GündemTarihte Bugün

2023 Temmuz Ayı Önemli Günler ve Haftalar

Temmuz Ayı Önemli Günler ve Haftalar takvimi, Uluslararası Tarihler. Temmuz ayında kutlanan Belirli Gün ve Haftalar nelerdir?

Temmuz Ayı Önemli Günler ve Haftalar takvimi, Uluslararası özel tarihler. Temmuz ayında kutlanan Belirli Gün ve Haftalar nelerdir, hangileridir? Ne zaman kutlanır? Temmuz ayındaki önemli olaylar neler? 2023 Temmuz ayındaki resmi tatiller hangileri?

Dünyada ve Türkiye’de kutlanan özel günler, Uluslararası özel tarihler nedir, nasıl ortaya çıktı? Temmuz kaçıncı ay ve özellikleri nedir, hangi burç oluyor? 1 Temmuz 2023 ne zaman başlıyor? Temmuz ayında doğan ünlüler kimler? Temmuz ayında ölen ünlüler kimler?

Temmuz ayı içerisinde resmi ve dini tatil günleri ve tarihte bugün, Temmuz ayı takvimi

Temmuz Ayı Nedir?

Türkçemizde Temmuz kelimesi Arapça ‘tammūz تمّوز’ veya Aramiceden ‘tammūz’ kelimelerinden dilimize gelmiştir. Bu dillere ise Akadcadan girmiştir. En eski kök olarak Akadlar tarafından da tapınılmış Sümer çobanlık ve çiftçilik tanrısı Dummuz gösterilebilir.

Jülyen ve Gregoryen takviminde bu aya, Roma İmparatoru Julius Sezar’a ithafen İngilizce olarak July adı verilmiştir. Daha önceleri, Mart ayından başlayan Roma takviminde beşinci ay olduğu için Latince Quintilis olarak adlandırılmış, İrlanda takviminde ise Temmuz, Iúil olarak isimlendirilmiştir.

Temmuz, yazın ikinci ayı olduğu Kuzey Yarımküre’nin çoğunda ortalama olarak en sıcak aydır ve kışın ikinci ayı olduğu Güney Yarımküre’nin çoğunda en soğuk aydır.

  • Temmuz ayının ilk günü Türkiye’de Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olarak kutlanmaktadır.
  • MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) 2. taksit ödemesi Temmuz ayında yapılacak.
  • Hicri takvimin ilk ayı ve Hicri yılbaşı olan Muharrem ayının onuncu (10.) günü Aşure Günü (10 Muharrem 1445) 27 Temmuz 2023 Perşembe gününe dek geliyor.
  • 2023 Temmuz ayında dini bayramlarımızdan ikincisi olan Kurban Bayramı 28 Haziran 2023 Çarşamba Günü günü başlıyor ve Kurban Bayramının 4. günü 1 Temmuz Cumartesi Gününe denk geliyor. (13 Zilhicce 1445)
  • Hicri aylardan ilki ve Müslümanlarca Hicri Yılbaşı olarak kabul edilen Kur’ân-ı Kerîm’de kıymet verilen 4 aydan biri olan 1445 yılı Muharrem ayı 19 Temmuz 2023 Çarşamba günü başlıyor.

Temmuz Ayı Hangi Burç?

Haziran ayında olduğu gibi Temmuz ayında doğan kişiler de 2 farklı burca sahip olabilirler. Buna göre 1 Temmuz ve 22 Temmuz tarihleri arasında doğanların burcu Yengeç burcudur. 23 Temmuz – 31 Temmuz günü doğanların burcu ise Aslan burcudur.

  • Yengeç burcu tarihi : 22 Haziran – 22 Temmuz
  • Aslan burcu tarihi : 23 Temmuz – 23 Ağustos

2023 Temmuz ayı kaç gün çekiyor?

Temmuz ayı ne zaman başlıyor? 1 Temmuz 2023 hangi güne denk geliyor? 

Yılın yedinci ayı olan Temmuz, 31 gün çeker. 2023 yılı itibariyle 1 Temmuz Cumartesi günü başlayacak ve 31 Temmuz 2023 Pazartesi günü sonra erecek.

Temmuz Ayı Önemli Günler ve Haftalar

Temmuz , yaz mevsiminin ikinci ve yılın 7. ayıdır. Her ay olduğu gibi Temmuz ayında da kutlanan birkaç önemli gün ve belirli özel hafta daha var.

Yaz mevsiminin ortası olarak kabul edilen Temmuz ayı içerisindeki özel günler, ulusal ve uluslararası öneme sahip günler ve tarihler birçok genel kültür sınavlarında, sık ​​sık sorulmuştur. Bu yazımız, zaman zaman gündemde konu olan 2023 yılı Temmuz ayındaki önemli günler ve tarihler hakkında size bir fikir verecektir.

2023 Yılı Temmuz Ayı Önemli Günler ve Belirli Haftalar takvimi, Temmuz ayı içindeki dünyada ve ülkemizde kutlanan anma günleri, yıl dönümleri, önemli olaylar, özel günler, şenlik ve etkinlik detaylı tarihleri. İşte Temmuz 2023’ün tarih tarih önemli günlerinin listesi…

Temmuz Ayı Önemli Günler ve Haftalar Tablosu

Temmuz ayı özel günler nelerdir? Dünyada Kutlanan Özel ve Eğlenceli Günler Takvimi, Temmuz 2023’teki önemli günler ve belirli haftalar tablosu

Benzer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün