Gündem

30 Ağustos Resmi Tatil mi 2022? Hangi güne denk geliyor?

30 Ağustos Zafer Bayramı hangi güne denk geliyor, resmi tatil mi? Banka, PTT ve Resmi daireler 30 Ağustos'ta açık mı? 

30 Ağustos Zafer Bayramı hangi güne denk geliyor, resmi tatil mi? Zafer Bayramı resmi tatil mi? 30 Ağustos Zafer Bayramı tam gün mü, yarım gün mü resmi tatil olacak? 2022 yılında Zafer bayramının kaçıncı yıl dönümünü kutluyoruz?

30 Ağustos 2022 ne zaman, hangi güne denk geliyor, tatil mi? Banka, PTT ve Resmi daireler 30 Ağustos’ta açık mı? 30 Ağustos 1922’de Ne Oldu? Bu sene için 100’üncü yıl dönümü kutlamalarının hazırlıkları sürerken merak edilen konuları yazımızda bulabilirsiniz…

Zafer Bayramı 1926’dan itibaren ülkemizde kutlanıyor. Bu sene de kutlanacak olan Zafer bayramı öncesinde vatandaşların merak ettiği konuların başında 30 Ağustos Zafer Bayramı resmi tatil mi sorusu geliyor. 30 AĞUSTOS TATİL Mİ? 29 Ağustos 2022 yarım gün resmi tatil olacak mı? 30 Ağustos günü, Türkiye’de resmî tatil midir?

30 Ağustos Zaferi, Türk milletinin bağımsız bir devlet olmasını sağlayan, Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olarak önemli bir yere sahip. Türkiye’nin dört bir yanında Zafer Bayramı kutlamaları resmi törenler ile yapılacak. Peki 30 Ağustos hangi güne denk geliyor?

30 Ağustos 2022 Hangi güne denk geliyor?

2022 yılı içerisinde Zafer Bayramı Salı gününe denk geliyor.

30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan Zafer Bayramı, resmi ve ulusal bir bayramıdır. 30 Ağustos Zafer Bayramı resmi tatil olarak kabul edilmektedir.

30 AĞUSTOS RESMİ TATİL Mİ?

30 Ağustos, resmi tatil olarak ilan edilen özel günlerden biridir. 30 Ağustos Zafer Bayramı 2022 yılında Salı gününe denk geliyor. Tüm kamu kuruluşları, devlet daireleri ve bankalar normalde de kapalı olacak.

Bu yıl 100. yıl dönümünü kutlayacağımız 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda başkent Ankara’da ve Ankara dışında gerçekleştirilen kutlama ve törenler, “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği” ile düzenlenmiştir.

30 Ağustos Zafer Bayramı

29 Ağustos Pazartesi yarım gün tatil var mı?

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde ve bu tatiller öncesi günlerin yarım gün tatil olup olmadığı bazen soru işaretlerine neden oluyor. Ancak 29 Ağustos 2022 Pazartesi günü yarım gün tatil yapılmayacak.

30 AĞUSTOS’TA BANKA VE PTT’LER AÇIK MI?

Bu yıl Zafer Bayramı Pazartesi gününe denk geldiği için Türkiye genelinde tüm kamu ve hizmet binaları kapalı olacak. Resmi tatil yönetmeliği kapsamında 30 Ağustos 2022 Salı gününe denk gelen Zafer Bayramı etkinlikleri nedeniyle tüm resmi daireler, bankalar ve PTT şubeleri kapalı olacak. Bankalar üzerinden yapılan EFT ve Havale işlemleri ise bir gün sonra yapılabilecek.

Zafer Bayramında Hastane ve Eczaneler Açık mı?

30 Ağustos Zafer Bayramı Salı günü resmi tatil olduğu için eczaneler de Eczacılar Birliği kararlarına göre ulusal bayramlarda tatil olacak. Nöbetçi eczaneler dışındaki tüm eczaneler 30 Ağustos günü kapalı olacak. Diğer yandan acil servisler dışında Devlet hastanelerinin poliklinik kesimleri de kapalı olacak.

30 AĞUSTOS PROGRAMI YAPILACAK MI?

Zafer Bayramı’nda başkent yurt genelinde ve özellikle başkent Ankara’da gerçekleştirilen kutlama ve törenler, “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği” ile düzenlenmiştir.

Zafer Bayramı, 30 Ağustos günü saat 07.00’de başlar ve saat 24.00’te son bulur. Saat 12.00’de Başkentte yirmi bir pâre top atışı yapılır.

Zafer Bayramı için özellikle 1960’lardan itibaren daha kapsamlı ve katılımlı bir şekilde kutlamalar yapılmaya başlanmıştır. 30 Ağustos, Türkiye’de askerî okulların mezuniyet törenlerini yaptıkları gün olmuştur; ayrıca tüm subay ve astsubay rütbe değişiklikleri bu tarihte geçerli olmaktadır.

Zafer Bayramı uzun yıllar Genelkurmay Başkanı’nın tebrikleri kabul ettiği bir bayram olarak kutlanmış; bu durum Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Başkomutan sıfatıyla kutlamalara ev sahipliği yaptığı 2011 yılından itibaren değişmiştir.

30 Ağustos Fener Alayı ve Etkinlikleri

Fener alayı, bayramların gecelerinde veya sosyal spor veya diğer amaçlı topluluklar tarafından, halkın ellerinde meşale veya fenerler ile yaptıkları gösterilere verilen isimdir. Halk tarafından gündüzleri kutlanan zaferlere “Zafer Alayı”, geceleri yapılan kutlama gösterilerine ise “Fener Alayı” denilir.

30 Ağustos Zafer Bayramı gecesi birçok ilk ve ilçede Fener Alayı yürüyüşü etkinlikleri düzenleniyor. Başta Ankara, İstanbul, İzmir, Edirne, Eskişehir ve birçok ilde Büyük zaferin 100. yılı kapsamında Fener Alayı ve çeşitli kutlama etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Benzer Konular

Nukteler.com Facebook’ta

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün