Cuma HutbesiGündemİslam

Ramazan Bayramı Hutbesi 2 Mayıs 2022

Diyanet 2022 Ramazan Bayramı Hutbesi yayınlandı mı? 2 Mayıs 2022 Pazartesi Bayram hutbesinin tam metni nedir? Peki bu yıl ki Ramazan Bayramı hutbesinin konusu ne oldu?

2 Mayıs 2022 Ramazan Bayramı Hutbesi yayımlandı. İşte Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 2 Mayıs tarihli “Bayramımız Kutlu, Gönlümüz İman ve Neşe Dolu Olsun” konulu Ramazan Bayramı hutbesinin tam metni…

Diyanet 2022 Ramazan Bayramı Hutbesi yayınlandı mı? 2 Mayıs 2022 Pazartesi Bayram hutbesinin tam metni nedir? Peki bu yıl ki Ramazan Bayramı hutbesinin konusu ne oldu? Diyanet Hutbe!

2022 Ramazan ayı 1 Mayıs Pazar günü Ramazan bayramı arefe günü ile son buluyor ve ertesi gün Ramazan bayramını kutluyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Bayram hutbesi bu hafta Cuma günü yayımlandı. Bayram Hutbeleri Müslümanlar tarafından günün en çok merak edilen konuları arasında yer alıyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki ve yaklaşık 90 bin camide imamlar tarafından Bayram namazında Bayram Hutbesi okunacak. İşte bu Ramazan Bayramında Türkiye geneli tüm camilerde okunacak Ramazan Bayramı hutbesi konusu ve tam metni…

Ramazan Bayramı Hutbesi 2 Mayıs 2022

Ramazan ayının son günlerini idrak ettiğimiz, Bayrama yaklaştığımız şu günlerde 2022 Ramazan Bayramı Hutbesi belli oldu ve Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlandı. İşte Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan “Bayramımız Kutlu, Gönlümüz İman ve Neşe Dolu Olsun” konulu Ramazan hutbesi ve tam metni

Tarih: 02.05.2022

BAYRAMIMIZ KUTLU, GÖNLÜNÜZ İMAN VE NEŞE DOLU OLSUN

بِسْـــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

وَاعْبُدْ رَبَّكَ حَتَّى يَأْتِيَكَ الْيَقِينُ

قالَ رسولُ اللَّه صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم

اَلْمُؤْمِنُ لِلْمُؤْمِنِ كَالْبُنْياَنِ، يَشُدُّ بَعْضُهُ بَعْضاً.

Can bula cananını, bayram o bayram ola,
Kul bula sultanını, bayram o bayram ola,
Hüzn ü keder def ola, dilde hicap ref ola,
Cümle günah af ola, bayram o bayram ola.

Muhterem Müslümanlar!

Ramazan-ı şerifin ilahi tedrisatından geçen kullarına bayram lütfeden Cenâb-ı Hakka sonsuz hamd ü senalar olsun. Bayramları Allah’ı anma, birlik ve beraberlik, sevinç ve neşe günleri ilan eden Resûl-i Kibriyâ Efendimize salât ü selam olsun.

Aziz Müminler!

Bayramlar fıtratımızla buluşma günleridir. Birbirimize gönlümüzü açma, sevincimizi paylaşma günleridir. Kardeşliğimizi pekiştirme, yüreklerimizi birleştirme günleridir.  Bayramlar dilleri, renkleri ve coğrafyaları farklı; imanları, gönülleri ve duaları aynı Müslümanların vahdet şuuruna erdiği anlardır.

Kıymetli Müslümanlar!

Her nimet gibi bayramlar da şükür vesilesidir. O halde şükrümüzle tüm varlığın ve nimetin kaynağı olan Yüce Yaratıcımıza yakınlaşalım.

Bayramları hakiki manada bayram haline getirecek olan bizleriz. Öyleyse bayramın neşesini ve mutluluğunu herkesle paylaşalım. Paylaşarak iyi ve güzel olanı çoğaltalım. Acısı olanın acısını azaltalım, yükü olanın yükünü hafifletelim, derdi olanın derdine ortak olalım.

Allah Resûlü’nün “Bir mümin, diğer bir mümin için birbirini destekleyen bir binanın tuğlaları gibidir.”[1] ilkesine sadakat gösterelim.

Değerli Müminler!

Bayramlar hatırlamaktır. Anne babamızdan başlayarak aile büyüklerimizi ve dostlarımızı, akraba ve komşularımızı ziyaret edelim. Öksüz, garip ve kimsesizleri sevindirelim. Hastaların hatırını soralım, yetimlerin yüreğine dokunalım, yaşlıların duasını alalım. Yüzümüzde beliren tebessümle, kalbimize doğan sıcaklıkla çocuklarımıza bayram neşesini tattıralım.

Bayramlar sevgi, barış ve barışma günleridir. Geliniz bu bayram, aramızdaki kırgınlık ve küskünlükleri bir kenara bırakalım. İman kardeşliğinin lezzetine varalım.

Bayramlar dua vakitleridir. Dünyanın neresinde olursa olsun derdi ve sıkıntısı olan kardeşlerimiz için el açıp Rabbimize yalvaralım. İslam beldelerinin güven ve huzur içinde bayramlar kutlaması için niyazda bulunalım.

Aziz Kardeşlerim!

وَاعْبُدْ رَبَّكَ حَتّٰى يَأْتِيَكَ الْيَق۪ينُ

“Sana ölüm gelinceye kadar Rabbine kulluk et.”[2] ilahi emrine boyun eğerek Ramazan mektebinde kazandığımız güzel hasletleri hayatımız boyunca koruyalım. Ramazan’ın huzur, bereket ve samimiyetini ömrümüzün her anına taşıyalım.

Bu vesileyle aziz milletimizin ve İslam âleminin bayramını tebrik ediyorum. Bayramımız birlik, beraberlik ve kardeşliğimize, İslam coğrafyasının huzur ve selametine, insanlığın kurtuluş ve hidayetine vesile olsun. Bayramımız mübarek olsun.

[1] Buhâri, Salât, 88; Müslim, Birr ve Sıla, 65.  

[2] Hicr, 15/99.

Kaynak: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü


Hutbeyi indir

02.05.2022 tarihli Ramazan Bayramı Hutbesini Türkçe, Arapça, İngilizce, Almanca metni, okunuşu ve PDF Formatında indir

Diyanet Hutbe, dibbys, diyanet fetva, Bayram hutbesi duası, Bayram hutbesi arşivi, Bayram hutbeleri pdf, Cuma hutbesi bugün

Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün