Dualar

Salat-ı Münciye Duası Anlamı, Arapça-Türkçe Okunuşu, Fazileti

Salat-ı Münciye diğer bir adıyla Salaten Tüncina duası sıkıntıların kalkması, isteklerin hasıl olması için namazda ve diğer vakitler devamlı olarak okunur.

Salat-ı Münciye diğer bir adıyla Salaten Tüncina duası sıkıntıların kalkması, isteklerin hasıl olması için namazda ve diğer vakitler devamlı olarak okunur.

Salat-ı Münciye Nedir?

Diğer bir adıyla Salaten Tüncina duası çok faziletli dualardan biridir. Bu faziletli duayı İslam âlimleri tavsiye etmişler ve namaz ibadetlerinden sonra bu duayı okumuşlardır.

Davut Efendinin yazdığı “Delailü’l-Hayrat”ta da geçen bu salavat-ı şerife için Bediüzzaman Hazretleri “Bir çok aktabların okumakta titizlik gösterdiği salavat.” olarak bahseder.

Salat-ı Münciye Duası Fazileti

Bu dua Peygamber Efendimizin hadis i şeriflerine dayanmaktadır ve bu nedenle Farz namazından sonra duayı okumak sünnettir.

Ebu Davud, Nesaî ve Tirmizî’in rivayet ettiği bir hadiste peygamberimiz (a.s.m) şöyle buyurmuştur:

“Biriniz namazı kıldıktan sonra, Allah’a hamdu sena etsin, sonra Peygamber’e salavat getirsin, ondan sonra dilediği dualar yapsın.” (Ebu Davud, Nesaî ve Tirmizî. Neylu’l-Evtar, 2/577)

Salat-ı Münciye Duası:

“Allâhumme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidina Muhammedin salâten tüncînâ bihâ min-cemî’il-ehvâli vel âfat. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâcât ve tutahhirunâ bihâ min-cemîi’s-seyyiât ve terfe’unâ bihâ ındeke a’lâ’d-deracât ve tubelliğunâ bihâ aksâ’l-ğayât min cemiîl-hayrâti fî’l-hayâti ve ba’del-memât birahmetike Yâ erhame’r-rahimîn.

Hasbunellahu ve ni’mel vekîl, ni’mel mevlâ ve ni’me’n-nasîr. Ğufraneke rabbenâ ve ileyke’l-masîr.”

Anlamı:

“Allah’ım! Efendimiz Muhammed’e (asm) ve onun Ehl-i beytine salât eyle. Bu salâvat o derece değerli olsun ki: Onun hürmetine bizi bütün korku ve belalardan kurtarırsın. Bizim ihtiyaçlarımızı o salâvat hürmetine yerine getirirsin, bizi bütün günahlardan bu salâvat hürmetine temizlersin, o salâvat hürmetine bizi derecelerin en üstüne yüceltirsin, o salâvat hürmetine hayatta ve öldükten sonra düşünülebilecek bütün hayırlar konusunda gayelerin en sonuna kadar ulaştırırsın. Ey merhametlilerin merhametlisi, bize bunları merhametinle nasip eyle. Allah Tealâ bize kafidir ve ne iyi bir dost, ne iyi bir vekildir. Ey Rabbimiz, senin mağfiretini dileriz, dönüş yalnız sanadır.”

Arapça Yazılışı:

Salat-ı Münciye Duası Arapça

Arapça Okunuşu

“Allâhumme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidina Muhammedin salâten tüncînâ bihâ min-cemî’il-ehvâli vel âfat. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâcât ve tutahhirunâ bihâ min-cemîi’s-seyyiât ve terfe’unâ bihâ ındeke a’lâ’d-deracât ve tubelliğunâ bihâ aksâ’l-ğayât min cemiîl-hayrâti fî’l-hayâti ve ba’del-memât amîn ya mucibadda’vati velhamdulillahi rabbil alemîn.”

Salat- Muncîye (Salat-ı Tuncina) duası, sıkıntıların kalkmasında, isteklerin hasıl olmasında çok etkili olup, tecrübe ile sabit olduğu söylenmiştir.

Salat-ı Münciye Duası, Anlamı ve Faziletleri – Arapça ve Türkçe Okunuşu Salaten Tüncina

 

Benzer Konular

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün