Kuran-ı Kerim

Kevser Suresi

Kevser Suresi 3 Ayetten oluşmaktadır. Kuran-ı Kerim’in 108. suresidir. Kevser Suresi Anlamı, Arapça ve Türkçe Okunuşu, Meali, Faziletleri ve Hakkında Bilgi

Kevser Suresi 3 Ayetten oluşmaktadır. Kuran-ı Kerim’in 108. suresidir. Kevser Suresi Anlamı, Arapça ve Türkçe Okunuşu, Meali, Faziletleri ve Hakkında Bilgi

Kevser Suresi

Peygamberliğin ilk senelerinde ve Mekke döneminde indirilmiş bir suredir. İlk ayetinde; Kevser’den bahsedildiği için bu isim verilmiştir. Diğer bir ismi de “Nahr Suresi”dir. Kuran-ı Kerim’in en kısa süresi olan Kevser Suresi üç ayetten oluşur.

Hakkında Bilgi

Sure; 3 Ayetten oluşmaktadır. Kuran-ı Kerim’in yüz sekizinci (108.) suresidir. Kevser Suresi 30. Cüzde yer alır. Kevser kelime anlamı olarak çok hayır ve bereket anlamına gelir. Mekke’de nazil olmuştur. 42 harften oluşmaktadır. Kuran-ı Kerim’de iniş sırasına göre 15. Suredir

Anlamı

Kevser kelimesi “çok hayır ve bereket” anlamına gelir.

“Ey Muhammed!” Doğrusu sana pek çok nimet vermişizdir. Öyleyse Rabbin için namaz kıl, kurban kes. Doğrusu adı, sanı ortadan kalkacak olan, sana kin tutan kimsedir. (Kevser Suresi 1-3)

Nüzul (iniş) Sırası

Sure 30. Cüzde yer alır. Mekke döneminde nazil olan Toplam 3 ayet olup, 42 harften oluşmaktadır. Kuran-ı Kerim’de iniş sırasına göre 15. Suredir

İniş (Nüzul) Sebebi

Nazil olma sebebi yani iniş sebebi (sebeb-i nüzûlü) hakkında birkaç rivâyet vardır.

Bu rivâyetlerin ilki, Âs bin Vâil hakkındadır. Âs bin Vâil, Peygamber Efendimizle ayak üstü konuşmaktaydı. Bir müddet sonra, Kureyş’in ileri gelenleri, ona kiminle konuştuğunu sordular. O da:

“-Ebterle!…” dedi.

“Ebter”, Araplar arasında hem kız, hem erkek çocukları doğduktan sonra, erkek çocuklarını kaybeden babalara söyledikleri bir ifadeydi. Peygamber Efendimiz’in Hazret-i Hatice’den dünyaya gelen Kasım ve ardından Abdullah ismindeki iki erkek çocuğu da küçük yaşlardayken vefat etmişti.

Kevser Suresi Adiyat Suresinden sonra inmiştir. Kevser Suresi adını ilk ayetin sonunda bulunan ve genel olarak da çok hayır anlamında kullanılan Kevser kelimesinden almaktadır. Ayrıca, Hz. Muhammed’e ihsan olunmuş olan Kevser nimetini bildirdiği için de Kevser adını almış olabileceği düşünülmektedir.

Kevser Suresi’nin Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in oğlu olan Hz. Kasım vefat ettikten sonra As İbn-i Vail demiş ki ‘’ Artık Hz. Muhammed’in nesli bitti. O anılmaktan mahrum kaldı’’ Ve bunun üzerine onlar erkek çocuk sahibi olamamayı bir kusur gibi gösterip insanları Peygamber Efendimize tabi olmaktan alı koymak istediler. İşte kâfirlerin bu tarz düşüncelerini reddetmek adına Kevser Suresi indirildi.

 

Faziletleri

Kuran-ı Kerim’in en kısa surelerinden biri olan Kevser suresi çok kısa bir sure olsa da birçok hakikate işaret etmekle bir çok fazileti ve faydası vardır.

Kevser Suresinde Hz. Muhammed (s.a.v)’in ilahi korumaya mazhar olduğu ve pek çok nimetlere nail olduğu bildirilmiş ve ona tabi olan kimselerin selamet ve kurtuluşa ereceği, muhalefet gösteren kişilerin ise Allah’u Teâlâ’nın kahrına uğrayacakları açıkça ifade edilmiştir.

Hz. Peygamer (s.a.v) buyurmuştur ki  “Kevser suresini her kim okursa, Allah’u Teâlâ o kimseye cennetinden su içirir.”

Kevser suresini her gün okumayı adet edinmek hısımları engeller.

Sabah dilediği zaman uyanmak isteyenler yatmadan önce 3 kez Kevser Suresini okursa istedikleri saatte uyanırlar.

Kevser suresini yazarak üzerinde taşıyan kimseler tüm kötülüklerden korunur.

Kevser Suresi Arapça Yazılışı

Bilgisayar Hatlı Arapça Yazılışı

kevser-suresi-arapça

 

Latin Harfli Okunuşu Ve Türkçe Meali

Bismillâhirrahmânirrahîm

Besmele

Arapça Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.

1- İnnâ a’taynâkel kevser
2- Fesalli lirabbike venhar
3- İnne şânieke hüvel’ebter

Türkçe Meali

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.

1- Muhakkak Biz, sana Kevseri’i verdik.
2- Sen de Rabbin için namaz kıl ve kurban kes!
3- Doğrusu sana kin besleyendir soyu kesik olan!

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün