Dualar

Nazar Ayeti Arapça-Türkçe Okunuşu, Anlamı

Kuran-ı Kerim'de Nazar Ayeti ve Nazar Duaları. Nazar nedir? Kalem Suresi 51-52 ayetler Arapça-Türkçe okunuşu anlamı ve fazileti, faydaları

Kuran-ı Kerim’de Nazar Ayeti ve Nazar Duaları. Nazar nedir? Kalem Suresi 51-52 ayetler Arapça-Türkçe okunuşu anlamı ve fazileti, faydaları

Nazar nedir? Nazar duaları nelerdir? Nazar ve göz değmesine karşı hangi dualar okunmalıdır? Nazardan korunmak için dualar, ayetler ve sureler…

Nazar için okunacak sure ve dualar nelerdir? Nazara karşı hangi tedbirler alınır? Nazardan korunmak için hangi ayet okunur? Bu ayet hangi surede geçmektedir? nazar ayeti nedir ve Türkçe manası nedir?

Nazar Nedir?

Kelime anlamı olarak göz, bakmak veya bakış, fikir, düşünme, niyet, hayranlık, dikkat, iltifat, teveccüh anlamlarına gelmektedir.

Arapça kökenli olan “Nazar” kelimesi Türkçe anlamı olarak göz değmesi, kem göz, canlı veya cansız bir varlığın başına gelen bela veya kaza gelmesine inanılan durum olarak ifade edilir.

Halk arasında nazar değmesi veya nazar olarak bilinen kötü enerji, kem göz, birçok kişinin etkilendiği ve oldukça olumsuz etkileyen ve hissettiren bir kavram anlaşılır.

Nazar Ayeti ve Nazar Duaları

Nazar duası göz değen (nazar değen) kişiler için okunur. Nazar ya da kem göz, canlı veya cansız bir varlığın başına kaza veya belâ gelmesine neden olduğuna inanılan görüştür.

Nazardan özellikle çocuklar, hamileler, başarısı yüksek olan kişiler ya da hayvanlar etkilenir.

Nazar ayeti olarak bilinen Kuran-ı Kerim Kalem Suresi 51. ve 52. ayetleridir.

Nazar (Göz değmesi) Haktır, nazar yoktur, nazar değmez diyemeyiz. Nazar değmesi ile ilgili Peygamberimizden nakledilen bir çok hadis mevcuttur. Nazar duası olarak bilinen nazardan ve kötülüklerden korunmak için Peygamber Efendimiz Kur’an-ı Kerim’in son 3 suresi olan İhlas, Felak ve Nas surelerini okumayı tavsiye buyurmuştur. Bunların yanında Ayetel Kürsi yani Bakara Süresinin 255. ayeti nazar ve kaza bela gibi şeyler için okunabilir.

Nazar değmesinin çocukların ve kişilerin elbiselerine, boncuk ve bunun gibi şeyler takmak cahillik ve dinsizlik alametidir. Şuraya buraya bu niyetle bir şeyler takmak, asmak dinimizde yoktur. Peygamber Efendimiz (a.s.) bu halleri yasaklamıştır. Zaten aklı selim bir müslüman boncuk veya bu tür şeylerin fayda getirmeyeceğini bilir.

بِسْمِ اللَّهِ الَّذِى لاَ يَضُرّ ُ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فِي اْلاَرْدِ وَلاَ فِي السَّمَاءِ وَ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمْ

Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdi ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim.”

Anlamı: Allah’ın yüce ismine sığınana yerde ve gökte hiç bir şey zarar veremez! O, her şeyi işitir ve her şeyi bilir.

Nazar Ayeti 

Kalem sûresinin 51 ve 52inci ayetleridir. Bu ayetler nazar değmesine karşı okunur. Hasan Basri Hz.leri başta olmak üzere Ulema-i İslam(İslam uleması) göz değmelerine (isabet-i ay ve nazara) karşı bu ayetleri okumuşlar ve okunmasını da tavsiye etmişlerdir.

Bu ayet-i kerimeler, Peygamber (a.s) Efendimizi nazara uğratarak çatlatmak ve göz değdirmek suretiyle O yüce Peygamberin mübarek vücudunu ortadan kaldırmak için kafirler (müşrkler, dinsizler) hayin gözleriyle Resûlullaha baktıklarını bildirmek için nazil olmuştur.

بســـم الله الرحمن الرحيم * وَاِنْ يَكَا دُالَّذِينَ كَفَرُو ا َليُزْ لِقوُ نَكَ بِا َبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِ ّ كْرَ وَيَقوُ لوُ نَ اِنَّهُ لَمُجْنوُ نٌ * وَمَا هُوَ اِلا َّ ذِكْرٌ لِلْعَا لَمِنَ *

Okunuşu: Ve in yekâdüllezîne keferû le yuzligu neke biebsarıhîm lemma semî ûzzîkra ve yeku lüne innehü le mücnûn. Ve mâ hüve illâ zîkrun lil âlemin.

Anlamı :  Ey resûlüm Muhammed!) O kâfirler, az kaldı ki, (çıkası) gözleriyle seni devireceklerdi. Sana çatlatacak gibi çok hain bir bakışla baktılar. Buyurdu. (Kalem suresi 51-52)

Peygamber Efendimizin (s.a.v) Okuduğu Nazar Duası :

  • Okunuşu “Euzu bi kelimâtillâhi’t-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh.”

Anlamı: “Her türlü şeytandan, zararlı şeylerden ve kem gözlerden bütün kelimeleri yüzü hürmetine Allah’a sığınırım.”

  • Okunuşu: “Allahümme barik fihi ve la tedarruhü”

 Anlamı “Allâh’im, bunu mübârek eyle. Ona zarar dokunmasina izin verme.”

Nazar Hakkında Hadis-i Şerifler;

  • İbnu Abbas (r.anh)’dan rivayet edilirki; Resulullah (sav) buyurdular ki:

“Göz değmesi (Nazar) haktır. Eğer kaderi (delip) geçecek bir şey olsaydı, bu göz değmesi olurdu. Yıkanmanız taleb edilirse yıkanıverin.” (Tirmizi’de “göz değmesi haktır” ibaresi yoktur.) Kaynak: Müslim, Selam 42, (2188); Tirmizi, Tıbb 19, (2063)

  • Nazar insanı mezara, deveyi kazana sokar. [İbni Adiy]
  • İnsanların yarısı Nazardan ölür. [Taberani]
  • Nazar neredeyse kaderi geçecekti. Nazardan Allahü teâlâya sığının. [Deylemi]

Nazar Hakkındaki Ayetler

Kalem Suresi :

“Ve in yekadullezîne keferû leyuzlikûneke biebsarihim lemmâ semiu’z-zikre ve yekulûne innehu le mecnûnun ve ma huve illâ zikrun lil âlemîn.”

“Gerçekten o küfredenler Kur’an-ı işittikleri zaman az kaldı seni gözleriyle yıkacaklardı. “O, mutlaka bir mecnundur” diyorlar. Oysa Kur’an bütün alemler için büyük bir uyarıcıdır…” (Kalem Sûresi, 51-52)

Resûl-i Ekrem Efendimiz, torunları Hasan ve Hüseyin (r.a.)’e, nazar değmesin diye duâ okurlarmış. Bu duâ:

“Euzu bi kelimâtillâhi’t-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh.”

“Her türlü şeytandan, zararlı şeylerden ve kem gözlerden bütün kelimeleri yüzü hürmetine Allah’a sığınırım.”

Peygamber efendimiz nazar için (Allahümme barik fihi ve la tedarruhü ) okurdu. (İbni Sünni)

“Allâh’im, bunu mübârek eyle. Ona zarar dokunmasına izin verme.”

Büyük velîlerden Hasan Basrî Hazretleri göz değmesine karşı (Kalem Sûresinin 51-52. ayetleri olan) şu âyetleri okurdu:

“Ve in yekadullezîne keferû leyuzlikûneke biebsarihim lemmâ semiu’z-zikre ve yekulûne innehu le mecnûnun ve ma huve illâ zikrun lil âlemîn.”

“Gerçekten o küfredenler Kur’an-ı işittikleri zaman az kaldı seni gözleriyle yıkacaklardı. “O, mutlaka bir mecnundur” diyorlar. Oysa Kur’an bütün alemler için büyük bir uyarıcıdır..” (Kalem Sûresi, 51-52)

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün