Gündem

Malazgirt Zaferi Tarihi ve Önemi, 950. Yıl Dönümü Etkinlikleri

26 Ağustos 1071'de gerçekleşen Malazgirt Zaferinin 950. yıl dönümü. Türklere Anadolu’nun kapısını açan büyük ve anlamlı bir zafer

Malazgirt Zaferi Tarihi 26 Ağustos 1071’de gerçekleşen Zaferin 950. yıl dönümü. Türklere Anadolu’nun kapısını açan zaferin sene-i devriyesi. 1071 Malazgirt Zaferinin Türk tarihindeki önemli nedir? Malazgirt Meydan Muharebesinin sebepleri ve sonuçları

Malazgirt savaşı nedir? 1071 Malazgirt savaşında ne oldu? 26 Ağustos tarihi, anlam ve önemi hakkında araştırma yapan başta öğrenciler olmak üzere tüm vatandaşların merak ettiği konu Malazgirt Savaşı nasıl oldu? Malazgirt Savaşı Nerede ve Kimler Arasında Oldu? Malazgirt Savaşı Nasıl Yapıldı? Bu yıl kaçıncı yıldönümü? 1071 Malazgirt Zaferi’nin 950. yıl dönümü etkinliklerinin detayları açıklandı…

Malazgirt Zaferi’nin 950. yıl dönümü

Bu yıl 950. yıl dönümünü kutlayacağımız 1071 Malazgirt Zaferi hakkında kısa ve özet bilgiler, nedenleri ve sonuçları ve 2021 yılı Malazgirt Zaferi kutlamaları ve etkinlikleri açıklandı. Bu yazımızda detayları ile bulabilirsiniz.

Büyük komutan Sultan Alparslan’ın komutanlığında İslam orduları haçlı ordularına karşı büyük bir zafer kazanmış, Türkler, tarihten aldığı bilgi ve tecrübe ile Anadolu’yu; kendisine yurt yapmışlardır. Anadolu, Türk-İslam Medeniyeti’ne beşik, mazlumlara umut olmuştur.

Malazgirt zaferi, askeri bir başarının ötesinde, aklın, yeteneğin, imanın, sabrın, fedakarlığın ve güçlü bir iradenin eseridir.

26 Ağustos Hangi güne denk geliyor?

Türklere Anadolu’nun kapısını açan Sultan Alparslan’ın diyarı Muş’un Malazgirt ilçesinde, şanlı zaferin 950. yıl dönümü dolayısıyla etkinliklerin yapılacağı alanda hazırlıklar başladı.

Bakanlar Kurulu kararıyla 2 sene önce “Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı” ilan edilen ilçenin Danişmentgazi Mahallesi’ndeki 238 hektar alanda, aşamalar halinde yapılan çalışmalar sürüyor.

2021 yılı Ağustos ayında kutlayacağımız 950. yıl dönümü olan Malazgirt Zaferi Perşembe gününe denk geliyor.

1071 Malazgirt Anma Şenlikleri

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Okçular Vakfı tarafından 23-26 Ağustos tarihlerinde Muş´un Malazgirt ve Bitlis’in Ahlat ilçelerinde eş zamanlı düzenlenecek 1071 Malazgirt Zaferi´nin 950. yıl dönümü etkinlikleri yapılacak.

26 Ağustos Malazgirt Zaferi’nin 950. yıl dönümü etkinlikleri, 1071 Sultan Alparslan Otağı’nın kurulduğu “Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı”ndaki Mehter Takımı’nın gösterisiyle başladı.

23 Ağustos tarihinde yapılan Fener Alayı yürüyüşü ile başlarken etkinlikler kapsamında 26 Ağustos 2021 tarihinde Ahlat Millet Bahçesi açılış töreni de düzenlenecek.

Ahlat ve Malazgirt´te vatandaş ile devlet erkanının katılımıyla 24-25 Ağustos´ta bayrak ve meşaleli yürüyüşler düzenlenecek.

24 Ağustos´ta başlayan ve iki gün sürecek olan Ahlat Millet Bahçesi´nde atlı okçuluk, okçuluk, cirit atma, güreş ve geleneksel sporlar yapılacak. Burada kurulan çadırlarda Anadolu´dan gelen ozanlar türkülerini söyleyecek.

25 Ağustos´ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ahlat´a teşrif edecek. Dünyanın en büyük Türk ve İslam kabristanlığı olan Selçuklu kabristanlığını ziyaret edecek ve daha sonra Ahlat Millet Bahçesi´ndeki etkinlikleri ziyaret edecek. Akabinde diğer yıllardan farklı olarak yaklaşık 60 ülkeden büyükelçi burada olacak, Cumhurbaşkanımızın kabulleri olacak.

Malazgirt Zaferi Tarihi ve Önemi

Ruh ve mana gücünün zaferi olarak nitelendirilen Malazgirt Zaferinin Türk tarihindeki yeri çok başkadır. Bu nedenle ülke genelinde Malazgirt Zaferi’nin 950. yıl dönümü büyük bir coşku ile kutlanmaktadır.

Büyük Kumandan Alparslan Gazi’nin ordusuna ”Beyaz Kefenim” diyerek giydiği elbiseleriyle Cuma Namazı kıldırıp yüce Allah’a zafer nasip etmesi için dua ettiği zaferin adıdır Malazgirt Zaferi…!

Anadolu’nun Kapısını İslam’a Açan Zafer: Malazgirt Zaferi

Tam 950 yıl önce bu gün, Malazgirt Zaferinin Türk-İslam tarihindeki yeri çok başkadır. Ecdadımızın Cihan Hakimiyeti rüyasının adeta merkezi olan Anadolu’nun kapıları bu zafer ile ardına kadar aralanmıştır.

Büyük ve anlamlı bu Zaferin 950. Yıl Dönümünde Vatan, Millet ve Bayrak uğruna korkusuzca mücadele eden şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Aynı şekilde vatan uğruna gazilik mertebesine ulaşan kahramanlarımıza da acil şifalar diliyoruz.

Nedenleri

 • Türklerin Anadolu’yu yurt edinmek istemesi,
 • Bizanslıların Pasinler savaşındaki ağır yenilgiyi unutturmak istemesi,
 • Anadolu’ya yapılan akınların bir devlet politikası haline gelmesi,
 • Romen Diyojen’in Türkleri Anadolu’dan uzaklaştırıp İslam devletleri üzerinde hakimiyet kurmaya çalışması,
 • Türkmenlerin baskılarının artması…

Önemi ve Sonuçları

Sözün gücünü kullanan en önemli komutanlardan bir tanesi olarak gösterilen Sultan Alparslan milletine ”Bu saatten itibaren size emredici bir hükümdar değilim. Sıradan bir askerim ve burada savaşmaya mecbur olduğumuz olayla karşı karşıyayız. Size emretmiyorum, isteyen benimle savaşır, istemeyen gider” diyordu…

Bu denli etkili bir konuşma bizleri Malazgirt Zaferinin 50. Yıl Dönümünde dahi etkilemeyi başarmaktadır. Sultan Alparslan’ın ordusu da bu etkili konuşma sayesinde kendisinden iki kat fazla olan Bizans ordusunu perişan etmiştir…

 • Bizans ordusu sayıca fazla olmasına rağmen ağır bir yenilgiye uğratılmıştır.
 • Malazgirt Zaferinin en önemli sonucu Anadolu’nun kapılarının Türklere tamamen açılmasıdır.
 • Bu zafer Bugünkü Türk Devletinin temellerinin atılmasına önemli bir katkısı olmuştur.
 • Malazgirt savaşı ile tüm maddi olanaklarını kullanan Bizans’ın sonraki akınlarda Türklere karşı koyamaması sayesinde Anadolu çok kolay bir şekilde yurt edinilmiştir.
 • Malazgirt Zaferi Bizans’ın Balkanlardan elini çekmesine neden olmuştur.
 • Malazgirt Zaferi ile Bizans’ın İslam devletleri üzerindeki baskısı sona ermiştir.
 • Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ilk Türk Beylikleri kurulmaya başlanmıştır.

Savaş sonrasında Romen Diyojen’i esir alan Sultan Alparslan büyüklük göstererek kendisini ülkesine geri yollamıştır. Ancak yaşanan büyük hezimet milletini çok fazla rahatsız etmiş ve kendisi zindanlara atılmıştır. Çok kısa bir süre sonrada Romen Diyojen hayatını kaybetmiştir.

Bu yıl 950. Yıl Dönümünü kutlayacağımız Zaferin tekrardan milletimize kutlu olsun diyoruz ve bu tür önemli zaferlerin milletimizce her daim hatırlanmasını temenni ediyoruz…

Malazgirt nerede?

Günümüz sınırlarına göre Malazgirt, Muş’ta yer almaktadır. Konum olarak Van, Ağrı, Erzurum, illerinin ortasında bulunur. Malazgirt ilçesi il merkezine karayolu ile uzaklığı 137 km olup, merkeze en uzak ilçe durumundadır. İlçenin yüzölçümü 1534 km2 olup, düz bir alana kurulmuştur.

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Güzel, Malazgirt Savaşı’nı kısa ve özet anlatıyor. Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan ile Bizans İmparatoru Romen Diyojen muharebesi ve Alp Arslan’ın zaferi

 2. Türk tarihinde Sultan alp arslan’ın zaferi, en az İstanbul un fethi kadar önemli bir yeri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu