Dualar

Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm

"Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm" zikrinin anlamı, Arapça-Türkçe yazılışı ve okunuşu, faziletleri

Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm zikrinin anlamı nedir? Arapça-Türkçe yazılışı ve okunuşu, fazileti, ne zaman, ne için okunur?

“Lâ havle ve lâ kuvvete…” zikri ne demek, Ayet midir? Ne Zaman ve Nerelerde okunur?,manası, Arapça metni, Türkçe okunuşu ve fazileti ve sırları ile ilgili hadisler.

Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm

Sıkıntı, darlık, fakirlikten kurtaran, bela ve musibetlerden muhafaza eden, Peygamber Efendimiz (sav) hadis-i şeriflerinde tavsiye ettiği en tesirli ve etkili bir zikir, bir duadır.

Anlamı:

Allah’ın kudret ve gücünden başka kudret ve güç yoktur, sadece Yüce ve Büyük olan Allah’ın yardımıyla elde edilir.

Arapça Yazılışı:

لاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظِيمِ

Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm

“Bütün güç ve kuvvet ancak Allah’ladır (Allah’tandır).” Dolayısıyla insan bu zikri söyleyerek kendisini ve hayatının bütün işlerini Allah’a teslim etmektedir.

Kur’ân-ı Kerim’de Kehf suresinde “Lâ Kuvvete İllâ Billâh” şeklinde geçmektedir.

وَلَوْلَٓا اِذْ دَخَلْتَ جَنَّتَكَ قُلْتَ مَا شَٓاءَ اللّٰهُۙ لَا قُوَّةَ اِلَّا بِاللّٰهِۚ اِنْ تَرَنِ اَنَا۬ اَقَلَّ مِنْكَ مَالًا وَوَلَدًاۚ

Velevlâ iż deḣalte cenneteke kulte mâ şâallâhu lâ kuvvete illâ billâh(i) in terani enâ ekalle minke mâlen ve veledâ(n)

Meali: Bağına girdiğinde: Mâşâallah! Kuvvet yalnız Allah’ındır, deseydin ya! Eğer malca ve evlâtça beni kendinden güçsüz görüyorsan şunu bil ki.. (Kehf Suresi 39. Ayet)

Cennet’in bir hazinesi

Güç ve kuvvet, sadece Yüce ve Büyük olan Allah Teâlâ’nın yardımıyladır.

Lafız itibariyle kısa fakat anlam itibariyle çok kapsamlı olan bir zikir ve duâ cümlesi olup Peygamberimizin ifadesiyle “Cennet’in hazinelerinden bir hazinedir” (Tirmizî, Daavât, 57, 119)

Allah Resulünden (s.a.v) nakledilen bir hadiste şöyle buyurmuştur:

“Allah’a karşı günah işlemekten alıkoyacak (uzak tutacak) tek güç ancak O’nun verdiği güç ile ve O’na itaat gücü de, ancak O’nun yardımı ile hâsıl olur.” [Mir’atu’l Ukul, c. 12, s. 213.]

İmam-ı Rabbani hazretleri korkulu zamanlarda, “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh” okunmasını emrederdi.

* * *

Sıkıntıya düşen veya borçlanan, 1000 kere bu zikri okumaya devam ederse Allahu Teâlâ işini kolaylaştırır. [Şir’a]

* * *

Fakirlikten kurtulmak için bu kelime-i temcidi çok okumalıdır. (Tergib-üs salât)

* * *

سُبْحَانَ اللهِ وَالْحَمْدُ ِللهِ وَلاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَاللهُ اَكْبَرُ وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظِيمِ

Bir kimse eğer “Sübhanallahi velhamdü lillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim” derse

Tesbih (subhanallah), tekbir (Allahu ekber) tahmid (elhamdu lillah), tehlil (la ilahe illallah), temcid (la havle vela kuvvete illa billahil aleyhil azim) hepsini bir arada söylemiş olurki,  en kıymetli tesbihi okumuş olur.

Peygamberimiz (s.a.v.) Hz. Ali (r.a.)’a hitaben şöyle demiştir:

Ya Ali! Bir sıkıntıya düştüğün zaman

‘Bismillahirrahmanirrahim ve lâ havle ve lâ kuvvete illa billâhi-l-aliyyi-l-azîm’ duasını oku; muhakkak Allah onunla  dilediği kadar her türlü belayı uzaklaştırır.” (Deylemi)

Bismillahirrahmanirrahim ve lâ havle ve lâ kuvvete illa billahil aliyyilazim” okumak,sinir hastalığına ve bütün hastalıklara iyi geldiğini Enes bin Malik haber verdi. (Tefsir-i Mazheri)

Fazileti ve Sırları

Sinirlendiğinde ve öfkelendiğinde, sinirin geçmesi için okunması faydalıdır.

Her ne iş ve her ne sebep olursa olsun sinirlenmiş, hiddetlenmiş, galeyana gelerek öfkesi son derece artmış, öfkeye kapılan bir kimse kuvvet ve kudret Cenab-ı Hakk’ın olduğunu düşünerek üç defa la ilahe derse hiddet ve öfkesi geçer, sukunet bulur. Hiddetli, gadaba gelmşi bir kimse ayakta ise bunu okuyarak oturması ve oturmakta iken hiddetlenen kimse de okuyarak ayağa kalkması münasiptir.

Her gün sabah namazından sonra 7 defa “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm” okuyan kimse kendini din ve dünyasına zarar verecek bir işe teşebbüs etmez, teşebbüs ettiği şeyler hep hayırla sonuçlanır. Hep hayırlı şeylere nail ve muvaffak olur.

Zorluk ve sıkıntıdan kurtulmak için

Bir müşkil ve müzayaka, bir sıkıntıya içerisine giren ve bundan kurtulmayı arzu eden kimse Cuma gecesi sabaha karşı kalkarak abdest alır ve Allah rızası için iki rekat namaz kıldıktan sonra kıbleye karşı oturup 1807 defa “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm” okunur.

Sonra “Ya Rabbe’l Aziym, havl ü kuvvet, kudret, azamet yalnız senindir, beni bu içinde bulunduğum müşkil durumdan ancak ve ancak sen kurtarırsın, inayet ve yardım ancak sendendir. Kemal-i lütfü keremin ile bu kulunu halas buyur” diye dua ettikten sonra üç ihlas ve bir Fatiha ve 7 kere salatü selam okuyarak Dergah-ı Zülcelâl Hazretlerine iltica ederse bi iznillah sıkıntısından kurtulur.

Bir kimse, huzuruna girmeye mecbur olduğu bir amirin veya bir hâkimin veya herhangi bir devlet adamının yanına girmeden önce bir defa “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm”

okur ve ondan sonra girerek hafifçe ve hissettirmeden huzuruna girdiği zatın üzerine doğru üfler ise, o kimseden hiçbir kötü muamele ve hiçbir hakaret görmez, aksine hürmet ve yardıma nail olur.

Rızık için…

“Lâ havle ve lâ kuvvete” zikrini vird edinen ve lisanını alıştırarak onu okumaya devam eden kimse her bir isteğinde ve arzusunda bilhassa rızık hususunda zarurete ve sıkıntıya düşmez, düşmanlarının ve hasedlerin şerrinden, şeytan ve cinlerin tasallutlarından emin olur ve korunur.

Haksız yere hapis, tutuklu olan kimse yedi gece yatsı namazından sonra 333 defa “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm” okur ve her okumasın sonunda bulunduğu hapis halinden kurtulması için dua ederse biiznillah o kimse bulunduğu hapisten veya herhangi bir tutukluluktan kurtulur ve kurtulur.

Bir kimse saldırgan düşmanın galeyana gelerek hiddet ve şiddet ile üzerine hücum ve tecavüz ettiğini görürse tam bir itikat ile 3 defa “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm” zikrini okursa o düşmanın hiddeti sükunet bulur. Hiddet ve öfkesi teskin etmek hususunda defalarca tecrübe edilmiş ve büyük tesiri görüşmüştür.

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir kimse eğer “Sübhanallahi velhamdü lillahi ce la ilahe illallahü vallahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim” derse

    cümleyi düzeltir misiniz. ce la değil ve la olacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün