Dualar

Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm

"Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm" zikrinin anlamı, Arapça-Türkçe yazılışı ve okunuşu, faziletleri

“Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm” zikrinin anlamı, Arapça-Türkçe yazılışı ve okunuşu, faziletleri

Sıkıntı, darlık, fakirlikten kurtaran, bela ve musibetlerden muhafaza eden en tesirli bir zikir, bir dua

Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm

Anlamı:

Allah’ın kudret ve gücünden başka kudret ve güç yoktur, sadece Yüce ve Büyük olan Allah’ın yardımıyla elde edilir.

Arapça Yazılışı:

لاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظِيمِ

Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm

 

“Bütün güç ve kuvvet ancak Allah’ladır (Allah’tandır).” Dolayısıyla insan bu zikri söyleyerek kendisini ve hayatının bütün işlerini Allah’a teslim etmektedir.

Allah Resulünden (s.a.v) nakledilen bir hadiste şöyle buyurmuştur:

“Allah’a karşı günah işlemekten alıkoyacak (uzak tutacak) tek güç ancak O’nun verdiği güç ile ve O’na itaat gücü de, ancak O’nun yardımı ile hâsıl olur.” [ Mir’atu’l Ukul, c. 12, s. 213.]

İmam-ı Rabbani hazretleri korkulu zamanlarda, “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh” okunmasını emrederdi.

* * *

Sıkıntıya düşen veya borçlanan, 1000 kere bu zikri okumaya devam ederse Allahu Teâlâ işini kolaylaştırır. [Şir’a]

* * *

Fakirlikten kurtulmak için bu kelime-i temcidi çok okumalıdır. (Tergib-üs salât)

* * *

سُبْحَانَ اللهِ وَالْحَمْدُ ِللهِ وَلاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَاللهُ اَكْبَرُ وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظِيمِ

Bir kimse eğer “Sübhanallahi velhamdü lillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim” derse

Tesbih (subhanallah), tekbir (Allahu ekber) tahmid (elhamdu lillah), tehlil (la ilahe illallah), temcid (la havle vela kuvvete illa billahil aleyhil azim) hepsini bir arada söylemiş olurki,  en kıymetli tesbihi okumuş olur.

Faziletleri

Her ne iş ve her ne sebep olursa olsun sinirlenmiş, hiddetlenmiş, galeyana gelerek öfkesi son derece artmış, öfkeye kapılan bir kimse kuvvet ve kudret Cenab-ı Hakk’ın olduğunu düşünerek üç defa la ilahe derse hiddet ve öfkesi geçer, sukunet bulur. Hiddetli, gadaba gelmşi bir kimse ayakta ise bunu okuyarak oturması ve oturmakta iken hiddetlenen kimse de okuyarak ayağa kalkması münasiptir.

Her gün sabah namazından sonra 7 defa “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm” okuyan kimse kendini din ve dünyasına zarar verecek bir işe teşebbüs etmez, teşebbüs ettiği şeyler hep hayırla sonuçlanır. Hep hayırlı şeylere nail ve muvaffak olur.

Bir müşkil ve müzayaka, bir sıkıntıya içerisine giren ve bundan kurtulmayı arzu eden kimse Cuma gecesi sabaha karşı kalkarak abdest alır ve Allah rızası için iki rekat namaz kıldıktan sonra kıbleye karşı oturup 1807 defa “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm” okur ve sonra “Ya Rabbe’l Aziym, havl ü kuvvet, kudret, azamet yalnız senindir, beni bu içinde bulunduğum müşkil durumdan ancak ve ancak sen kurtarırsın, inayet ve yardım ancak sendendir. Kemal-i lütfü keremin ile bu kulunu halas buyur” diye dua ettikten sonra üç ihlas ve bir Fatiha ve yedi kere salatü selam okuyarak Dergah-ı Zülcelâl Hazretlerine iltica ederse bi iznillah sıkıntısından kurtulur.

Bir kimse, huzuruna girmeye mecbur olduğu bir amirin veya bir hâkimin veya herhangi bir devlet adamının yanına girmeden önce bir defa “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm” okur ve ondan sonra girerek hafifçe ve hissettirmeden huzuruna girdiği zatın üzerine doğru üfler ise, o kimseden hiçbir kötü muamele ve hiçbir hakaret görmez, aksine hürmet ve yardıma nail olur.

“Lâ havle ve lâ kuvvete” zikrini vird edinen ve lisanını alıştırarak onu okumaya devam eden kimse her bir isteğinde ve arzusunda bilhassa rızık hususunda zarurete ve sıkıntıya düşmez, düşmanlarının ve hasedlerin şerrinden, şeytan ve cinlerin tasallutlarından emin olur ve korunur.

Haksız yere hapis, tutuklu olan kimse yedi gece yatsı namazından sonra 333 defa “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm” okur ve her okumasın sonunda bulunduğu hapis halinden kurtulması için dua ederse biiznillah o kimse bulunduğu hapisten veya herhangi bir tutukluluktan kurtulur ve kurtulur.

Bir kimse saldırgan düşmanın galeyana gelerek hiddet ve şiddet ile üzerine hücum ve tecavüz ettiğini görürse tam bir itikat ile üç defa “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm” zikrini okursa o düşmanın hiddeti sükunet bulur. Hiddet ve öfkesi teskin etmek hususunda defalarca tecrübe edilmiş ve büyük tesiri görüşmüştür.

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir kimse eğer “Sübhanallahi velhamdü lillahi ce la ilahe illallahü vallahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim” derse

    cümleyi düzeltir misiniz. ce la değil ve la olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu