Gündem

30 Ağustos Zafer Bayramı Nedir ve Neden Kutlanır?

30 Ağustos Zafer Bayramı 98. yıl dönümü - Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi önemi nedir ve neden kutlanır?

Bu yıl 98. yıldönümünü kutlayacağımız 30 Ağustos Zafer Bayramı Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi Peki 30 Ağustos önemi nedir ve niçin kutlanır?

İlk kez 1924 yılında Afyon’da kutlanan 30 Ağustos günü, 1926 yılından itibaren Zafer Bayramı olarak Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kutlanan resmi, ulusal bir bayramıdır.

30 Ağustos Zafer Bayramı

1922 yılı 26 Ağustos’ta başlayıp, 30 Ağustos’ta Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 98. yılını kutluyoruz…

1071 tarihinde Malazgirt’te başlayan şanlı yürüyüş, karşılaşılan tüm zorluklara rağmen kazanılan zaferlerin ardından, Cumhuriyetimizin kuruluşu ile taçlanmış, 30 Ağustos zaferi de milletimizin şanlı zaferlerinden birisi olmuştur.

Son Dakika!

Zafer Bayramı Etkinlikleri ve yapılacak kutlamalar, içerisinde bulunduğumuz Pandemi süreci göz önüne alınarak Türkiye genelinde 81 il valiliklerine gönderilen genelge ile yasaklandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98’inci yıl dönümünde yurt genelinde yapılacak etkinlikler, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 19 Ağustos 2020 tarihinde 81 il valiliklerine gönderilen genelge ile yasaklandı. Genelgede, “30 Ağustos Zafer Bayramımızın 98’inci yıl dönümü münasebetiyle belirtilen program dışında herhangi bir etkinlik yapılmasına müsaade edilmemesi” ifadelerine yer verildi.

ZAFER BAYRAMI NEDİR?

30 Ağustos tarihi neden önemli?

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan resmi ve ulusal bir bayramıdır.

Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur.

İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

HANGİ GÜNE DENK GELİYOR?

30 Ağustos 2020 yılı Pazar gününe denk gelmektedir.

2020 yılı itibariyle kutlayacağımız Zafer Bayramı 30 Ağustos Pazar gününe denk geliyor. Hafta sonu tatiline denk gelen Zafer Bayramı resmi tatil statüsündedir.

Büyük Taarruz 30 Ağustos Zafer Bayramı Tarihi neden önemlidir?

Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunun işgalci güçleri Anadolu’dan atmak için son ve kesin darbeyi vurmayı düşünülüp planlanan gizli bir harekât idi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 20 Temmuz 1922’deki oturumunda kendisine dördüncü kez olmak üzere Başkomutanlık yetkisi verilen Mustafa Kemal Paşa taarruz kararını Haziran ayında almış ve hazırlıkları gizli olarak yürütmüştü.

Büyük Taarruz Ağustos ayının 26’sını 27’sine bağlayan gece Afyon’da başlamış, Aslıhan civarında kuşatılan düşman birliklerinin Mustafa Kemal Paşa’nın bizzat idare ettiği Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde imha edilmesi ile Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştır.

30 Ağustos Zafer Bayramı İlk kutlama

30 Ağustos günü, ilk kez 1924’te Dumlupınar’da Çal Köyü yakınlarında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’in katıldığı bir törenle Başkumandan Zaferi adıyla kutlanmıştır. Zaferi kutlamak için 2 yıl beklemenin en önemli nedeni 1923 yılının yeni Türkiye açısından hem ulusal hem de uluslararası alanda yoğunluğun had safhada olmasıydı.

Çal Köyü’nde gerçekleşen ilk törende Mustafa Kemal, milli ruhun canlı tutulmasının önemini vurgulamış ve Meçhul Asker Abidesi’nin temelini eşi Latife Hanım ile beraber atmıştır.

Başkumandan Zaferi 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

1 Nisan 1926’da kabul edilen Zafer Bayramı Kanunu’nda 30 Ağustos Başkumandan Muharebesi gününün Cumhuriyet ordu ve donanmasının Zafer Bayramı olduğu, her yıl dönümünde bu bayram gününün kara, deniz ve hava kuvvetleri tarafından kutlanacağı belirtilir.

Aynı yıl, dönemin Savunma Bakanı Recep Peker’in yayınladığı bir genelge ile bayram törenlerinde neler yapılacağı detaylı bir şekilde belirtilmiştir. Ancak 1930’ların ortalarına kadar ilk tören gibi üst düzeyde gerçekleşen Büyük Zafer kutlaması veya anma töreni yapılmamıştır.

Tayyare Bayramı

Hava Kuvvetlerinin ülke savunmasında önemli bir yeri olması nedeniyle, Tayyare Cemiyeti de 30 Ağustos tarihini “Tayyare Bayramı” olarak adlandırmıştır.

Zafer Bayramı için özellikle 1960’lardan itibaren daha kapsamlı ve katılımlı bir şekilde kutlamalar yapılmaya başlanmıştır. 30 Ağustos, Türkiye’de askeri okulların mezuniyet törenlerini yaptıkları gün olmuştur; ayrıca tüm subay ve astsubay rütbe değişiklikleri bu tarihte geçerli olmaktadır.

Zafer Bayramı uzun yıllar Genelkurmaybaşkanı’nın tebrikleri kabul ettiği bir bayram olarak kutlanmış; bu durum Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Başkomutan sıfatıyla kutlamalara ev sahipliği yaptığı 2011 yılından itibaren değişmiştir.

30 Ağustos Zaferinin Kazanılmasına Etki Eden Değerlerimiz

30 Ağustos Zaferinin kazanılmasına etki eden değerlerimiz Milli ve manevi birlik ve beraberliğimiz, vatan ve bayrak sevgimizdir. Türk milletinin ve Türk ordusunun üstün başarısı, yılmaması ve üstün inancı sayesinde zafer kazanılmıştır.

30 Ağustos 1922 tarihinde ne oldu?

30 Ağustos 1922 yılında Büyük Taarruz Başkomutanlık Meydan Muharebesi zaferi ile işgal güçleri düşmanlarını kesin olarak yendik.

– Türk ve Yunan orduları Kütahya’nın Dumlupınar ilçesinde karşı karşıya geldi.

– Yunan ordusu büyük yenilgiye uğradı, düşman püskürtüldü.

– Zafer kesin olarak Türk ordusunun oldu.

– Bütün bir inançla, azimle ve güçle kazanılan bir zaferdir.

– Her yıl 30 Ağustos’u bayramla kutlarız.

– 26 Ağustos’ta başlamış ve 30 Ağustos’ta Türk ordusunun zaferi ile sonuçlanmıştır.

– Şanlı Türk ordusu kendi bir kez daha göstermiştir.

– İstiklal harbinin son büyük savaşı, hareketi Başkomutanlık Meydan Muharebesi’dir.

– Türkler’in asla yenilmeyeceğini Yunan ordusu ve tüm dünya bir kez daha anladı.

– Yunan’lılar topraklarımızdan sonsuza dek atılmıştır.

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı