Gündem

Malazgirt Zaferi Tarihi ve Önemi – 950. Yıl Dönümü Etkinlikleri

26 Ağustos 1071'de gerçekleşen Malazgirt Zaferinin 950. yıl dönümü. Türklere Anadolu’nun kapısını açan büyük ve anlamlı bir zafer

Malazgirt Zaferi Tarihi 26 Ağustos 1071’de gerçekleşen Zaferin 950. yıl dönümü. Türklere Anadolu’nun kapısını açan zaferin sene-i devriyesi

Malazgirt savaşı nedir? 26 Ağustos tarihi, anlam ve önemi hakkında araştırma yapan başta öğrenciler olmak üzere tüm vatandaşların merak ettiği konu Malazgirt Savaşı nasıl oldu? Bu yıl kaçıncı yıldönümü?

Bu yıl 950. yıl dönümünü kutlayacağımız 1071 Malazgirt Zaferi hakkında kısa ve özet bilgiler, nedenleri ve sonuçları ve 2021 yılı Malazgirt Zaferi kutlamaları ve etkinlikleri

Malazgirt Zaferi’nin 950. yıl dönümü

Bitlis’in Ahlat ile Muş’un Malazgirt ilçelerinde, 26 Ağustos Malazgirt Zaferi’nin 949. yıl dönümü etkinlikleri törenlerle başladı.

23 Ağustos 2020  Pazar günü Malazgirt Zaferinin yıl dönümü kapsamında Ahlat’ta “1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağı”nın kurulduğu Çarho mevkisinde düzenlenen tören öncesi Hava Kuvvetleri Komutanlığının akrobasi timi Türk Yıldızları, zaferin 949. yılına özel gösteri gerçekleştirdi.

 • MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 1071 Malazgirt Zaferi’nin 949’uncu yıl dönümü etkinliklerine katılacak ve Bitlis’in Ahlat ilçesinde yapımı tamamlanan Cumhurbaşkanlığı köşkü (külliyenin) açılışında yer alacak.
 • 25 Ağustos 2020 – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 949. yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere Bitlis’in Ahlat ilçesine geldi.

Malazgirt Zaferi Tarihi ve Önemi

Ruh ve mana gücünün zaferi olarak nitelendirilen Malazgirt Zaferinin Türk tarihindeki yeri çok başkadır. Bu nedenle ülke genelinde Malazgirt Zaferi’nin 949. yıl dönümü büyük bir coşku ile kutlanmaktadır.

Büyük Kumandan Alparslan Gazi’nin ordusuna ”Beyaz Kefenim” diyerek giydiği elbiseleriyle Cuma Namazı kıldırıp yüce Allah’a zafer nasip etmesi için dua ettiği zaferin adıdır Malazgirt Zaferi…!

Anadolu’nun Kapısını İslam’a Açan Zafer: Malazgirt Zaferi

Tam 949 yıl önce bu gün, Malazgirt Zaferinin Türk-İslam tarihindeki yeri çok başkadır. Ecdadımızın Cihan Hakimiyeti rüyasının adeta merkezi olan Anadolu’nun kapıları bu zafer ile ardına kadar aralanmıştır.

Büyük ve anlamlı bu Zaferin 949. Yıl Dönümünde Vatan, Millet ve Bayrak uğruna korkusuzca mücadele eden şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Aynı şekilde vatan uğruna gazilik mertebesine ulaşan kahramanlarımıza da acil şifalar diliyoruz.

Nedenleri

 • Türklerin Anadolu’yu yurt edinmek istemesi,
 • Bizanslıların Pasinler savaşındaki ağır yenilgiyi unutturmak istemesi,
 • Anadolu’ya yapılan akınların bir devlet politikası haline gelmesi,
 • Romen Diyojen’in Türkleri Anadolu’dan uzaklaştırıp İslam devletleri üzerinde hakimiyet kurmaya çalışması,
 • Türkmenlerin baskılarının artması…

Önemi ve Sonuçları

Sözün gücünü kullanan en önemli komutanlardan bir tanesi olarak gösterilen Sultan Alparslan milletine ”Bu saatten itibaren size emredici bir hükümdar değilim. Sıradan bir askerim ve burada savaşmaya mecbur olduğumuz olayla karşı karşıyayız. Size emretmiyorum, isteyen benimle savaşır, istemeyen gider” diyordu…

Bu denli etkili bir konuşma bizleri Malazgirt Zaferinin 949. Yıl Dönümünde dahi etkilemeyi başarmaktadır. Sultan Alparslan’ın ordusu da bu etkili konuşma sayesinde kendisinden iki kat fazla olan Bizans ordusunu perişan etmiştir…

 • Bizans ordusu sayıca fazla olmasına rağmen ağır bir yenilgiye uğratılmıştır.
 • Malazgirt Zaferinin en önemli sonucu Anadolu’nun kapılarının Türklere tamamen açılmasıdır.
 • Bu zafer Bugünkü Türk Devletinin temellerinin atılmasına önemli bir katkısı olmuştur.
 • Malazgirt savaşı ile tüm maddi olanaklarını kullanan Bizans’ın sonraki akınlarda Türklere karşı koyamaması sayesinde Anadolu çok kolay bir şekilde yurt edinilmiştir.
 • Malazgirt Zaferi Bizans’ın Balkanlardan elini çekmesine neden olmuştur.
 • Malazgirt Zaferi ile Bizans’ın İslam devletleri üzerindeki baskısı sona ermiştir.
 • Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ilk Türk Beylikleri kurulmaya başlanmıştır.

Savaş sonrasında Romen Diyojen’i esir alan Sultan Alparslan büyüklük göstererek kendisini ülkesine geri yollamıştır. Ancak yaşanan büyük hezimet milletini çok fazla rahatsız etmiş ve kendisi zindanlara atılmıştır. Çok kısa bir süre sonrada Romen Diyojen hayatını kaybetmiştir.

Bu yıl 949. Yıl Dönümünü kutladığımız Zaferin tekrardan milletimize kutlu olsun diyoruz ve bu tür önemli zaferlerin milletimizce her daim hatırlanmasını temenni ediyoruz…

Malazgirt nerede?

Günümüz sınırlarına göre Malazgirt, Muş’ta yer almaktadır. Konum olarak Van, Ağrı, Erzurum, illerinin ortasında bulunur. Malazgirt ilçesi il merkezine karayolu ile uzaklığı 137 km olup, merkeze en uzak ilçe durumundadır. İlçenin yüzölçümü 1534 km2 olup, düz bir alana kurulmuştur.

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Güzel, Malazgirt Savaşı’nı kısa ve özet anlatıyor. Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan ile Bizans İmparatoru Romen Diyojen muharebesi ve Alp Arslan’ın zaferi

 2. Türk tarihinde Sultan alp arslan’ın zaferi, en az İstanbul un fethi kadar önemli bir yeri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu