GündemYaşam

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü

20 Haziran tarihinde dünya genelindeki mültecilerin yaşadıklarına ve durumuna dikkat çekmek amacıyla kutlanan uluslararası gün olan Dünya Mülteci Günü hakkında bilinmesi gerekenler...

Dünya Mülteciler Günü ne demek? Nasıl ortaya çıktı? Dünya Mülteciler Gününün önemi ve amacı nedir? Mülteciler Gününün Kısa tarihçesi ve dünya genelinde ortak etkinlikleri hakkında genel bilgiler…

Her yıl 20 Haziran günü Dünya Mülteci Günü olarak kutlanmaktadır. Peki Dünya Mülteci Günü nedir? 2021 Dünya Mülteciler Günü (World Refugee Day) teması belli oldu mu? Türkiye’deki mülteci sayısı kaç? Mülteci ve göçmen arasındaki fark nedir? Dünya Mülteciler Günü ilk ne zaman kutlandı?

Dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkeyiz. Dünyada en çok mülteciyi son 7 yıldır Türkiye barındırıyor… 20 Haziran tarihinde dünya genelindeki mültecilerin yaşadıklarına ve durumuna dikkat çekmek amacıyla kutlanan uluslararası gün olan Dünya Mülteci Günü hakkında bilinmesi gerekenler…

Dünya Mülteci Günü

Her yıl 20 Haziran tarihinde Birleşmiş Milletler himayesinde, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği UNHCR ve dünya genelinde bir çok ülke ve çok sayıda sivil toplum örgütü Dünya Mülteci Günü kapsamında etkinlikler düzenliyor. Savaş, siyasi ve ekonomik durum ya da zulüm sebebiyle evlerinden olan mültecilerin durumuna dikkat çekiliyor.

Mülteci Ne Demek?

Arapça kökenli bir sözcük olan mülteci kelimesi, Türk Dil Kurumu (TDK) Güncel Sözlükteki karşılığı sığınmacı olarak geçmektedir. Arapça köken olarak iltica kelimesi anlamındaki Sığınmacı sözcüğüyse TDK Büyük Türkçe Sözlükte “Başka bir ülkeye veya yere sığınmış olan kişi, sığınık, mülteci; Yabancı bir ülkede iltica etmeden önce belirli bir süre kalan kimse.” şeklinde açıklanmaktadır.

Dünya Mülteciler Tarihçesi

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 4 Aralık 2000’de yaptığı toplantıda, 2001 yılı itibariyle her yıl 20 Nisan tarihinde Dünya Mülteci Günü düzenlenmesine karar verildi. Düzenlenen kurulda, 2001 yılının 1951’de imzalanan Mültecilerin Statüsüne İlişkin Sözleşme’nin 50. yılı olduğu notu düşüldü.

  • 2001 yılında ilk kez kutlanmış ve kutlamalara Amerikalı aktris Angelina Jolie de katılmıştır.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), II. Dünya Savaşı sonrasında evlerinden kaçan veya evlerini kaybetmiş milyonlarca Avrupalı mülteciye yardım etmek amacıyla 1950 yılında kurulmuştur.

2021 Dünya Mülteciler Günü Teması

2001’den bu yana her yıl 20 Haziran’da çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Dünya Mülteciler Günü, her yıl farklı bir tema altında gerçekleştiriliyor.

Bu gün için 2021 yılı teması Birleşmiş Milletler tarafından “Together we heal, learn and shine – Birlikte iyileşir, öğrenir ve parlarız” olarak belirlenmiştir.

Bu yıl ki tema kapsamında Mültecilerin, genel olarak sağlık hizmetleri, cinsel sağlık ve üreme sağlığı, beslenme ve akıl sağlığı hizmetlerine erişimini genişletmeye teşvik etmek ve iyileştirmeye çalışmak amaçlanmaktadır. Ayrıca üniversite öğrencisi genç mültecilerin, eğitim hayatına destek vermek, karşılaştıkları sorunların üstesinden gelmesine yardımcı olmak hedeflenmektedir.

20 Haziran Dünya Mülteci Günü Ortak Etkinliği

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından Haziran 2016 yılında #WithRefugees inisiyatifi ile başlatılan dilekçe uygulaması hükümetlere, mülteciler için adil bir şekilde çalışmaları yönünde çağrıda bulunması bakımından oldukça önemli bir uygulamadır.

Bu uygulama;  zorla yerinden edilen halklar için hükümetlerin harekete geçmesini ve insanların söz konusu halklar ile dayanışma içinde olmalarını teşvik etmektedir. Bahse konu Dilekçe, hükümetten şunları talep etmektedir:

  • Her mülteci çocuğa eğitim hakkını gerçekleştirme imkanının sağlanması,
  • Her mülteci aileye yaşamlarını sürdürmeleri için güvenli bir yerin temin edilmesi.
  • Her mülteci bireye kendi toplumlarına olumlu katkıda bulunması için, kendisine uygun iş fırsatının sunulması ve yeni beceriler edinmesinin sağlanması.

Türkiye’de ne kadar Mülteci yaşıyor?

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Dünya Mülteciler Günü vesilesiyle 2019 Haziran ayında açıkladığı raporunda, Türkiye’de çoğu Suriyeli olmak üzere 3,7 milyon mültecinin yaşadığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler UNHCR raporuna göre nüfusuna oranla en çok mülteci kabul eden ülke ise Lübnan. Bu klasmanda Lübnan’ı Ürdün ve Türkiye izliyor.

Türkiye aynı zamanda 83 bin 800 başvuruyla dünya çapında en çok yeni sığınma başvurusu yapılan 5. ülke konumunda.

BMMYK 2020 Raporu

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü öncesinde yayımlanan raporda iç savaş, çatışma ve baskı ve zulüm nedeniyle geçen yıl dünya genelinde zorla yerinden edilenlerin sayısının “görülmemiş” seviyeye ulaştığına dikkat çekildi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), dünyada geçen yıl zorla yerlerinden edilenlerin sayısının yaklaşık 80 milyona ulaştığını duyurdu.

Türkiye en fazla mülteci konuk eden ülke

Rapora göre Türkiye yüzde 92’si Suriyeli olmak üzere toplam 3,9 milyon yerinden edilmiş insana ev sahipliği yaparak, bu alanda dünya sıralamasındaki birinciliğini 2019’da da sürdürdü.

Kolombiya, yaklaşık 1,8 milyon yerinden edilmiş Venezuelalıyı ağırlayarak Türkiye’nin ardından ikinci sıraya yerleşti.

Almanya ise yüzde 42’si Suriyeli mülteci ve sığınmacılar olmak üzere yaklaşık 1,5 milyon kişiyle üçüncü sırada yer alırken, bu ülkeyi Pakistan (1,4 milyon kişi) ve Uganda (1,4 milyon kişi) takip etti.

2021 Dünya Mülteciler Günü Ne Zaman, Hangi Gün?

20 Haziran 2021 Pazar günü

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu