Eğitim

Okullar 6 Eylül’de açılıyor! İşte 2021-2022 Eğitim dönemi takvimi

Okullar ne zaman açılacak? Milli Eğitim Bakanlığı MEB 2021-2022 takvimine göre Türkiye genelinde okullar 6 Eylül 2021 Pazartesi açılıyor

Okullar ne zaman açılacak? Yarın 6 Eylül Pazartesi okullar açılıyor mu? Milli Eğitim Bakanı  2021-2022 yılı takvimine göre Selçuk okulların açılacağı tarihi duyurdu. Okullar Eylül’de kesin açılacak mı? Yarın okullar açılıyor mu? Okullar ne zaman açılıyor, yüz yüze eğitim ne zaman? Üniversiteler ne zaman açılacak? Üniversiteler için tarih belirlendi mi?

Milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren konuyla ilgili resmi açıklama Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geldi. 2021 – 2022 Eğitim Öğretim yılında okullar ne zaman açılacak? Bir önceki eski Milli Eğitim Bakanı Selçuk okulların açılacağı tarihle ilgili açıklama yaptı.

Geçtiğimiz sene corona virüs salgını nedeniyle eğitimde sekteye uğrayan okulların yeni öğretim yılında ne zaman açılacağı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyuruldu.

Okullar Ne Zaman Açılacak?

Yeni dönemde eğitimlerine yeniden okulda devam edecek olan öğrenciler okulların ne zaman açılacağını merak ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılacağı tarih hakkında bilgi verdi.

2021-2022 Eğitim Öğretim yılı için okulların açılmasına yönelik bakanlık olarak her türlü hazırlıkları yaptıklarını belirten Selçuk; “Şu andaki bakış açımız okulların 6 Eylül tarihinde açılmasıyla ilgili.” ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk açıklamasında şöyle dedi;

“Eğitim ailemiz, telafi etkinlikleri ve yeni dönemin hazırlıklarıyla yoğun bir yaz geçiriyor. 6 Eylül’de, okullarımızda öğrencilerimizle buluşmak, öncelikli çabamızdır.”

Bakan Selçuk, Mersin programı kapsamında Yenişehir ilçesindeki Barbaros Ortaokulu’nu ziyaret ederek, öğrenci ve okul idarecileriyle bir araya geldi.

Bakan Selçuk, bayram sonrası ‘Telafide ben de varım’ etkinliklerinin son hızla devam ettiğini, etkinliklerin ağustos ayında da bu şekilde devam edeceğini ve eylül başından itibaren ise okullarda olmak için hazırlıkları yaptıklarını söyledi.

Eski MEB Bakanı Selçuk, son dönemdeki vaka artışlarının okullarının açılış tarihini etkileyip etkilemeyeceği yönündeki bir soruya ise “Şu andaki bakış açımız okulların 6 Eylül tarihinde açılmasıyla ilgili. Bununla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı olarak her türlü görevi, vazifeyi yerine getiriyoruz, kimsenin şüphesi olmasın. Toplumumuzdan beklentimiz de buna destek olmak yönündedir. Odak noktamız okulların açılması” şeklinde yanıt verdi.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 2021-2022 eğitim öğretim yılına ait çalışma takvime göre, öğretmenlerin mesleki çalışmaları 31 Ağustos 2021 Salı başladı. Öğrenciler için okullar 6 Eylül Pazartesi günü başlayacak.

MEB’den yapılan açıklamaya göre 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Takvimi ise şöyle:

  • Ders zili 6 Eylül’de çalacak,
  • 1. dönem ara tatili 15-19 Kasım,
  • Yarıyıl tatili 24 Ocak-4 Şubat,
  • 2. dönem ara tatili 11-15 Nisan,
  • Karneler 17 Haziran 2022’de dağıtılacak

Bu yıl okullar yüz yüze eğitim verecek mi?

Milli Eğitim Bakanlığı, okulların 6 Eylül 2021 tarihinde açılacağına yönelik açıklamasını ardından Okul öncesi eğitim ile ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için 31 Ağustos-3 Eylül 2021 tarihinde uyum eğitimi yapılacağı duyuruldu.

Yeni Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, afet bölgelerinde okullarda yüz yüze eğitime ilişkin açıklamada bulunarak, ”İllerimize gerekli kaynak aktarımı yapıldı, okullarımız yeni eğitim dönemine hazır olacak” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı hazırlık yüz yüze eğitimin başlaması yönünde. Dolayısıyla bütün ilk ve ortaöğretimde tüm sınıflar normal zamanda eğitime başlayacak ve öğrenciler 5 gün okula devam edecek.

Şu anda hibrit model seçenekler arasında bulunmuyor. Ancak delta varyantı nedeniyle vaka sayılarının çok artması halinde böyle seçeneğin tekrar gündeme gelmesi olasılığı da tamamen ortadan kalkmış değil. Normal eğitim nedeniyle okullarda alınması gereken önlemler üzerinde de tek tek duruluyor. Havalandırmalar, teneffüslerin nasıl olacağı, öğrencilerin temasının nasıl daha aza indirileceği, PCR testleri, servisler ve aşılar ile ilgili detaylı çalışmalar yapılıyor.

Artan corona virüsü vakaları ve milyonlarca öğrencinin merakla beklediği yüz yüze eğitimin ele alındığı Kabine Toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan;

“Okullarda 6 Eylül’de yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte öğrencilerle irtibatlı ancak henüz aşı olmamış öğretmen ve diğer personelin haftada en az 2 defa PCR testi yaptırmasını isteyeceğiz. Aşı olmayan üniversite öğrencilerimiz ve üniversite çalışanlarımızdan da düzenli PCR testi yaptırmalarını talep edeceğiz” dedi.

Öte yandan coronada yeni bir dönem başladı. Bundan sonra aşı olmayanlardan; uçak, şehirlerarası otobüs yolculuğu, konser, tiyatro ve sinemalarda zorunlu PCR testi istenecek.

PCR testi ücretli mi?

Devlet ve Şehir hastaneleri ve özel hastanelerde PCR testi ücreti ne kadar?

Bugünkü kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Başkan Erdoğan yüz yüze eğitim kapsamında bu testlerin devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yapılacağını belirtti.

Özel hastaneler ise hastanesine göre değişen fiyatlarla birlikte PCR testi için ortalama 250 TL civarında bir ücret talep ediyor.

Üniversiteler ne zaman açılacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacağını duyurdu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, “2021-2022 eğitim ve öğretim yılında salgının gelişme seyri ve ilgili kurum ve kuruluşların uyarıları da dikkate alınarak üniversitelerde örgün eğitim yüz yüze başlayacaktır” dedi.

Kampüs ve yerleşkelerde maske ve mesafe kurallarına uyulması, yurtlarda mümkünse aşılı kişilerle aşısız kişilerin ayrı yerlerde kalmasının sağlanması, aşısız bireylerin PCR takiplerinin yapılması, belirti gösterenler için izolasyon odalarının bulundurulması şartı istenecek.

Hem yurt hem de yerleşkelerde tıbbi danışmanlık verilebilmesi, dersliklerin mümkün mertebe havalandırılması, ders saatlerinin sınırlı tutulması, blok derslerin yapılmaması, mutlaka ara vererek dersliklerin havalandırılmasının sağlanması basit gibi görünen ancak salgının yayılmasını azaltmada büyük önem taşıyan önlemlerdir. Havalandırma koşulları iyi olmayan amfi ve dersliklerle laboratuvarlarda maksimum kişi sayısı ve kapasitenin aşılmaması, öğrencilerin gruplara bölünmesi de yine önemli uygulamalardır.

Okullar yüz yüze eğitime hazır mı?

5 Eylül Türkiye güncel koronavirüs tablosuna göre son 24 saatte 269 kişi hayatını kaybetti, yeni vaka sayısı ise 19 bin 391 oldu ve 24 bin 289 kişi sağlığına kavuştu.

Sağlık Bakanı Koca “Okullar yarın açılıyor. Yedi yaşındaki çocuklarımız sınıflarında maskeli olacak. Hepimize büyük sorumluluk düşüyor. Nihai çözüm, aşı! Aşılarımızı hemen yaptıralım. Tedbirlerde çocuklarımız kadar hassas olalım.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu