Gündem

Diyanet 2023 yılı Kurban Kesim Bedelleri açıklandı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı'nın 2023 yılı vekaletle kurban kesim bedelini yurt içinde 5 bin 950, yurt dışında ise 2 bin 750 TL olarak belirlediklerini açıkladı.

Diyanet 2023 yılı vekalet yoluyla Kurban kesim bedelleri belli oldu. Bu yılki kesim bedelleri yurtiçinde 5.950 lira, yurtdışında 2.750 lira alarak belirlendi. 2022’de bu sırasıyla 2,250 TL ve 1800 TL’ydi. Dolayısıyla kurbanlık zammı %100’den fazla oldu.

2023 Kurban kesim bedelleri

Milyonlarca Müslüman tarafından 2023 yılı Kurban Bayramı 28 Haziran Çarşamba günü idrak edilecek ve mübarek kurban bayramı öncesinde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 2023 vekaletle kurban kesim bedelini duyurdu.

Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Erbaş, 2023 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 5.950 TL, yurt dışında ise 2.750 TL olarak belirlendiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı’nın 2023 yılı vekâletle kurban kesim organizasyonuna ilişkin sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulundu.

Başkan Erbaş, paylaşımında, “Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak 2023 yılı vekâletle kurban kesim bedelini yurt içinde 5.950 TL, yurt dışında ise 2.750 TL olarak belirledik. Bağışlarınızı başta deprem bölgesi olmak üzere tüm ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kurban kesmenin Allah’ın bahşettiği nimet ve imkanları inanılan değerler uğruna feda edebilme bilincini kazandırdığını dile getiren Erbaş, kurban ibadetini yerine getirmekle Allah’ın emrine itaat edildiğini ve kulluk bilincinin korunduğunu belirtti.

Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş: Vekaletle kurban organizasyonunun her bir aşamasını titizlikle takip ediyoruz, Bağışların teslim alınmasından kurbanların kesimine ve dağıtımına kadar organizasyonun her aşamasını titizlikle takip etmektedir.” dedi.

Diyanet İşler Başkanı Ali Erbaş konuşmasına şöyle devam etti;

“Kurban, ilahi merhamete nail olma ve Rabbimizin rızasını kazanma vesilesi olduğu gibi aynı zamanda toplumsal boyutu da olan sosyal bir ibadettir. Gerek fert gerekse toplum açısından birçok hikmeti bünyesinde barındıran kurban ibadetinin müminler arasında kardeşlik şuurunun pekişmesini, insanlar arasında paylaşma, yardımlaşma ve dayanışma bilincinin gelişmesini sağlayan önemli bir yönü vardır. Bu yönüyle kurban, Allah için paylaşmaktır, paylaşarak birbirimize yakınlaşmayı sağlayan bir ibadettir. Kesilen veya kestirilen kurbanın Allah için fedakarca paylaşılması, Peygamberimizin örnek ahlakı ve bizlere bıraktığı çok önemli bir sünnetidir.”

Türkiye’de vekaletle kurban hizmeti müftülükler, yurt dışında ise büyükelçilikler, müşavirlikler, ataşelikler, koordinatörlükler ve ilgili ülkelerdeki dini idareler ve yerel kuruluşlarla iş birliği içerisinde yürütülmektedir.

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün