulmasını izlerken dikkat edin!

Güneş tutulmasının aksine, ay tutulmasına doğrudan bakmak güvenlidir. Yani bu sefer özel gözlük yapmanıza veya takmanıza gerek yok! Ay tutulmasını izlemek için aşağıdakilere dikkat etmeniz yeterli.

 • Bilime göre, ay tutulmalarını doğrudan gözlerle izlemek güvenlidir. Bu nedenle herhangi özel önlem almaya gerek yoktur.
 • Hava durumunu kontrol edin, ısıya uygun giyinin.
 • Ay tutulmasını görebileceğiniz uygun bir konum bulun. Dünya’da gece olduğu kentlerde bu mümkün. Ancak yapay ışıkların ve hava kirliliğinin bulunmadığı taşra, en açık gökyüzüne ve izleme koşullarına sahip.
 • Kişisel güvenliğinizi ciddiye alın. Karanlıkta yalnız yürümeyin. Arkadaş ve ailenize nerede olduğunuzu haber verin.

2021’de Dört Tutulma

Bu yıl Dünya’dan izlenebilecek dört tutulma, yani iki ay ve iki güneş tutulması olacak. 2021’de aşağıdaki tarihlerden başlayarak 4 tutulma meydana gelecek;

 • 26 Mayıs – Tam Ay Tutulması
 • 10 Haziran – Yıllık Güneş Tutulması
 • 19 Kasım – Kısmi Ay Tutulması
 • 4 Aralık – Tam Güneş Tutulması

2022’deki tutulmalar

 • 30 Nisan Kısmi Güneş tutulması; Güney/Batı Güney Amerika, Pasifik, Atlantik, Antarktika’dan görülebilecek.
 • 15-16 Mayıs tam Ay Tutulması; Güney/Batı Avrupa, Güney/Batı Asya, Afrika, Kuzey Amerika’nın Çoğu, Güney Amerika, Pasifik, Atlantik, Hint Okyanusu, Antarktika’dan izlenebilecek.
 • 25 Ekim Kısmi Güneş tutulması; Avrupa, Güney/Batı Asya, Kuzey/Doğu Afrika, Atlantik’ten görünebilecek.
 • 7-8 Kasım tam Ay Tutulması; Kuzey/Doğu Avrupa, Asya, Avustralya, Kuzey Amerika, Güney Amerika’nın Çoğu, Pasifik, Atlantik, Hint Okyanusu, Kuzey Kutbu, Antarktika’dan izlenebilecek.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu