Gündem

18 Mart Çanakkale Zaferi Şiirleri ve Sözleri

18 Mart Çanakkale Zaferi kutlu olsun! 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin anlamı ve önemi ne? İşte Çanakkale Zaferi sözleri ve şiirleri

Çanakkale Zaferi’nin 105’nci yılı 18 Mart Çanakkale Zaferi Şiirleri ve Sözleri. Türk Edebiyatının ünlü isimlerinden en güzel Çanakkale şiirleri ve sözleri

Türk ordusunun destan yazdığı, Türk tarihinin yeniden yazıldığı, yüzyılımızın en büyük savaşlarından ve zaferlerinden olan Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde en güzel 18 Mart şiirleri ve sözlerini haberimizde derledik.

Tüm yurtta coşkuyla kutlanacak olan 18 Mart Zaferi ve tarihi hakkında araştırma yapan başta öğrenciler olmak üzere tüm vatandaşların merak ettiği 18 Mart Zaferi’nin tarihi ve birbirinden güzel ve anlamlı 18 Mart sözleri ve şiirleri yazımızda derledik.

4 kıtalık, 8 kıtalık Çanakkale şiirlerini ve anlamlı Çanakkale Şehitler Günü özlü sözleri, uzun ve kısa sözler ve şiirler 18 Mart coşkusu ve yurt genelinde yapılan etkinlikleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Peki 18 Mart tarihi anlam ve önemi nedir? Bu yıl 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin kaçıncı yıldönümü?

Çanakkale Zaferi’nin 105. Yıl dönümü

2020 yılı itibariyle Çanakkale Zaferi 105. yıl dönümü anısına derlediğimiz en güzel ve anlamlı 18 Mart Çanakkale Zaferi Şiirleri ve sözleri

Bu yıl Çanakkale Zaferi’nin 105’nci yılı kutlanıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 18 Mart’ta Çanakkale savaşını anlamak, şehitlerimizi anmak için çeşitli etkinlikler düzenlenip, şiirler ve sözler okunup şehitlikler ziyaret ediliyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılmasında en önemli adımlardan birisi olan 18 Mart Çanakkale Zaferi ile ilgili şiirleri ve sözleri…

Dünya tarihinde en önemli savaşlarından biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferi, Mustafa Kemal Atatürk’ün askerlerine “Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum.” dediği zaferdir. Peki Çanakkale Savaşı’nı bu kadar anlamlı ve önemli kılan nedir? İşte 18 Mart Çanakkale Savaşı’nın önemi ve büyük zaferle ilgili en güzel şiirler ve sözler…

105. Yılı Çanakkale Zaferi Kutlamaları için hazırlıklar başladı. Dünya harp tarihinde önemli yer tutan “Çanakkale geçilmez” destanının yazıldığı Gelibolu Yarımadası, eşsiz zaferin 105’inci yıl dönümünde gerçekleştirilecek törenlere hazırlanıyor.

Şehitler Abidesi’nin bulunduğu bölgede ise hummalı bir çalışma sürüyor. 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin anlam ve önemini hatırlatan şiirler ve sözler

ÇANAKKALE ZAFERİ

18 Mart Çanakkale Savaşı nedir? Tarihi hakkında kısa bilgi

Türk tarihimizde yakın yüzyılın en büyük savaşlarından biri olan ve ortalama 300.000 kahraman askerimizi şehit verdiğimiz Çanakkale savaşlarının ve Çanakkale Deniz Harekatının 105. Yıldönümünü 18 Mart Çarşamba günü.

Çanakkale Savaşı, Birinci Dünya savaşı esnasında 1915-1916 yılları arasında Çanakkale/Gelibolu Yarımadası’nda İtilaf Devletleri ve Osmanlı İmparatorluğu arasında geçmiştir.

Çanakkale üzerinden İstanbul’u ele geçirmek isteyen İtilaf Devletleri, boğazların kontrolünü de elde tutmak istemiştir. Aynı zamanda 1 Ağustos 1914’ün ertesi günü Almanya ile ittifak anlaşması imzalayan Osmanlı İmparatorluğu, fiilen savaşa katılmıştır.

Savaşta ağır kayıplar veren Osmanlı İmparatorluğu, işgal girişimlerini bastıramayınca toprakların büyük bir bölümü zapt edilmiştir. Ancak Gelibolu cephesindeki Çanakkale Savaşı, Atatürk önderliğindeki Türk milletinin ve ordusunun büyük bir mücadele ile kazanılmıştır.

18 Mart Ne zaman? Hangi güne denk geliyor?

2020 yılı olarak 18 Mart 2020 Çarşamba gününe denk geliyor.

Anlam ve Önemi

18 Mart Çanakkale Savaşı ve Zaferinin 105’inci yıldönümü münasebeti nedeniyle bu günün anlam ve önemini açıklayan bilgiler, sözler ve şiirler

Çanakkale Savaşları, Türk tarihinde önemli bir yere sahiptir. Birçok kayıpların verildiği bu savaş yüzyılımızın en büyük, en kanlı savaşlarından biridir.

Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915–1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir.

Çanakkale Cephesi, Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’nda mücadele ettiği en önemli cephedir.

18 Mart Çanakkale Zaferi Sözleri

Her yıl olduğu gibi 2020 yılında da coşkuyla kutlanacak olan Çanakkale Zaferi’nde günün anlam ve önemiyle ilgili mesajlar paylaşmak için anlamlı ve duygu yüklü sözler ve kutlama, tebrik mesajları. İşte 18 Mart Çanakkale Zaferi ile ilgili en güzel sözler…

Çanakkale geçilmez, bu millet zafere sınanmaz. Tüm milletimizin zaferi kutlu olsun, şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

Vatan toprağını terk etmediğimiz ve dünyaya ders verdiğimiz günler günlerde şehit olan tüm askerlerimizi rahmetle anıyorum.

Bir ulusun kuruluş kıvılcımını yakan ve bu uğurda hiç düşünmeden canlarını ortaya koyan tüm aziz şehitlerimizi saygıyla anıyoruz!

Ordu Yok! dediler, Kurulur! dedi. Para Yok! dediler, Bulunur! dedi. Düşman çok! dediler, Yenilir! dedi. Ve dediklerini yaptı. O, Atatürk’tü!

18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlu Olsun.

Kazanmak istersen sen de zaferi, Gürleyen sesinle doldur gökleri Zafer dedikleri kahraman peri, Susandan kaçar da coşana gider Bu yolda herkes bir, ey delikanlı, Diriler şerefli, ölüler şanlı! Yurt için dövüşen başı dumanlı, Her zaman bu şandan, o şana gider. Çanakkale Geçilmez!

Öyle bir dinle ki için titresin! Eğer titremiyorsa o zaman sen; Türk değilsin, vatan değilsin, ana-baba, yâr değilsin, evlat, eş-dost değilsin, Şehit oğlu Şehit değilsin! Saygıyla ve Minnetle… Ne Mutlu Türküm Diyene!

Malazgirt’te Alpaslan’ın dilinde, Surlarda Ulubatlı’nın elinde, Çanakkale cihadının yılında; Zemin kan kırmızı, ay yıldızı ak, O mübarek bayrak, işte bu bayrak! 18 Mart Çanakkale Zaferimiz Kutlu Olsun.

Yedi düvele karşı iman ve inancıyla Dur! diyen ve Çanakkale Zaferi’ni bizlere yaşatan tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz. Allah aynı inanç ve şuuru bizlere de nasip etsin.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105’inci yıl dönümünde toprağın her bir karışını kanlarıyla sulayarak bize bu cennet vatanı armağan eden tüm Şehit ve Gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

İstiklalimizin dönüm noktası, vatan aşkının en kutsal fedakârlıklarının yaşandığı Çanakkale Zaferi’nin 105. yıl dönümünü kutluyor, bu şanlı günü bizlere kazandıran ecdadımızı saygı, minnet ve rahmetle yâd ediyorum.

Çanakkale Zaferi Kısa Tebrik, Kutlama Sözleri

18 Mart Çanakkale zaferinin 105. Yılında Tüm kahraman ecdadımızı sevgi, saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. Ruhunuz Şad olsun.

Düşmanda imkan vardı, Mehmetçikte iman. İşte buydu Çanakkale’yi geçilmez kılan…

Çanakkale geçilmez. Çanakkale, Türk milletinin diriliş destanıdır. Vatan uğruna hiç düşünmeden şehadete yürüyüşün adıdır.

“Çanakkale Zaferi” Bir milletin var oluş yok oluş mücadelesidir. 18 Mart Çanakkale Zaferimiz kutlu olsun.

Büyük önder Atatürk’ün düşman askeri için söylediği şu sözler tarihe altın harflerle kazınmıştır.

18 Mart Çanakkale Zafer Kutlama Mesajları

Ünlü kişilerden derlediğimiz Çanakkale destanı sözleri, anlam ve önemini anlatan güzel sözler

Benimle beraber burada muharebe eden bütün askerler kesin olarak bilmelidir ki bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlen­meden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar mahrum kalmasına sebep olacağını hepinize hatırlatırım. (Mustafa Kemal Atatürk)

Çanakkale müdafaası, üç mucizeler muharebesidir. Hali kurtar­dı; maziye hamaset ve azametini iade etti; vatanımızı bir vatanı ebedi yaptı. (Sami Paşazade Sezai)

Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur. (Mustafa Kemal Atatürk)

Ordunun yardımı olmaksızın Filo’nun başarı sağlayabileceği ümidine kapılmıştım; fakat şimdi bu işte müşterek bir harekatın zo­runlu olduğunu anlıyorum. (Churchill)

Türkler, Çanakkale’yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısına adeta bir kale gibi dikilmişlerdir. (Churchill)

Çanakkale müdafaası, üç mucizeler muharebesidir. Hali kurtar­dı; maziye hamaset ve azametini iade etti; vatanımızı bir vatanı ebedi yaptı. (Sami Paşazade Sezai)

18 Mart Çanakkale Zaferi Şiirleri

Mehmet Akif’ten, Faruk Nafiz Çamlıbel’den Mehmet Bora’dan ve Fahri Ersavaştan en bilinen, meşhur ve güzel 18 Mart Çanakkale Zaferi Şiirleri

Çanakkale Destanı

Yaşamaz ölümü göze almayan.
Zafer, göz yummadan koşana gider.
Bayrağa kanının alı çalmayan,
Gözyaşı boşana boşana gider!
Kazanmak istersen sen de zaferi
Gürleyen sesinle doldur gökleri
Zafer dedikleri kahraman peri
Susandan kaçar da coşana gider.
Bu yolda herkes bir ey delikanlı
Diriler şerefli ölüler şanlı
Yurt için döğüşen başı dumanlı
Her zaman bu şandan, o şana gider

Faruk Nafiz Çamlıbel

ÇANAKKALE TÜRKÜSÜ

Çanakkale içinde vurdular beni
Ölmeden mezara koydular beni
Of gençliğim eyvah
Çanakkale köprüsü dardır geçilmez
Al kan olmuş suları bir tas içilmez
Of gençliğim eyvah
Çanakkale içinde aynalı çarşı
Anne ben gidiyorum düşmana karşı
Of gençliğim eyvah
Çanakkale içinde bir dolu testi
Anneler babalar ümidi kesti
Of gençliğim eyvah
Çanakkale’den çıktım yan basa basa
Ciğerlerim çürüdü kan kusa kusa
Of gençliğim eyvah
Çanakkale içinde sıra söğütler
Altında yatıyor aslan yiğitler
Of gençliğim eyvah
Çanakkale’den çıktım başım selamet
Anafarta’ya varmadan koptu kıyamet
Of gençliğim eyvah

ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ

Bomba şimşekleri beyninden inip her siperin
Sönüyor göğsünün üstünde o arslan neferin.
Ölüm indirmede gökler, ölü püskürmede yer,
O ne müthiş tipidir, savrulur enkazı beşer.
Boşanır sırtlara, vadilere, sağnak sağnak.
Kafa göz, gövde, bacak, kol, çene, parmak, el ayak
Vurulup, tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,
Bir hilal uğruna yarap ne güneşler batıyor.
Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker
Gökten ecdat inerek öpse o pak alnı değer.
Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?
Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın.

MEHMET AKİF ERSOY

ZAFER TÜRKÜSÜ

Yaşamaz ölümü göze almayan,
Zafer, göz yummadan koşana gider.
Bayrağa kanının alı çalmayan,
Gözyaşı boşana boşana gider!

Kazanmak istersen sen de zaferi,
Gürleyen sesinle doldur gökleri,
Zafer dedikleri kahraman peri,
Susandan kaçar da coşana gider.

Bu yolda herkes bir, ey delikanlı,
Diriler şerefli, ölüler şanlı!
Yurt için dövüşen başı dumanlı,
Her zaman bu şandan, o şana gider.

FARUK NAFİZ ÇAMLIBEL

BAYRAĞIM

Şehit kanlarıyla, vermişim rengini,
Gökten Ay’la-Yıldızı koparmışım;
Yüreğimi koymuşum sana, yüreğimi;
Birde vatan sevgimi
Dalgalan ey şanlı Bayrağım;
Sen dalgalan, ben coşayım,
Uğruna destanlar yazayım!

Delikanlımın damarındaki kansın,
Sen, cansın, canansın.
Yansın, bu yürekler sana yansın;
Vatan aşkıyla yansın
Dalgalan ey şanlı Bayrağım;
Sen dalgalan, ben coşayım,
Uğruna destanlar yazayım!

Sevgisin, Mutluluksun, Umutsun;
Aşksın, Destansın, bulutsun;
Sen bensin, Benliğimsin
Sana, canım feda olsun!
Dalgalan ey şanlı Bayrağım;
Sen dalgalan, ben coşayım,
Uğruna destanlar yazayım!

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

Çanakkale dediğin manasızdır sanma sen
Ordaki şehitlerdir tarihlere şan veren
Vatan toprağı için can ile serden geçen
Korkuyor bu kafirler tüyleri diken diken

Su üstü mayın dolu nusret toplar mayını
Bir yandan Elizabeth düşünüyor canını
Komayacağız yerde şehitlerin kanını
Korku bilmez bu millet artıracak şanını

Mehmedoğlu Seyyid’in mermiyi kaldırışı
Dünya durdu, dönmüyor seyreyliyor yarışı
Anlayacak kafirler bucağı ve karışı
Türküm başkaldırdı ki zaferdir haykırışı

Gaza, cihad nasib et Türk milletine ya Rab!
Anzak, Hindu, İngiliz… Hepsi harab ve bitab
Her renk, her dil, her kıta bilsin ki bu kutlu ab
Çanakkale suyu bu ne Rum dinler ne Arab

Anafarta, Dardanos, Boğalı, Seddülbahir
Türktedir bu topraklar dünyada evvel ahir
Kayboldu İngilizler bilinmiyor nerdedir
‘Çanakkale Geçilmez’ bu da açık gerçektir

Samet Mehmet Bora

ÇANAKKALE DESTANI

Yıl 1915
18’indeyiz Martın.
Kendine gel biraz!
Pek tekin değildi Çanakkale’nin suyu,
Geçilmez bu boğaz…
Geçilmez bu boğaz…
Bizi
Ne topun yıldırır,
Ne kurşunun.
Çünkü artık
Başladı cengimiz.
Er meydanında bulunmaz dengimiz…
Sen misin Mustafa Kemal’im ileri diyen?
İşte fırladık siperden.
Sırtına yüklenmiş kahraman
Seyit 276 kiloluk mermiyi,
Koşuyor bataryasına ateşler içinden.
Bu mermi denizlere gömecek Elizabet’i Buvet’i…
Yanıyor bugün Anafartalar yanıyor,
Denizler yanıyor,
Dağlar yanıyor.
Zafer bizimdir artık
Düşman zırhlıları batıyor…
Türk’üm,
Muzaffer olarak doğmuşuz bir kere.
Bir karış toprak uğruna Kimimiz şehit oluruz.
Kimimiz gazi.
Hiç değişmez bu yazı.
Dünyada her yer geçilir belki
Lâkin geçilmez Çanakkale Boğazı…

Fahri ERSAVAŞ

KORKMA!

Cehennem olsa gelen, göğsümüzde söndürürüz,
Bu yol ki Allah yoludur, korku bilmeyiz, yürürüz!
Düşer mi tek taşı sandın namus ocağının?
Meğer ki savaşa giren son er şehid olsun.
Şu karşımızdaki mahşer kudursa, çıldırsa;
Denizler ordu, bulutlar donanma yağdırsa;
Bu altımızdaki yerden bütün yanardağlar,
Taşıp da kaplasa afakı bir kızıl sarsar;
Değil mi cephemizin sinesinde iman bir;
Sevinme bir, acı bir, gaye aynı, vicdan bir,
Değil mi cenge giden Çerkes’in, Laz’ın, Türkün,
Arab’la, Kürd ile bakidir ittihadı bugün;
Değil mi sinede birdir vuran yürek… Yılmaz!
Cihan yıkılsa, emin ol, bu cephe sarsılmaz!
Nasıl ki yarmadan afakı pare pare düşer,
Huda’yı boğmak için saldıran Cünun-i beşer;
Nasıl ki nur-i hakikatle çarpışan evham;
Olur şerare-i gayretle akibet güm-nam,
Şu karşımızdaki mahşer de öyle haşrolacak.
Yakında kurtulacaktır bu cephe…
Kurtulacak…
Demek yıkılmayacak kıble-gah-ı amalim…
Demek ki ölmüyoruz…

Haydi arkadaş gidelim!

Mehmet Akif Ersoy / 18 Mart 1915

ZAFER TÜRKÜSÜ

Yaşamaz ölümü göze almayan,
Zafer, göz yummadan koşana gider. Bayrağa kanının alı çalmayan,
Gözyaşı boşana boşana gider!
Kazanmak istersen sen de zaferi, Gürleyen sesinle doldur gökleri,
Zafer dedikleri kahraman peri, Susandan kaçar da coşana gider.
Bu yolda herkes bir, ey delikanlı,
Diriler şerefli, ölüler şanlı!
Yurt için dövüşen başı dumanlı,
Her zaman bu şandan, o şana gider.

Faruk Nafiz ÇAMLIBEL

Çanakkale Türküsü

Çanakkale içinde vurdular beni
Ölmeden mezara koydular beni
Of gençliğime eyvah

Çanakkale içinde aynalı çarşı
Ana ben gidiyom düşmana karşı
Of gençliğim eyvah

Çanakkale içinde bir uzun selvi
Kimimiz nişanlı kimimiz evli
Of gençliğim eyvah

Çanakkale üstünü duman bürüdü
On üçüncü fırka harbe yürüdü
Of gençliğim eyvah

Çanakkale içinde toplar kuruldu
Vay bizim uşaklar orda vuruldu
Of gençliğim eyvah

Çanakkale içinde bir dolu testi
Analar babalar umudu kesti
Of gençliğim eyvah

Not: Türkünün Aslı Anonimdir.

Düzenlenmiş bugünkü hali ise:
Çanakkale türküsü, Çanakkale Savaşı’nı anlatan bir türkü. Ait olduğu yöre Kastamonu’dur.
Nakaratı ” Çanakkale icinde aynalı çarşı/x2 ana ben gidiyorum düşmana karşı Off gençliğim eyvah” şeklindedir.
Notaya Muzaffer Sarısözen’in aldığı türkünün kaynağı Kastamonu’lu İhsan Ozanoğlu’dur.

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı