Dualar

Salavat-ı Melevan Arapça Okunuşu, Türkçe Anlamı

Salavat-ı Melevan 1 defa okunduğunda 36.000 salavat yerine geçtiği rivayet edilen fazileti ve sevabı yüksek olan salavat, anlamı ve okunuşu

Salavat-ı Melevan 1 defa okunduğunda 36.000 salavat yerine geçtiği rivayet edilen fazileti ve sevabı yüksek olan salavat, anlamı ve okunuşu

Salavat-ı Melevan, Melevan salavatı nedir? Nasıl ve kaç defa okunur? Melevan salavatı fazileti, Arapça okunuşu, Türkçe anlamı ve Arapça yazılışı

Salavat-ı Melevan

Salât ve selâm getirme, Peygamber Efendimizin (s.a.s.) ruhuyla irtibat kurmayı ve onun nurundan istifâde etmeyi temin eder. Zira salât u selâm getirene Allah Resûlü de (s.a.v.) bir misliyle salât eder (rahmet diler.)

Salavat-ı Melevan 1 defa okunduğunda 36.000 salavat yerine  geçtiği rivayet edilmiştir.

Salavat-ı Melevan Okunuşu

“Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin mahtelefel melevâni ve teâkabel asrâni ve kerrerel cedidani vestakbelel ferkadani ve belliğ rûhahu ve ervâha ehli beytihi minnattahiyyete vesselâme verham ve bârik ve sellim aleyhi ve aleyhim teslîmen kesîran kesîran.”

Salavat-ı Melevan Anlamı

Allah’ım! Efendimiz Hz. Muhammed’e ve O’nun âline; gece ile gündüzün birbirini izlediği, sabah ile akşamın birbirini takip ettiği, gece ve gündüz art arda gelip durduğu ve iki kardeş yıldızın (Kutup yıldızı ve arkadaşı) karşılıklı doğdukları müddetçe salât eyle! O’nun ve Ehl-i Beytinin ruhlarına tahiyye ve selâmlarımızı ulaştır! Haşir ve karar gününe kadar O’na ve Ehl-i Beytine merhamet ve bereket ihsan eyle ve çok çok selâm eyle!

Arapça Okunuşu:

 

Salavat-ı Melevan Arapça

Bu salâvat-ı şerifenin çok büyük fazileti var. Her kim bu salâvatı can-ı gönülden, ihlâs ve samimiyetle okusa; o kimseye 30 bin sevap yazılır. Mümkün mertebe bu salâvatı ezberleyip, günde hiç olmazsa üç defa okumalı.

Salavat-ı Melevan 1 defa okunduğunda 36.000 salavat yerine  geçtiği rivayet edilmiştir.Mahmud Gaznevi Hazretlerinin Okuduğu Salavat-ı Melevan

Bir gün Mahmud Gaznevi Hazretlerinin evine birisi gelir ve ben Mahmud’u görmek istiyorum der. Kapıda bulunanlar, şimdi devlet işleri ile meşgul, dileğin ne ise bize söyle biz yerine getirelim derler.

Adam hayır, mutlaka Mahmud’u görmem lazım diye diretir. Nihayet Mahmud’a haber verilir . Gelsin görüşelim demesi üzerine adamı içeriye alırlar. Mahmud, buyur, dileğin ne diye sorar.  Adam, benim şu kadar borcum var, beni sana Peygamber Efendimiz (s.a.v) gönderdi,  Mahmud borcunu ödesin diye emir verdi, der.

Mahmud: “Ne malum öyle olduğu, her gün senin gibi binlercesi gelip aynı şeyleri söylüyor” der.

Adam:  “Ben doğru söylerim çünkü Peygamber Efendimize rica ettim, benim borcum çok dedim. O da ”Mahmud’a git, borcunu ödesin” dedi.

Ben de ”Mahmud kabul etmezse ne söyleyeyim?” deyince:

“Sen Mahmud’a söyle ki, her gece Peygamberin üzerine (36 bin) salavat-ı şerife getirmeden yatmazdın. Çarşamba gecesi hükümet işlerini göreyim diyerek unuttun ve salavat-ı şerifeleri okumadın de” dedi.

Ben de böylelikle sana durumu bildiriyorum dedi. Bunu duyan Gaznevi Hazretleri hemen yerinden kalktı ve adama yaklaştı. “Sen ne güzel kişisin” dedi.” Al şu parayı borcun için, şu da beni uyardığın için, şu da buraya kadar geldiğin için, diyerek adama keselerce altın verdi.

Mahmud Gaznevi’nin 36 bin gücünde salavat-ı şerifeye karşılık olan salat-ü selamı budur..

Salavat-ı Melevan Fazileti ve Sırları

Her okunuşta 10 bin defa salavat çekmiş gibi, 3 kere okunduğunda 30 bin tesbih çevirmiş kadar mizanda ağır geldiği rivayet edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün