Yaşam

19 Mart Dünya Uyku Günü Nedir? Neden Kutlanır?

Dünya Uyku Günü nedir, neden kutlanıyor? 2021 Dünya Uyku Günü ne zaman? Uyku gününün amacı ve tarihçesi nedir?

Dünya Uyku Günü nedir, neden kutlanıyor? 2021 Dünya Uyku Günü ne zaman? Uyku gününün amacı ve tarihçesi nedir? İlk kim tarafından oluşturuldu ve kutlandı? Peki uyku nedir, önemi ve anlamı nelerdir? 10 adımda sağlıklı ve kaliteli uyku önerisi ve işte sağlıklı bir uykunun altın kuralları

Dünya Uyku Günü

Bugün Dünya Uyku Günü. Tabi ki kaliteli bir yaşam için kaliteli bir uyku şart! Her canlı, sağlıklı ve verimli bir gün geçirebilmek için uykuya ihtiyaç duyar.

Uyku; yaşamımızın üçte birini geçirdiğimiz, vücudumuzun fiziksel ve ruhsal olarak dinlendiği, yenilendiği, yeni bir güne hazırlandığı ve sağlıklı bir hayat için vazgeçilmez bir olgudur. Uluslararası uyku bozuklukları sınıflamasına göre 85 hastalığın yer aldığı uyku bozuklukları toplumda yaygın görülen bir sağlık problemidir.

Uyku sorunları yaşam süresini kısaltıyor. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde de çokça görülen uyku sorunu, her 5 kişiden birinde görülüyor. Gece yeterli süre uyumasına rağmen gündüz uykulu olma şikayeti yaşıyor.

Sağlıklı ve düzenli bir uykunun önemine dikkat çekmek ve uyku bozuklukları konusunda farkındalık yaratmak amacıyla, Dünya Uyku Tıbbı Derneği (WASM) ve Dünya Uyku Federasyonu (WSF) tarafından kurulan Dünya Uyku Derneği öncülüğünde her yıl Mart ayının ikinci Cuma günü “Dünya Uyku Günü” olarak kutlanmaktadır.

Bu yıl da Dünya Uyku Derneği tarafından 19 Mart 2021 tarihinde kutlanacak olan Uyku Günü, “Sağlıklı Bir Gelecek İçin Düzenli Uyku” sloganıyla “Düzenli Uyku, Sağlıklı Gelecek” teması ile etkinlikler düzenliyor.

2021 Uyku Günü Teması Nedir?

Dünya Uyku Derneği (WSS) tarafından organize edilen Dünya Uyku Günü (World Sleep Day) bu yıl 14üncü kez kutlanıyor.  Her yıl farklı bir slogan ve tema ile kutlanan gün bu yıl  ‘Düzenli Uyku, Sağlıklı Gelecek.’ temasıyla kutlanacak.

Yıllara Göre Uyku Günü Temaları

 • 2021 “Düzenli Uyku, Sağlıklı Gelecek”
 • 2020 “Daha İyi Uyku, Daha İyi Yaşam, Daha İyi Gezegen”
 • 2019 “Sağlıklı Uyku, Sağlıklı Yaşlanma”

Ne Zaman Kutlanıyor?

Dünya Uyku Günü, her yıl Mart Ekinoksundan önceki Cuma günü kutlanır. İlk yapılan kutlama 14 Mart 2008’de düzenlenmişti. Bu kutlamalarda, sağlıklı uyku araştırmaları, eğitim materyallerinin sunumlarını ve sergileri içeren etkinlikler dünya çapında ve çevrimiçi olarak gerçekleşmektedir.

19 Mart 2021 Cuma Günü 14üncü “Dünya Uyku Günü” kutlanacak.

Dünya Uyku Günü’nü kim oluşturdu?

Yıllık farkındalık etkinliği, uyku tıbbı ve araştırma alanında çalışan ve okuyan bir grup özel sağlık hizmeti sağlayıcısı ve tıp topluluğu üyeleri tarafından başlatıldı. İlk defa kutlanan uyku gününün amacı, uyku sağlık hizmeti sağlayıcılarını dünya çapında uyku bilgilerini tartışmak ve dağıtmak için bir araya getirmekti.

Uyku Günü’nün amacı nedir?

Uyku, hayatın o kadar normal bir parçası olarak gibi görünebilir ki, bunun hakkında konuşmak bile saçma gelebilir. İnsanların hayatlarının en sıradan, küçümsenen yönlerinden biri olabilir. Ancak tekrarlayan uyku sorunları olanlar için yeterince uyumak gerçek bir zorluk olabilir ve hayattaki diğer her şeyi etkileyebilir.

Uyku alanındaki tıbbi uzmanları ve araştırmacılar, uykunun kişisel sağlık ve esenlik için öncelik olacak kadar önemli olmadığı inancıyla tekrar tekrar gündeme geldi. Bu farkındalık etkinliğinin kurucuları, toplumun 7/24 akışıyla birleştiğinde sağlıklı uykunun önemini kutlamayı amaçlıyor.

Bu gün, uyku sorunu olanlar ve buna bağlı sağlık sorunu yaşayanları düşünmeyi ve yardım etmeyi amaçlamaktadır. Dünyanın her yerindeki insanları uykunun önemi konusunda eğitmenin yanı sıra, günlük yaşamlarında onlara yardımcı olacak değerli kaynaklar sağlayarak insanların uykuya bakışını ve uyku deneyimini değiştirmede faydalıdır.

2008’den beri düzenlenen Dünya Uyku Günü, doğru, sağlıklı ve yeterli uykuyu kutlayan ve ciddi uyku sorunları olanlara yardım etmeyi amaçlayan küresel bir farkındalık eylemi olarak oluşturuldu. Her yılın İlkbahar Ekinoksundan önceki Cuma günü kutlanan bu gün, dünya çapında 70’den fazla ülkenin katıldığı bir etkinlik olarak kutlanıyor.

Dünya Uyku Günü

10 adımda sağlıklı ve kaliteli uyku önerisi

Dünya Uyku Derneği (World Sleep Society) sağlıklı uyku için on ipucu önerisi derledi ve uyku hijyeni olarak tanımlanan bu önerileri çocuklar ve yetişkinler için şu şekilde sıraladı;

 1. Bir yatma zamanı ve uyanma zamanı belirleyin.
 2. Kestirme alışkanlığınız varsa 45 dakikalık gündüz uykusunu geçmeyin.
 3. Yatmadan 4 saat önce aşırı alkol alımından kaçının ve sigara içmeyin.
 4. Yatmadan 6 saat önce kafeinden uzak durun. (Buna kahve, çay ve birçok gazlı içecek ile çikolata dahildir.)
 5. Yatmadan 4 saat önce ağır, baharatlı veya şekerli yiyeceklerden kaçının. Yatmadan önce hafif bir atıştırmalık kabul edilebilir.
 6. Düzenli egzersiz yapın, ancak yatmadan hemen önce değil.
 7. Rahat yatak takımları kullanın.
 8. Uyumak için rahat bir sıcaklık ayarı bulun ve odayı iyi havalandırın.
 9. Tüm dikkat dağıtıcı gürültüleri engelleyin ve mümkün olduğunca fazla ışığı ortadan kaldırın.
 10. Yatağı uyku ve seks için ayırın. Yatağı ofis, çalışma odası veya dinlenme odası olarak kullanmayın.

Uykunun Önemi ve Faydası

Uyku, fiziksel sağlığınızda önemli bir rol oynar. Örneğin uyku, kalbinizin ve kan damarlarınızın iyileşmesi ve onarımı ile ilgilidir. Devam eden uyku eksikliği, artan kalp hastalığı, böbrek hastalığı, yüksek tansiyon, diyabet ve felç riskiyle bağlantılıdır.

Uyku aynı zamanda vücudunuzun kan şekeri seviyenizi kontrol eden hormon olan insüline nasıl tepki verdiğini de etkiler. Uyku eksikliği, normalden daha yüksek bir kan şekeri düzeyine neden olur ve bu da diyabet riskinizi artırabilir.

Uyku, sağlıklı büyümeyi ve gelişmeyi de destekler. Derin uyku, vücudu çocuklarda ve gençlerde normal büyümeyi destekleyen hormonu salgılaması için tetikler. Bu hormon ayrıca kas kütlesini artırır ve çocuklarda, gençlerde ve yetişkinlerde hücrelerin ve dokuların onarılmasına yardımcı olur. Uyku aynı zamanda ergenlik ve doğurganlıkta da rol oynar.

Bağışıklık sisteminiz sağlıklı kalmak için uykuya güvenir. Bu sistem vücudunuzu yabancı veya zararlı maddelere karşı korur. Devam eden uyku eksikliği, bağışıklık sisteminizin tepki verme şeklini değiştirebilir. Örneğin, uykunuz yetersizse, yaygın enfeksiyonlarla savaşmakta sorun yaşayabilirsiniz.

Uyku ile ilgili sözler, alıntılar, Uyku Günü mesajları

“Her gece uyuduğumda ölüyorum. Ve ertesi sabah uyandığımda yeniden doğuyorum. ” – Mahatma Gandi

“Sözde ölüm, insanları ağlatan bir şeydir ve yine de yaşamın üçte biri uykuda geçmektedir.” – Lord George Gordon Byron

“Uyku en iyi meditasyondur.”  – Dalai Lama

“Uyuyamıyorsanız, o zaman kalkıp orada yatmak ve endişelenmek yerine bir şeyler yapın. Sizi uyandıran endişedir, uyku kaybı değil. ” – Dale Carnegie

“Geleceğiniz hayallerinize bağlıdır, bu yüzden uyuyun.”

“Hayat, uyuyamadığın zaman gerçekleşen bir şeydir.” – Fran Lebowitz

“Gecenin uykuyla ne alakası var?” – John Milton

“Ölüm bir arkadaştı ve uyku da Ölüm’ün kardeşiydi.”

Sağlıklı uyu, sağlıklı yaşa! Dünya Uyku Günü’nde uyku sağlınıza dikkat etmek size iyi gelecektir.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için kaliteli ve düzenli uyku gerekir. Dünya Uyku Günü’nüz kutlu olsun.

Dünya Uyku Günü’nüzü kutluyor, sizlere iyi uykular diliyoruz…

Benzer Konular 

Kaynak
worldsleepday

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu