DualarYaşam

FİLİSTİN İÇİN DUA

Filistin için Dua; Hakkı ile insan olmanın diye sıra sıra dizdiğimiz yasalar, ahlak kuralları, adalet vs hepsi aslında yaratılış gereğidir. İçimizdeki Yaratandan ötürü.

Filistin için Dua; Hakkı ile insan olmanın diye sıra sıra dizdiğimiz yasalar, ahlak kuralları, adalet vs hepsi aslında yaratılış gereğidir. İçimizdeki Yaratandan ötürü.

Hayatta ne yaparsak yapalım; iyilik, kötülük, zalimlik, mazlumluk hepsinin içinde bir hiçlik vardır. Zerre dahi olamadığımız bu âlemde, iyilik olsak ne zalim olsak ne. Bedenimizin üzerindeki beyin dediğimiz varlık böyle düşünmesi normaldir ya kalbimizin aklı böyle mi düşünür.

Bugün dünya üzerinde çok büyük bir zalimlik var ve öyle bir zalimlik ki çocuk, kadın, yaşlı demeden sivil ya da asker fark etmeksizin sefil duruma bırakılıyor ve insanlar açlıktan veya işkenceden ölüyor, öldürülüyor. Birçok insan toplanıp protesto ediyor ancak tek bir millet buna karşı gelirse o millette kaybeder, zalimi durdurmaya mecbur bırakmaktan başka çare yok kanaatimce.  Büyük bir zalimlik olarak görüyoruz ve öyle de.

Şimdi bunu İslami tarafına dönünce de bir bakalım; bu zalimliği yapan insanlar bir pişmanlık yaşayıp İslam’a girip tövbe etseler bütün yaptıkları zalimlik, öldürdükleri tüm insanların günahı o kişiden biranda siliniyor. İnsan bunu düşündüğünde aslında affedemiyor bir cezası bir kısası olsun ister, bir beşerin adalet arayışı karşılık bulur mu bilinmez ancak zalimlikten İslam’a dönen kişi Allah katında yer edinir ve affedilir. Biz insan beşerî bunu kabul eden bir hale bürünmekte zorlanıyoruz. Yine İslam devreye giriyor; İslam da asla ama asla kin, düşmanlık ve nefret üzerine kurulu değil, içimizde barındırmamalıyız.

Adalet için beşer der ki; benim yaratılışım gereği adalet isterim kısas isterim veya başka bir durum ve Allah kuluna şöyle haber gönderdi ‘’o mazlumlar diriler siz fani âlemde anlayamazsınız’’.  Yaratıcının adaleti de büyük olur, cömert olur. İçimizde yaşadığımız bu kaybın acısını, merhamet çığlıklarını sadece biz duyuyoruz. Bizim adaletimiz ile zalime karşılık verirsek mazlumların ahını alırız. Ancak şunu yapabiliriz; Filistin için Dua

Dua;

Ya İlahi adaletin gecikmez biliriz ancak yüreklerimiz susmuyor, Peygamber Efendimizin (s.a.v) kanı yere düşmeden yakalayan Cebrail a.s ın inişi kadar hızlı olsun. En adil adalet ve en güzel makamlar Sen den gelendir. Sen yine dileğine, dilediğini vermeye Kadir sin.

Selam ve dua ile kalın

Sevgiler ve Saygılarımla.

Yazar: Fatma EKEMEN

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün