Gündem

30 Ağustos Resmi Tatil mi? Hangi güne denk geliyor?

30 Ağustos Zafer Bayramı hangi güne denk geliyor, resmi tatil mi? Banka, PTT ve Resmi daireler 30 Ağustos'ta açık mı? 

30 Ağustos Zafer Bayramı hangi güne denk geliyor, resmi tatil mi? Zafer Bayramı resmi tatil mi? 30 Ağustos Zafer Bayramı tam gün mü, yarım gün mü resmi tatil olacak? Banka, PTT ve Resmi daireler 30 Ağustos’ta açık mı? 30 Ağustos 1922’de Ne Oldu? Bu sene için 99’ıncı yıl dönümü kutlamalarının hazırlıkları sürerken merak edilen konuları yazımızda bulabilirsiniz…

Zafer Bayramı 1926’dan itibaren ülkemizde kutlanıyor. Bu sene de kutlanacak olan Zafer bayramı öncesinde vatandaşların merak ettiği konuların başında 30 Ağustos Zafer Bayramı resmi tatil mi sorusu geliyor. 30 AĞUSTOS TATİL Mİ? 29 Ağustos 2021 yarım gün resmi tatil olacak mı? 30 Ağustos günü, Türkiye’de resmî tatildir.

30 Ağustos Zaferi, Türk milletinin bağımsız bir devlet olmasını sağlayan, Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olarak önemli bir yere sahip. Türkiye’nin dört bir yanında Zafer Bayramı kutlamaları resmi törenler ile yapılacak. Peki 30 Ağustos hangi güne denk geliyor?

30 Ağustos 2021 Hangi güne denk geliyor?

2021 yılı içerisinde Zafer Bayramı Pazartesi gününe denk geliyor.

30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan Zafer Bayramı, resmi ve ulusal bir bayramıdır. 30 Ağustos Zafer Bayramı resmi tatil olarak kabul edilmektedir.

30 AĞUSTOS RESMİ TATİL Mİ?

Çalışanlara 30 Ağustos resmi tatil mi? 30 Ağustos 2021 ne zaman, hangi güne denk geliyor, tatil mi?

30 Ağustos, resmi tatil olarak ilan edilen özel günlerden biridir. 30 Ağustos Zafer Bayramı 2021 yılında Pazartesi gününe denk geliyor. Tüm kamu kuruluşları, devlet daireleri ve bankalar normalde de kapalı olacak.

Bu yıl 99. yıl dönümünü kutlayacağımız 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda başkent Ankara’da ve Ankara dışında gerçekleştirilen kutlama ve törenler, “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği” ile düzenlenmiştir.

30 Ağustos Zafer Bayramı öncesi yarım gün tatil var mı?

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde ve bu tatiller öncesi günlerin yarım gün tatil olup olmadığı bazen soru işaretlerine neden oluyor. Ancak 29 Ağustos 2021 yarım gün tatil yapılmayacak.

30 AĞUSTOS’TA BANKA VE PTT’LER AÇIK MI?

Bu yıl Zafer Bayramı Pazartesi gününe denk geldiği için Türkiye genelinde tüm kamu ve hizmet binaları kapalı olacak. Resmi tatil yönetmeliği kapsamında 30 Ağustos 2021 Pazartesi gününe denk gelen Zafer Bayramı etkinlikleri nedeniyle tüm resmi daireler, bankalar ve PTT şubeleri kapalı olacak.

Zafer Bayramında Hastane ve Eczaneler Açık mı?

30 Ağustos Zafer Bayramı Pazartesi günü resmi tatil olduğu için eczaneler de Eczacılar Birliği kararlarına göre ulusal bayramlarda tatil olacak. Nöbetçi eczaneler dışındaki tüm eczaneler 30 Ağustos günü kapalı olacak. Diğer yandan acil servisler dışında Devlet hastanelerinin poliklinik kesimleri de kapalı olacak.

30 AĞUSTOS PROGRAMI YAPILACAK MI?

2021 yılı 30 Ağustos Zafer Bayramı Pazartesi gününe denk geliyor ve Türkiye’de resmî tatildir.

Zafer Bayramı’nda başkent yurt genelinde ve özellikle başkent Ankara’da gerçekleştirilen kutlama ve törenler, “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği” ile düzenlenmiştir.

Zafer Bayramı, 30 Ağustos günü saat 07.00’de başlar ve saat 24.00’te son bulur. Saat 12.00’de Başkentte yirmi bir pâre top atışı yapılır.

Zafer Bayramı için özellikle 1960’lardan itibaren daha kapsamlı ve katılımlı bir şekilde kutlamalar yapılmaya başlanmıştır. 30 Ağustos, Türkiye’de askerî okulların mezuniyet törenlerini yaptıkları gün olmuştur; ayrıca tüm subay ve astsubay rütbe değişiklikleri bu tarihte geçerli olmaktadır.

Zafer Bayramı uzun yıllar Genelkurmay Başkanı’nın tebrikleri kabul ettiği bir bayram olarak kutlanmış; bu durum Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Başkomutan sıfatıyla kutlamalara ev sahipliği yaptığı 2011 yılından itibaren değişmiştir.

Geçen yıl (2020 yılında) ise 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri koronavirüs salgını nedeniyle tüm illerde yasaklanmıştı. İçişleri Bakanlığı tarafından tüm illerin valiliklerine gönderilen genelgede, geniş katılımlı 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama etkinliklerine izin verilmeyeceği duyurmuştu.

Valiliklere gönderilen genelgeyle ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, benzer uygulamaların 23 Nisan, 19 Mayıs, 15 Temmuz ile Ramazan ve Kurban bayramlarında da uygulandığını hatırlattı.

Açıklamada, “Koronavirüs salgınının yeniden ivme kazanmaya başladığı bu günlerde bulaşıcılığı çok yüksek olan hastalığın yayılımını azaltmak için her türlü etkinliğin belirlenen kurallar çerçevesinde mümkün olan en kısa sürede tamamlanması bir zorunluluktur” denildi.

İçişleri Bakanlığı, çelenk sunma ya da şehitlik ziyareti etkinliklerinin asgari katılımla gerçekleştirilebileceği, bunun dışındaki kutlama etkinliklerinin ise dijital ortamda düzenlenmesi gerektiği vurgulandı. Resepsiyonların iptali de ‘salgınla mücadelenin bir gereği’ olarak ifade edildi.

Benzer Konular

Nukteler.com Facebook’ta

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu