Esmaül Hüsna

El-Batın Esmasının Zikri, Faziletleri ve Faydaları

El-Bâtın

El-Bâtın esmasının Anlamı: Akılların idrak edemeyeceği yüceliği gizli olan, her şeyin iç yüzünden haberdar olan. Yarattıkları varlıkların nazarlarında gizli olanı, görünmeyeni bilen, her şeyin iç yüzünden haberdar olan.

El-Bâtın esmasının Ebced değeri 62 adettir. Zikir saati AY; zikir günü Pazartesi‘dir. Büyük ebced değeri hesaplanarak zikri de, uygun görülmüştür. Bu takdirde (62×62=3844) olur.

El-Bâtın : الباطن
Yâ Bâtın :
يَا بَاطِنُ

El-Bâtın esmasının ebced değeri, zikir sayısı;

Ebced değeri ve zikir sayısı; 62 (Büyük ebced hesabına göre hesaplanıp zikredilmesi uygun görülmüştür 62 X 62 = 3844)
Zikir günü; Pazartesi
Zikir saati; Ay (Güneş doğarken ilk saatlerde ve ikindi namazı sonrası. Gece okumalarında yatsı namazına doğru ve tam gece yarısı)

 

El-Bâtın isminin Özellikleri, Faziletleri ve Faydaları:

El-Bâtın ism-i şerifinin zikrini vird edinip zikrine devam eden kimseye kısa zamanda ilahi keşifler açılır. Kalp gözü açılır, kalbi nurlarla dolar, çok latif ve güzel şeyler seyreder. Manen ve Kalben ferah ve surur içinde bulunur. Kendisinin gören sever ve her meşru isteği yapılıp yerine gelir. Duaları makbul kimselerden olur.

Her gün, günde üç vakit olmak üzere 33 kere “Ya Batîn” ism-i şerifini zikreden kimseye ilahi keşifler ve nurlar açılır; birtakım ilahi sırlara vakıf olur.

“Ya Batîn” ism-i şerifini her namazdan sonra 62 defa okuyan kimse korktuklarından kurtulur ve güvende olur.

“Ez-Zahir” esması ile birlikte birlikte “Ya Zahiru Ya Batîn” diyerek 62 defa zikreden kimse, şeytanın vesveselerinden kurtulur.

5 vakit namazdan sonra 62 kere “Ya Bâtın celle celâlühû” zikrine devam eden kimsenin duaları kabul olunur, gafletten kurtulur, iç alemi nurlanır.

Her gün 33 kere “Ya Bâtın celle celâlühû” ism-i şerifini okuyan ilahi sırlara erer, eşyanın hakikatlerine vakıf olur.

Her gün ve gece 6200 kere “Ya Bâtın celle celâlühû” ism-i şerifini okuyan kimse ilimde, fende, sanatta başarılı olur.

Her gün 100 kere “Ya Zâhir, Ya Bâtın celle celâlühû” ism-i şeriflerini okuyan şeytanın vesveselerinden ve fena, kötü düşüncelerden kurtulur, gönül huzuruna kavuşur.

“Ya Batîn” ism-i şerifini daima zikreden kimsenin kalbine Cenabı Hakk ilham ihsan eder. Bu sayede güzel şeyler müşahede etmeye başlar. Her türlü sıkıntıdan kurtarır.

“Ya Batîn” ism-i şerifini çokça zikredenler korktuklarından emin olurlar. Kalbi ve ruhi huzura erer, kalb alemi genişler. İç alemi nurlanır. Her mahlukat tarafından sevilir ve sayılır. Duası kabul edilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir