Kuran-ı Kerim

Fil Suresi

Fil Suresi, Mekke döneminde inmiştir. 5 âyettir. Sûre, fillerle donanmış ordusuyla Kâ’be’yi yıkmaya gelen Ebrehe’nin helâk edilişinden bahsettiği için bu adı almıştır.

iMAM MAHiR Fil Suresi tamami Sesli Dinle

105. Sure: Fil  Suresi Hakkında Bilgi

Fil Suresi, adını birinci âyette geçen “fîl” kelimesinden almıştır. Kâbe’yi yıkmaya gelen ve fillerden oluşan Yemen ordusunun helak edilişini anlattığı için bu isimle anılmıştır. 5 ayetten oluşan sure, Mekke’de inmiştir. Mushaftaki sıralamada 105., iniş sırasına göre ise 19. suredir.

Fil Suresi; Kuran-ı Kerim’in 105. sûresidir. 5 ayetten oluşur. Mekke’de inmiştir. Fil sahiplerine Rabbinin ne yaptığını görmedin mi ayetiyle başladığı için bu adla anılır. İslâm inançlarına göre Hz. Muhammed’in doğduğu yıl (570), Yemen Hükümdarı Ebrehe Kâbe’yi yıkmak için birçok fille güçlendirilmiş ordusuyla Mekke üzerine yürüdü. Ancak filler Kâbe’ye yaklaşınca yere diz çöküp direndiler. Allah, ebabil kuşlarını gönderdi. Bu kuşlar gökyüzünden balçıktan pişirilmiş taşlar atarak filleri ve sahiplerini yok ettiler. Olaya bu nedenle Fil Olayı (vakası), o yıla da Fil Yılı denildi..

 

Fil Suresinin Temel Konuları

Fil Suresi Hikayesi

Surede Fil ordusu kıssası anlatılmaktadır. Kâbe’yi yıkmak isteyen Yemen valisi Habeşistanlı komutan Ebrehe’nin fillerle Mekke’ye hücumunu ve sonuçta ordusuyla birlikte yok olup gitmesini konu almıştır.

Fil vakası peygamberimizin doğduğu sene cereyan etmiştir. Yemen valisi Ebrehe, fillerden kurduğu ordusuyla Mekke üzerine yürümüş, Kabe’yi yerle bir etmek istemiştir. Mekkeliler şehirlerini koruyabilecek güçte değildir. Nitekim Ebrehe karşısında bir direniş de gösterememişlerdir. Fakat yüce Allah olaya müdahale etmiş, sürü sürü kuşları Ebrehe ordusu üzerine göndermiştir. Kuşlar, kızgın taşları Ebrehe ordusunun üzerine atmış, Ebrehe’nin ordusu bu şekilde helak edilmiştir. Surenin ifadesiyle, fillerden kurulu bu dev ordu, yenmiş ekin tarlası haline getirilmiştir.

Bu sure, kibirli ve azgın bir topluluğun planını Allah’ın nasıl boşa çıkardığını göstermektedir. Kâbe’yi yıkmak istedikleri zaman Allah onların tuzaklarını başlarına çevirmiş, evini onların tasallut ve taşkınlıklarından korumuştur. Daha önce de Allah, Firavun ve ordusunun planını aynı şekilde boşa çıkarmıştır.

Fil vakası, Hz. Muhammed’in doğum yılı olan milâdî 570 senesinde meydana gelmiştir. Bu, peygamber olmadan önce onun peygamberliğinin doğruluğuna işaret eden en büyük harikulade hâdiselerdendir.

 

 

Abdulbasit Abdussamed Fil Suresi  Dinle

 

 

 

 

Fil Suresi Arapça

filsuresi_arapça

 

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ

Fil Suresi Arapça, Latin Harfli Okunuşu Ve Türkçe Meali

Bismillâhirrahmânirrahîm

Besmele

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla…

 

Okunuşu
Bismillahirrahmânirrahîm.
1- Elem tera keyfe fe’ale rabbüke biashâbilfîl
2- Elem yec’al keydehüm fî tadlîl
3- Ve ersele aleyhim tayran ebâbîl
4- Termîhim bihicâratin min siccîl
5- Fece’alehüm ke’asfin me’kûl

Anlamı
Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
1- Görmedin mi Rabbin ne yaptı fil sahiplerine!
2- Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı?
3- Üzerlerine sürü sürü kuşlar saldı.
4- Onlara balçıktan pişirilmiş sert taşlar atıyorlardı.
5- Derken onları, yenilmiş ekin yaprağı gibi kılıverdi.

 

 

 

Kuran-ı Kerim, Fil Suresi Dinle, Fil Suresi Hakkında Bilgi, Fil Suresi Faziletleri, Türkçe Meali ve Açıklaması, Fil Suresi Oku, Fil Suresi Kuran Meali, Fil Suresi Dinle, Fil Suresi Anlamı, Fil Suresi Arapça, Fil Suresi Latin Harf, Namaz Sureleri, Elemtere Suresi, Elemtere, Fil suresi tefsiri, Fil Suresi Hikayesi

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir