Dualar

Hz. Eyüp Peygamberin (Aleyhisselâm) Duası ve Anlamı

Hz. Eyüp Peygamberin duası "Rabbi inni messeniyeddurru ve ente erhamur rahimin" anlamı, fazileti, sırları... Sıkıntı ve musibet zamanlarında şifa için okunacak tavsiye edilen bu dua

Hz. Eyüp Peygamberin duası “Rabbi inni messeniyeddurru ve ente erhamur rahimin” anlamı, fazileti, sırları… Sıkıntı ve musibet zamanlarında şifa için okunacak tavsiye edilen bu dua

Hazreti Eyüp Peygamberin duası, Arapça-Türkçe Okunuşu, Türkçe yazılışı, anlamı, hangi surede geçiyor? Fazileti, önemi ve faydaları. Eyüp Peygamber bu duayı ne zaman okudu?

Hz. Eyüp Peygamberin Duası

Kur’an-ı Kerim’de bahsi geçen Sabır Kahramanı Hazreti Eyüb Aleyhisselam kıssasında, birçok yara, bere içinde epey müddet kaldığı halde, o hastalığın büyük mükâfâtını düşünerek, büyük bir sabırla tahammül göstermiştir.

Daha sonra yaralarından ve hastalığından dolayı kalbine ve diline zarar gelmesi, zikir ve kulluk ibadetlerine mani olması düşüncesiyle, kendi istirahati için değil, belki Allah’a kulluk görevi için şöyle dua etmiştir; “Yâ Rab, zarar bana dokundu. Lisanen zikrime ve kalben ubudiyetime halel veriyor” diyerek münacat (dua) etmiştir.

Cenâb-ı Hak o hâlis ve sâfi, başka bir niyet taşımayan, lillâh için o münâcâtı gayet harika bir surette kabul etmiş, kemâl-i âfiyetini ihsan edip merhametiyle duasını kabul etmştir.

Kuran-ı Kerim’ de Enbiyâ Suresi 83. Ayet-i Kerime’de

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

وَأَوُّوبَذإِ نَادَى رَبَّهُ أَنِّ مَسَّنِيَ الضُّرُّ وَأَنَتَرأَحَمُ الرَّاحِمِينَ ِ  

Ve eyyûbe iz nâdâ rabbehû ennî messeniyed durru ve ente erhamur râhimîn (Enbiya Suresi 83.Ayet)

( Eyyûb’u da hatırla. Hani o Rabbine, “Şüphesiz ki ben derde uğradım(hastalık geldi), sen ise merhametlilerin en merhametlisisin” diye niyaz etmişti.)

Ve Hz. Eyüp, Rabbine (şöyle) nida etmişti: “Muhakkak ki, bana bir zarar isabet etti (hastalık geldi). Ve Sen, rahmet edenlerin en çok rahmet edenisin.”

Rabbi inni messeniyed durru ve ente erhamur rahimin

Günün her vaktinde bu dua okunabileceği gibi, her gece akşam namazı ile yatsı namazı arasında 33 defa okunması tavsiye edilmiştir.

Arapça-Türkçe Yazılışı ve Anlamı

Risale-i Nurdan Hz. Eyüb Aleyhisselam Duası ile ilgili İkinci Lem’a

İkinci Lem’a

اذذْ نادَى رَبَّهُۤ اَنِّي مَسَّنِِ الضُّرُّ وَنْتَ اَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ

Sabır Kahramanı Hazret-i Eyyûb aleyhisselâmın şu münâcâtı, hem mücerreb, hem tesirlidir. Fakat, âyetten iktibas suretinde, bizler münâcâtımızda رَبِّۤى اَنِّى مَسَّنِىَ الضُّرُّ وَاَنْتَ اَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ  demeliyiz.

Hazret-i Eyyûb aleyhisselâmın meşhur kıssasının hülâsası şudur ki:

Pek çok yara, bere içinde epey müddet kaldığı halde, o hastalığın azîm mükâfâtını düşünerek, kemâl-i sabırla tahammül edip kalmış.

Sonra, yaralarından tevellüt eden kurtlar kalbine ve diline iliştiği zaman, zikir ve marifet-i İlâhiyenin mahalleri olan kalb ve lisanına iliştikleri için, o vazife-i ubudiyete halel gelir düşüncesiyle, kendi istirahati için değil, belki ubudiyet-i İlâhiye için demiş:

“Yâ Rab, zarar bana dokundu. Lisanen zikrime ve kalben ubudiyetime halel veriyor” diye münâcât edip, Cenâb-ı Hak o hâlis ve sâfi, garazsız, lillâh için o münâcâtı gayet harika bir surette kabul etmiş, kemâl-i âfiyetini ihsan edip envâ-ı merhametine mazhar eylemiş.

 

Enbiya Suresi 83

 

Okunuşu

رَبِّۤى اَنِّى مَسَّنِىَ الضُّرُّ وَاَنْتَ اَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ

Rabbi inni messeniyed durru ve ente erhamur rahimin 

Ya Rabbi zarar bana dokundu,  Sen merhamet edenlerin en merhametlisisin, Bana da merhamet eyle yarabbi

 

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com Facebook’ta

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün