DualarEsmaül Hüsna

Vesveseden Kurtulmak için Dua ve Zikirler

Vesvese nedir? Vesveseden Kurtulmak için Dualar, Esmaül Hüsna isimleriyle zikirler, halüsinasyon gören veya kara sevdaya mübtela olan kimse için dualar

Vesvese nedir? Vesveseden Kurtulmak için Dualar, Esmaül Hüsna isimleriyle zikirler, halüsinasyon gören veya kara sevdaya müptela olan kimse için dualar, vesvese duası

Vesvese Nedir?

Vesvese kelime anlamı olarak; Şüphe, kuruntu, aslı olmayan ihtimaller, tereddüt halinde olma anlamlarında kullanılır.

Arapça ifadesinde Vesvese “gizli ses” yani bir masdar olan “vesvâs” kelimesinin şeytanın bir ismi olarak kullanılması manasına da gelir. “Şeytan”, vesvesenin kaynağı demektir.

Halk arasında ve dinen meşhur olan anlamıyla vesvese, şeytanın veya nefsin kalbe ve akla attığı faydasız, hayırsız, kötü hatıra veya şüphe, kuruntu, aslı olmayan hayallere verilen isimdir.

Vesvese Kuran-ı Kerimde şeytanın ve nefsin vesveseleri olarak ayrı ayrı zikredilmektedir.

“Andolsun ki, insanı biz yarattık ve nefsinin ona ne gibi vesveseler verdiğini biliyoruz ve biz ona şah damarından daha yakınız.” (Kâf Suresi / 16)

Burada, Kaf Suresi 16. Ayet-i kerimede nefsin insana verdiği vesveselere işaret etmektedir.

“Şeytan Âdem’e vesvese verdi.” (A’raf Suresi / 20; Tâha Suresi / 120)

Buradaki ayet-i kerimeler gibi bir çok ayetlerde de şeytanın vesvesesine işaret edilmiştir.

Vesveseden Kurtulmak için Dua ve Zikirler

Vesvese, hayalet görme, kara sevdaya, düşüncelere ve dalgınlığa düşen, mübtela olan bir kimseyi bu hastalıklardan kurtarmak için Es-Selâm ism-i şerifinin şu vefk-i şerifini temiz bir kağıt üzerine yazıp nüsha halinde hastanın üzerine konulursa ve üzerine de yüz kırk iki (142) defa “Ya Selâm” ism-i şerifi okunmuş olan sudan içirilir ve bu su ile sabah akşam hastanın yüzü yıkattırılırsa Cenab-ı Hak Hazretleri lütfu keremiyle o hastaya şifa verir ve o hastalıklardan kurtulur.

Ya Selam Esması anlamı; Kullarını selamete çıkaran, mümin kullarını azaptan koruyan ve cennette kullarına selam veren anlamındadır.

Vesvese hastalığına düşmüş bir kimse “Ya Kuddûs” ism-i şerifinin zikrine devam ederse Cenab-ı Hak Hazretleri onu vesveseden kurtarır.

El Kuddüs Esması Anlamı: Her türlü acizlikten, hatadan, kusurdan münezzeh olan, temiz ve pak olan demektir. Allahu Teala bütün yarattığı mahlukatı maddi ve manevi kirlerden, ayıplardan temizleyip arındırandır.

Alimler buyurmuşlar ki; Vesveseye mübtela olan bir kimsenin o halden kurtulması için temiz bir kağıt üzerine şu aşağıda yazılı olan ayet-i kerimeyi ve duayı yazdıktan sonra bunu bir muşamba veya naylona sararak vesveseli olan kimsenin boynuna as ve sonra yedi gün 170 defa “Ya Kuddûs” ism-i şerifini oku ve her gün okumanın sonunda

Allahümme üızü bike fülânübnü fülâne min şerril vesvâsil hannasi bi hakki ismikel kuddûsü sübbûhun kuddûsün rabbül melâiketi verrûhi

diyerek üflenir.

Cenab-ı Hak Hazretlerinin izni ve keremi ile vesvese zail olur ve o kimse de o rahatsızlıktan kurtulur.

Âyet-i Kerime şudur:

Sübbûhun kuddûsün rabbül melâiketü verrûhu selâmun kavlen min rabbirrahim

Dua-ı Şerifte budur:

Allahümme ente rabbünnasi melikinnâsi ilâhinnâsi eıyzü bike hâmili hicâbi hâzâ min şerril vesvâsil hannâsillezi yüvesvisü fi sudûrinnasi minel cinneti vennâsi

Çeşitli hayaller, halüsinasyonlar gören veya kara sevdaya mübtela olan kimse, vazgeçmek için veya kurtulmak için “El-Celil” ism-i şerifini temiz bir kağıt üzerine yetmiş üç (73) defa yazıp bir muşamba veya naylona sardıktan sonra üzerinde taşır ve yine diğer bir kağıda 73 defa aynı ismi yani “El-Celil” ism-i şerifini yazıp suya koyarak bu sudan bir hafta içerse Cenab-ı Hak Hazretleri lütfu keremiyle o kimse şifa bulur ve iyi olur.

Kaynak: Kenzül Havas Kitabı (Es Seyyid Süleyman El Hüseyni)

 

İlgili Diğer Konular

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün