GündemYaşam

29 Mayıs İstanbul’un Fethi ve Etkinlikleri

29 Mayıs İstanbul'un Fethi Etkinlikleri neler? İstanbul'un fethinin 569'uncu yılı etkinlikleri nerelerde yapılacak? Pazar günü metro, metrobüs, İETT, Marmaray bedava mı? 29 Mayıs resmi tatil mi?

29 Mayıs İstanbul’un Fethi Etkinlikleri neler? İstanbul’un fethi kutlama programı belli oldu mu? İstanbul’un fethinin 569’uncu yılı etkinlikleri nerelerde ve ne zaman yapılacak? 29 Mayıs’ta toplu taşıma ücretsiz mi? İstanbul’un fethinin bu yıl kaçıncı yıldönümü kutlanıyor? Pazar günü metro, metrobüs, İETT, Marmaray bedava mı? 29 Mayıs resmi tatil mi? 29 Mayıs’ta ne oldu? İşte 29 Mayıs 2022 Pazar İstanbul Fethi etkinlik programı ve detayları…

İstanbul’un Fethi’nin 569. yılı, tüm İstanbullularla birlikte Maltepe Etkinlik Alanı’nda kutlanacak. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı himayesinde diğer bir kutlama ise İstanbul Atatürk Havaalanında düzenlenecek.

İstanbul’un Fethi Etkinlikleri

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesi nedeniyle kutlanan 29 Mayıs’ta çeşitli etkinlikler düzenlenecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul’un Fethi’nin 569. yıldönümü, İBB tarafından ücretsiz gerçekleşecek organizasyonlar kapsamında düzenlenecek ve Teoman ve Pinhani sahneye çıkacak. Mehter gösterisi, drone ve video mapping şov ile İstanbul’un Fethi festival havasında kutlanacak.

İBB’den yapılan açıklamaya göre Fatih Sultan Mehmet Han’ın fetih öncesinde ve sonrasında ordusuyla silinmez izler bıraktığı Anadolu yakası bugüne kadarki en büyük fetih kutlamasına ev sahipliği yapacak.

Peygamberin müjdesine nail olan ve muzaffer komutan Fatih Sultan Muhammed Han’ın şanlı Osmanlı ordusunu kutlu asker yapan büyük zaferin 569. yıldönümü kapsamında Fetih kutlamaları 29 Mayıs Pazar günü saat 18.30’da Maltepe Orhangazi Şehir Parkı’nda başlayacak.

Kutlamalarda Teoman ve Pinhani sahne alacak. Fetih kutlamasında, video haritalama ve drone gösterisiyle unutulmaz bir ışıklı görsel şov da yapılacak. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu binlerce İstanbulluyla birlikte kutlamalara katılacak.

Kutlamaların diğer bir adresi ise Atatürk Havalimanın’da düzenlenecek.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’un Fethi’nin 569. Yıldönümünü 29 Mayıs’ta Atatürk Havalimanı’nda kutlanacağını ifade etti. Burada ağaç dikme ve Millet Bahçesi temeli atılacak. 29 Mayıs Pazar günü saat 13.30-17.30 saatleri arasında ‘Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi Fidan Dikimi’ etkinliği için düzenlenecek.

Yeşilköy Atatürk Havalimanında gerçekleştirilecek etkinlikler kapsamında mehter takımı ve Yeniçeriler olacak ve Türk Yıldızları gösteri uçuşu gerçekleştirecek. Programda ayrıca, Esat Kabaklı ve Yücel Arzen konseri de yer alıyor.

İstanbul’un Fethi; 6 Nisan 1453 – 29 Mayıs 1453 tarihleri arasında, 53 gün süren yoğun bir kuşatmanın sonucunda Osmanlı Devleti padişahı II. Mehmed komutasındaki Osmanlı ordusunun Bizans İmparatorluğu’nun başkenti olan İstanbul’u ele geçirmesiyle sonuçlanan bir zaferdir.

29 Mayıs aynı zamanda 1936’da Türk Bayrağı kanunun TBMM’de kabul edildiği tarihtir. Bu kapsamda önemli ve anlamlı bir tarih olan 29 Mayıs Fatih’in İstanbul’u fethetmesiyle birlikte Orta Çağ’ın son günü ve Yeni Çağın başlangıcıdır.

Ayasofya semalarında skymapping gösterisi

İletişim Başkanlığı tarafından, Ayasofya-i Kebir Camii Şerifinde ışık ve video haritalama (mapping) gösterileri gerçekleştiriliyor. İstanbul’un Fethi’nin 569. Yıldönümü dolayısıyla Ayasofya semalarında skymapping Gökyüzü Haritalama Gösterisi ile kutlandı.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Etkinlikleri

İstanbul Topkapı Kültür Parkında bulunan Panorama 1453 Tarih Müzesi’nde, Dönemin Bizans İmparatorluğu’nun başkenti olan Konstantinopolis şehrinin 29 Mayıs 1453’te Osmanlı Sultanı Fatih Sultan Mehmed’in birlikleri tarafından fethinin sergilendiği panoramik resim 10.000 figür çizimi içermektedir.

Tarihte uzun bir yolculuğa çıkmak isteyenler için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Topkapı Kültür Parkı’nda, İstanbul’un Fethi’ne özel etkinlikler 28 Mayıs Cumartesi ve 29 Mayıs Pazar

günü tüm halka ücretsiz olarak düzenlenecektir.

Panorama 1453 Tarih Müzesi’nde iki gün sürecek çeşitli etkinlikler kapsamında üç boyutlu panoramik resim, maket ve sesler eşliğinde İstanbul’un Fethi’ni gün boyu ziyaretçilerine yeniden yaşatacak. Dünyanın ilk tam panoramik müzesi olan Panorama 1453 Tarih Müzesi’nde İstanbul’un Fethi’nin 569. yılına özel programlar sergilenecek.

İstanbul’da Toplu Taşıma Ücretsiz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisinin ortak aldığı kararla, 29 Mayıs Pazar günü İBB’nin işlettiği tüm toplu taşıma araçları ücretsiz olacak. Ayrıca İETT kutlamalara katılmak isteyenler için Maltepe Orhangazi Şehir Parkı’na ek seferler de düzenleyecek. Marmaray da fetih gününde ücretsiz olarak İstanbullulara hizmet verecek.

29 Mayıs Resmi tatil mi?

569. yıldönümünü kutlayacağımız İstanbul’un fetih tarihi bu yıl 29 Mayıs 2022 Pazar gününe denk geliyor. Konuyla ilgili açıklama yetkili İBB’den geldi. 29 Mayıs günü İstanbul’un Fethi resmi tatil kapsamında değildir.

29 Mayıs 2022 Pazar gününe denk geldiğinden dolayı okullar kapalı olacak. 30 Mayıs Pazartesi günü ise tüm kamu kurum ve kuruluşlar kendi çalışma saatinde hizmet vermeye devam edecek.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir; 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün