Yaşam

Gül Günü 2023

Gül Günü nedir, ne zaman kutlanıyor? Gül Günü'nün amacı nedir, nasıl ortaya çıktı, tarihçesi nedir? Gül Günü her yıl hangi ayda kutlanır? Renk ve sayısına göre güllerin anlamları...

Gül Günü nedir, ne zaman kutlanıyor? Gül Günü’nün amacı nedir, nasıl ortaya çıktı, tarihçesi nedir? Gül Günü her yıl hangi ayda kutlanır? Hangi gül dostluk içindir? Gül sayısı neden önemli, neyi ifade ediyor? Neden 11 gül gönderilir? Kırmızı ve beyaz gül ne anlama gelir? Farklı renkteki güllerin anlamları nelerdir? Renk ve sayısına göre güllerin anlamları…

Gül Günü

Aşık olduğunuz her gün özel olsa da, bu, sevginizi hediyeler veya kelimelerle ifade ederek partnerinizin kendisini ekstra özel hissetmesini sağlama şansınızdır. Ama sevginizi ifade etmek için neden Sevgililer Günü’nü bekleyesiniz ki? Dünyanın her yerinde çiftler, Sevgililer Günü’ne giden tüm haftayı her gün farklı bir olayla kutlarlar.

7 Şubat’taki Gül Günü (Rose Day), Sevgililer haftasının başlangıcıdır. Bu romantik günde, sevgi ve şefkati kutlamak için o özel kişiye güller hediye edilir.

Tarih boyunca insanların, dile getirilmeyen duyguları iletmek için sevdikleriyle gül alışverişi yapmaya başladıklarına inanılıyor. Gül Günü’nde sevdiklerinize kırmızı, pembe, sarı, turuncu, beyaz, eflatun ve mavi güller verebilirsiniz. Her gül farklı bir duyguyu ifade eder. Gül Günü’nü bu renklerden herhangi birini giyerek, bir gül bitkisi dikerek ve hatta pembe altından bir takı alarak da kutlayabilirsiniz.

Her yıl Şubat ayıyla birlikte yaklaşan Sevgililer Günü Haftası; Gül Günü, Evlilik Teklifi Günü, Çikolata Günü, Teddy Günü, Söz Günü, Sarılma Günü ve Öpücük Günü ile başlıyor. Ve her günün kendine ait bir önemi vardır.

Gül Günü Tarihi

Gül Günü’nün nasıl başladığına gelince, çok az bilgi biliniyor. Günü kutlama fikrini kimin ortaya attığını bilmenin bir yolu yok ama biz onu neden kutladığımızı biliyoruz. Gül Günü, Sevgililer haftası kutlamalarının bir parçasını oluşturur. Ancak kırmızı gülün ardındaki tarih uzun ve ilginçtir.

Gül yetiştiriciliğinin en eski kayıtları yaklaşık 5000 yıl öncesine dayanmaktadır ve çiçeğin ilk olarak Uzak Doğu’da yetiştirildiğini göstermektedir. Gül ekimi Çin’de başlamış ancak çok geçmeden Roma ve Yunanistan’da da yetiştirilmeye başlanmıştır.

Antik efsaneye göre güller Aşk Tanrıçası Afrodit tarafından yaratılmıştır. Gözyaşlarından ve sevgilisi Adonis’in kanından büyümüşlerdir. Bununla birlikte, eski Akdeniz jinekolojik yazılarında gül, başka herhangi bir yerden daha fazla tıbbi bir içerik olarak görünür. Oturma banyolarında iltihaplanma, vajinal ve rahim ülserleri ve rahim kanaması için gül suyu kullanılmıştır.

Güllerin lüks bir bitki olarak görüldüğü ve zenginler arasında dağıtıldığı ve daha sonra onlara ilham vermesi için sanatçılara hediye edildikleri düşünülmektedir.

Tarihte ne çeşitte kullanılırsa kullanılsın günümüzde aşkı ve dostluğu temsil eden bir çiçek olarak anılmaktadır.

İster Sevgililer Günü ister Gül Günü olsun, sevdikleriniz için olabildiğince özel ve harika şeyler yapmaya çalışmalısınız ve bir gül, en derin duygularınızı iletmenin mükemmel bir yoludur. Güller gerçekten de uluslararası bir aşk sembolüdür. Dünyanın neresinde olursanız olun, sevdiğiniz birine bir gül hediye ederseniz, bir sevgi mesajı iletirsiniz.

2023 Gül Günü Ne Zaman?

Küresel olarak kutlanan Gül Günü (Rose Day), her yıl 7 Şubat’ta kutlanıyor. Genellikle gül alışverişi yoluyla sevgi ve şefkati ifade etmeye adanmış bir gündür.

  • 2023 – 7 Şubat Salı
  • 2024 – 7 Şubat Çarşamba
  • 2025 – 7 Şubat Cuma
  • 2026 – 7 Şubat Cumartesi
  • 2027 – 7 Şubat Pazar

Gün, özellikle gençler ve çiftler arasında popülerdir ve bunu birbirlerine olan sevgilerini ve takdirlerini göstermek için bir fırsat olarak görürler.

Gül Günü neden kutlanır?

Victorialıların, dile getirilmeyen duyguları iletmek için gül alışverişi kültürünü başlattığı söylenir. Birbirlerine olan duygularını göstermek için bir aşk göstergesi olarak gülleri değiş tokuş eder ve hediye ederdi.

Gül Günü’nü kutlamanın çeşitli faydaları olabilir. Birincisi, insanlara duygularını ve birbirlerine olan sevgilerini ifade etme şansı vererek ilişkileri güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca insanları olumsuz ya da stresli olaylar yerine pozitifliğe ve sevgiye odaklanmaya teşvik eder.

Ayrıca Gül Günü, güllerin güzelliğini ve sembolizmini kutlamak için de harika bir fırsat olabilir. Güller genellikle aşk, tutku ve hayranlıkla ilişkilendirilir, bu da onları bu duyguları ifade etmenin mükemmel bir yolu haline getirir.

Gül, aşkın en önemli simgelerinden biridir ve neden önemli olduğunu kendisi tanımlar. Bununla birlikte, Kırmızı Gül aşkın ve tutkunun sembolü olmuştur ama başka tonlar da vardır ve aşkın ifadesinde her renk farklı durur.

Güller Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz İlginç ve Büyüleyici Gerçekler

  • 300’den fazla gül türü vardır. Uygun bakım ve ortamda yaklaşık 35 yıl yaşarlar.
  • Gül yağı değerlidir. Sadece 1 gram gül yağı elde etmek için 2.000 gül gerekir.
  • Yaşayan en yaşlı gül 1000 yaşındadır ve Almanya’daki Hildesheim Katedrali’ndeki bir duvarda büyüyor.
  • Gül yenebilir. Yaprakları yenilebilir ve gül suyu (yaprakları suya batırılarak yapılır) genellikle jölelere veya reçellere eklenir veya Hint ve Çin yemeklerinde tatlandırıcı olarak kullanılır.
  • Gül ABD Ulusal Çiçeğidir. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Ronald Reagan, 1986’da gülü resmi olarak ulusal çiçek ilan etmiştir.

Kırmızı Gül

Gül gününün öyküsünün şöyle olduğuna inanılır, adı Eros olan Yunan tanrısı, karısı Athena’yı severdi ve o da gülleri severdi, bu yüzden Eros, aşkının simgesi olarak ona gül verirdi.

Kırmızı bir gül, diğer kişiye olan tutkunuzu ve arzularınızı tanımlar. Aşkın simgesi olarak tanımlanan bu gül rengi, duygularınızı ifade etmek ve sevdiklerinize ‘seni seviyorum’ demek için en güzel çiçek olabilir.

Pembe Gül

Gülün Pembe rengi, birinin çabalarını takdir etmek, beğenmek ve hayranlığını dile getirmek için bir simge olarak kullanılır. İnce pembe tonu zarafeti ve nezaketi simgeler, bu gül aynı zamanda mutluluğu ifade etmek için de kullanılabilir.

Sarı gül

Gülün sarı rengi daha çok arkadaşlar arasında paylaşılır. Bu renk, birinin hayatındaki neşeyi sembolize eder. Bu sarı gül, yeni arkadaşlar edinmek ve hayatınızdaki çabaları için arkadaşlarınızı takdir etmek için kullanılabilir. Arkadaşlığı, neşeyi ve şefkati sembolize etmek istiyorsanız birine sarı bir gül verin.

Beyaz gül

Beyaz Gül, herkes arasında saflığı, barışı ve birliği ifade eder. Gül, yeni sevgililer, arkadaşlar veya aile arasında paylaşılabilir. Bu, yeni bir aşk hikayesinin başlangıcını ifade etmek için de kullanılabilir.

Gül sayısının arkasındaki anlam

Gül sayısının da bir anlamı olduğu söylenmektedir. İşte doğru gül sayısını nasıl seçeceğiniz.

1 Gül: Bu, şükran için bir belirteç veya çabaları için birine teşekkür olarak kabul edilir.

2 Gül: İki gül bir araya getirilirse, birisine evlilik teklifi olarak kullanılabilir. Ayrıca kırmızı ve beyaz gül kullanırsanız barışı ilettiği anlamına gelir.

5 Gül: O özel kişiye olan ilginizi ve sevginizi ifade eder. Eşinize veya iyi bir arkadaşınıza ne kadar değer verdiğinizi ifade etmek için 5 gül hediye edin.

6 Gül: Bu güller birlikte, değer verilme ve sevilme ihtiyacını simgeler.

7 Gül: Sana aşığım anlamına gelir.

8 Gül: Zor bir dönemden geçen arkadaşlar veya aile için bir destek sembolüdür.

9 Gül: Sonsuz aşkın sembolüdür. Hayatının geri kalanını birlikte geçirmek istediğiniz kişiye genellikle tam olarak bu sayıda gül verebilirisiniz. Çince’de dokuz, uzun ömürlü kelimesinin eşseslisidir.

10 Gül: Özel birine ‘mükemmel’ demenin basit ama güçlü bir yoludur.

11 Gül: Bu, birine gerçekten ve derinden aşık olduğunuzu ifade etmek anlamına gelir.

12 Gül: Bir düzine beyaz gül, derin sevgi ve şefkati simgeler. Sevdiğiniz, aşık olduğunuz kişinin sizin olmasını istemenin basit bir yoludur.

13 Gül: Bu gül grubunun gizli bir hayranınız olduğuna işaret ettiği söylenir.

18 Gül: Sevdiğinize ‘genç ve güzel kalın’ demek istiyorsanız ona 18 adet gül hediye edin. Doğruluğun ve samimiyetin simgesidir.

24 Gül: Özel birinin 7/24 aklınızda olduğunu ifade eder. 24 gülün geleneksel romantik mesajı, tam bir bağlılık veya “Ben seninim” mesajıdır.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün