Gündem

30 Ağustos Resmi Tatil mi? Hangi güne denk geliyor?

30 Ağustos Zafer Bayramı hangi güne denk geliyor, resmi tatil mi? Banka, PTT ve Resmi daireler 30 Ağustos'ta açık mı? 

30 Ağustos Zafer Bayramı hangi güne denk geliyor, resmi tatil mi? Banka, PTT ve Resmi daireler 30 Ağustos’ta açık mı? Bu sene için 99’ıncı yıl dönümü kutlamalarının hazırlıkları sürerken merak edilen konuları yazımızda bulabilirsiniz…

30 Ağustos Zaferi, Türk milletinin bağımsız bir devlet olmasını sağlayan, Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olarak önemli bir yere sahip. Türkiye’nin dört bir yanında Zafer Bayramı kutlamaları resmi törenler ile yapılacak. Peki 30 Ağustos hangi güne denk geliyor? Zafer Bayramı resmi tatil mi?

30 Ağustos 2021 Hangi güne denk geliyor?

2021 yılı içerisinde Zafer Bayramı Pazartesi gününe denk geliyor.

30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan Zafer Bayramı, resmi ve ulusal bir bayramıdır.

30 AĞUSTOS RESMİ TATİL Mİ?

Bu yıl hafta sonu Pazar gününe denk gelen 30 Ağustos, Türkiye’de resmi tatildir. Tüm kamu kuruluşları, devlet daireleri ve bankalar normalde de kapalı olacak.

Bu yıl 99. yıl dönümünü kutlayacağımız 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda başkent Ankara’da ve Ankara dışında gerçekleştirilen kutlama ve törenler, “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği” ile düzenlenmiştir.

30 AĞUSTOS’TA BANKA VE PTT’LER AÇIK MI?

Bu yıl Zafer Bayramı hafta sonuna geldiği için normalde de tüm kamu ve hizmet binaları kapalı olacak. Resmi tatil yönetmeliği kapsamında 30 Ağustos 2021 Pazartesi gününe denk geldiği için tüm resmi daireler, bankalar ve PTT şubeleri kapalı olacak.

30 AĞUSTOS PROGRAMI YAPILACAK MI?

Geçen yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri koronavirüs salgını nedeniyle tüm illerde yasaklanmıştı. İçişleri Bakanlığı tarafından tüm illerin valiliklerine gönderilen genelgede, geniş katılımlı 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama etkinliklerine izin verilmeyeceği duyurmuştu.

Valiliklere gönderilen genelgeyle ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, benzer uygulamaların 23 Nisan, 19 Mayıs, 15 Temmuz ile Ramazan ve Kurban bayramlarında da uygulandığını hatırlattı.

Açıklamada, “Koronavirüs salgınının yeniden ivme kazanmaya başladığı bu günlerde bulaşıcılığı çok yüksek olan hastalığın yayılımını azaltmak için her türlü etkinliğin belirlenen kurallar çerçevesinde mümkün olan en kısa sürede tamamlanması bir zorunluluktur” denildi.

İçişleri Bakanlığı, çelenk sunma ya da şehitlik ziyareti etkinliklerinin asgari katılımla gerçekleştirilebileceği, bunun dışındaki kutlama etkinliklerinin ise dijital ortamda düzenlenmesi gerektiği vurgulandı. Resepsiyonların iptali de ‘salgınla mücadelenin bir gereği’ olarak ifade edildi.

Güncelleme : 23.08.2020

Benzer Konular

Nukteler.com Facebook’ta

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu