Kuran-ı Kerim

Fil Suresi

Kuran-ı Kerim’in 105. suresi olan Fil Suresi, Mekke’de nazil olmuştur ve 5 ayettir. Fil Suresi Anlamı, Arapça-Türkçe okunuşu ve Diyanet Meali

Kuran-ı Kerim’in 105. suresi olan Fil Suresi, Mekke’de nazil olmuştur ve 5 ayettir. Fil Suresi Anlamı, Arapça-Türkçe okunuşu ve Diyanet Meali

Fil Suresi

Sure 5 Ayetten oluşmaktadır. Kuran-ı Kerim’in yüz beşinci (105.) suresidir. Fil Suresi 30. Cüzde yer alır. Fil Suresi: Mekke döneminde meydana gelen Ebabil ve Fil vakasından bahsetmektedir. Mekke’de nazil olmuştur. 107 harften oluşmaktadır. Kuran-ı Kerim’de iniş sırasına göre 19. Suredir

Hakkında Kısa Bilgi

Kısa namaz surelerinden olan Fil Suresi, adını birinci âyette geçen “fîl” kelimesinden almıştır. Kâbe’yi yıkmaya gelen ve fillerden oluşan Yemen ordusunun helak edilişini anlattığı için bu isimle anılmıştır. 5 ayetten oluşan sure, Mekke’de inmiştir. Mushaftaki sıralamasına göre 105. suresi, nüzul sırasına göre ise 19. Suredir.

Anlamı ve Konusu

Fil sahiplerine Rabbinin ne yaptığını görmedin mi ayetiyle başladığı için bu adla anılır. İslâm inançlarına göre Hz. Peygamber (s.a.v)’in doğduğu yıl (570), Yemen Hükümdarı Ebrehe Kâbe’yi yıkmak için birçok fille güçlendirilmiş ordusuyla Mekke üzerine yürüdü. Ancak filler Kâbe’ye yaklaşınca yere diz çöküp direndiler. Allah, ebabil kuşlarını gönderdi. Bu kuşlar gökyüzünden balçıktan pişirilmiş taşlar atarak filleri ve sahiplerini yok ettiler. Olaya bu nedenle Fil Olayı (vakası), o yıla da Fil Yılı denilmiştir.

Fil Suresi’nde Ebrehe ve ordusunun başına gelenler anlatılmakta ve insanlardan bu olaydan ibret alması beklenmektedir. Kuşların, altmış bin kişilik orduyu ve karada yaşayan en büyük cüsseli hayvan olan filleri perişan etmesinin ancak İlahi bir güçle olabileceğinin farkına varmaları beklenmektedir.

Fil Suresi Hikayesi

Surede Fil ordusu kıssası anlatılmaktadır. Kâbe’yi yıkmak isteyen Yemen valisi Habeşistanlı komutan Ebrehe’nin fillerle Mekke’ye hücumunu ve sonuçta ordusuyla birlikte yok olup gitmesini konu almıştır.

Fil vakası peygamberimizin doğduğu sene cereyan etmiştir. Yemen valisi Ebrehe, fillerden kurduğu ordusuyla Mekke üzerine yürümüş, Kabe’yi yerle bir etmek istemiştir. Mekkeliler şehirlerini koruyabilecek güçte değildir.

Nitekim Ebrehe karşısında bir direniş de gösterememişlerdir. Fakat yüce Allah olaya müdahale etmiş, sürü sürü kuşları Ebrehe ordusu üzerine göndermiştir. Kuşlar, kızgın taşları Ebrehe ordusunun üzerine atmış, Ebrehe’nin ordusu bu şekilde helak edilmiştir. Surenin ifadesiyle, fillerden kurulu bu dev ordu, yenmiş ekin tarlası haline getirilmiştir.

Bu sure, kibirli ve azgın bir topluluğun planını Allah’ın nasıl boşa çıkardığını göstermektedir. Kâbe’yi yıkmak istedikleri zaman Allah onların tuzaklarını başlarına çevirmiş, evini onların tasallut ve taşkınlıklarından korumuştur. Daha önce de Allah, Firavun ve ordusunun planını aynı şekilde boşa çıkarmıştır.

Fil vakası, Hz. Peygamber (s.a.v)’in doğum yılı olan milâdî 570 senesinde meydana gelmiştir. Bu, peygamber olmadan önce onun peygamberliğinin doğruluğuna işaret eden en büyük ve harikulade hâdiselerdendir.

Fil Suresi Fazileti ve Sırları

Fil Suresi düşmanlardan korunmak ve düşmana karşı zafer kazanmak için çokça okunmalıdır.

Düşmanların zararlarından korunmak, haklı davasında düşmana karşı galip gelmek için akşam ile yatsı arasında Fil Suresi 250 kere okunur.

Hasımlarına karşı 3, 5, 7 kere Fil Suresini okuyan kimse, düşmanlarını mağlup eder.

Fil Suresini zalim veya cebbar bir kimsenin yanına girerken okuyan kimseye o cebbar ve zalim kimse fena, kötü muamele edemez.

Bir düşman veya zarar verici kimse ile karşılaşan kimse Fil Suresini okursa hasmına galebe eder. Kalbinde kuvvet ve cesaret hasıl olur.

İmam Gazâlî (ra) şöyle demiştir;

Her gün sabah namazının ilk rekatında Fatiha’dan sonra “Elem neşrah leke” ve ikinci rekatında Fatiha’dan

sonra “Elem tere keyfe” surelerini okuyan kimse daima düşmanın şerrinden emin olur, korunur. Sabah namazının farzında uzun zamm-ı sure okumak sünnet olduğundan bu sureleri sabah namazının sünnetinde okumak caizdir ve aynı tesiri gösterir.

Abdulbasit Abdussamed Fil Suresi Dinle

Fil Suresi Bilgisayar Hatlı Arapça Yazılışı

filsuresi_arapça

 

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ

Fil Suresi Arapça, Latin Harfli Okunuşu ve Türkçe Diyanet Meali

Bismillâhirrahmânirrahîm

Besmele

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla…

Arapça Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.

1- Elem tera keyfe fe’ale rabbüke biashâbilfîl
2- Elem yec’al keydehüm fî tadlîl
3- Ve ersele aleyhim tayran ebâbîl
4- Termîhim bihicâratin min siccîl
5- Fece’alehüm ke’asfin me’kûl

Türkçe Meali

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.

1- Görmedin mi Rabbin ne yaptı fil sahiplerine!
2- Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı?
3- Üzerlerine sürü sürü kuşlar saldı.
4- Onlara balçıktan pişirilmiş sert taşlar atıyorlardı.
5- Derken onları, yenilmiş ekin yaprağı gibi kılıverdi.

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün