Gündem

Sonbahar Ekinoksu Ne Zaman? Özellikleri Nedir?

Bugün ekinoks mu? 2021 Sonbahar Ekinoksu ne zaman, saat kaçta gerçekleşecek? Sonbahar Ekinoksunda ne olur? Sonbaharda ne zaman gece ve gündüz eşit olur? 23 Eylülde dünyada neler olur? Ekinoks tarihi neden 21 Eylül değil de 23 Eylül'dür? 23 Eylül neyi ifade eder?

Sonbahar ekinoksu 23 Eylül itibariyle başlıyor. Peki 23 Eylül Ekinoks Özellikleri Nedir? 21 Mart ve 23 Eylül de neler olur? Ekinoksta neden gece gündüz eşitliği yaşanır? Sonbahar Mevsiminde neler olur? Sonbahar nasıl bir mevsimdir? Sonbahar Ekinoksu ile beraber hayatımızda neler değişecek?

22 Eylül Sonbahar 2021 doodle oldu! Sonbahar ayları ve özellikleri nelerdir? Bugün ekinoks mu? 2021 Sonbahar Ekinoksu ne zaman, saat kaçta gerçekleşecek? Sonbahar Ekinoksunda ne olur? Sonbaharda ne zaman gece ve gündüz eşit olur? 23 Eylülde dünyada neler olur? Ekinoks tarihi neden 21 Eylül değil de 23 Eylül’dür? 23 Eylül neyi ifade eder? Gece gündüz eşitliği hangi tarihte yaşanır?

2021 Sonbahar ekinoksu 23 Eylül itibariyle başladı… Ekinoks nedir? Peki Sonbahar ekinoksu ne demek? Neden sonbahar ekinoksu hep 23 Eylül’de yaşanır ve sonbahar ekinoksu neden 2 gün gecikir?

Bu yazımızda detaylı bir şekilde ekinoks tarihleri ve merak edilen, araştırılan bu soruların cevaplarını derledik. İşte Sonbahar ekinoksu hakkında bilinmesi gerekenler…

Sonbahar Ekinoksu Nedir?

Ekinoks; gün-tün eşitliği, gece-gündüz eşitliği olarak bilinir. Güneş ışınları dünyamıza yılda iki defa 21 Mart ve 21 Eylül tarihlerinde ekvatora dik düşer. Her yerde gece ve gündüz süreleri eşit olur, bu duruma Ekinoks denir.

Sonbahar ekinoksu Eylül ayında gerçekleşir ve Kuzey Yarımküre’de bu tarih Yaz’ın sonu ve Sonbaharın başlangıcıdır.

23 Eylül tarihi, Sonbahar mevsiminin ilk günü olarak kabul edilir. Kuzey Yarıkürede yaklaşık olarak 20 Mart İlkbahar Ekinoks’u – 23 Eylül Sonbahar Ekinoks’u olarak adlandırılır. Güney Yarıkürede yaklaşık olarak 20 Mart Sonbahar Ekinoks’u – 23 Eylül İlkbahar Ekinoks’u olarak bilinir.

2021 Sonbahar Ekinoksu Ne Zaman?

Ekinoks, 21 Mart Ekinoksu ve 23 Ekinoksu olmak üzere bir yılda iki kez gerçekleşiyor. 2021’de sonbahar ekinoksu 22 Eylül Çarşamba günü GMT saatiyle 22: 21’da (UTC 19:21) gerçekleşecek.

Günler kısalıyor, geceler uzuyor ve serin, berrak hava geri geliyor. Sonbahar Ekinoksu, baharın yeniden doğuşuna son verir, daha karanlık ve soğuk bir döneme girildiğine işaret eder.

23 Eylül Ekinoks Özellikleri

23 Eylül tarihinde Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°’lik dik açı ile düşmektedir.

Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de gündüzler, gecelerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur.

23 Eylül tarihi Güney Yarım Küre’de İlkbahar, Kuzey Yarım Küre’de Sonbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz birbirine eşit olur.

Bu tarih Kuzey Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Güney Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

Ekinoks Tarihleri

21 Mart İlkbahar Ekinoksu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°’lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre’de gündüzler, gecelerden uzun olmaya başlar. Güney Yarım Küre’de ise tam tersi olur.

23 Eylül Sonbahar Ekinoksu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°’lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Güney Yarım Küre’de ise tam tersi olur.

21 Aralık Ekinoksu: Güney Yarımküre’de yaz, Kuzey Yarımküre’de kış mevsiminin başlangıcıdır.

21 Haziran Ekinoksu (Yaz gündönümü): Yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin yaşandığı zamandır. Bir diğer adı da Yaz gündönümüdür. Kuzey yarım kürede yaz başlarken güney yarım kürede kış başlar.

Gündönümü ne demek?

Dünyamız her gün bir kez kendi ekseni etrafında dönerek gece ve gündüz döngüsünü üretir. Aynı zamanda, Dünya bir yıl boyunca kendi yörüngesinde Güneş’in etrafında hareket eder. Ancak, Dünya’nın dönme ekseni Güneş’in etrafındaki hareket ekseni ile aynı hizada değildir. Bunun yerine, 23.44 ° hafifçe eğimli şekilde hareket eder. Bu bazen “ekliptik” – Tutulum (Ecliptic) olarak adlandırılır.

Bu eğim, yılın yarısında Dünya’nın Kuzey tarafının Güneş’e doğru hafifçe eğildiği ve Güney’in uzağa eğildiği anlamına gelir. Yılın diğer yarısı için bunun tersi geçerlidir.

Kuzey yarımkürenin Güneş’e en çok eğildiği anda, kuzey yarımküre yaz gündönümünü yaşarken, güney yarımkürede kış gündönümü yaşar. Yaklaşık altı ay sonra, kuzey yarımkürede kış gündönümü varken, güney yarımküre yaz gündönümündedir.

Ekinokslarla birlikte yılın bu kilit noktaları Dünya’daki mevsimleri belirlemeye yardımcı olur.

İnsanlar için gündönümü neden önemlidir?

İnsanlar Güneş’i bir zaman belirleyicisi olarak kullanmaya başladığından beri, özellikle çiftçilik alanında zaman döngüsü, yaz gündönümü değişen derecelerde önem kazanmıştır.

21 Mart ve 23 Eylül Ekinokslarının Ortak Özellikleri

Her iki tarihte de Güneş ışınları Ekvator’a dik açı ile düşer.

Tüm Dünya’da gece ve gündüz süreleri eşittir (Ekinoks).

Dünya’daki durgun sularda gel-git genliği artar.

21 Mart tarihinden 23 Eylül tarihine kadar ışınlar Ekvator’un kuzeyindeki noktalara dik geldiğinden Kuzey Yarımküre’de gündüzler, Güney Yarımküre’den daha uzundur. 23 Eylül’den 21 Mart’a kadar ise Güney Yarımküre’deki gündüzler Kuzey Yarımküre’den daha uzundur.

21 Mart Kuzey Kutup Noktası’nda, 23 Eylül ise Güney Kutup Noktası’nda 6 aylık gündüzün başlangıç tarihleridir. Güneş, ekinokslarda tam doğudan doğup tam batıdan batar.

Güneş’ten her iki yarımküreye gelen enerji miktarı eşit olmasına rağmen, sıcaklık birikiminin farklı olması nedeniyle, sıcaklıklar eşit değildir.

Güneş ışınları kutup noktalarına teğet geçtiğinden, aydınlanma dairesi kutup noktaları üzerinde oluşmuştur. Kutuplarda alacakaranlık yaşanır.

Aynı meridyen üzerindeki tüm noktalarda Güneş aynı anda doğup, aynı anda batar.

Her iki yarımkürede bahar mevsimlerinin başlangıcıdır. 21 Mart Kuzey Yarımküre’de ilkbahar, Güney Yarımküre’de ise sonbahar başlangıcıdır. 23 Eylül Güney Yarımküre’nin ilkbaharı, Kuzey Yarımküre’nin sonbaharıdır.

23 Eylül ekinoksu neden gecikir?

Sonbahar Ekinoksu Neden 2 Gün Gecikir? Sonbahar ekinoksu neden 23 Eylül’de yaşanır?

Dünya’nın yörüngesi elips olduğu için dünya güneşe belli tarihlerde yaklaşır ve belli tarihlerde en uzak noktaya ulaşır. Dünya’nın Güneşe en yakın olduğu tarih 3 Ocak, en uzak olduğu tarih ise 4 Temmuz’dur.

Dünya güneşe yaklaştıkça güneşin çekim kuvveti artar ve böylece dünyanın yörüngedeki hızı da artmış olur.

Dünya güneşten uzaklaştıkça ise güneşin çekim kuvveti azalır ve dünyanın yörüngedeki hızı da azalmış olur.

Dünya’nın  hareketi yavaşlamaya başladığı zaman Kuzey yarım küre için yaz mevsimi demektir. Dünya’nın güneşten uzaklaştığı dönem ise hızı azaldığından Kuzey Yarım Kürede yaz mevsimi iki gün daha uzun yaşanır.  Dünya’nın yörüngedeki hızının azalması sebebiyle Eylül ekinoksu 2 gün gecikmeyle 23 Eylül’de gerçekleşir.

Sonbahar Mevsiminde Ne Olur?

Sonbahar 23 Eylülde başlayarak 21 Aralığa kadar devam eden, yazla kış arasında bir geçiş mevsimidir ve kış ayının habercisidir.

Son bahar, yaprak döken ağaçların yapraklarını döktüğü zamandır. Yapraklar düşmeden önce yeşilden kırmızıya, turuncuya, sarıya veya kahverengiye dönüşür. Ayrıca günler daha kısa olduğu için daha az güneş ışığı vardır. Sonbahar mevsimi aynı zamanda aurora mevsimi olarak da adlandırılır çünkü berrak ve açık gecelerde gökyüzü yıldızları iyi bir şekilde izlenmesini sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu