Tarihte Bugün

25 Nisan Tarihte Bugün

25 Nisan Tarihte Bugün yaşanan önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar, bugün doğanlar ve ölenler, kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

25 Nisan Tarihte Bugün yaşanan dünyada ve Türkiye’de önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar bugün doğan ve ölen ünlüler, 25 Nisan olayları kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

25 Nisan’ın anlam ve önemi nedir? Bugün doğanlar ve ölenler, yaşanmış tarihi olaylar, toplumsal haberler, bugün hangi gün ve ne günü? Bugün günlerden ne? 25 Nisan’da ne oldu? 25 Nisan özel bir gün mü? 25 Nisan ne günü? 25 Nisan’da ne kutlanır? Bugünün önemi ne? Dünyada ve Türkiye’de 25 Nisan Tarihte Bugün ne oldu sayfamızdan okuyabilirsiniz.

25 Nisan Önemli Gündem Başlıkları ve Olaylar

  • Ebeveyn Yabancılaşma Farkındalık Günü
  • Türkiye İstatistik Günü
  • Dünya Sıtma ile Mücadele Günü
  • DNA Günü
  • Portekiz Karanfil Devrimi
  • Kara Şehitlerini Anma Günü
  • Sitte-i Sevr’in sonu
Günün Sözü: “Allah (c.c) rızâsı için bir gün oruç tutan kimseyi Allah (c.c) , bu bir günlük oruç sebebiyle cehennem ateşinden yetmiş yıl uzak tutar.” (Buhari – Hadis-i Şerif)

25 Nisan Tarihte Bugün Ne Oldu?

Tarihte Bugün Olan Toplumsal Haberler ve Olaylar

1719 – İngiliz yazar ve gazeteci Daniel Defoe’nun ünlü romanı, Robinson Crusoe yayımlandı. Roman tarihçilere göre ilk İngilizce roman olarak nitelendirildi.

1859 – Kızıldeniz ile Akdeniz’i birbirine bağlayacak olan Süveyş Kanalı’nın kazılmasına, Mısır’ın Port Said kentinde başlandı.

1901 – New York, otomobillere plaka uygulamasını zorunlu hale getiren ilk eyalet oldu.

Çanakkale Kara savaşları başladı.

1915 – İngiliz – Fransız kuvvetleri, Çanakkale’ye çıkarma harekatı başlattı. Çanakkale Kara savaşları başladı.

25 Nisan 1915 – 9 Ocak 1916 tarihleri arasında Çanakkale Cephesinde meydana gelen “Kara Savaşlarının” başlangıç tarihi olan 25 Nisan günü “Kara Şehitlerini Anma Günü” ilan edilmiştir. Her yıl düzenli olarak Çanakkale şehitlerimiz için 25 Nisan Günü “Kara Şehitlerini Anma Günü” olarak kutlanmaktadır.

Seddülbahir ve Arıburnu Muharebeleri başladı. 

1915 – Çanakkale Savaşı’nın bir parçası olan Seddülbahir Cephesi (Seddülbahir Çıkarması) başladı.

1915 – Çanakkale Savaşı’nın bir parçası olan 25 Nisan 1915 tarihindeki Arıburnu Çıkarması ile başlayan ve 6 Ağustos 1915 tarihine kadar süren çarpışmaları kapsayan Arıburnu Muharebeleri başladı.

Arıburnu Cephesi, bu tarihte Müttefik kuvvetlerce üçüncü bir cephe olarak açılan Anafartalar Cephesi ile birleşmiştir. Arıburnu Çıkarması, 25 Nisan 1915 günü Gelibolu Yarımadası’nın Ege Denizi sahillerinde, “Anzak Koyu” olarak bilinecek olan kumsal ve civarına Anzak Kolordusu tarafından yapılan çıkarmadır.

1925 – Almanya’nın halk oyuyla seçilen ilk Cumhurbaşkanı Mareşal Hindenburg oldu.

1926 – İran’da Rıza Han Pehlevi, kendisini “Şah” ilan etti.

1940 – Hollywood’un baş aktörlerinden biri olarak kabul edilen ünlü Amerikalı aktör ve yapımcı Al Pacino (Alfredo James Pacino), New York City, New York’ta Rose Gerardi ve Salvatore Pacino çiftinin 4. çocuğu olarak dünyaya geldi.

Salih Bozok hayatını kaybetti

1941 – Türk asker, siyasetçi Atatürk’e en yakın kişi olarak bilinen ve Mustafa Kemal’in çocukluk arkadaşı ayrıca daha sonra Atatürk’ün yaveri olan Salih Bozok, İstanbul’da 60 yaşında hayatını kaybetti. (d. 1881)

1945 – 46 ülkeden gelen delegeler, Milletler Cemiyeti’nin yerini alacak olan Birleşmiş Milletler’i kurmak üzere San Fransisco’da bir araya geldiler.

1946 – İstanbul – Ankara hattında, yataklı tren seferleri başladı.

1946 – Türkiye Garanti Bankası kuruldu.

1952 – Başbakan Adnan Menderes ve Dışişleri Bakanı Fuad Köprülü, Yunanistan’a resmi ziyarette bulundu.

DNA bulundu

1953 – Cambridge Üniversitesi’nde iki bilim adamı, kalıtsal özellikleri ebeveynden çocuğa taşıyan deoksiribonükleik asit (DNA) adını verdikleri molekül yapısını buldular.

1953’te James Watson, Francis Crick, Maurice Wilkins, Rosalind Franklin ve meslektaşlarının Nature dergisinde DNA’nın yapısı hakkındaki makaleleri yayınladığı günü anmak için Dünya DNS Günü kutlanmaktadır.

1957 – Muğla’nın Fethiye ilçesinde 7,1 büyüklüğünde bir deprem oldu: 67 kişi öldü.

Devlet İstatistik Enstitüsü kuruldu

1962 – Temelleri Osmanlı Devleti dönemine dayanan ve 1891 yılında Merkezi İstatistik Encümeni olarak faaliyetine başlayan Türkiye’de araştırma kurumu olarak 25 Nisan 1962 yılında Başbakanlığa bağlı Devlet İstatistik Enstitüsü kuruldu. Kurum, 18 Kasım 2005 tarihi itibarı ile adı Türkiye İstatistik Kurumu olarak değiştirilmiştir.

Anayasa Mahkemesi kuruldu.

1962 – Türkiye’deki en yüksek anayasal organ olan Anayasa Mahkemesi kuruldu. Anayasa Mahkemesinin temel görevi, Anayasa’da yazılı temel hak ve özgürlükleri korumak ve TBMM tarafından çıkarılan yasaların başvuru üzerine Anayasa’ya uygun olup olmadığını denetlemektir.

1967 – “Kadınlar I-ıh derse” adlı oyunun sahnelenmesinin yasaklanması üzerine, 11 Nisan’da açlık grevine başlayan sanatçı Lale Oraloğlu ağırlaşarak hastaneye kaldırıldı.

1968 – Fransız roman yazarı Andre Malraux’nun Türkçeye çevrilen “Umut” adlı kitabı komünizm propagandası yapıldığı gerekçesiyle toplatıldı.

Portekiz Karanfil Devrimi

1974 –  General Antonio Spinola’nın yönettiği askeri ayaklanmayla, Salazar’ın faşist diktatörlüğü devrildi.

“Karanfil Devrimi” adı, darbeyi yapan askerlerin Lizbon Çiçek Pazarında iken sokağa çıkma yasağına olmasına rağmen orduya destek için sokağa çıkan insanların tankların ve silahların namlularına karanfil takmalarından ve şiddet kullanmamalarından almıştır.

1975 – Batılı ünlü iş adamlarının katıldığı Bilderberg toplantısı Çeşme’de yapıldı.

1975 – Portekiz’de Kurucu Meclis seçimlerini, Mario Soares’in

liderliğindeki Sosyalist Parti kazandı.

1976 – Portekiz’de faşist diktatörlük sonrasında yapılan ilk Parlamento seçimlerini, Mario Soares liderliğindeki Sosyalist Parti kazandı.

1983 – Güneş Sistemi’nden çıkarak yıldızlar arası uzay yolculuğu için tasarlanan Pioneer 10 ya da Pioneer F, Plüton’un yörüngesini geçti.

1986 – İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, “muzır neşriyat” kapsamına alınan “Playboy” dergisinin poşete konulmasına karar verdi.

1990 – 6 Nisan’da ölüm orucuna başlayan Türkiye Birleşik Komünist Partisi (TBKP) yöneticileri, Nabi Yağcı ve Nihat Sargın ölüm oruçlarına ara verdiler.

1990 – ABD uzay mekiği Discovery’nin mürettebatı, ilk uzay teleskobu Hubble’ı yer çevresinde yörüngeye oturtmayı başardı.

Ahmet Necdet Sezer aday oldu

2000 – TBMM’de grubu bulunan beş siyasi partinin Genel Başkanları, Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer’i Cumhurbaşkanlığı’na aday gösteren öneriyi imzalayarak TBMM’ye sundu.

2001 – Filipinler’in eski Devlet Başkanı Joseph Estrada, ülkesinin 80 milyon dolarını hortumlamak suçlamasıyla, Manila’daki evinde yakalanarak tutuklandı.

2001 – Merkez Bankası’na özerklik getiren yasa TBMM’de kabul edildi.

Dünya DNA Günü ilk kez kutlandı

2003 – DNA Günü ilk İnsan Genom Projesi’nin (HGP) tamamlandığının duyurulmasından ardından 25 Nisan 2003 tarihinde ilk kez Amerika’da kutlandı. 2003’ten beri her yıl bu gün DNA Günü veya Dünya DNA Günü olarak kabul edilmekte ve kutlanmaktadır.

2005 – Bulgaristan ve Romanya’nın, Avrupa Birliği’ne girişi için müzakereler başladı.

Dünya Sıtma Günü

2007 – Her yıl sıtma hastalığının önlenmesi ve kontrolüne yönelik çalışmaların devamlılığına olan ihtiyacı vurgulamak ve toplumun hastalık ile ilgili bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla dünya genelinde 2007 yılında 25 Nisan günü “Dünya Sıtma Günü” olarak belirlenmiştir.

2011 – İş adamı ve sporcu, ayrıca Fenerbahçe Kulübü eski Başkanı Güven Sazak, 76 yaşında İstanbul’da vefat etti. (d. 1935)

2022 – Bursa’da Yunuseli Havalimanı yakınlarında sokağa tek motorlu uçak düştü: Pilot ve öğrencisi yaşamını yitirdi.

2022 – Gezi davasında nihai karar açıklandı. Mahkeme, Osman Kavala’ya ‘hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mücella Yapıcı ile diğer sanıklara ise 18 yıl hapis cezası verilerek tutuklanmalarına karar verildi.

Nisan Ayı Takvimi

1 – 2 – – 4 – 5 – 6 – 7 – 8 – 9 – 10 – 11 – 12 – 13 – 14 – 15 – 16 – 17 – 18 – 19 – 20 – 21 – 22 – 23 – 24 – 25 – 26 – 27 – 28 – 29 – 30

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün