Tarihte Bugün

2 Mayıs Tarihte Bugün

2 Mayıs Tarihte Bugün yaşanan önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar bugün doğanlar ve ölenler, kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

2 Mayıs Tarihte Bugün meydana gelen dünyada ve Türkiye’de önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar, bugün doğan ve ölen ünlüler, 2 Mayıs olayları kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

Bugün doğanlar ve ölenler, yaşanmış tarihi olaylar, toplumsal haberler, bugün hangi gün ve ne günü? Bugün günlerden ne? 2 Mayıs’ta ne oldu? 2 Mayıs özel bir gün mü? 2 Mayıs ne günü? 2 Mayıs’ta ne kutlanır? Dünyada ve Türkiye’de 2 Mayıs Tarihte Bugün ne oldu sayfamızdan okuyabilirsiniz.

2 Mayıs Haberleri, Önemli Gündem Başlıkları

  • Leonardo da Vinci ölümü (1519)
  • Maarif Vekâleti (Millî Eğitim Bakanlığı) kuruldu. (1920)
  • Trafik Haftası
Günün Sözü: “Oruçlunun susması tesbih, uykusu ibadet, duası makbul, ameli de çok sevaptır.” (Deylemi – Hadis-i Şerif)

2 Mayıs Tarihte Bugün Ne Oldu?

Tarihte Bugün Olan Toplumsal Haberler ve Olaylar

1519 – Rönesans döneminde yaşamış, İtalyan ressam, heykeltıraş, mimar ve mühendis Leonardo da Vinci, 67 yaşında hayatını kaybetti. (d. 1452) Leonardo da Vinci‘nin en tanınmış eserleri Vitrivius Adamı, Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği’dir

1670 – İngiltere Kralı II. Charles, Hudson’s Bay Şirketi’ne sözleşme çerçevesinde ayrıcalıklar tanıyarak, Hudson Körfezi’nin içlerine akan tüm akıntı kenarlarında bulunan Kızılderililer ile ticaret yapmasını kabul etti. Kürkçü Topluluğu bu olayı, dünyadaki en eski “Müessese” olarak görmektedir.

1807 – Münih’te yer alan ve gıda maddeleri için kurulan pazar Viktualienmarkt kuruldu.

Dos de Mayo Ayaklanması

1808 – Madrid halkı, şehirlerini işgal eden Fransız ordusuna karşı ayaklanma başlattı.

1843 – İlk Alman göçmenler Şili’deki Puerto Hambre limanına vardılar. Özellikle Llanquihue Gölü çevresine yerleştiler.

1885 – Anadolu’nun ilk lisesi (idadisi) olan Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin temeli törenle atıldı.

1896 – Budapeşte’te bundan böyle düzenli olarak, Avrupa kara parçaları üzerinde bağdaşan metro seferleri başladı.

Millî Eğitim Bakanlığı kuruldu.

1920 – Maarif Vekâleti (Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı) kuruldu. 23 Nisan 1920’de TBMM açıldıktan sonra Hükümetin, 2 Mayıs 1920 tarih ve 3 sayılı yasası ile İcra Vekilleri Heyetinin (Bakanlar Kurulu) on bir Vekaleti’nden biri olarak “Maarif Vekaleti” örgütlenmiştir.

1924 – Hamburg merkezli radyo ve televizyon yayıncısı Norddeutscher Rundfunk AG (NORAG), sonraki adıyla NDR televizyon kanalı yayın yapmaya başladı.

İlk Faks Mesajı

1926 – Atlas Okyanusu’nun iki yakası arasında ilk faks mesajı gönderildi.

1938 – Ordu Süvari Ekibi, Roma’da Milletler Kupası yarışlarında, altın Mussolini Kupası’nı kazandı.

Almanlar teslim oldu

1945 – İtalya’daki Alman işgal birlikleri; Müttefik ordularına, Berlin’deki Alman güçleri ise, Sovyet Mareşal Jukov’un birliklerine teslim olmaya başladı.

1953 – Uluslararası Tiyatro Enstitüsü, Türkiye Merkezi kurucuları seçildi.

1972 – Pele’nin de oynadığı Brezilya şampiyonu Santos futbol takımı İstanbul’a geldi. Santos ertesi gün Fenerbahçe’yi 6-1 yendi.

1979 – Dünya sualtı dalış rekortmeni Türk dalgıç Yasemin Dalkılıç, Ankara’da doğdu.

1982 – Falkland’da İngiltere-Arjantin savaşı başladı

1984 – F-16 uçaklarının Türkiye’de yapılması için anlaşma sağlandı.

1992 – Türk siyasetinin 8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ABD’de prostat ameliyatı oldu.

1998 – Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Topluluğu toplantısında

Avrupa Para Birliğinin üçüncü aşamasına dahil olan Avusturya, Belçika, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz ve İspanya, 1.1.1999 tarihinden itibaren Avrupa Ekonomik ve Parasal Birliğine geçiş çerçevesinde Avrupa Topluluğunun tek parası EURO olarak uygulamaya konulmasını kararlaştırdılar.

Merve Kavakçı Genel Kurul’dan çıkarıldı.

1999 – Fazilet Partisi milletvekili Merve Kavakçı, yemin törenine türbanla katıldı. TBMM’de protestolarla karşılanan olay sırasında kürsüye çıkan Başbakan Bülent Ecevit; “…Burası devlete meydan okunacak yer değildir. Lütfen bu hanıma haddini bildiriniz!” dedi. Kavakçı yemin ettirilmeden TBMM Genel Kurulundan çıkarıldı.

Usame Bin Ladin öldürüldü

2011 – Terör örgütü El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in, ABD güçlerinin Pakistan’da düzenlediği kara operasyonunda öldürüldüğü açıklandı. Ladin’in cenazesinin “denize gömüldüğü” belirtildi. (d. 1957)

2012 – Okul Sütü programı kapsamında, tüm okullara özel okullar hariç ana sınıfı ve 1, 2, 3, 4, 5. sınıf öğrencilerine, ilk süt dağıtımı yapıldı.

Erdoğan, AK Parti’ye üye oldu.

2017 – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, parti genel merkezinde üyelik beyannamesini imzalayarak 979 gün sonra yeniden AK Parti’ye üye oldu.

2022 – UEFA, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rus takımlarının gelecek sezon hiçbir UEFA organizasyonunda yer almayacağını açıkladı.

Mayıs Ayı Takvimi

1 – 2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 7 – 8 – 9 – 10 – 11 – 12 – 13 – 14 – 15 – 16 – 17 – 18 – 19 – 20 – 21 – 22 – 23 – 24 – 25 – 26 – 27 – 28 – 29 – 30 – 31

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün