Cuma HutbesiGündem

Cuma Hutbesi 1 Ocak 2021 “Geçmişin Muhasebesi, Geleceğin İmarı”

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 1 Ocak 2021 tarihli Cuma Hutbesi yayımlandı. Cuma Hutbesinin konusu "Geçmişin Muhasebesi, Geleceğin İmarı" oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 1 Ocak 2021 tarihli Cuma Hutbesi yayımlandı. Her hafta farklı konu ve içerikler Cuma hutbelerinde imamlar tarafından vatandaşlara okunuyor. Müslümanların merakla beklediği Yeni yılın ilk hutbesi ve Diyanet’in son Cuma Hutbesi konusu yayınlandı mı? Bu haftaki Cuma hutbe konusu nedir?

İşte Diyanet’in son Cuma Hutbesi konusu “Geçmişin Muhasebesi, Geleceğin İmarı” oldu.

Cuma Hutbesi 1 Ocak 2021

Diyanet İşleri Başkanlığından 1 Ocak 2021 tarihinde kılınacak Cuma Namazı için, maske ve mesafe kuralına dikkat çekilerek, 4 günlük sokağa çıkma yasağında, araç kullanmadan, en yakın camide Cuma namazının eda edileceği açıklandı.

01.01.2021 tarihli Cuma Hutbesi Türkçe, Arapça, İngilizce, Almanca metni, okunuşu ve PDF Formatında indir

İşte Diyanet tarafından paylaşılan 1 Ocak tarihli son Cuma Hutbesi, konusu ve tam metni

Diyanet Cuma Hutbesi

Cuma namazı öncesinde Türkiye geneli tüm camilerde okunan cuma hutbesinin konusu merak ediliyor. Diyanet tarafından yayımlanan 1 Ocak tarihli cuma hutbesi tam metni

Cuma Namazı ve Cuma Hutbesi / Friday Khutbas / خطب الجمعة​​​​​​​​​​ / Freitag Predigt
Tarih: 01.01.2021

GEÇMİŞİN MUHASEBESİ, GELECEĞİN İMARI

Muhterem Müslümanlar!

Ömür takviminden her gün bir yaprak daha eksilirken, her geçen yıl, bizi Rabbimizin huzurundaki hesap gününe biraz daha yaklaştırıyor. Hayat sermayemiz azalırken, ahirette hayretler içinde okuyacağımız ve karşılığını göreceğimiz amel defterlerimiz kabarıyor.

Aziz Müminler!

Geçen yıllarımızın muhasebesini yapalım. Nefsimizi hesaba çekip kendimizle yüzleşelim. Hata ve günahlardan vazgeçip tövbe edelim. Rabbimize, kendimize, ailemize ve tüm mahlûkata karşı sorumluluklarımızı hatırlayalım. Zira Cenâb-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de bizi şöyle uyarıyor: “Ey iman edenler! Allah’a itaatsizlikten sakının. Herkes yarın için ne hazırladığına baksın!”[1]

Kıymetli Müslümanlar!

Gelecek günlerimizi Allah’ın rızası doğrultusunda planlayalım. Dünyevî heves ve arzuların peşinden hırsla koşarken ahiretimizi heba etmeyelim. Aldığımız her kararın, söylediğimiz her sözün, işlediğimiz her davranışın Yüce Allah tarafından görüldüğünü, duyulduğunu, bilindiğini ve bütün bunlardan hesaba çekileceğimizi unutmayalım.

Değerli Müminler!

Resûl-i Ekrem (s.a.s) bir hadisinde şöyle buyurur: “Allah, sadece samimi bir şekilde ve kendi rızası gözetilerek yapılan amelleri kabul eder.”

[2]

O halde, samimiyetle Rabbimize yönelelim. Amel defterlerimizin ibadet ve iyilikle dolacağı bir ömür geçirme kararlılığında olalım. Salgınla imtihanda olduğumuz bu zor günlerde umudumuzu, inancımızı, gayretimizi, birbirimize olan güvenimizi ve desteğimizi daima canlı tutalım.

[1] Haşr, 59/18.

[2] Nesâî, Cihâd, 24.

Kaynak: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com Facebook’ta

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün