Nükteler

Hz. Ali Efendimizin ibretlik Rüya Yorumu

Peygamber efendimizin yakın çevresinden (arkadaşlarından) sahabelerden biri olan Abdullah oğlu Cabir'in ilginç bir rüyasıdır.

Hz. Ali Efendimizin ibretlik Rüya Yorumu Sahabelerden biri Abdullah bin Cabir’in ilginç rüyasını ibretlik bir şekilde yorumu

Hz. Ali Efendimizin ibretlik Rüya Yorumu

Peygamber efendimizin yakın çevresinden (arkadaşlarından) sahabelerden biri olan Abdullah oğlu Cabir‘in ilginç bir rüyasıdır.

Ashabdan birisi  Câbir Bin Abdullah (Abdullah oğlu Cabir) bir gün gece rüya görür. Bu rüyasında büyük ineklerin küçük inekleri sağdığını, hastaların sağlıklı kişileri ziyaret ettiğini, kuru bir çay kenarında yemyeşil bahçeler bulunduğunu ve cami içerisinde minberde koca koca putlar durduğunu gördü.

Abdullah oğlu Cabir bu rüyaya bir türlü yorum getiremez.

Daha önce gördüğü sıradan bir rüyaya benzememektedir. Bu rüyanın önemli bir mesaj olduğunu düşünür. Bu rüyayı yorumlayacak kişinin ancak Hz. Ali (r.a) olabileceğiniz düşünür.

Hz. Peygamberin “İlim beldesinin kapısı” diye nitelediği Hz. Ali ancak güvenilir bir açıklama ve yorum getirebilirdi. Bu düşüncelerle rüyasını anlatmak üzere Hz. Ali (r.a)’ye müracaat eder.

Câbir Bin Abdullah, Hazreti Ali’nin yanına gelerek, rüyasını tane tane anlatır.  Bu rüyanın ne anlama geldiğini yorumlamasını rica eder.

Hz. Ali “Yanlış yorumdan Allah sığınırım” diyerek söze başlar ve şöyle devam eder.

Hazreti Ali (r.a)Câbir Bin Abdullah rüyasını şöyle yorumlar

“Büyük ineklerin küçük inekleri sağması, yetki ve mevkilerini halkı soymak için kullanan görevlileri yani amir ve memurları; hastaların sağları ziyaret etmesi, yoksulların hallerini arzetmek için zenginlerin peşinde koşmasını; kuru çay kenarında bulunan yemyeşil bahçeler, uzaktan veya dışardan bakıldığında çok büyük sanılan ve öyle ünlenmiş ama aslında içleri kupkuru çölden ibaret olan ilim adamlarını; minberde duran koca koca putlar ise, layık olmadığı halde ilmin, dinin ve devletin yüce makamlarına yükselmiş kimseleri ifade eder.”

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün