GündemYaşam

8 Kasım 2022 Ay Tutulması (Canlı Yayın)

Tam Ay Tutulması ne zaman, saat kaçta gerçekleşecek? Türkiye’den izlenecek mi? Ay tutulması sırasında ne olur? Ay Neden Kırmızıya Dönüyor? Bir yılda kaç defa ay tutulması olur?

Tam Ay Tutulması ne zaman, saat kaçta gerçekleşecek? Türkiye’den izlenecek mi? 2022 Kanlı Ay Tutulması nasıl gözlemlenir, etkileri nelerdir? Kısmi tutulma ne kadar sürer? Ay tutulması sırasında ne olur? Bir yılda kaç defa ay tutulması olur? 2022 ay tutulması Türkiye’de ne zaman olacak?

Yılın ikinci ve son tutulması 8 Kasım’da gerçekleşiyor. Kanlı ay tutulması saat kaçta? Kasım ayındaki ay tutulması hakkında özel olan ne?

En yakın tutulma ne zaman 2022? 8 Kasım Tam ay tutulması nedir, ne kadar sürer? Ay tutulması hangi evrede gerçekleşir ve ne zaman, nasıl olur? Ay tutulmasını nasıl izlemeli, Türkiye’den görünebiliyor mu? Bu tutulma İstanbul’da görülebilir mi? İşte 8 Kasım Tam Ay Tutulmasıyla ilgili bilmeniz gereken detaylı ve kapsamlı her şey…

8 Kasım 2022 Kanlı Ay Tutulması

Bu yıl Dünya iki tam ay tutulması yaşıyor. 2022’nin ilk tam ay tutulması 15-16 Mayıs’ta meydana geldi ve Amerika, Antarktika, Avrupa, Afrika ve Doğu Pasifik’in bölümlerinden toplam evresinde görüldü.

2022’nin ikinci önemli ay tutulması 8 Kasım’da gerçekleşecek ve Asya’nın bazı bölgelerinde, Avustralya’da, Kuzey Amerika’da, kuzey ve doğu Avrupa’nın bazı bölgelerinde ve Güney Amerika’nın çoğunda görülebilecek. Türkiye’de ise ay ufkun altında kaldığından izlenemeyecek.

Ay tutulmaları, Dünya güneş ile ay arasına yerleştirildiğinde, ayın yüzeyine bir gölge düşürerek meydana gelir. Sadece dolunay sırasında meydana gelebilirler ve ilginç bir gökyüzü gözlem şöleni olabilirler.

Yılın ikinci ve son tam ay tutulması 8 Kasım 2022 Salı günü gerçekleşecek. ABD ve Kanada’nın çoğundan, tüm ay tutulması görünebilecek; doğu zaman diliminde ise, Ay ufkun altında sona doğru olacak, bu yüzden görünmeyecek.

Tam ay tutulma anı 8 Kasım 2022’de Türkiye saatiyle 11:02’de gerçekleşecek ve 16:56’da tamamen sona erecek. Tutulma sırasında Ay, Koç takımyıldızında olacak.

Türkiye saatiyle 8 Kasım Tam Kanlı Ay Tutulması saatleri;

 • Kısmi tutulmanın başladığı tarih 8 Kasım Salı, saat 12:09
 • Tam tutulma saat 13:16
 • Maksimum Tutulma, saat 13:59
 • Tam tutulmanın bitişi, saat 14:41
 • Kısmi tutulmanın bitişi, saat 15:49

Aynı zamanda ABD’de Seçim Günü olan 8 Kasım 2022 Salı gününün erken saatlerinde, “Kunduz Ayı”nın yüzeyi, 85 dakika boyunca büyüleyici bir kırmızımsı-bakır renge dönüşecek.

* Bu tutulma sırasında Türkiye genelinde Ay ufkun altında kalıyor ve dolayısıyla İstanbul’da veya doğu illerinde görülmesi mümkün değildir.

Ay Tutulması Canlı Yayın

8 Kasım Salı Tam Ay tutulmasını – Total Lunar Eclipse (Blood Moon) 7-8 Kasım’da CANLI (Live Stream) yayınlıyoruz, bizi takip etmeyi unutmayın!

Görüntüler hem ay hem de güneş tutulmaları için en güvenilir canlı yayınlardan birisi olan ve Roswell, New Mexico’daki mobil gözlemevinden tüm olayın canlı görüntülerini paylaşan Timeanddate.com tarafından sağlanmaktadır.

8 Kasım tutulmasından sonra 14 Mart 2025’e kadar başka bir tam ay tutulması yaşamayacağız. Ancak bu süre zarfında bizi meşgul edecek parçalı ve yarı gölgeli ay tutulmaları görmeye devam edeceğiz.

Neden Kanlı Ay denir?

Dünya’nın gölgesi Ay’ı kapladığında, genellikle kırmızı bir renk üretir, bu nedenle ay tutulmaları genellikle “kanlı ay” takma adını alır.

Ay tutulması sırasında Ay neden kırmızıya döner?

Tam ay tutulmasına bazen kanlı ay denir, çünkü Ay kırmızıya döner, ancak daha çok kırmızımsı-turuncu bir parıltıdır, kesinlikle kanlı kırmızı değildir.

Kanlı ay tutulması terimi, Dünya’nın uydusu Ay’ın tamamen Dünya’nın gölgesinde kalması ve renginin de kırmızıya yakın bir renk aldığını ifade eder. Kanlı Ay Tutulması yalnızca Ay’ın Dolunay evresinde ve Ay Tutulması sırasında yaşanır.

Öte yandan kırmızı ışık, atmosferde daha doğrudan hareket eder. Güneş tepemizdeyken gökyüzünde mavi ışık görürüz. Ancak Güneş batarken, güneş ışığı gözlerimize ulaşmadan önce daha fazla atmosferden geçmeli ve daha uzağa gitmelidir. Güneş’ten gelen mavi ışık saçılır ve daha uzun dalga boylu kırmızı, turuncu ve sarı ışık geçer.

Tutulmayı nerede ve ne zaman görebilirsiniz?

Ay tutulmalarının, gökyüzü açıksa Dünya’nın gece tarafındaki her yerden görülebileceğini söyledi. “Bazı yerlerden tutulmanın tamamı görülebilirken, diğer bölgelerde ay tutulma sırasında yükselecek veya batacak.”

Ay tutulmaları, Güneş, Dünya ve Ay’ın uzayda neredeyse düz bir çizgide hizalandığı bir Dolunay gecesinde meydana gelir. Tutulma sırasında Dünya’nın gece tarafında bulunan herkes gökyüzü açıksa bunu görebilir.

Bazı yerlerden tutulmanın tamamı görülebilirken, diğer bölgelerde coğrafi konumdan ve dünya üzerindeki konumundan dolayı kısmen veya kısa süreli görünebilir.

Maalesef 7-8 Kasım 2022 Tam Ay (Kanlı Ay) Tutulması gerçekleştiğinde Türkiye’de gündüz saatleri yaşanacak ve gökyüzünde bu tutulma gözlemlenemeyecek. Çünkü ay tutulma sırasında dünyanın diğer gece olan kısmında bulunacak.

ABD’de veya Kuzey Amerika’da, Antarktika, Avrupa, Afrika ve Doğu Pasifik’te ise tutulmayı 8 Kasım’da gün doğumundan birkaç saat önce görebilecekler.

Özel gözlük gerekmez

Ay tutulmalarının eğlenceli yanı, güneş tutulmasının aksine onu izlemek için özel gözlüklere veya aygıtlara ihtiyacınız olmamasıdır. Bu nedenle doğrudan aya bakmakta özgürsünüz. Dürbün veya teleskop görünümü iyileştirecektir.

Bir Tutulma Asla Yalnız Gelmez!

Güneş tutulması her zaman bir ay tutulmasından yaklaşık iki hafta önce veya sonra meydana gelir. Genellikle arka arkaya iki tutulma olur, ancak diğer zamanlarda aynı tutulma mevsiminde üç tane olur.

 • 25 Ekim 2022 Salı : Akrep Burcunda Parçalı Güneş Tutulması
 • 8 Kasım 2022 Salı : Boğa burcunda Tam Ay Tutulması

Bu tutulma bize iki ilginç olay da sunuyor.

Bunlardan ilki; 2022 yılında Taurid meteor yağmuru Güney Yarım Küre’de 10-11 Ekim, Kuzey Yarım Küre’de 12-13 Kasım tarihleri ​​arasında zirve yapacak.

İkinci ender olay ise, tutulma sırasında Ay’ın sadece birkaç derece doğusunda yer alacak olan Uranüs gezegeni ile ilgilidir. Normalde Uranüs parlak bir gezegen değildir. Bu ay tutulması sırasında bu uzak gezegen 8 Kasım’da Uranüs ve Güneş’in Dünya’nın zıt taraflarında olduğu döneme ulaşacak ve bu nedenle en parlak döneminde olacak (büyüklük 5.6).

Taurid meteor yağmuru nedir?

Meteor yağmurları, Dünya bir kuyruklu yıldız enkaz bulutunun içinden geçtiğinde meydana gelir. Kuyruklu yıldız akışı çok yayılmış ve dağınıktır, bu yüzden Dünya’nın içinden geçmesi nispeten uzun zaman alır. Tauridler her yıl sonbaharda ortaya çıkar.

Tipik olarak Tauridler meteorları sadece zayıf bir görünüm sunar ve bu meteor yağmurları uzun bir süre devam eder. Bununla birlikte, bu yıl meteor uzmanları arasında, yoğun bir Taurid yığınının Ekim sonu ile 10 Kasım arasında daha yüksek şans ve belki de sayısız muhteşem ateş topu olarak ortaya çıkabileceği varsayımı var. Öyleyse, 8 Kasım’daki tutulma sırasında “kayan yıldızlar” gökyüzünü güzelleştirebilir.

Meteor yağmurları en iyi, bulutsuz bir gecede yıldızların iyi ve net bir görüntüsü ile görülür. Karanlık gökyüzü, engelsiz bir ufuk ve çok az ışık kirliliği olan bir yer bulmaya çalışın. Tauridler özellikle dramatik değildir – bunu gece gökyüzünü tanımak için bir şans olarak kullanın. Belki de oradayken şanslı bir kayan yıldız yakalarsınız.

2022 yılında Taurid meteor yağmuru Güney Yarım Küre’de 10-11 Ekim, Kuzey Yarım Küre’de 12-13 Kasım tarihleri ​​arasında zirve yapacak.

Gezegenleri Görmek İçin En İyi Zaman: Astronomide Karşıtlık Nedir?

Astronomik muhalefet, karşıtlık veya zıtlık, Güneş Sistemi gezegenlerinin çoğunu ve diğer gök cisimlerini gözlemlemek için en iyi zamandır. Gece gökyüzünde en büyük ve en parlak hallerinde görünürler.

Astronomide karşıtlık ne anlama gelir?

Astronomik zıtlık, bir gezegenin Dünya’nın Güneş’ten zıt tarafında bulunduğu anlamına gelir. Bizim bakış açımıza göre, bu, gökyüzünde Güneş’ten tam olarak 180 derece uzakta olan bir gezegen anlamına gelir – yani, Güneş batıdan battığında, doğuda bir gezegen belirir.

Gezegenlere ek olarak, kuyruklu yıldızlar, asteroitler ve diğer bazı Güneş Sistemi nesneleri tarafından bir karşıtlığa ulaşılabilir. İyi bilinen bir karşıtlık örneği Dolunay’dır. Bu olay sırasında, ay diski Güneş’e karşıdır, bu nedenle yıldızın ışığıyla tamamen aydınlatılır.

9 Kasım 2022: Uranüs karşı konumda

Uranüs, 9 Kasım’da saat 8:41 GMT’de (03:41 EST) karşıt konuma ulaşacak. Koç takımyıldızında 5.64 büyüklüğünde parlayan gezegeni çıplak gözle görebilirsiniz. Boyutu en büyük 3.8 yay saniyesi olacaktır. Gezegeni çıplak gözle, açık gökyüzü ve sağlanan keskin gözlerle tespit edebilirsiniz, ancak bir çift dürbün veya küçük bir teleskopla daha iyi bir görüntü elde edersiniz.

Yay Saniyesi (Arcsec) & Yay Dakikası (Arcmin) Nedir?

Astronomide nadir olarak bilinen, çok küçük, 1°’ (derece)’nin altında kalan cisimleri ölçmek için kullanılan bir birimdir. Bu yüzden 1º’yi bölümlere ayırmak gerekir.

1 dereceden daha küçük açıları yay dakikası olarak ölçülür. Bir derecede 60 yay dakikası vardır, bu yüzden 1 yay dakikası 1/60 derecedir.

Kanlı Ay Nedir?

Tam Ay tutulması Dünya’nın Güneş ile Ay arasında girerek Ay’ın tamamıyla Dünya’nın gölgesi altında kaldığı yörünge konumunda ortaya çıkıyor. Tam Ay tutulması sırasında, Ay ve Güneş, Dünya’nın tam ters yönlerinde hizalanıyor. Bu evrede Ay bütünüyle Dünya’nın gölgesinde kalıyor olsa da, bir miktar Güneş ışığı Ay’a ulaşır.

Bu konumda Güneş ışınlarının Ay’a ulaşması engellendiğinden Ay yalnızca Dünya’nın atmosferinden mavi bir filtreyle yansıyan ışıkla aydınlanıyor ve bu yüzden ay kırmızı veya kızıl bir şekilde görünüyor. Bu nedenle gökbilimciler Ay’ın bu durumuna “Kanlı Ay Tutulması” adını veriyor.

Halk arasında “kanlı ay” olarak bilinen bu doğa olayı, bazı antik kültürlere göre uğursuz bir olay olarak görülüyordu. Bugün, bu göksel şölen heyecan ve şaşkınlık yaratıyor. Görmek için seyahat gerektirebilecek bir güneş tutulmasının aksine, tam ay tutulmaları çoğu kez Dünya’nın birçok yerinde tüm gece yarısı boyunca gözlemlenebiliyor.

Kunduz ay nedir?

Tutulmanın yanı sıra, Eski Çiftçi Almanak’ına göre Kasım dolunayı kunduz ayı (Beavers moon) olarak bilinir. “Bu, kunduzların kış hazırlıklarını bitirip kulübelerine çekildikleri zamandı.” Almanak dedi. “1760’larda, Kaptan Jonathan Carver seyahatleri sırasında bu Kızılderili terimini duydu.”

Kunduz çoğunlukla geceleri hareketlenir veya çalışır, bu nedenle Dolunay ışığı altında çalışmaya devam ederler. Dolayısıyla 7-8 Kasım 2022 tarihindeki tutulmaya Kunduz Ay’ın tam tutulması da denir.

Süper Ay Nedir?

Diğer yandan Ay’ın Dünya çevresindeki eliptik yörüngesinde Yerküre’ye en yakın olduğu “yerberi” konumundaki görünümüne “Süper Ay” deniliyor.

Ay’ın Dünya etrafında yörüngesi tamamen dairesel değildir. Bu Ay’ın Dünya’dan uzaklığının gezegenin etrafında dolanırken değiştiği anlamına gelir. Yörüngedeki en yakın nokta olan perigee (yerberi), Dünya’ya yörüngenin en uzak noktasından yaklaşık 28.000 mil (45.000 kilometre) daha yakındır. Perigee yakınında meydana gelen bu dolunaya “Süper Ay” denir.

Çiçek Ay Nedir?

Ay tutulması olarak “Çiçek Ay” ifadesi ise Kuzey Yarım Küre’de çiçeklerin açtığı bahar mevsiminde, Mayıs ayında ortaya çıkan dolunayları tanımlamak için kullanılmaktadır. 26 Mayıs 2021 gece saatlerinde gerçekleşecek ay tutulması, ayın tüm bu niteliklerini aynı anda görünür kılmıştı.

Dünyanın farklı yerlerindeki insanlar yarın gökyüzünde “Süper Çiçek Ay”ı seyrederken, Amerika’nın batısından Pasifik’in doğusuna kadarki bölgede yaşayanlar Ay’ın bu konumda tutulduğunu ve “Kanlı Ay” görünümüne büründüğünü gözlemleyebilecek.

NASA’ya göre, ayın kırmızı tonu, Dünya atmosferinde kırılan kırmızı-turuncu ışıktan kaynaklanıyor ve Dünya atmosferinde daha fazla bulut veya toz varsa daha da kırmızı görünebilir.

Son 10 yılda, toplamda sadece dokuz ay tutulması oldu. Süperaylar daha yaygındır – tipik olarak yılda birkaç kez meydana gelirler.

Kanlı Ay Tutulmasını izlerken dikkat edin!

Güneş tutulmasının aksine, ay tutulmasına doğrudan bakmak güvenlidir. Yani bu sefer özel gözlük yapmanıza veya takmanıza gerek yok! Ay tutulmasını izlemek için aşağıdakilere dikkat etmeniz yeterli.

 • Bilime göre, ay tutulmalarını doğrudan gözlerle izlemek güvenlidir. Bu nedenle herhangi özel önlem almaya gerek yoktur.
 • Hava durumunu kontrol edin, ısıya uygun giyinin.
 • Ay tutulmasını görebileceğiniz uygun bir konum bulun. Dünya’da gece olduğu kentlerde bu mümkün. Ancak yapay ışıkların ve hava kirliliğinin bulunmadığı taşra, en açık gökyüzüne ve izleme koşullarına sahip.
 • Kişisel güvenliğinizi ciddiye alın. Karanlıkta yalnız yürümeyin. Arkadaş ve ailenize nerede olduğunuzu haber verin.

Tutulmalar hayatımızı nasıl etkiler?

Güneş veya Ay tutulmaları önemli olsa da, o kadar da nadir değildir. Her yıl, genellikle kümeler halinde meydana gelen üç ila yedi arasında tutulma olur.

Boğa güvenilir bir toprak burcudur ve Akrep tutkulu bir su burcudur. Akrep cinsiyeti, ölümü ve dönüşümü yönettiği için, bu yılki tutulmalar bizden gelişmemizi istiyor. Bu, yeni bir insan olmaya çalışmanız gerektiği anlamına gelmez. Sen olduğun gibi mükemmelsin. Ancak bu eksen üzerindeki bu tutulmaların bizi hayallerimizi gerçekleştirmek için çalışmaya iteceği anlamına geliyor.

Bu aynı zamanda hangi ilişkilerin sadakatimize değer olduğunu ve hangilerinden vazgeçebileceğimizi fark etmeyi içerir (unutmayın, eğer sağlıksız bir ilişkiyi sonlandırmazsak, tutulmalar bunu bizim için yapma eğilimindedir). Ve elbette, bu sadece romantik ilişkiler için geçerli değildir. Yaptığınız işten zevk almayı ve zamanınız için yeterince karşılık almayı hak ediyorsunuz.

Sonların zor olduğunu, ancak her şeyin döngüsel olduğunu unutmayın: Bir doruk her zaman bir başlangıcın kenarında gerçekleşir.

Sonuç olarak, 2022 iş ve aşk hayatınızda büyük değişiklikler görebilir, ancak endişelenmeyin, bunlar en iyisi. Ve neyse ki, topraklanmış toprak burcu Boğa, bu değişiklikleri sakince yönlendirmenize yardımcı olacak sağlam bir temel sağlar. Ayrıca bol gezegen Venüs tarafından yönetilen Boğa,  şehvetli her şeyi sever. Bu nedenle, banyo yapmak, yüz maskesiyle kendinizi şımartmak ve  bol bol uyumak gibi ekstra kişisel bakım yaparak güneş ve sonrasındaki ay tutulmasıyla tetiklenen herhangi bir stresle mücadele ettiğinizden emin olun.

Bir sonraki tutulma ne zaman?

NASA’ya göre yaklaşan ay tutulmaları;

 • 2022 – 8 Kasım Tam Ay Tutulması; Asya, Avustralya, Pasifik, Amerika
 • 2023 – 5 Mayıs Yarı Gölgeli Ay Tutulması; Afrika, Asya, Avustralya
 • 2023 – 28 Ekim Kısmi Ay Tutulması; E. Amerika, Avrupa, Afrika, Asya, Avustralya
 • 2024 – 25 Mart Yarı Gölgeli Ay Tutulması; Amerika
 • 2024 – 18 Eylül Kısmi Ay Tutulması; Amerika, Avrupa, Afrika
 • 2025 – 14 Mart Tam Ay Tutulması; Pasifik, Amerika, B. Avrupa, B. Afrika
 • 2025 – 7 Eylül Tam Ay Tutulması; Avrupa, Afrika, Asya, Avustralya
 • 2026 – 3 Mart Tam Ay Tutulması; E. Asya, Avustralya, Pasifik, Amerika
 • 2026 – 28 Ağustos Kısmi (Parçalı) Ay Tutulması; E. Pasifik, Amerika Kıtası Avrupa, Afrika

2022’deki tutulmalar

 • 30 Nisan Kısmi Güneş tutulması; Güney/Batı Güney Amerika, Pasifik, Atlantik, Antarktika’dan görülebilecek.
 • 15-16 Mayıs tam Ay Tutulması; Güney/Batı Avrupa, Güney/Batı Asya, Afrika, Kuzey Amerika’nın Çoğu, Güney Amerika, Pasifik, Atlantik, Hint Okyanusu, Antarktika’dan izlenebilecek.
 • 25 Ekim Kısmi Güneş tutulması; Avrupa, Güney/Batı Asya, Kuzey/Doğu Afrika, Atlantik’ten görünebilecek.
 • 7-8 Kasım tam Ay Tutulması; Kuzey/Doğu Avrupa, Asya, Avustralya, Kuzey Amerika, Güney Amerika’nın Çoğu, Pasifik, Atlantik, Hint Okyanusu, Kuzey Kutbu, Antarktika’dan izlenebilecek.

2023’teki tutulmalar

 • 20 Nisan 2023 – Tam Güneş Tutulması
 • 5-6 Mayıs 2023 — Yarı Gölgeli Ay Tutulması
 • 14 Ekim 2023 – Halkalı Güneş Tutulması
 • 28–29 Ekim 2023 — Kısmi Ay Tutulması

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu